Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Црвенило на лабиите

Црвенилото на лабите може да се смета како за главна болест (вулвитис) и како симптом кој ги придружува другите патологии. Црвенилото е придружено со постојано чувство на непријатност, а во некои случаи има доста изразена болка.
Причините за црвенило на усните на усните можат да бидат предизвикани од следните фактори:

  • прекршувања во хигиената на гениталијата - оваа причина најчесто доведува до појава на црвенило на лабиите и придружните симптоми;
  • алергиска реакција - во овој случај станува збор за употребата на одредени хигиенски производи кои предизвикуваат манифестација на алергиска реакција (црвенило на мајчината лабица во комбинација со чешање), покрај тоа, алергиска реакција може да биде предизвикана со употреба на одредени лекови или долготрајно носење на синтетичка долна облека;
  • генитален херпес - црвенило на лабиите се манифестира со систематско влошување на оваа болест, исто така е присутна чешање;
  • дисбактериоза, патолошки промени на позадината на повредите на вагиналната микрофлора.

Покрај овие причини, вулвитисот често предизвикува ендокрина дисфункција, на ист начин како што се однесува на метаболичко нарушување. Стресот, психосоматски нарушувања, заразни болести, преносот на кој се јавува при сексуален контакт - сето ова, како што е јасно, може исто така да предизвика појава на црвенило и чешање кое го придружува во повеќето случаи.

Сподели го овој напис:

"Црвенило на лабите" е забележано кај заболувања:

Апсолут на Бартолиновата жлезда (цитолошкиот апсцес на Бартолин) е гноен воспаление на големата вагинална жлезда, претставува компликација на примарното воспаление. Во областа на вагината, туморот расте, што може да се отвори во процесот на супурација. Оваа патологија се среќава само кај жени.

...

Бартолинитис е воспалителен процес во бартолинската жлезда на предградието, предизвикано од неспецифични микроорганизми од испуштањето на пиогената флора. Најчесто, овие микроорганизми се претставени со стафилококи и гонококи, ретко стрептококи, трихомонади и Е. coli. Повеќето случаи на болеста се најдени кај жени на возраст од 20 до 40 години.

...

Вулвитис кај деца е акутен воспалителен процес кај девојчињата што влијае на надворешната генитална област. Меѓу гинеколошките патологии кај девојчиња со помлади предучилишни возраст (од година до пет години) се рангираат први. Вулвитис кај девојчињата може да предизвика развој на патологии на урогениталниот систем и репродуктивните нарушувања. Со навремено започнување третманот не предизвикува значителни компликации.

...

Гарнелелоза, која исто така може да ви биде позната како бактериска вагиноза, е една од најчестите варијанти на заразни болести кои потекнуваат од гениталијата. Гарднелолоза, симптомите на кои главно се однесуваат на жените од раѓање и се манифестираат, пред сè, при појава на карактеристично празнење со "риби" мирис, сепак, може да се појават кај мажите.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.