Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Ниска температура

Ниската телесна температура е доста ретка во медицината, но не е помалку опасна. Силното намалување на температурата доведува до смрт. Дури и мали отстапувања од нормата укажуваат на неуспех во телото. Кај возрасни и деца, помал индикатор се јавува со ослабен имунитет, хипотермија, внатрешно крварење и труење.

Како по правило, намалената температура е карактеристична за дефект. Може да се манифестира по сериозна болест, во кој случај на пациентот треба да помине целосен курс на терапија.

Во медицината, ниската телесна температура кај детето и возрасните се означени со концептот на хипотермија.

Етиологија

Доста често, луѓето се соочуваат со проблемот на намалување на телесната температура. Во овој поглед, тие се заинтересирани за прашањето зошто се случува ова и што станува причина.

За човек, оптималната температура е 36,6 степени кога се мери во пазувите. Овој индикатор може да се префрли за 0,5 степени. Меѓутоа, ако температурата на телото почнува да опаѓа, а разликата е веќе 1-1,5 степени, ова укажува на појава на патологии во телото.

Причините за абнормално ладење на човечкото тело се меѓусебно поврзани со различни фактори. Индикаторот може да се намали поради следните причини:

 • нарушен имунолошки систем;
 • недостаток на витамини;
 • заразни болести;
 • операции;
 • стресни ситуации;
 • физички непријатност.

Мал или значителен пад на температурата, исто така, може да се појави од хипотермија, труење со лекови или алкохолни пијалоци, како и остра промена во крвниот притисок, развој на дијабетес , хепатитис , анемија , пневмонија и други заболувања.

Манифестацијата, исто така, може да се формира под влијание на други фактори:

 • време од денот;
 • возраста на лицето;
 • изложеност на фактори на животната средина;
 • бременост;
 • индивидуалност на организмот.
Ниска телесна температура може да се појави за време на бременоста

Со најмалите промени во температурата и сомнителните знаци, лицето треба да побара квалификувана медицинска помош.

Особено е важно да се следи состојбата на детето, бидејќи децата во развојниот период се прилично ранливи и чувствителни на различни нарушувања во работата на органите.

Симптоматологија

Ниска температура кај дете и возрасен има карактеристични симптоми кои укажуваат на одредени промени. Ако бројката е под 36 степени, тогаш пациентот чувствува такви знаци:

 • слабост и слабост;
 • поспаност и замор;
 • раздразливост

Ако пациентот има телесна температура под 35 степени, тогаш симптомите стануваат поинтензивни и се забележуваат:

 • треперејќи низ телото;
 • збунет говор;
 • тежина во целото тело;
 • кожата е есен-сива или сина;
 • слаб пулс;
 • халуцинации;
 • несвестица.

Ако намалената телесна температура на лицето достигне 32 степени, тогаш се случува смртта.

Наведете појава на болеста во телото ќе биде ниска температура, придружена со други знаци:

 • општо влошување;
 • летаргија;
 • тремор;
 • студена кожа;
 • вртоглавица ;
 • поспаност;
 • летаргија или раздразливост;
 • намалување на пулсот;
 • хипотензија .

Честопати, жените доживуваат ниски температури за време на бременоста. Во овој случај, идната мајка ќе биде надминат со дополнителни симптоми:

Симптоми на ниска треска

Дијагностика

Ако ниската телесна температура на детето или на возрасните трае долго - повеќе од три дена, тогаш треба да побарате помош од лекар. Лекарот мора да пропише анкета која ќе ја открие причината за аномалијата. Резултатите од лабораториски и инструментални испитувања помагаат да се идентификува коренот на намалување на телесната температура.

Третман

Ниската температура кај детето најчесто се манифестира од обичната настинка. Во овој случај, родителите треба да го повикаат педијатарот дома. Ако лекарот вели дека ништо страшно не се случило со бебето, тогаш не треба да се грижите. Во моментот на лекувањето, детето треба да седи дома и да помине низ терапија.

Исто така, ниската телесна температура за настинки се третира со топол чај, но со таква болест не можете да одите во бањата со топла вода. Греењето на целото тело може да биде фатално. Потребно е да се ограничат прошетки со дете на улица и да се носи потопла дури и во куќата. Лекарите препорачуваат да дадете топло природни сокови од бобинки кои се богати со витамин Ц.

Треба да се забележи кои ситуации се сметаат за критични и кога да се јави во болницата. Бидете сигурни дека треба помош од специјалисти ако:

 • пациентот се онесвестил;
 • температурата падна на 35 степени и продолжува да опаѓа;
 • симптом се манифестира кај човек од старост;
 • со појава на други симптоми - крварење, халуцинации, повраќање, жолтица , оштетен говор и визија.

За време на бременоста, многу често постои промена во телесната температура. Ова може да се должи на неисхранетост поради честата токсимија , поради ендокрини нарушувања или обична настинка. Методот на терапија за секој пациент се определува поединечно.

Се случува температурата да падне многу брзо, но по некое време се враќа во нормала. Таквите разлики можат да се дијагностицираат како физиолошка манифестација, и како патолошки. Затоа, кога пациентот е немирен, подобро е да побарате помош од лекар.

За третман на хипотермија, лекарите препишуваат на пациенти:

 • физиотерапија;
 • Балнеотерапија - употреба на минерални води и спа третман.
Балнеотерапија

Таквите едноставни методи, исто така, може да се користат во превентивните мерки.

