Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Постојано чувство на глад

Постојаното чувство на глад е симптом кој се карактеризира со постојано зголемување на апетитот, дури и со доволна количина на храна потрошена. Постојаното чувство на глад може да биде знак на одредени патолошки процеси во телото, како и последица на психолошки нарушувања.

Треба да се разбере дека таквата повреда може да води не само кон стекнување вишок маса, туку и до појава на коморбидитети. Врз основа на ова, можеме да заклучиме дека ако постои таков симптом, треба да се консултирате со лекар и да не се лекувате само за себе.

Етиологија

Постојаното чувство на глад, дури и по јадење, може да биде резултат на одредени патолошки процеси, како и нездрава диета или долготрајна исхрана.

Општо земено, треба да се разликуваат следниве патологии, што може да предизвика манифестација на таков симптом:

Факторите кои можат да предизвикаат појава на овој симптом се:

 • за жени, одреден период на менструалниот циклус и бременоста, што е природен физиолошки процес;
 • прекумерно ментално оптоварување;
 • чест стрес , постојана силна нервна напнатост;
 • синдром на психолошка зависност од храна;
 • постојана малнутриција;
 • жед;
 • неусогласени диети.

Треба да се напомене дека за време на бременоста, постојаната глад не треба секогаш да се смета за манифестација на одредена болест. Меѓутоа, ако има дополнителни симптоми, треба да се консултирате со лекар за да спречите развој на сериозни компликации не само кај мајката, туку и кај детето.

Причините за постојаното чувство на глад

Генерално, постојаното чувство на глад, дури и по оброкот, бара консултација од гастроентеролог или друг квалификуван специјалист, во зависност од моменталната клиничка слика. Причините за постојаниот лекар за глад можат да се идентификуваат по неопходното испитување.

Симптоматологија

Во овој случај, невозможно е да се изолира општата клиничка слика, бидејќи природата на манифестацијата на симптомите ќе зависи од водечкиот фактор.

Глад во дијабетес ќе бидат придружени со следните манифестации:

Кај мажите, симптомите може да вклучуваат импотенција .

Ако причината за овој симптом е гастроентеролошка болест, тогаш постојаната глад може да биде придружена со следната клиничка слика:

Треба да се разбере дека за време на бременоста, слични симптоми може да укажуваат на патолошки процес кој е опасен за здравјето на мајката и детето. Затоа, треба навремено да се консултирате со лекар, а не да се лекувате самостојно.

Ако причината за постојаното чувство на глад беше
невропсихијатриско нарушување, тогаш се манифестираат одредени симптоми

Ако причината за манифестација на постојано чувство на глад е невропсихијатриско нарушување, тогаш симптомите може да бидат следниве:

 • пациентот страшно се плаши од глад, па тој јаде повеќе отколку што му треба;
 • едно лице не престанува да јаде, дури и ако не се чувствува добро поради прејадување;
 • пациентот може да ја скрие храната.

Во такви случаи, консултациите со само гастроентеролог нема да бидат доволни, можеби ќе бидат потребни консултации со психотерапевт .

Дијагностика

За да се утврди зошто едно лице постојано доживува чувство на глад, може да има само квалификуван медицински специјалист по дијагнозата.

Да се ​​разјасни дијагнозата може да се додели:

 • општ и биохемиски крвен преглед;
 • општ уринарен тест;
 • тест на крвта за шеќер;
 • FEGDS;
 • Ултразвук на абдоминалните органи;
 • КТ скенирање;
 • МНР

Според резултатите од испитувањето, лекарот може да ја утврди основната причина и, според тоа, да го пропише правилниот третман.

Третман

Основната терапија целосно ќе зависи од утврдениот фактор во појавата на постојано чувство на глад. Треба да се напомене дека во прилог на третманот со лекови, во повеќето случаи прехранбената исхрана е пропишана.

Не постојат насочени превентивни методи, бидејќи ова е неспецифичен симптом, а не посебна болест. Ако се чувствувате добро, треба да се консултирате со лекар, а не само-третман.

Сподели го овој напис:

"Постојано чувство на глад" се забележува кај болести:

Анорексијата подразбира посебен синдром во различни форми на нејзина манифестација, која се јавува под влијание на одреден број причини и се манифестира во апсолутно отсуство на апетитот на пациентот, без оглед на фактот дека постои објективна потреба за исхрана за самиот организам. Анорексијата, чии симптоми се јавуваат кај тековните метаболни заболувања, гастроинтестиналните заболувања, паразитарните и инфективните болести, како и кај одредени ментални нарушувања, може да доведат до недостаток на протеинска енергија.

...

Булимија (булимија нервоза) е вид на нарушување поврзано со јадење, во кое пациентите имаат драстично зголемување на апетитот и се манифестираат во вид на напад, придружен со болна глад, болка под лажица и слабост. Булимија, чии симптоми, исто така, може да го придружуваат голем број на болести на ендокриниот систем, централниот нервен систем, се манифестира, исто така, со ментални нарушувања, како и во чести случаи станува причина за дебелина.

