Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Плаче

Плаче - симптом кој се манифестира во форма на прекумерна солза. Таквата повреда може да биде манифестација на психолошки нарушувања, како и некои физиолошки промени во телото, така што плач често се забележува за време на бременоста.

Етиологија

Плачот е природна реакција на телото на одредени стимули. Меѓутоа, ако таквата реакција се манифестира премногу често и без очигледна причина, треба да се консултирате со лекар, бидејќи симптом може да биде манифестација на одреден патолошки процес.

Клиничарите ги идентификуваат следните етиолошки фактори:

 • негативен емоционален шок, како резултат на што човечката психа не може да се справи со стресот, а се почитуваат нервоза и зголемена плачливост;
 • депресија ;
 • период на раѓање, особено во раните фази;
 • менопауза ;
 • предменструален период;
 • хипертироидизам ;
 • хроничен стрес;
 • прекумерна употреба на алкохол или земање дрога;
 • хормонален дисбаланс во телото.

Треба да се забележи дека плач е најчесто забележана кај жените, бидејќи нивната психа е помалку отпорна на емоционални шокови и повеќе подложни на надворешни психолошки стимули. Сепак, овој симптом може да се случи кај мажите.

Во секој случај, зголемената солзаност е психолошко нарушување, затоа невозможно е да се игнорира овој симптом, треба да побарате квалификувана медицинска помош.

Симптоматологија

Севкупната клиничка слика може да се надополни со следните карактеристики:

Ако причината за развојот на овој симптом е психолошко нарушување, тогаш клиничката слика може да биде дополнета со следните знаци:

 • промени на расположението ;
 • чувство на анксиозност и страв, без очигледна причина;
 • агресивност, дури и за затворање на луѓето;
 • нарушување на спиењето - лицето потоа доживува зголемена поспаност, потоа страда од несоница;
 • замаглување на свеста.

Треба да се напомене дека таквите напади може да се заменат многу брзо. Во некои случаи, лицето не се сеќава на овие периоди, особено ако клиничката слика е дополнета со напади на агресија. Во овој случај, неопходно е итно да се побара итна психијатриска нега, а не да се само-лекува, па дури и да се игнорира овој симптом.

Доколку постојаните напади на плачење се предизвикани од силна нервна напнатост и чести стресни ситуации, тогаш клиничката слика може да се надополни со следните симптоми:

Потребно е да се разбере дека манифестацијата на такви симптоми може да се должи на развојот на други патолошки процеси, па затоа е невозможно само-лекување. Честите напади на зголемено плачење може да предизвикаат развој на кардиоваскуларни заболувања.

Дијагностика

Ако постои таков симптом, консултирајте се со психотерапевт . Доколку е потребно, пациентот може да биде упатен до специјализиран медицински специјалист.

ЕКГ

Дијагностичката програма може да го содржи следново:

 • земање крв за општо и биохемиско истражување;
 • КТ скенирање;
 • МНР;
 • ЕКГ;
 • крв за хормонски нивоа;
 • невролошки прегледи за да се исклучат патологиите во работата на нервниот систем;
 • психолошки тестови.

Треба да се разбере дека точната програма за дијагностицирање се прави поединечно, имајќи ја предвид сегашната клиничка слика и општата историја на пациентот.

Третман

Основната терапија, во овој случај, е чисто индивидуална, како и хоспитализација. Ако психолошкото нарушување не претставува закана за животот на другите и самиот пациент, третманот може да се спроведе на амбулантска основа.

Лекарската терапија строго се пропишува од лекарот што посетува и може да ги содржи следниве лекови:

 • транквилизери (кога плачат за време на бременоста не можат да се користат);
 • антидепресиви;
 • седативи;
 • апчиња за спиење;
 • тинктури за стабилизирање на нервниот систем - валеријана, мајчина душица, божур.