Покрај традиционалните методи на лекување, постојат и нетрадиционални методи во медицината. Народни лекови помагаат не само да го зајакнат имунолошкиот систем, туку и да го зголемат тонот и да го подобрат функционирањето на дигестивниот тракт. Ваквите рецепти на традиционалната медицина вклучуваат употреба на производи богати со витамини, особено витамин Ц.

Сите овие состојки може да се користат и одделно и мешани. Како резултат на мешавината се препорачува да се јаде една лажица дневно.

Превенција

За да се спречи појавата на хипотермија, едно лице треба да ги следи едноставните правила на здрав начин на живот:

 • се ослободи од лошите навики;
 • нормализирање на работниот распоред и времето за одмор;
 • да се вклучат во умерена вежба;
 • редовно проветрувајте стан или куќа;
 • земете контраст туш;
 • одиме на свеж воздух;
 • следете ги правилата за рационална исхрана;
 • земајте витамини.

Намалувањето на стресните ситуации, исто така, влијае на општата состојба на лицето и може да придонесе за нормализирање на температурниот индекс на организмот.

Сподели го овој напис:

"Ниска температура" се забележува кај болести:

Menieri-овата болест е болест на гноен карактер што влијае на внатрешното уво. Се карактеризира со зголемување на волуменот на лавиринтната течност, како резултат на што се јавува зголемување на интра-лабиринтниот притисок. Поради таквите промени, лицето има проблеми со вртоглавица, зголемување на глувоста, тинитус и нерамнотежа. Наспроти ова, вегетативните нарушувања, манифестирани во форма на гадење и повраќање, може да почнат да напредуваат.

...

Вибрационата болест е патолошки процес кој се јавува наспроти позадината на долготрајното влијание на вибрациите врз телото, што во крајна линија доведува до промени во рецепторскиот апарат и некои делови од централниот нервен систем.

...

Интраутерина пневмонија кај новороденчињата е воспалителен процес во белодробното ткиво предизвикан од изложеност на патогени организми. Во повеќето случаи, интраутерината пневмонија кај новородените е локализирана, но генерализираната форма не е исклучена.

...

Хиперосмоларната кома е компликација на дијабетес мелитус, кој се карактеризира со хипергликемија, хиперосмоларна крв. Се изразува во дехидрација (дехидрација) и отсуство на кетоацидоза. Се забележува кај пациенти постари од 50 години кои имаат инсулин-зависен тип на дијабетес мелитус, може да се комбинираат со дебелина. Најчесто се јавува кај луѓе поради лош третман на болеста или негово отсуство.

...

Кардиогениот шок е патолошки процес, кога неуспешната контрактилна функција на левата комора се влошува, снабдувањето со крв во ткивата и внатрешните органи се влошува, што често завршува со смрт.

...

Класичната медицина го смета крвта како уникатна слика за состојбата на телото. Промената на компонентите зборува за патологија, зголемувањето на лимфоцитите се нарекува лимфоцитоза.

...

Липосаркомот е малиген тумор формиран од липобластите или масното ткиво. Често е локализиран на долните екстремитети, во рамото или во ретроперитонеалниот простор, но не ја исклучува можноста за оштетување на други делови од телото.

...

Зрачената болест е патолошка состојба на лицето, што е предизвикано од систематското изложување на телото на радиоактивно зрачење. Клиничката слика се манифестира ако дозата на зрачење надминува 100 rad (1 Gy). Ако дозата е помала од ова, тогаш можеме да зборуваме за асимптоматскиот тек на зрачната болест.

...

Анемија, почестото име за кое звучи како анемија, е состојба во која има намалување на вкупниот број на црвени крвни клетки и / или намалување на содржината на хемоглобин по единица волумен на крв. Анемија, чии симптоми се манифестираат како замор, вртоглавица и други видови карактеристични состојби, се јавува поради недоволно снабдување со кислород до органите.

...

Микседемот е најтешката форма на хипотироидизам, која се карактеризира со развој на едем на кожата и поткожното ткиво. Патологијата почнува да напредува во човечкото тело како резултат на недоволната секреција на тироидните хормони. Жените најчесто се засегнати од оваа болест во период на хормонални промени, односно во текот на менопаузата.

...

Нервната исцрпеност е психо-емоционална состојба што се јавува кај лице после доживување на ментален стрес, стрес и прекумерна ментална активност. Нашето тело е добро функционален систем во кој сè е поврзано, и затоа преоптоварувањето на еден од системите (интелектуална или емоционална) веднаш влијае на општото добро на човекот, предизвикувајќи симптоми на нервен исцрпеност.

...

Прогестерон е хормон на женските генитални жлезди потребни за нормалниот тек на бременоста. Затоа, дефицитот на прогестерон е главната причина за неможноста да се зачне детето и да се издржи. Со цел да се разбере механизмот на дејствување и да се разбере овој концепт, неопходно е да се разбере што влијае на механизмот на зачнување и носење бременост. Два хормони, прогестерон и естроген, влијаат на ова.

...

Рет синдром е дегенеративна, прогресивна болест која го нарушува функционирањето на нервниот систем, предизвикувајќи човечкиот развој да застане на рана возраст. Во моментов е отворено прашањето за механизмот и причините за формирање на таква болест. Основниот извор на патологија е мутација на голем број на гени и нивно негативно влијание врз развојот на органот, како што е мозокот.

...

Енофталмосот е офталмолошка болест, која се карактеризира со неправилна позиција на очното јаболко во орбитата. Тоа е забележано како нејзино продлабочување и испакнување. Патологијата од овој вид може да биде предизвикана од траума, потоа зборуваат за посттрауматски енофталмоти или поради други етиолошки фактори.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.