...

Хиперинсулинизмот е болест поврзана со зголемување на нивото на инсулин и намалување на шеќерот во крвта кај луѓето. Карактеристични знаци на болеста се: општа слабост, вртоглавица, зголемен апетит, тремор и психомоторна агитација. Вродената форма е многу ретка, кај околу едно новородено од 50 илјади. Често се утврдува од стекнатиот тип на болеста кај жените на возраст од 35-50 години.

...

Гликозата во човечкото тело ја игра улогата на важен извор на енергија. Содржан е универзално гориво, спротивно на популарното мислење, не само во слатка: гликозата е содржана во сите производи што содржат јаглени хидрати (компири, леб, итн.). Нормалната гликоза во крвта е околу 3,8-5,8 mmol / l за возрасни, 3,4-5,5 mmol / l за деца и 3,4-6,5 mmol / l за бремени жени. Сепак, понекогаш постојат патолошки состојби, кога индикаторите за гликоза во крвта значително се разликуваат од нормата. Еден од овие состојби е хипогликемија.

...

Глукозуријата често е конгенитално нарушување, но може да се случи под влијание на други фактори. Карактеризира со фактот дека гликозата се излачува од телото заедно со урината, но, сепак, нивото на шеќер во крвта останува во рамките на нормалниот опсег. Таквиот процес се јавува поради тоа што бубрезите ја апсорбираат гликозата, која влегува во крвта. Оваа болест обично не е придружена со никакви симптоми. Дијагнозата се потврдува врз основа на уринарни тестови, во кои се открива висока концентрација на шеќер. Понекогаш со дијабетес или за време на бременоста, таквата повреда може да напредува.

...

Инсулиномот е неоплазма, која често има бениген тек и се формира во панкреасот. Туморот има хормонална активност - обезбедува секреција на инсулин во големи количини. Ова предизвикува хипогликемија.

...

Пилорична стеноза е болест која се карактеризира со стеснување на пилорот. Најчесто, оваа болест е конгенитална, се стекнува многу ретко заради чир на желудник или цикатрична стеноза по изгореници со разни супстанции.

...

Дијабетес мелитус тип 1 е инсулин-зависен тип на болест која има доста специфични причини. Најчесто тоа ги засега младите луѓе на возраст до триесет и пет години. Главниот извор на оваа болест е генетска предиспозиција, но експертите од областа на ендокринологијата прават разлика помеѓу други предиспонирачки фактори.

...

Дијабетес тип 2 е најчестата форма на болеста, која се дијагностицира кај повеќе од 90% од вкупниот број на дијабетичари. За разлика од тип 1 дијабетес, оваа патологија доведува до инсулинска резистенција. Ова значи дека човечките клетки се имуни на овој хормон.

...

Дијабетес мелитус е хронична болест во која влијае врз работата на ендокриниот систем. Дијабетес мелитус, чии симптоми се базираат на продолжено зголемување на концентрацијата на гликоза во крвта и на процесите кои ја придружуваат изменетата состојба на метаболизмот, се развива особено поради недостаток на инсулин, како хормон произведен од панкреасот, кој ја регулира процесирањето на гликозата во телесните ткива во телото и во неговите клетки.

...

Дијабетес кај деца - нарушувања на метаболизмот, вклучувајќи и јаглени хидрати, базирани на дисфункција на панкреасот. Овој внатрешен орган е одговорен за производство на инсулин, кој кај дијабетес мелитус може да биде малку или може да доживее целосен имунитет. Стапката на инциденца е 1 дете на 500 деца, а кај новороденчиња - 1 новороденче до 400 илјади.

...

Дијабетесот кај жените е распространета патологија која се јавува на позадината на ендокрината дисфункција. Постојат метаболички нарушувања на течности и јаглени хидрати, предизвикувајќи дефект на панкреасот, кој е одговорен за инсулинското производство.

...

Дијабетесот кај мажите е болест на ендокриниот систем, наспроти позадината на која постои нарушување на метаболизмот на течности и јаглени хидрати во човечкото тело. Ова предизвикува дисфункција на панкреасот, која е одговорна за производство на важен хормон - инсулин, поради што шеќерот не се претвора во гликоза и се акумулира во крвта.

...

Chylothorax е патологија предизвикана од пенетрација на chyle (лимф мешани со дигестивни производи, кои се апсорбираат од вили на цревата) во плевралната празнина. Кога се здрави, во плевралната празнина практично нема различни секрети. Акумулацијата на голем број хилуси води кон нарушување на физиолошката средина, а премногу од нив предизвикуваат критична состојба поради компресија на белите дробови. Развојот на патологијата е проследен со отежнато дишење, исцрпеност, тешкотии при дишењето.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.