Дозата, начинот на администрација и времетраењето се препишуваат од страна на лекарот кој е строго лекуван. Невозможно е да се земаат лекови од горенаведените групи самостојно, бидејќи тоа може да доведе до сериозни нарушувања во работата на нервниот систем и до развој на психолошки нарушувања.

Превенција

Не постојат специфични методи на профилакса, меѓутоа, ако во практиката се применуваат едноставни препораки, значително може да се намали ризикот од развој на патолошки процеси, во клиничката слика за тоа кој е овој симптом.

Листата на препораки се состои од следново:

 • придржување кон работа и одмор;
 • правилна исхрана;
 • навремено и целосно лекување на сите болести, особено во овој случај, во однос на нервниот систем;
 • не треба да ги задржат негативните емоции;
 • исклучување на стрес, нервен преоптоварување;
 • Ако се чувствувате лошо, треба да контактирате со психолог.

Покрај тоа, за да се спречат болестите, не треба да се заборави и за редовни превентивни прегледи со медицински специјалисти.

Сподели го овој напис:

"Плач" се забележува кај болести:

Аксимизацијата е процес на прилагодување на организмот на нови климатски и еколошки услови. Овој процес е забележан доста често кај децата по неколку дена на море. Симптомите на ова нарушување наликуваат на обичната настинка.

...

Анемија на Минковски-Шауфард (наследна микросфероцитоза, микросфероцитна анемија) е вид на анемија во која уништувањето на црвените крвни клетки се јавува побрзо од нивниот животен циклус. Овој патолошки процес е можен поради интрацелуларни дефекти на црвените крвни клетки. Преваленцата на оваа болест е прилично голема - 80% од сите случаи на анемија.

...

Анемија кај деца е синдром кој се карактеризира со намалување на нивото на хемоглобин и концентрацијата на црвените крвни клетки во крвта. Најчесто, патологијата се дијагностицира кај деца до три години. Постојат голем број на предиспонирачки фактори кои можат да влијаат на развојот на таквата болест. Ова може да влијае на надворешните и на внатрешните фактори. Покрај тоа, не ја исклучува можноста за влијание на несоодветната бременост.

...

Апендицитис кај дете е воспаление на апендиксот, кој се смета за една од најчестите итни заболувања во педијатриската хирургија, бидејќи изнесува околу 75% од итните медицински операции.

...

Аритмијата кај децата е различна етиологија на срцеви аритмии, која се карактеризира со промена на фреквенцијата, регуларноста и секвенцата на срцеви контракции. Однадвор, аритмијата кај децата се манифестира во форма на неспецифична клиничка слика, што всушност доведува до задоцнета дијагноза.

...

Астено-невротичен синдром (син Астенија, астеничен синдром, синдром на хроничен замор, невропсихијатриска слабост) е бавно прогресивно психопатолошко нарушување кое се јавува кај возрасни и деца. Без навремено лекување води кон депресивна состојба.

...

Атрезијата на хранопроводникот е конгенитална патологија во која новороденчето нема дел од хранопроводот, што води до езофагеална опструкција. Третманот на таква болест е хируршки. Треба да се напомене дека овој вид на патолошки процес се јавува и кај момчињата и кај девојчињата. Во отсуство на рана хируршка интервенција, оваа патологија доведува до смрт на новороденчето.

...

Аерофагија (син пневматоза на желудникот) е функционален вознемирен стомак кој се карактеризира со ингестија на голема количина на воздух, што по некое време предизвикува регенерација. Ова може да се случи и за време и надвор од употребата на храна. Слична состојба може да се појави и кај возрасно лице и кај дете.

...

Баланопоститис кај дете е воспалителна болест која влијае на главата на пенисот на бебето. Појавата на таква болест во детството се должи на фактот што кожичката ја затвора главата, што придонесува за развојот на патогената микрофлора.

...

