Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Црвени очи

Црвени очи - проширување на мали крвни садови, кои се наоѓаат на површината на окото. Оваа патологија може да биде предизвикана од надворешни стимули или некој патолошки процес. Зголемените крвни садови предизвикуваат црвенило на окото, а крвните точки може да се видат во областа Sclera. Треба да се напомене дека овој симптом е често придружен со тежок чешање. Во вакви случаи, треба да се консултирате со лекар и да не се лекувате самостојно, бидејќи ризикот од сериозни компликации е висок, и нема исклучок и целосно губење на видот.

Етиологија

Клиничарите ги идентификуваат следните можни причини за црвенило на очите:

 • надворешни надразнувачи - премногу сув воздух, висока температура во просторијата, зголемена концентрација на прашина или хемикалии во воздухот;
 • инфективни или воспалителни болести;
 • висока телесна температура ;
 • пенетрација на туѓите тела во очите;
 • алергиска реакција;
 • слаба исхрана;
 • погрешни контактни леќи;
 • супстандардна козметика;
 • долга работа зад мониторот без заштита;
 • склеритис ;
 • корнеарен улкус;
 • глауком ;
 • воспалителни болести на органите на видот;
 • ниска згрутчување на крвта;
 • хипертензија ;
 • автоимуни болести;
 • дијабетес мелитус ;
 • саркоидоза ;
 • артритис .

Исто така, не е исклучок црвенилото на окото кога се користат одредени лекови. Таквата реакција може да биде во случај, ако се изберат погрешни капки за очи од црвенило. Црвенилото на протеинот може да се должи на продолжено плачење. Доколку не постојат такви очигледни причини, и присутни се дополнителни симптоми, тогаш треба да се консултирате со вашиот лекар за совет и третман.

Симптоматологија

Црвенилото на окото може да биде придружено со следниве знаци:

 • чешање, кое само се зголемува по триење на очите со рацете;
 • лакримација ;
 • зголемена подложност на светлина;
 • намалена визуелна острина.

Овие симптоми може да се припишат на целокупните симптоми, кои се манифестираат во надворешни иритирачки фактори. Во зависност од основната причина за патолошкиот процес, клиничката слика може да биде дополнета со одредени специфични знаци.

Црвени очи

Во воспалителни болести на органите на видот, клиничката слика може да се манифестира на следниов начин:

 • заматен вид ;
 • капнување на очните капаци;
 • зголемено кинење;
 • црвенило на кожата околу очите;
 • тежок чешање и горење;
 • болка во очите ;
 • хиперсензитивност на светлините.

Во некои случаи може да се забележи главоболка , субфебрилна телесна температура и знаци на општа интоксикација . Во такви случаи, итна потреба да побара лекарска помош.

Кај автоимуните болести не постои недвосмислена клиничка слика, но манифестацијата на такви симптоми е можна:

 • осип на кожата во форма на дамки, мозолчиња или меурчиња од течност;
 • главоболки, вртоглавица ;
 • нестабилна работа на дигестивниот тракт;
 • ментални нарушувања;
 • повреда на мускулно-скелетниот систем;
 • влошување на сетилната перцепција - слухот и видот се влошуваат.

Како да се отстрани црвенило на очите, може само да му каже на лекарот, по испитувањето и утврдувањето на основната причина. Авто-лекувањето е неприфатливо.

Дијагностика

Прво, појавите на пациентот се разјаснуваат, се потврдува историјата на болеста и животот, а потоа се врши детален физички преглед. Стандардната дијагностичка програма ги опфаќа следните:

 • стандардни лабораториски тестови (клинички и биохемиски анализи на крв, анализа на урината и измет);
 • испитување на органите на видот со пресечена светилка;
 • Schirmer тест;
 • око биомикроскопија;
 • gonioscopy.
Поставување примерок според Ширмер

Точната дијагностичка програма ќе зависи од тековната клиничка слика и општата состојба на пациентот.

Третман

Како да се ослободите од црвенилото на очите, може да се каже само лекар, по точна дијагноза. Ако причината за овој симптом е надворешен патолошки процес кој не припаѓа на органите на видот, тогаш се спроведува соодветна основна терапија.

Во принцип, програмата за лекување може да ги вклучува следниве лекови и техники:

 • капки за ублажување на иритација и црвенило;
 • "Вештачки солзи";
 • вазоконстрикторни лекови;
 • витаминско-минерални комплекси за органите на видот;
 • хардвер методи за третман често се користат за такви цели "чаши Sidorenko."

