Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Црвено лице

Поцрвенето на лицето не е само проблем на естетска скала, туку и проблем што укажува на присуство на болест. Општо земено, причините што ја предизвикуваат оваа манифестација може да биде маса, изберете ги најчестите опции:

  • генетска предиспозиција - во овој случај, чувствителноста на крвните садови се наследува;
  • се грижи за кожата на лицето, произведена на неточен начин - ова може да вклучи честа употреба на "агресивни" во природата на ефектите на козметиката, грмушките, некои козметички процедури итн .;
  • алергиска реакција - црвенило на кожата на лицето исто така може да биде предизвикана од овој фактор, што е одговор на влијанието на специфичен алерген (лекови, полен, храна, прашина, козметика итн.);
  • "Проблем" кожата подложна на воспаление - црвенило на кожата поврзана со појавата на акни и акни;
  • особини на нервниот систем - особено, неговата возбудена состојба предизвикана од анксиозност, стрес, срамежливост, срам, итн;
  • нарушување на регулаторната функција на васкуларниот тон, нивно ширење;
  • актуелни болести на внатрешните органи, болести на вегетативниот и централниот нервен систем, хормонални заболувања, болести на циркулаторниот систем;
  • лоши навики, нездрава исхрана - пушење, прекумерна потрошувачка на пушена храна, масна храна, пржена и зачинета, потрошувачка на кофеин и алкохол;
  • фактори на животната средина - УВ зрачење, изложеност на високи / ниски температури.

Сподели го овој напис:

"Црвено лице" се забележува кај болести:

Интоксикација со алкохол е комплекс на нарушувања во однесувањето, физиолошки и психолошки реакции кои обично почнуваат да напредуваат по пиење високи дози на алкохол. Главната причина е негативното влијание врз органите и системите на етанол и неговите распаѓање производи, кои не можат да бидат отстранети од телото за долго време. Оваа патолошка состојба се манифестира со недостаток на координација на движењата, еуфорија, дезориентација на ориентацијата во просторот, губење на вниманието. Во тешки случаи, интоксикација може да доведе до кома.

...

Антропофобија (син човечка фобија, страв од големи толпи луѓе) - нарушување, суштината на која лежи во паника стравот од поединци, што е придружено со опсесивна идеја да се изолираат од нив. Оваа болест треба да се разликува од социјалната фобија, во која постои страв од голем број луѓе. Во случаи со оваа болест, бројот на лица не е важно, главната работа е дека секој е непознат за пациентот.

...

Аерофобија - повреда на психолошка природа, која се изразува во паника страв од летање на кој било авион. Статистичките податоци покажуваат дека околу 40% од луѓето на планетата страдаат од оваа болест. Меѓутоа, ако внимателно го разгледате вашето здравје и правилно ги подготвите подготвителните активности пред летот, можете да ги минимизирате симптомите на оваа повреда.

...

Вазомоторниот ринитис е нарушување кое се јавува во процесот на назално дишење, што е особено промовирано со стеснување кое се јавува во носната празнина. Вазомоторниот ринит, чии симптоми во овој процес предизвикуваат отекување на ткивата во носната конха, исто така, предизвикуваат нарушувања на васкуларниот тон, како и васкуларен тон во носната мукоза.

...

Тифусната треска е концепт кој вклучува неколку слични во развојниот и клиничкиот тек на болестите, имено тивок и тифус кој се пренесува преку тифус. И покрај ова, двете патологии се сметаат за независни болести.

...

Хипервитаминозата е болест која предизвикува голема количина на одреден витамин за да влезе во телото. Неодамна оваа патологија стана почеста, бидејќи употребата на витамински додатоци станува се попопуларна.

...

Хиперплазијата на тироидната жлезда е бениген раст кој произлегува од пролиферацијата на ткивото на жлездата. Во почетната фаза на развој, оваа патологија не предизвикува значителна штета за здравјето. Меѓутоа, ако не започнете со терапија навремено, туморот може да се претвори во малигнен, што подразбира директно нарушување на тироидната жлезда. Статистичките податоци покажуваат дека денес болеста се дијагностицира кај 740 милиони од светското население.

...

Пултурен синузитис е една од формите на синузитис, во кој воспалителниот процес се развива во регионот на еден или двата максиларни синуси. Во повеќето случаи, гноен форма на синузитис се развива како резултат на забрзана или занемарена форма на катастрофален синузитис. Нема ограничувања во однос на возраста и полот, меѓутоа најчесто се дијагностицира кај деца и бремени жени.

...

Дивертикулата на езофагусот - деформација на ѕидот на телото, кој комуницира со својот лумен. Појавата на таквото нарушување се карактеризира со зголемување на обемот на слојот на гастроинтестиналниот тракт и нивното вртење кон медијастинумот. Дивертикулата е еден или повеќе додатоци слични на торба.

...

Дискинезија на жолчното кесе - се смета за прилично честа патологија, која се карактеризира со нарушување на функционирањето на овој орган, што предизвикува недоволен проток на жолчката во дуоденумот. Болеста може да биде примарна и секундарна, што ќе предизвика причините за нејзиното формирање да биде различно. Често се конгенитални аномалии или други заболувања на органите на дигестивниот систем.

...

Жолта треска (син Амарилоза) - е прилично честа и сериозна болест која води до нарушување на функционирањето на некои внатрешни органи, особено на гастроинтестиналниот тракт. Возбудливиот агенс на болеста е арбовирус, кој го носат членконоги. Ова значи дека едно лице може да се зарази со еден од најлесните начини - преку угриз од комарец.

