Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Тријање во нозете

Тријање во нозете како симптом, исто така, може да се надополни со соседните сензации, како што се палење, трепење и чешање. Како главни причини кои предизвикуваат специфични симптоми, се разгледуваат нарушувања на венскиот или артерискиот проток на крв во насока на долните екстремитети. Оштетен протокот на крв може да биде предизвикан од патолошки промени во кои васкуларниот лумен или нивните ѕидови се предмет на лезија.

Како причини против кои може да се појават наведените сензации, можат да се идентификуваат и болести во кои нервите се предмет на лезија, што пак, го следат насоката на долните екстремитети во нивната сопствена положба.

Така, можно е да се назначи дека доста често сметаните симптоми се манифестираат во следниве болести и состојби:

  • дијабетес мелитус;
  • венска инсуфициенција (хронична форма);
  • проширени вени;
  • емболија;
  • облитерирачка форма на атеросклероза;
  • Рејноова болест;
  • тромбоза;
  • тромбофлебитис, итн

Сподели го овој напис:

"Трнувањето во нозете" е забележано кај заболувања:

Рота-овата болест е компресионно-исхемична невропатија на надворешниот феморален нерв, кој се развива кога се стега во регионот на тубулот на кучешки лигаменти, на ниво на горната предна оска, илијачкиот регион. Едноставно кажано, Рота-овата болест е патолошки процес кој се развива кога феморалниот нерв е стегнат во областа на препоните.

...

Хиперкалемија е нарушување во кое концентрацијата на калиум во крвната плазма се зголемува и е над 5 mmol / l. Болеста се јавува поради оштетено производство на калиум од телото или употреба на хумана храна или лекови со висока содржина.

...

Стиснувањето на ијатичниот нерв е состојба која се карактеризира со болка во долните екстремитети и кршење на нивната подвижност поради повреда на иннервацијата. Болката во оваа патологија се шири по должината на ишиатичниот нерв, и во зависност од тоа каде се случило истекот, ќе има болка во еден или друг дел од нозете.

...

Невропатија е болест на нервниот систем на не-воспалителна природа, која напредува поради оштетување или осиромашување на нервните клетки. Патологијата не е ограничена со возраст или пол. Вреди да се напомене дека оваа состојба на болеста може да влијае на едно нервно влакно и неколку одеднаш, и тие не се секогаш лоцирани во една точка на телото.

...

Обструктивниот ендартеритис е појава на мали крвни садови во долните екстремитети. Патолошкиот процес може да се развие доста брзо. Како резултат на тоа, се случува голема лезија на сите мали крвни садови. Развојот на болеста може да доведе до оштетена циркулација на крвта и гангрена. Оваа болест најчесто влијае само на машката популација. Нема ограничувања во однос на возраста.

...

Оксидацијата на артериите е акутна васкуларна инсуфициенција која се јавува во случај на нарушена проодност или блокада на крвните садови, поради што е нарушена испораката на крв во одреден орган, што доведува до пореметувања во неговото функционирање.

...

Васкуларна оклузија е опструкција на садовите, што е резултат на блокада со тромб или повреда на крвта, може да го оштети мускулите или коскеното ткиво, истиснувајќи ги и садовите, што доведува до оштетен проток на крв. Патологијата предизвикува сериозни последици: срцева слабост, парализа на екстремитетите, некроза на погодените области.

...

Лумбалната остеохондроза е една од најчестите форми на основната болест, самата остеохондроза. Лумбална остеохондроза, симптоми кои се подеднакво дефинирани и кај мажите и кај жените, се манифестира во форма на болка, концентрирана во рамките на сакрумот, која се рефлектира во симптомите и долните екстремитети, кои честопати се независно дефинирани од страна на пациентите како "заглавување на лумбалниот нерв".

...

Синдром на немирни нозе е невролошко пореметување кое се карактеризира со појава на непријатни симптоми во нозете, како што се палење, пецкање, чешање и друго, што предизвикува многу непријатности кај некоја личност. Обично, нарушувањето се манифестира во вечерните часови и ноќе, поради што едно лице го нарушува спиењето, кое влијае на квалитетот на животот.

...

Спондилолизата е дефект (конгенитален или стекнат) на 'рбетот, кој се карактеризира со неединство на' рбетниот лак. 70-85% се јавуваат во случаи на спондилолиза на пршленот L5. Во 10% од случаите, влијае на четвртиот (L4) пршлен. Во други случаи, лезијата истовремено влијае и на пршлените, L1, L2, L3.

...

Каротидна стеноза е патолошка состојба која се развива поради стеснување на луменот на дадена артерија. Овие садови се наоѓаат на десната и левата страна на вратот. Преку овие садови, крвта тече во мозокот. Каротидна стеноза е главен фактор на ризик за мозочен удар.

...

Енцефаломиелитис е опасна болест која ги комбинира истовременото оштетување на 'рбетниот мозок и мозокот. Оваа патологија е многу опасна, бидејќи може да доведе до смрт на пациентот. Во акутниот дисеминиран енцефаломиелитис, забележана е појава на лезии, кои се формираат во различни делови на двете 'рбетниот мозок и мозокот.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.