Нема исклучок во овој случај, и средства за традиционална медицина. Сепак, мора да се запомни дека е можно да се применат во пракса во консултација со докторот, бидејќи некои компоненти може да бидат алергични, особено ако зборуваме за третман на дете.

Симптомот на црвени очи може да се отстрани со облоги врз основа на следните состојки:

 • камилица лушпа;
 • лушпа од кора од даб;
 • коцки за мраз, кои исто така може да се направат од камилица лушпа;
 • торби за ладен чај;
 • парчиња суровини компири.

Црвенилото на очното јаболко, дури и ако е предизвикано од мали механички оштетувања, секогаш бара совети од лекар. Не се препорачува да се преземат мерки за да се отстрани црвенилото на очите самостојно, бидејќи тоа може да доведе до целосно губење на видот.

Превенција

Лекарите препорачуваат да се практикуваат следните упатства:

 • за време на долготрајна работа со компјутер, треба да користите специјални очила или капки, кои офталмологот треба да ги избере;
 • користете само безбедна козметика;
 • на првиот од горенаведените симптоми или туѓо тело во окото (дури и ако тоа е мала рачка), треба да се консултирате со лекар.

Покрај тоа, треба да биде систематски испитуван од офталмолог за превентивни цели.

Постојат контраиндикации. Мора да ги прочитате упатствата или да се консултирате со специјалист

Сподели го овој напис:

"Црвени очи" се забележува кај болести:

Синдром на повлекување е комплекс на различни нарушувања (најчесто на дел од психата) што се јавува на позадината на остриот прекин на внесот на алкохол, дрога или никотин во телото по продолжената употреба. Главниот фактор што го предизвикува ова нарушување е обидот на телото самостојно да ја достигне државата, која беше со активна употреба на една супстанција.

...

Аденовирусната инфекција е заразна болест која припаѓа на групата на САРС. Тоа влијае на мукозната мембрана на респираторниот тракт, очите и дигестивниот тракт. Речиси една четвртина од луѓето дијагностицирани со САРС имаат заболување предизвикано од аденовирусите. Аденовирусната инфекција може да влијае на индивидуите, како и на епидемиолошките.

...

Аденовиралниот конјуктивитис е акутна инфекција на мукозната мембрана на окото која се развива како резултат на пенетрација на аденовирусите во неа. Оваа болест е многу заразна, така што лице од било која возрасна група, вклучувајќи ги и децата, може да се зарази.

...

Алергискиот конјуктивитис е акутно воспаление на конјуктивата, која е предизвикана од имунолошкиот одговор на телото на алерген. Според официјалните статистички податоци, болеста е дијагностицирана кај 15% од жителите на планетата. Најчесто, болеста влијае врз децата и младите луѓе. Но, за постарите луѓе болест не е исклучок.

...

Алергиска состојба е зголемена чувствителност која организам поседува, манифестирана во специфична специфична реакција која се јавува како реакција на контактот со одредени елементи кои делуваат како алергени во животната средина. Алергијата на прашина, чии симптоми се нешто пониски, сметаме, е еден од најчестите видови на алергија, и е забележано кај околу 80% од пациентите со дијагноза на бронхијална астма, како и кај 46% со дијагноза на алергиски ринитис и конјунктивитис.

...

Во глобална синтеза, алергијата е болест која, за жал, се манифестира не само во пролетта на масовно цветање. На пример, алергија на студ, чии симптоми се значително различни од симптомите на друг вид на алергиска реакција, се појавува, како што веројатно претпоставувате, со доаѓањето на ладно време. Покрај тоа, ако сте алергични на студ - повеќе од вистинската болест, тогаш во време на потопло исто така ќе треба да ги земете во предвид факторите кои придонесуваат за нејзината манифестација, избегнување на хипотермија и пливање во ладна вода.

...

Алергија на цут денес е многу честа појава. За жал, никој не успеа целосно да се ослободи од тоа, така што луѓето мора да ги издржат своите непријатни симптоми. Алергиска реакција се манифестира со тежок чешање во носот, празнење на носот, кивање и назална конгестија.

...

