Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Црвеност на вратот

Црвенило на вратот - хиперемија на кожата во вратот, со влијание на окципиталниот регион, градите. Таквиот симптом може да биде резултат на одредени болести и реакција на надворешни стимули.

Третманот го пропишува само лекар, по сите неопходни, во овој клинички случај, дијагностички мерки. Само-лекувањето може да доведе до компликации.

Етиологија

Ако зборуваме за црвенило на кожата на вратот како резултат на одредени болести, треба да се нагласи следново:

Освен патолошки процеси, надворешните стимули можат да предизвикаат црвенило во вратот на возрасен или дете:

 • чешлање на инсекти;
 • долг престој на сонце;
 • зголемена подложност на ултравиолетовите зраци;
 • реакција на метали или ткаенини;
 • стрес , нервна напнатост.

Црвенилото во вратот на бебето може да биде манифестација на хормонално прилагодување, што не е болест. Во такви случаи, црвенилото се елиминира независно во текот на првиот месец. Покрај тоа, таквата манифестација може да биде знак за алергии на храна или инфекции кај новороденчињата, па затоа е потребна консултација со лекар.

Црвенило на вратот на детето

Дури и ако црвените дамки на вратот и вратот не предизвикуваат вознемиреност, сепак треба да се консултирате со лекар, а не само-третман или целосно да го игнорирате симптомот.

Симптоматологија

Клиничката слика ќе зависи од причината за манифестацијата на овој симптом. Во алергиска реакција, црвенилото може да биде придружено со следниов симптомски комплекс:

Ако причината за овој симптом е габична природа на болеста, тогаш клиничката слика може да се карактеризира како што следува:

 • во областа на црвенило, може да се појават лумени точки, со формирање меурчиња со течност;
 • тежок чешање и горење;
 • дамки може да се трансформираат во плаки, папули, ерозија;
 • чешање може да биде присутна не само во областа на црвенило, туку и во други делови од телото.

Црвенилото на вратот кај мажите или жените може да биде манифестација на болест на тироидната жлезда, која ќе биде придружена со следниве симптоми:

Црвенилото на вратот може да биде знак на невродерматитис. Во овој случај, клиничката слика ќе се карактеризира како што следува:

 • тежок чешање, што само се зголемува со гребење;
 • осип кој подоцна се формира во плаки и ампули со течност;
 • осипите може да се групираат заедно;
 • образование на местото на исипните кора.

Во случај на карактер на манифестација на клиничката слика, треба да се побара помош од лекар, а не да се обиде да го отстрани симптомот самостојно. Употребата на локални лекови може да ги елиминира симптомите, но не и самиот провоцирачки фактор. Ова значи дека може да се појави рецедив на болеста или развој на компликации во секое време.

Дијагностика

Во овој случај, пред сè, треба да контактирате со дерматолог . Доколку клиничката манифестација од оваа природа е забележана кај дете, треба да се јавите кај вашиот педијатар . Покрај тоа, можеби ќе треба да се консултирате со ендокринолог и со имунолог .

Дијагностичките мерки може да вклучуваат следново:

 • општа анализа на крв и урина;
 • стружење од погодената област на телото за микроскопско испитување;
 • хормонални студии;
 • Ултразвук на тироидната жлезда.

Врз основа на резултатите од студијата, лекарот може да ја утврди етиологијата на симптомите и да го пропише правилниот третман.

Третман

Терапевтските мерки ќе зависат од провоцирање на овој симптом на болеста. Лекот може да вклучува:

 • антиалергични;
 • седативи;
 • антифунгални;
 • антибиотици;
 • блокатори на хистамин;
 • антиинфламаторно.
Седативи

Покрај тоа, може да се препише исхрана, со исклучок на алергенски производи.

За да се ослободат од акутните симптоми, исто така можете да користите традиционална медицина, но само по консултација со вашиот лекар. Во овој случај, препорачливо е да се користат лосиони од decoctions на такви билки:

 • едноподруго;
 • камилица;
 • calendula

За време на периодот на лекување препорачливо е да се исклучи зачинета, солена, масна храна и алкохолни пијалаци од исхраната. Точната листа на забранета и дозволена храна ја одредува лекарот кој го посетува.

Превенција

Нема конкретни превентивни мерки, меѓутоа, ако ги следите овие препораки, можете да го намалите ризикот од таков симптом:

 • лична хигиена;
 • користете само докажани козметички производи;
 • навремено лекување на сите заразни, габични, дерматолошки заболувања.

Покрај тоа, треба систематски да се подложи на медицински преглед за да се спречи болеста или навремена дијагноза.

Сподели го овој напис:

"Црвенило на вратот" се забележува кај заболувања:

Жолта треска (син Амарилоза) - е прилично честа и сериозна болест која води до нарушување на функционирањето на некои внатрешни органи, особено на гастроинтестиналниот тракт. Возбудливиот агенс на болеста е арбовирус, кој го носат членконоги. Ова значи дека едно лице може да се зарази со еден од најлесните начини - преку угриз од комарец.

...

Постои одреден тип на невроендокрини тумори - карциноиди, кои ослободуваат одредени хормони во крвта (најчесто серотонин, простагландин, хистамин и други). Поради ослободувањето на овие хормони во крвта, едно лице развива карциноиден синдром, кој се карактеризира со одредени симптоми.

...

Кај болести на плунковен камен (сиалолитијаза, ICD-10 код - K11.5) е развојот на инфламаторни процеси во ткивата на плунковната жлезда, што резултира со формирање на камења (камења) во каналите на плунковните жлезди, кои стануваат се поголеми по големина, отечени и предизвикуваат непријатни болни сензации палпација. Често патолошкиот процес се одвива со вклучување на субмандибилната плунковна жлезда, поточно, нејзините канали. Поразот на паротидната жлезда и хиоидната плунковна жлезда е редок.

...

Цервикалниот миозитис е честа нарушување во кое воспалението започнува да се развива во мускулите лоцирани во вратот и рамениот појас. И еден и неколку сегменти можат да бидат вклучени во патолошкиот процес. Причините за формирање на болеста се многу и далеку од сите се поврзани со текот на инфективните болести. Најчесто, ова е олеснето со прекумерна вежба и хипотермија на човечкото тело.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.