Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Црвенило на очните капаци

Црвенилото на очните капаци е симптом на одредена болест или алергиска реакција. Доста често, црвенилото на очните капаци е придружено со чешање, горење и зголемено кинење. Третманот може да го препише само лекар, откако ќе ги изврши неопходните лабораториски и инструментални методи на испитување.

Етиологија

Црвенилото на очните капаци може да биде предизвикано од надворешни иритирачки фактори и патолошки процеси на офталмолошка природа.

Надворешните иритирачки фактори кои можат да предизвикаат црвенило на кожата во горниот очен капак се:

 • употреба на несоодветни декоративни козметички производи или производи за лична нега;
 • недостаток на спиење;
 • продолжен престој во просторија со пресушен воздух, прашина, нечистотија, хемикалии.

Што се однесува до патолошките процеси во клиничката слика за кои е присутен овој симптом, треба да се нагласи следново:

Треба да се забележи дека црвенилото на долниот очен капак кај детето е скоро секогаш знак на одредена болест. Ако го имате овој симптом, треба да контактирате со офталмолог, а не да се лекувате само со себе. Навремената елиминација на основната болест ќе помогне да се избегне развојот на сериозни компликации.

Симптоматологија

Воопшто не постои општа клиничка слика. Симптомите ќе зависат од основната причина.

Црвенилото на очните капаци може да се должи на јачмен, кој се карактеризира со акутен гноен процес. Кај новороденото, оваа болест може да биде предизвикана од стафилококи . Клиничката слика во овој случај е како што следува:

Јачмен на око

Како по правило, оваа болест има локална природа, односно се појавува само во едно око.

Црвенилото на очните капаци може да се должи на блефаритис. Во оваа болест, воспалението може да се појави и во горниот и долниот очен капак. Пациентите ги презентираат таквите жалби:

Во зависност од фазата на развој на патолошкиот процес, можно е да се ослободи гноен исцедок.

Ако причината за овој симптом е апсцес на очните капаци, симптомите може да се манифестираат на следниов начин:

 • очните капаци, отекува, станува тешко;
 • горење е забележано;
 • видот се влошува.

Во некои случаи, апсцесот е спонтано отворен и ослободен е гноен ексудат, што доведува до намалување на интензитетот на симптомите. Во посложени случаи може да се формира фистула, што укажува на понатамошен развој на инфективниот процес.

Иритација и црвенило на очните капаци, исто така, може да бидат предизвикани од еризипела, која се карактеризира со следниве симптоми:

 • силен чешање, што може да биде придружено со чувство на печење;
 • локална пораст на температурата;
 • знаци на општа интоксикација.

Треба да се напомене дека со оваа болест, црвенилото може да се забележи под очите.

Ерисипели на лицето

Дијагностика

На првите симптоми треба веднаш да се побара медицинска помош, а не само да се лекува.

Првично, лекарот спроведува физички преглед со собирање на историјата на болеста. За точна дијагноза, може да се препишат следните методи за испитување:

 • општа клиничка анализа на крв и урина;
 • сеопфатна биохемиска анализа на крв;
 • тестови за да се идентификува патогенот;
 • биомикроскопија.

Врз основа на истражувањето, лекарот може да ја утврди основната причина и да избере најефикасна стратегија за лекување.

Третман

Програмата за третман ќе зависи од провокативниот фактор. Лекарот може да пропише постапки за лекување и физиотерапија. Хируршката интервенција е исклучително ретка.

Терапијата со лекови може да вклучува земање такви лекови:

 • антибиотици;
 • нестероидни антиинфламаторни;
 • анти-габични;
 • лекови против болки;
 • антисептици.

Исто така назначени локални лекови за акутни симптоми:

 • хидрокортизонска маст;
 • тетрациклинска маст;
 • капки со антибактериски ефект.

Што се однесува до физиотерапевтските процедури, најчесто се препишува со UHF.

Во повеќето случаи, лекување на болести, во клиниката за која постои овој симптом, се спроведува сеопфатно.

Превенција

Не постои специфична превенција на црвенило на очните капаци, бидејќи ова е неспецифичен симптом, а не посебна болест. Треба генерално да се придржуваат на правилата за здрав начин на живот, навремено да ги третираат сите болести, особено инфективната и габичната етиологија. На првите манифестации на горенаведените клинички слики треба да побараат медицинска помош.