Во медицината, амблиопија или мрзлив очен синдром во медицината се однесува на намалување на визијата на еден или двата очи, што нема никаква врска со неточната работа на оптичкиот нерв. Обично за време на дијагностичкиот преглед на окото, лекарот не ги идентификува причините за појава на таква болест. Со прогресијата на патологијата, острината на видот во една од очите се намалува поради нарушување на целосното и правилно функционирање на мозокот и визуелниот апарат.

...

Астенопија е состојба или оштетување на видот во која сликите или буквите се замаглуваат и стануваат нејасни, што е предизвикано од силен вирус на очите. Промените може да бидат краткотрајни, да исчезнат по одмор, но тие можат да бидат постојани, а подоцна и да се развијат во очни болести.

...

Астигматизмот е прекршување на рефракцијата поврзана со неправилноста на обликот на рожницата или леќата на окото. Астигматизмот, чиишто симптоми лежат во закривената визија на линии и предмети, е најчестата причина за слабиот вид и може да биде кратковидо, долгоочекувана или дури и комбинирана. Во вториот случај, хиперпија е забележана долж една оска на перцепција, и миопија долж другиот.

...

Астигматизмот на очите е визуелно оштетување, во кое се менува визуелниот фокус. Како резултат на таквата повреда, сликата на мрежницата на окото се пренесува со дисторзија - може да биде нејасна, искривена или двојно. Многу често се забележува астигматизам кај децата. Сепак, исто така вреди да се напомене дека астигматизмот кај деца под една година може да биде физиолошки по природа и не бара корекција.

...

Астматичен бронхитис е болест која има алергиска етиологија и влијае главно на големи и средни бронхити. Астматичен бронхитис не е бронхијална астма, како што многумина веруваат. Сепак, лекарите велат дека оваа болест може да биде еден од етиолошките фактори за развој на астма. Болеста нема ограничувања во однос на возраста и полот, но кај главните ризични групи деца од предучилишна и во основно образование, особено ако има историја на алергиски болести.

...

Бактерискиот конјунктивитис е прилично честа воспалителна болест на конјунктивата, која најчесто ги зафаќа децата. Повеќе патогени бактерии го предизвикуваат неговиот развој. Кога ќе паднат во конјуктивалната кесичка, се појавуваат симптоми кои се карактеристични за болеста - ексудат исчезнува од очите, конјунктивата е хиперична и се забележува кинење. Често, бактерискиот конјунктивитис е комбиниран со синдром на "суво око", што може значително да ја влоши постоечката клиничка слика.

...

Блефароконјуктивитис (регионален блефаритис) е вид на конјуктивитис кој се развива истовремено со блефаритис (воспаление на очните капаци). Денес таа е една од најчестите офталмолошки заболувања. Според статистичките податоци, се дијагностицира кај 70% од вкупниот број на пациенти.

...

Рајтер-ова болест - е класифицирана како ревматски заболувања. Патологијата се карактеризира со комбинирана лезија на урогениталниот тракт, поставата на очите и зглобовите. Инфекционо-воспалителни промени можат да се развијат истовремено и последователно.

...

Бронхијалната астма денес нема општо прифатена дефиниција, но и покрај тоа, постојат одредени критериуми утврдени во основата на оваа болест, врз основа на која, всушност, е изолирана. Бронхијална астма, симптоми кои ја лачат како хронична рекурентна болест, е придружена со примарна лезија на областа на респираторниот тракт со придружна промена на реактивноста на бронхиите врз основа на влијанието на имунолошкиот и / или имунолошкиот механизам.

...

Воспаление на белите дробови од вирусна етиологија е во медицинската пракса име вирусна пневмонија. Најчесто, оваа патологија се развива во детството, а кај возрасните, кога вирусот се влошува на телото, пневмонијата станува измешана и станува вирусна и бактериска. Ова се случува бидејќи вирусот ги ослабува заштитните функции на организмот, како резултат на што бактериската инфекција се размножува слободно и предизвикува воспаление на белодробното ткиво.

...

Вирусен конјунктивитис е најчеста болест предизвикана од инфекција на конјуктивата на окото. Оваа болест може да се појави во епидемија или епизодна форма. Најчесто овој тип на конјуктивитис се развива во позадина на ослабен имунолошки систем. Тоа влијае на луѓето од различни возрасни групи, вклучувајќи ги и малите деца.

...

