Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Тријање во срцето

Болењето во срцето е клиничка манифестација која може да укаже и на развој на одредена болест (не секогаш од страна на кардиоваскуларниот систем) и е резултат на прекумерна физичка активност, постојана нервна напнатост или прекумерна употреба на алкохолни пијалоци. Поради повеќеслојната природа на етиолошките фактори во таква клиничка манифестација, треба да се консултирате со лекар и да не земате никакви лекови или традиционална медицина по сопствено наоѓање.

Природата на овој симптом може да се утврди само од страна на квалификуван лекар со спроведување на потребните дијагностички мерки на лабораториски и инструментален тип. Во повеќето случаи, третманот е конзервативен, но оперативната интервенција не е исклучена. Прашањето за хоспитализација се решава на индивидуална основа.

Етиологија

Прободување во регионот на срцето може да се должи на патологии на кардиоваскуларниот систем или други системи на телото. Првата група на провокативни фактори се:

Болестите кои не се поврзани со кардиоваскуларниот систем, но имаат таков симптом во нивната клиника, треба да вклучуваат:

Надворешните фактори кои исто така можат да предизвикаат пецкање во срцето вклучуваат:

 • чест стрес , нервна напнатост;
 • земање одредени лекови;
 • прекумерна вежба;
 • алергиски реакции.

Треба да се забележи дека ако пелтењето во срцето за време на вдишувањето не се однесува на кардиогени заболувања, тогаш болката ќе биде само одразувачки карактер, односно резултат од главниот синдром на болка , чија локализација не се однесува на срцевиот мускул.

Можни причини за прободување на болка во срцето

Ако детето се пожали на болка во срцето, ова може да се должи и на одредени болести и прекумерна физичка активност, па затоа треба да се обратите кај лекар кој ќе изврши испитување и ќе ви каже што да направите за да отстраните таква клиничка манифестација.

Симптоматологија

Ако трнењето во срцето е клиничка манифестација на кардиогена болест, тогаш ќе бидат присутни следните симптоми:

Природата на времетраењето на болката ќе зависи од основната причина. Значи, со ангина, пецкањето во срцето и болката се забележува од 5 до 30 минути, може да се даде во левата рака, лесно се стопираат со напад, се јавуваат само по физички напор или емоционален стрес.

Идентична природа на пецкање и болка во срцето ќе се забележи за време на инфаркт на миокардот, но разликата е во тоа што со оваа патологија болката не е елиминирана со нитроглицерин, а состојбата на паника , стравот од смрт, сериозноста на здивот се додаваат во целокупната клиничка слика.

Без оглед на природата на манифестацијата на овој клинички знак, веднаш треба да побарате медицинска помош. Кај некои болести, одложувањето повеќе не е загрозено од компликации, но е фатално.

Со прекумерна физичка активност, манифестацијата на ваков симптом може да се должи на недостаток на кислород. Ова се должи на фактот дека садовите едноставно не можат да се справат со физичката активност. Затоа овој симптом често се манифестира кај оние кои, без соодветно ниво на физичка кондиција, драматично го вчитуваат телото за време на вежбањето.

Причината за пелтечење во срцето може да биде гастроентеролошка болест. Во овој случај, симптомот ќе биде рефлективен, а дополнителната клиничка слика ќе се карактеризира како што следува:

Ваквата клиничка слика е карактеристична за многу гастроентеролошки заболувања, па затоа, само-третманот во присуство на такви симптоми е силно обесхрабрен. Сите терапевтски мерки треба да се вршат само по точна дијагноза.

Тонгањето во регионот на срцето може да се должи на интеркосталната невралгија , која ќе биде придружена со типична клиничка слика за оваа болест:

 • кои предизвикуваат спонтана болка и пецкање во срцето, додека тие можат да траат подолго време;
 • оток на кожата може да се забележи на местото на патолошкиот процес;
 • кога ќе се обидете да ја смените позицијата на телото, кашлицата или длабоко вдишувате болка и трнење стануваат поинтензивни.
Интеркостална невралгија

Слична клиничка слика може да биде присутна кај остеохондроза, но има такви додатоци:

Со патологии на белите дробови или двата органа, трепењето во срцето може да се надополни со следните клинички манифестации:

Не постои исклучок што се тресат во срцето како знак на заразни болести. Во вакви клинички случаи, горенаведениот симптом ќе биде надополнет со следниот симптом комплекс:

За било какви симптоми, треба да побарате квалификувана помош, односно доктор. Само лекар може да ја одреди вистинската причина за овој симптом и да пропише ефикасен третман.