Болест на јаворозен сируп (син леуциноза, уринарна болест со мирис на јаворозен сируп) - патолошки процес во кој телото не може правилно да ги раздвои три амино киселини (леуцин, изолеуцин и валин). Како резултат на тоа, нарушен е природниот метаболички процес, а амино киселините со разгранети синџири и кето киселини се акумулираат во телото на детето. И првиот и вториот е токсичен производ што негативно влијае на здравјето на бебето.

...

Помпеловата болест (син гликогеноза тип 2, дефицит на киселина алфа-глукозидаза, генерализирана гликогеноза) е ретка болест со наследна природа која предизвикува оштетување на мускулите и нервните клетки низ телото. Вреди да се забележи дека подоцна болеста се развива, толку поповолна ќе биде прогнозата.

...

Бронхопулмонална дисплазија е хронична болест која влијае на органите на респираторниот систем. Најчесто се развива кај бебиња чија родилна тежина не достигнала 1,5 килограми. Оваа болест спаѓа во категоријата полиетиолошки болести, што значи дека неколку фактори истовремено влијаат на нејзиниот развој, почнувајќи од ирационалното користење на таква постапка како вештачка вентилација на белите дробови до оптоварената наследност.

...

Вегетоваскуларна дистонија (VVD) е болест која го вклучува целото тело во патолошкиот процес. Најчесто, периферните нерви како и кардиоваскуларниот систем добиваат негативен ефект од вегетативниот нервен систем. Неопходно е лекувањето да се третира без прекин, бидејќи во занемарена форма ќе даде сериозни последици за сите органи. Покрај тоа, медицинската помош ќе му помогне на пациентот да се ослободи од непријатни манифестации на болеста. Во меѓународната класификација на болести ICD-10, IRR го има кодот G24.

...

Вирусен енцефалитис е воспалителен процес на мозокот, кој е придружен со оштетување на мембраните на 'рбетниот мозок и периферниот нервен систем. Оваа болест е предизвикана од влегувањето на вирусни микроорганизми во оваа област. Во повеќето случаи, причината е вирусот на херпес, како и болестите кои се карактеристични само за децата, особено за мали сипаници, како и за спектарот на бактерии кои се пренесуваат преку убоди од инсекти. Постојат неколку видови на енцефалитис - примарни и секундарни. Често вирусот на енцефалитис не живее долго, но сепак може да стане опасен по живот.

...

Вроден сифилис е форма на болеста која се пренесува од заразена мајка на дете за време на бременоста или на трудот. Треба да се напомене дека вродената форма на болеста кај детето не се појавува веднаш по раѓањето - првите симптоми може да се појават и во период од една година и веќе во адолесценција.

...

Хемолитичката болест на новороденчето (ХДН) е патолошки процес кој потекнува од матката. Во овој случај, постои одредена опозиција на два имунолошки системи - крвта на мајката е некомпатибилна со крвта на фетусот. Ова води до фактот дека телото на една бремена жена почнува да ги перцепира црвените крвни клетки на бебето како туѓи организми и затоа започнува со производство на антитела. Побудувачкиот фактор за развој на овој тип на болест е Rh-конфликт - ако е позитивен за мајката и негативен за детето.

...

Хепатобластомот се смета за прилично ретка болест која се карактеризира со формирање на малигниот, слабо диференциран тумор во црниот дроб. Вреди да се одбележи дека болеста се јавува само кај деца на возраст под 5 години и често се открива во првата година од животот.

...

Хипервитаминозата е болест која предизвикува голема количина на одреден витамин за да влезе во телото. Неодамна оваа патологија стана почеста, бидејќи употребата на витамински додатоци станува се попопуларна.

...

Хиперестезијата (синхрониска хиперсензитивност) може да укаже на зголемена ментална ексцитабилност или прекумерна подложност на кожата, барем - заби, дел од главата, на надворешни стимули. Патологијата може да се развие кај возрасни и деца.

...

Хипертермијата е заштитна и адаптивна реакција на човечкото тело, што се манифестира како одговор на негативните ефекти на разните стимули. Како резултат на тоа, процесите на терморегулација во човечкото тело постепено се преуредуваат, а тоа доведува до зголемување на телесната температура.

