Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Потемни очи

Потемнување во очите е неспецифичен симптом на одреден патолошки процес или прекумерна работа. Остра темнина во очите е предизвикана од ненадејно зголемување на крвниот притисок. Како резултат на тоа, протокот на крв е намален и недоволно количество кислород. Ако оваа состојба се повторува често, потребна е консултација со терапевт . Игнорирањето на овој симптом или само-лекувањето може да доведе до сериозни компликации.

Етиологија

Поцрнување на очите и вртоглавица може да се должи на следните етиолошки фактори:

Ако манифестацијата на таков симптом е ретка и краткотрајна, тогаш веројатноста за присуство на патологија е минимална. Меѓутоа, рутинската инспекција од специјализиран специјалист за медицина нема да биде излишна.

Симптоматологија

Затемнувањето на очите може да биде придружено со следниве симптоми:

Како по правило, таквата човечка состојба трае не повеќе од 30 секунди, поретко една минута. По ова време, државата стабилизира многу брзо и не предизвикува никакви компликации.

Ако причината за овој симптом е присуството на патолошки процес во телото, севкупната клиничка слика ќе биде придружена со специфични симптоми кои се карактеристични за одредена болест.

Поцрнување на очите кај болести поврзани со висок крвен притисок ќе биде придружена со следнава клиничка слика:

Симптоми на висок крвен притисок

Високиот крвен притисок е директна предиспозиција на телото за мозочен удар , срцев удар , хипертензивна криза . Затоа, кога горенаведените симптоми треба итно да побараат медицинска помош, а не да се само-лекови.

Поцрнување на очите поради грлото на остеохондрозата може да биде придружено со следната клиничка слика:

Како што патолошкиот процес се влошува, болката може да биде хронична, што доведува до речиси целосна неподвижност на некоја личност.

Ако затемнување во очите е предизвикано од мигрена, тогаш севкупната клиничка слика може да се надополни со такви специфични знаци:

Затемнувањето на очите е чест симптом на несвестица , што се карактеризира со следниве симптоми:

 • ненадејна слабост, вртоглавица;
 • гадење;
 • краткорочна загуба на свеста.

Како по правило, таквата човечка состојба не е долга во време - не подолго од 30 секунди - 1 минута.

Поцрвувањето на очите со офталмолошките болести може да биде придружено со влошување на видот, зголемена чувствителност на светлините и кинење .

Доколку манифестацијата на таквата повреда се појави доста често и се присутни дополнителни симптоми, треба да се обратите кај докторот за помош. Многу е веројатно дека ова е манифестација на сериозен патолошки процес.

Дијагностика

Дијагностичката програма може да ги вклучува следните активности:

Офталмолошки преглед
 • физички преглед, со збир од општа историја;
 • мерење на крвниот притисок;
 • општ и биохемиски тест на крв;
 • уринализа;
 • КТ скенирање на мозокот;
 • ЕКГ;
 • хормонални студии;
 • офталмолошки прегледи;
 • невролошки прегледи.

Дијагностичката програма може да се прилагоди, во зависност од моменталната клиничка слика и состојбата на пациентот. Ако пациентот има преземено средства за да го отстрани овој симптом, докторот треба да биде известен за тоа пред да започне дијагностичките мерки.

Третман

Основна терапија ќе зависи од дијагнозата. Таквите лекови може да се препишат:

 • да се стабилизира крвниот притисок;
 • витамински и минерални комплекси.

Исто така, постојат такви препораки:

 • нормализација на работата и одмор;
 • умерено вежбање;
 • дневни прошетки на свеж воздух;
 • правилна исхрана;
 • отстранување на прекумерната потрошувачка на алкохол;
 • исклучување на стрес и нервен преоптоварување.

Треба да се напомене дека овие правила може да се применат како превентивна мерка. Текот на третманот мора целосно да се комплетира, бидејќи тоа овозможува не само целосно да се елиминира основната причина, туку и да се избегнат компликации.

Сподели го овој напис:

"Потемнување во очите" се забележува кај заболувања:

Кимомерли аномалија е патолошки процес во кој се формира дополнителен лак во цервикалниот прешлен. Ова доведува до развој на синдром на компресија, оштетена координација на движењата, мускулна слабост и други нарушувања на телото.

...

Атриовентрикуларниот блок (синтитриовентрикуларен блок, AV блок) е нарушување на спроведувањето на електричните импулси од атријата до коморите, наспроти позадината на која има забавување на отчукувањата на срцето. Ако навремената помош не му се даде на жртвата, веројатноста за смрт е висока.