Вирусни хеморагични трески (HF) се недиференцирана група на акутни вирусни инфекции во кои хеморагичниот синдром е најистакнат симптом. Во медицината, познати се 15 подвиди на такви заболувања. Сите се слични во нивниот тек и тие се обединети со хеморагичен синдром (од каде потекнува името на групата).

...

Хетерохромијата на очите е карактеристика на бојата на ирисот на окото, во која нејзината боја се појавува нерамномерно или асиметрично. Според статистичките податоци, ова се наоѓа само кај 1% од населението. Во суштина, оваа функција се развива во фаза на развој на плодот. Вродена хетерохромија се јавува кога блиските роднини, исто така, имаат таква аномалија.

...

Дакријалитис (воспаление на лакрималните жлезди) е патолошки процес кој предизвикува воспаление на лакрималната жлезда. Патологијата ретко се случува самостојно, во основа процесот се развива како одговор на основната болест, што е причина за компликација во развојот на секундарна болест. Тоа може да се случи во две форми, класично и хронично.

...

Distichyas е болест на очниот капак кога се појавува дополнителен ред на трепките, на постоечките. Ова отстапување од нормата е доста ретко и се јавува и кај луѓето и кај животните (кај одредени раси на кучиња). Може да биде асимптоматска ако влакната се меки, но има и непријатни последици.

...

Иридоциклитис се нарекува воспалителен процес во предниот дел на очното јаболко. Во неговото јадро, оваа болест е вид на болест како што е предниот увеитис. Обично тие се болни луѓе на возраст од 25 до 45 години. Оваа болест се карактеризира со релапс и се развива во предниот дел на хориоидот, вклучувајќи ја ирисот, воспалението кое се нарекува иритис.

...

Кератитис е болест на рожницата на окото, придружена со воспаление. Таквата болест може да биде од вирусно или бактериско потекло. Многу ретко, лекарите дијагностицираат габични лезии на рожницата. Често придонесува за појава на патолошка повреда на корнеата. Око кератитис е многу сериозна болест која бара итна медицинска помош.

...

Кератоконјуктивитис е болест на воспалителна природа, која влијае на рожницата и конјунктивата на окото. Оваа болест е една од најчестите кај сите болести на очите. Ова се објаснува со фактот дека конјунктивата е високо реактивна - брзо и лесно реагира на егзогените и ендогените фактори. Некои видови на кератоконјуктивитис се многу заразни. Акутен и хроничен кератоконјуктивит се разликува по природата на патолошкиот процес.

...

Цревниот грип е болест од вирусна природа, која е предизвикана од ротавирус и продолжува со клиничките манифестации на интестинална инфекција. Меѓу сите цревни инфекции, оваа патологија е широко распространета - според статистичките податоци, таа изнесува 40% од сите заразни болести на дебелото црево. И најчесто цревниот грип се развива кај децата од првата година од животот, додека возрасните се заразени со вирусот во процесот на грижата за децата.

...

Кластерот главоболка (зрак главоболка) е болен синдром кој се карактеризира со својата еднострана локација, а само кај 15% од пациентите болката се шири од едно до друго место. Обично најнепријатната болка е концентрирана во окото. Главоболските егзацербации често се спонтани: болката се зголемува со зголемување, нејзиниот врв трае околу 15 минути.

...

Конјуктивитис е болест која се карактеризира со воспаление во областа на мукозната мембрана на окото. Овој вид на воспаление се јавува поради влез на микроби, вируси или габи на неа. Во некои случаи, името на болеста се дефинира како "зајаци очи", бидејќи конјунктивитисот, симптомите на кои пациентот се соочува, еден од оние вклучува значајна црвенило на очните капаци.

...

Конјуктивитис кај дете обично влијае на двете очи одеднаш. Иако не е невообичаено болеста да биде асиметрична - оштетувањето на едното око е поголемо од другото. Според статистичките податоци, 30% од офталмолошките заболувања кај деца под 4-годишна возраст се конјуктивитис. Со навремено започнување третманот не предизвикува значителни компликации. Меѓутоа, ако не веднаш побарате медицинска помош и не започнете со третман, ова може дополнително да влијае на квалитетот на видот на детето.

...

Мокалите рубела е акутен инфективен процес на вирусна природа. Патологијата се разликува по тоа што лесно се пренесува од личност до личност. Најчеста болест кај децата во возрасната група од 2 до 14 години, но може да се дијагностицира кај возрасни.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.