...

Постои одреден тип на невроендокрини тумори - карциноиди, кои ослободуваат одредени хормони во крвта (најчесто серотонин, простагландин, хистамин и други). Поради ослободувањето на овие хормони во крвта, едно лице развива карциноиден синдром, кој се карактеризира со одредени симптоми.

...

Енцефалитис кој е пренесен со глодање е сериозна заразна болест која се пренесува на луѓето од крлежи на енцефалитис. Вирусот се шири во мозокот и 'рбетниот мозок на возрасен или дете, предизвикува тешка интоксикација и влијае на централниот нервен систем. Тешките енцефалитички форми без навремено лекување можат да доведат до парализа, ментални нарушувања, па дури и смрт. Како да ги препознаеме симптомите на опасна патологија, што да правиме ако се сомневате дека е инфекција што се пренесува преку крлежи и што е значењето на вакцинацијата во спречувањето и лекувањето на смртоносната болест?

...

Големата кашлица кај децата е акутна инфективна болест од бактериска природа. Често, патологијата е многу тешка, но вакцинираното дете има избришана клиничка слика. Болеста најчесто се јавува кај деца од 2 до 10 години.

...

Колагенозата е имунопатолошка состојба во која се забележува развој на дегенеративни нарушувања кои најчесто влијаат на сврзното ткиво, но веројатноста за вклучување на другите сегменти во патологијата не е исклучена.

...

Купрезо е една од сортите на телеангиектазија. Ова е васкуларна и патологија на кожата во која се јавува проширување на мали садови (венули, капилари, артериоли). Како резултат на тоа, нивните ѕидови стануваат потенки и ја губат еластичноста. Однадвор, оваа состојба се манифестира со појава на кожата на лицето и телото на васкуларните "ѕвездички", "ретикулуми" или "вински точки".

...

Орнитоза (пситакоза) е опасна зооноза, која е придружена со силен интоксикален синдром, наклонетост на дишните патишта, особено на белите дробови. Долго време патологијата може да се случи со влошување. Болеста се дијагностицира кај возрасни и деца. Не постои дефинитивен возрасен опсег за пситакоза.

...

Параганглиома (тумор на гломусот, хемодетом) е бенигни раст кој се развива од клетките на параганглиите. Образованието од овој тип има прилично бавен развој, па долго не може да се манифестира клинички, што доведува до задоцнета дијагноза.

...

Паратифузната треска е акутна инфективна болест која се карактеризира со лезии на тенкото црево. Провокатор дејствува интестинална бактерија од родот Салмонела. Паратифуидни Носачи се болни и емитери на бактерии, за паратифус Б, добитокот може да биде носител.

...

Право еднострана пневмонија - се јавува неколку пати почесто од воспалителна лезија на левото белодробно крило. Ова се должи на специфичната структура на десниот бронх - таа е помала и поширока, што придонесува за пенетрација на агенси кои предизвикуваат болести. Инфекцијата се јавува преку капки во воздухот, но има многу други предиспонирачки фактори, меѓу кои одредено место е окупирано од текот на други хронични заболувања. Многу често, десната еднострана пневмонија делува како компликација.

...

Prosopalgia - медицинско име за болка што се случува на лицето. Кодот за ICD-10 е R51. Природата на манифестациите на оваа патологија може да биде различна: неврогена, васкуларна, симптоматска, миогена, психогена, атипична. Болките се различни: рефлекс, компресија, воспалителни.

...

Синкопа не е ништо друго освен невеста која е краткотрајна и е реверзибилна состојба. За време на губење на свеста во телото се случуваат одредени промени, имено, мускулниот тон, функционирањето на кардиоваскуларните и респираторните системи се нарушени.

...

Сфеноидитис е воспалителна болест на мукозната мембрана на сфеноидниот синус, која се развива против позадината на вирусна или бактериска инфекција која веќе е присутна во телото. Овој тип на синузитис е доста редок, бидејќи нејзиниот развој бара од воспалителниот процес од етмоидниот лавиринт да се прошири на клинестиот (главен) синус. Со оглед на анатомските карактеристики на структурата, овој процес може да трае долго време.

...

Акутната антропонетска слабост, поради цикличната природа на курсот и главно влијае на кардиоваскуларните и нервните системи, се нарекува тифус. Честопати оваа болест се нарекува болест на Брил-Зинсер во чест на откривачите. Таа е скоро иста како тифус, само болеста се карактеризира со знаци кои предизвикуваат појава на болеста.

...

Злоупотребата на супстанции е болест на злоупотреба на супстанции што се карактеризира со употреба на хемикалии кои не се официјално поврзани со дрога. Ова постепено доведува до зависност, што е тешко да се елиминира како во случајот со лекови.

...

Фотодетематозата е воспалителен процес на кожата како резултат на зголемена чувствителност на директната и рефлектираната сончева светлина. Недостатокот на терапија може да предизвика сериозно оштетување на епидермисот.

...

Еритроцитозата не е болест, туку состојба која укажува на присуство во одредени патолошки процеси. И покрај фактот дека таквата состојба не е болест, таа само по себе носи опасност за една личност, бидејќи еритроцитозата предизвикува задебелување на крвта, што доведува до формирање на згрутчување на крвта, а тоа може да предизвика развој на опасни компликации.

...

Есенцијалната хипертензија е патолошки процес кој се карактеризира со хронично зголемување на крвниот притисок. Треба да се напомене дека со оваа болест, истовремено зголемување на систолниот и дијастолниот индекс е можно.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.