...

Вегетоваскуларна дистонија (VVD) е болест која го вклучува целото тело во патолошкиот процес. Најчесто, периферните нерви како и кардиоваскуларниот систем добиваат негативен ефект од вегетативниот нервен систем. Неопходно е лекувањето да се третира без прекин, бидејќи во занемарена форма ќе даде сериозни последици за сите органи. Покрај тоа, медицинската помош ќе му помогне на пациентот да се ослободи од непријатни манифестации на болеста. Во меѓународната класификација на болести ICD-10, IRR го има кодот G24.

...

Денес, многу луѓе страдаат од хипотензија. Многумина веруваат дека овој термин се однесува на состојба во која притисокот се намалува. Но, ова не е сосема точно, бидејќи постојат и други болести, како што се хипотензија на мускулите, стомакот и жолчниот меур. Главната причина за развојот на презентираните состојби е погрешен начин на живот и штетни производи.

...

Анемија, почестото име за кое звучи како анемија, е состојба во која има намалување на вкупниот број на црвени крвни клетки и / или намалување на содржината на хемоглобин по единица волумен на крв. Анемија, чии симптоми се манифестираат како замор, вртоглавица и други видови карактеристични состојби, се јавува поради недоволно снабдување со кислород до органите.

...

Ортостатска хипотензија (постурална ортостатска хипотензија, ортостатски колапс) е синдром кој се манифестира во остра промена во систолниот и дијастолниот индекс на притисок. Треба да се забележи дека таков синдром се манифестира во моментот кога едно лице нагло ја менува позицијата од хоризонтална во вертикална.

...

Срцеви дефекти се аномалии и деформации на индивидуалните функционални делови на срцето: вентили, партиции, отвори помеѓу садови и комори. Поради нивното дефект, циркулацијата на крвта е нарушена, а срцето престанува да ја извршува својата главна функција - снабдување со кислород до сите органи и ткива.

...

Вродена срцева болест кај новороденчињата - формирање на разни видови анатомски дефекти во елементите на срцето. Типично, овие патологии почнуваат да се развиваат во пренаталниот период. Кај новороденчињата, лекарите одвојуваат околу 20 видови на различни дефекти.

...

Стекнати срцеви дефекти - болести поврзани со оштетено функционирање и анатомска структура на срцевиот мускул. Како последица на тоа, постои повреда на интракардијалната циркулација. Оваа состојба е многу опасна, бидејќи може да доведе до развој на многу компликации, особено на срцева слабост.

...

Скотом - дефект што се појавува во видното поле на физиолошка природа, е слепа точка. Слепа точка е мала визија, во која не постои проекција на сликата и не постои перцепција на светлината. Во бинокуларен вид, физиолошкиот скотом не е видлив, бидејќи видливите полиња на десната и левата очи се преклопуваат. Ова се должи на несаканите движења на очите. Поради ова, тие не се видливи дури и со монокуларен вид.

...

Тахипнеа (ICD-10 код - R06.0) - брзо дишење, кое во исто време одржува нормален респираторен ритам. Поради фактот дека во крвта ја зголемува акумулацијата на јаглеродниот диоксид и ја намалува содржината на кислород, развојот на патолошкиот процес. Исто така постои и привремена суспензија на вдишување со нецелосно проширување на алвеолите.

...

Церебралната исхемија е болест која е прогресивно кршење на снабдувањето со крв во мозочното ткиво, што доведува до гладување на кислород на овој орган. Главната ризична група е новороденчиња. Оваа состојба често се развива за време на феталниот развој или директно во процесот на трудот. Како и за возрасните, нивната болест е формирана во позадина на други болести и ирационален начин на живот.

...

Цервикалната остеохондроза, чија концентрација е забележана, како што може да се утврди од името, во вратот, е прилично честа патологија. Цервикалната остеохондроза, чии симптоми не можат секогаш да се сметаат единствено единствено како оваа болест, со оглед на карактеристиките на нејзината локализација и локалните процеси, често доведува до третман на специјалисти во други области, па затоа е контрадикторни овој симптом.

...

Есенцијалната хипертензија е патолошки процес кој се карактеризира со хронично зголемување на крвниот притисок. Треба да се напомене дека со оваа болест, истовремено зголемување на систолниот и дијастолниот индекс е можно.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.