Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Црвен нос

Црвенило на носот - таква клиничка манифестација може да биде присутна во комплексот на симптоми на двете отоларинголошки болести и други патолошки процеси во телото. Покрај тоа, не се исклучуваат отекување и отекување на носот поради прекумерна употреба на алкохол, одредени лекови или продолжено изложување на неповолни временски услови за телото.

Природата на таков симптом може да се утврди само преку физички преглед на пациентот и потребните дијагностички мерки. Врз основа на ова, можеме да кажеме дека самиот третман е пропишан од високо квалификуван доктор. Употребата на лекови или традиционална медицина може да доведе до сериозни компликации.

Етиологија

Етиолошките фактори на овој симптом обично се поделени во две групи - ендогени и егзогени.

Ендогените етиолошки фактори кои можат да предизвикаат црвенило на крилјата или синусите, вклучуваат:

Со егзогени етиолошки фактори спаѓаат:

 • алергиски реакции;
 • злоупотреба на алкохол или одредени лекови;
 • прекумерна потрошувачка на зачинета храна;
 • употреба на несоодветни козметички средства;
 • неповолни временски услови за телото - топлина, студ, висока влажност или сув воздух;
 • стресни ситуации, нервен притисок - во вакви случаи, црвенилото на носот ќе биде вид реакција на телото на ситуацијата.

Во овој случај, специфичен третман не е потребен, бидејќи црвенилото може да се отстрани со елиминирање на провоцирачкиот фактор или користење на специјални заштитни козметолошки агенси.

Симптоматологија

Не постои општа клиничка слика, природата на манифестацијата на патолошкиот процес ќе зависи од тоа што точно предизвика манифестација на таков симптом.

Црвен нос

Црвенилото на крилјата на носот и кожата околу нив, кои во форма ќе наликуваат на маска, може да биде манифестација на автоимуно заболување, кое ќе се карактеризира со приближно следната клиничка слика:

Поради фактот што ова е системска автоимуна болест, симптомите може да се појават од функционирањето на секој систем на телото.

Иритација и црвенило на носот и кожата околу неа може да биде манифестација на дерматолошки заболувања. Во овој случај, следната клиничка слика:

 • силен пилинг на погодената кожа;
 • формирање на скали кои лесно се отстрануваат;
 • губење на косата на местото на погодената кожа;
 • појавата на акни.

Во некои случаи, акните можат да се формираат на местото на црвенило, кое подоцна се формира во мали пликови форми со течност или гноен ексудат во средината. Локализацијата на осипот може да биде не само во однос на лицето, туку и на грбот, градите, рацете на лактот. Во областа на гениталните органи осипот не треба да биде.

За болести кои припаѓаат на други телесни системи и немаат габична природа, овој симптом може да биде придружен со следново:

Во овој случај, само по клиничка слика, невозможно е да се утврди етиологијата за тоа што носот стана црвен и отечен. За да го направите ова, побарајте медицинска помош. Лекарот ќе ги спроведе сите потребни дијагностички процедури и ќе направи точна дијагноза, врз основа на која ќе биде јасно како да се ослободи од таков симптом.

Дијагностика

Програмата за дијагностички мерки ќе зависи од историјата собрана за време на почетниот преглед и тековната клиничка слика.

Лабораториски дијагностички методи може да вклучуваат:

 • општо, биохемиски тест на крв;
 • уринализа;
 • крвен тест за антитела;
 • хормонални студии;
 • стружење од погодената кожа за бактериолошки преглед.

Инструменталните студии вклучуваат:

 • Ултразвук на тироидната жлезда;
 • Ултразвук на генитоуринарниот систем;
 • КТ скен, МНР на мозокот;
 • ЕКГ, ЕЕГ;
 • ендоскопски студии на гастроинтестиналниот тракт.
ЕКГ постапка

Можеби ќе треба да се консултирате со следниве специјалисти:

Дадената дијагностичка програма е приближна, точната листа на методи за испитување ја одредува само лекарот кој присуствувал во секој конкретен случај.

Третман

Листата на терапевтски интервенции ќе зависи од основната причина. Може да се користат следните лекови:

 • антибиотици;
 • антифунгални, вклучувајќи локална употреба;
 • антиинфламаторно;
 • вазодилататори;
 • антиспазмодии;
 • антихистаминици;
 • глукокортикоиди;
 • хипосензитизирање.

Физиотераписките процедури исто така може да се препишат за да се отстрани овој симптом, може да се препорача специјална диета. Не е исклучено, како додаток на главниот тек на третманот, средствата за традиционална медицина, но само по консултација со вашиот лекар. Третманот на патолошкиот процес треба да биде сеопфатен.

Превенција

Не постојат специфични превентивни мерки, генерално треба да се придржуваат кон правилата за здрав начин на живот и да се консултирате со лекар ако не се чувствувате добро.

Сподели го овој напис:

"Црвенило на носот" се забележува кај болести:

Постои одреден тип на невроендокрини тумори - карциноиди, кои ослободуваат одредени хормони во крвта (најчесто серотонин, простагландин, хистамин и други). Поради ослободувањето на овие хормони во крвта, едно лице развива карциноиден синдром, кој се карактеризира со одредени симптоми.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.