Сподели го овој напис:

"Црвенило на очните капаци" се забележува кај болести:

Алергиска состојба е зголемена чувствителност која организам поседува, манифестирана во специфична специфична реакција која се јавува како реакција на контактот со одредени елементи кои делуваат како алергени во животната средина. Алергијата на прашина, чии симптоми се нешто пониски, сметаме, е еден од најчестите видови на алергија, и е забележано кај околу 80% од пациентите со дијагноза на бронхијална астма, како и кај 46% со дијагноза на алергиски ринитис и конјунктивитис.

...

Што е блеферитис? Ова е патолошки процес, придружен со воспаление на различни рабови на очните капаци. Презентираната болест се смета за најчеста кај сите постоечки патологии на окото. Покрај тоа, блеферитисот е многу тежок за лекување.

...

Блефароконјуктивитис (регионален блефаритис) е вид на конјуктивитис кој се развива истовремено со блефаритис (воспаление на очните капаци). Денес таа е една од најчестите офталмолошки заболувања. Според статистичките податоци, се дијагностицира кај 70% од вкупниот број на пациенти.

...

Вазомоторниот ринитис е нарушување кое се јавува во процесот на назално дишење, што е особено промовирано со стеснување кое се јавува во носната празнина. Вазомоторниот ринитис, симптоми кои во овој процес предизвикуваат отекување на ткивата во носната конха, исто така предизвикува кршење на васкуларниот тон, како и тонот на садовите во носната лигавица.

...

Дакријоцитис е опасно воспаление или пурулентна инфламаторна болест која влијае на лакрималната кеса и назолакрималниот канал. Обично, оваа патологија се развива поради конгенитално или стекнато стеснување (понекогаш целосно преклопување) на екскреторниот лакримален канал.

...

Листериоза - болест од инфективна природа, предизвикана од патогениот тип на Listeria L. Monocytogenes. Овој микроорганизам е многу стабилен и може да преживее дури и во неповолни еколошки услови, така што секој човек кој не е одговорно одговара на прашањето за нивната хигиена може да се зарази.

...

Меибомит - воспалителен процес во долниот или горниот очен капак, предизвикан од инфекција. Зголемената секреција на мејомските жлезди, каде инфекцијата паѓа директно, почнува да напредува со нивната дисфункција. Придружени со ослободување на густа маса од жолта или сива, по време суви кора формираат.

...

Воспалителните процеси кои влијаат врз сврзните ткива на човечкото тело се нарекуваат Сјогрен-ов (Sjogren) синдром или почесто терминот "сув синдром". Оваа болест е предизвикана од поразот на плунката, лакрималните и жлездите на мукозните шуплини. Со штетните фактори на овие жлезди се јавува дисфункција, што доведува до намалување на продукцијата на секреција.

...

Трахома - е хронична болест на инфективна природа која влијае на очите. Главниот и единствен предизвикувач на болеста е бактерија од семејството на кламидија. Оваа болест припаѓа на инфективната група, која може да се пренесе од човек на човек. Тоа влијае на луѓето, без оглед на возраста и полот, поради што често се дијагностицира кај децата.

...

Халијазин или градски град - бенигнен тумор, локализиран во дебелината на горниот или долниот очен капак. Секој човек може да страда од проблемот, без оглед на полот и возраста, но најчесто се дијагностицираат луѓе на возраст над 30 години.

...

Халијазин кај дете е раширена болест, која се карактеризира со формирање во горниот или долниот очен капак на мал јазол, склони кон постепено зголемување. Воспалителниот процес на органите на видот влијае подеднакво кај девојчињата и момчињата.

...

Ендофталмитисот е болест која се карактеризира со формирање на воспалителен процес во внатрешните структури на окото, што предизвикува акумулација на пурулентна течност. Ваквото нарушување бара итна медицинска помош.

...

Не е важно колку банана, јачмен на окото е воспаление, и гноен, кој се шири на лојната жлезда во очните капаци и косата на трепките на трепките. Поточно, лојната жлезда е блокирана, поради што се случува ова воспаление. Понекогаш се случува меибомијата да се разбуди и да се зголеми во големина. Ова е меибомит или т.н. внатрешен јачмен на око. Понекогаш има неколку фокуси на воспаление во окото. Обично такво воспаление поминува брзо - четири дена е доволно. Но, понекогаш третманот на јачменот на окото е неопходен. Кога и зошто, треба да разберете.

...

Јачменот кај дете е гноен-воспалителна лезија на окото, која е локализирана во внатрешниот или надворешниот очен капак. Посебна карактеристика на болеста е тоа што таа се развива спонтано. Често, непридржувањето кон правилата за хигиена, навиката за четкање на очи со валкани раце, капење во загадени водни тела и носење контактни леќи често се предиспонирачки фактор.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.