Дијагностика

Во овој случај, можеби ќе треба да се консултирате со такви квалификувани медицински специјалисти:

Ако постои сомневање за психосоматски природата на овој симптом, може да биде неопходно да се консултира со психотерапевт .

Во рамките на дијагностичките мерки може да се користат такви лабораториски и инструментални методи на испитување:

 • општа клиничка анализа на крв и урина;
 • сеопфатна биохемиска анализа на крв;
 • алергиски тестови;
 • ЕКГ;
 • КТ скенирање, МРИ;
 • Ултразвук на абдоминалните органи и градите;
 • флуорографија;
 • радиографија на внатрешните органи.
ЕКГ постапка

Врз основа на податоците добиени при почетниот преглед и резултатите од дијагностичките мерки, лекарот може да ја утврди причината за пелтечење во срцето и да ја избере најефикасната стратегија за лекување.

Третман

Во овој случај, третманот може да се спроведе и со конзервативни и радикални методи на лекување. Тактичката терапија целосно ќе зависи од провокативниот фактор.

Во третманот на конзервативни методи може да се препишат такви лекови:

 • антибиотици;
 • нестероидни антиинфламаторни;
 • да се стабилизира крвниот притисок;
 • лекови против болки;
 • диуретици;
 • антагонисти на калциум;
 • АКЕ инхибитори;
 • антикоагуланси на директна и индиректна акција;
 • нитрати;
 • седативи и антидепресиви.

Прифаќањето на било кој лек треба да се врши само во строга согласност со лекарски рецепти.

Покрај земањето лекови, таквите пациенти се покажуваат дека се усогласени со одмор во кревет за одредено време, ги исклучуваат стресот и нервните искуства, почитувањето на оптималната исхрана и правилната исхрана.

Доколку слична клиничка манифестација е забележана кај едно дете, тогаш покрај општото лекување, физичкото насилство, вклучувајќи ги и часовите за физичко образование во образовна институција, е исклучено.

Превенција

Како ефикасни методи на превенција, треба да се придржуваат до општите препораки во однос на здрав начин на живот, да се јаде правилно и навремено, и да се обезбеди здрава психо-емоционална средина. Покрај тоа, треба периодично да се подложи на медицински преглед за превентивни цели.

Сподели го овој напис:

"Трнувањето во срцето" се забележува кај болести:

Аномалија на Ебштајн (аномалија на Ебштајн, Епштајн аномалија) е дефект на срцето што се случил на ниво на феталниот развој. Болеста е дека постои намалување на волуменот на празнината на десната комора во однос на позадината на зголемување на празнината на десниот атриум.

...

Миокардиодистрофијата во медицината се нарекува повторна лезија на срцевиот мускул. Болеста не е воспалителна. Често миокардна дистрофија е компликација на срцеви заболувања, што беше проследено со недоволна исхранетост на срцевиот мускул (миокардот). Поради прогресијата на болеста, се забележува намалување на тонусот на мускулите, што, пак, е предуслов за развој на срцева слабост. Срцева слабост, пак, се јавува поради намалувањето на протокот на крв во миокардот, поради што клетките не добиваат количина кислород што им е потребна за нормално функционирање. Поради ова, миокардните ткива можат да атрофираат или дури и да станат некротични.

...

Нарушување на процесите на реполаризација е болест за време на која фазата на реполаризација е скратена или станува подолга. Таквата повреда може да биде симптоматска, но може да се одреди само со спроведување на потребните дијагностички мерки.

...

Невроциркулаторната дистонија или неврозата на срцето е дефект на кардиоваскуларниот систем, кој е поврзан со оштетена физиолошка неуроендокрина регулација. Најчесто се манифестира кај жени и адолесценти поради влијанието на силниот стрес или тешки физички напор. Многу е поретко кај луѓето на возраст под петнаесет и над четириесет години.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.