...

Пулмонален ринитис - е прилично честа и во исто време тешка патологија, која се јавува кај деца и кај возрасни. Карактеристика на оваа болест е тоа што, покрај воспаление, во мукозната мембрана на носната празнина се формира гноен процес.

...

Менталните нарушувања, кои главно се карактеризираат со намалување на расположението, заостанатоста на моторот и менталниот пропуст, се сериозна и опасна болест, која се нарекува депресија. Многу луѓе веруваат дека депресијата не е болест и, згора на тоа, не претставува посебна опасност, за што се длабоко погрешни. Депресијата е прилично опасна болест, предизвикана од пасивност и депресија на лицето.

...

Интервентрикуларниот септален дефект е кардијална болест која се карактеризира со присуство на порака помеѓу десната и левата комора, што доведува до абнормален крвен бајпас.

...

Цревната дисбактериоза е патолошка состојба која напредува поради нарушување на односот на нормалната цревна микрофлора и патогена. Како резултат на тоа, функционирањето на целиот гастроинтестинален тракт е значително оштетено. Најчесто напредува дисбактериозата кај доенчињата, бидејќи тие се повеќе ранливи на различни видови на заболувања.

...

Меѓу автоимуните болести, дифузниот токсичен зглоб или болеста базирана на Гравс е една од најчестите. Тоа негативно влијае на голем број на органи, вклучувајќи го и нервниот систем, како и срцето. Оваа болест се карактеризира со зголемување на големината на тироидната жлезда со постојано зголемување на производството на тироидните хормони (тиротоксикоза).

...

Цревниот долихосигмоид е абнормална состојба во која се јавува продолжување на сигмоидниот дебело црево (финалната телесна тежина на дебелото црево, која завршува во ректумот). Во некои случаи, dolichosigmoid може да се случи без непријатни симптоми во текот на животот на една личност. Во овој случај, лекарите сметаат дека ова е варијанта на нормата и карактеристика на структурата на телото. Но сепак, почесто, издолжениот сигмоиден дебело црево му дава на човекот многу непријатности - се јавуваат непријатни симптоми кои го комплицираат животот. Треба да се забележи дека dolichosigma може да се развие кај возрасни и деца. Исто така, нема ограничувања во врска со родот.

...

Запекот кај новороденото е патолошки процес кој се карактеризира со кршење на чинот на дефекацијата или целосно отсуство на исцедок. Тие велат дека за запек кај новороденчињата кога движењето на дебелото црево е отсутно во текот на денот. Причините за запек кај новородените може да бидат предизвикани од гастроентеролошки заболувања или едноставно малнутриција. Треба да се забележи дека кај доенчињата кои се дојат, нарушувањето на празнењето на цревата може да се должи на неправилно хранење на мајката.

...

Цревната инвагинација е болест која се карактеризира со воведување на еден дел од цревата во друг, што предизвикува опструкција на гастроинтестиналниот тракт. Кај возрасните, патологијата се јавува во изолирани случаи, бидејќи дијагнозата и третманот често се изведуваат дури и кај доенчиња.

...

Катарларниот отитис медиум е ENT-болест во која инфекцијата се шири кон средното уво, предизвикувајќи воспаление во неа и симптомите кои се карактеристични за оваа болест. Ваквата болест често се среќава кај деца, бидејќи слушните помагала на детето имаат свои анатомски и физиолошки карактеристики, што доведува до често ширење на инфекции на ушите од устата и назофаринксот.

...

Кахексијата е патолошка состојба која се карактеризира со брзо губење на тежината на границите, намалување на виталноста и забавување на физиолошките процеси во организмот. Според МКБ 10, оваа патологија припаѓа на категориите Р50 - Р69 од XVIII класата. Во болничките листови, според ICD 10, при утврдување на дијагнозата, оваа патолошка состојба е кодирана како R64.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.