Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Дамки пред очите

Поле пред очите - симптом на одреден патолошки процес или тежок замор, кој се карактеризира со пловечки темни или обоени точки. Третманот може да биде пропишан само од лекар, по соодветно испитување и утврдување на коренот. Само-третманот е неприфатлив, бидејќи може да доведе до развој на сериозни компликации.

Етиологија

Причината за овој симптом може да биде следните етиолошки фактори:

 • уништување на стаклестото тело ;
 • оток на макула;
 • заден отвор на стаклестото тело;
 • макуларна дегенерација;
 • нарушување на интегритетот на крвните садови во рамките на органите на видот;
 • макуларна дегенерација поврзана со возраста;
 • Stargardt болест;
 • изгори ретината.

Етиолошките фактори на неффталолошка природа вклучуваат:

 • мигренски напади;
 • повреда на главата;
 • висок крвен притисок ;
 • остар ефект на светлосен стимул на окото;
 • повреда на очите;
 • зголемена подложност на ултравиолетовите зраци;
 • осиромашување на телото;
 • слабо состојба ;
 • силен емотивен шок.

За да се утврди точната причина за овој симптом може да биде само лекар, по спроведувањето на потребните методи на испитување.

Можна причина за појава на дамки пред вашите очи.

Симптоматологија

Во овој случај, нема општи клинички манифестации. Природата на симптомите зависи од провоцирачкиот фактор.

Во случај кога причината за појавата на овој симптом е патолошки ефект врз централниот нервен систем или во мозокот, тогаш може да се додадат следниве знаци:

Кога мигрена може да се појави жолти точки пред очите, заматен вид.

Појавата на црвени дамки пред очите може да биде предизвикана од кршење на снабдувањето со крв во мозокот, цервикална остеохондроза или нарушување на интегритетот на очните садови, што се манифестира во следната клиничка слика:

 • висок крвен притисок;
 • главоболка, која може да се даде на задниот дел на главата;
 • дамки пред очите може да се појават од време на време или да се манифестираат само кога моторната активност;
 • несоодветност на движењата , говорот ;
 • замор , слабост, дури и со минимална физичка активност;
 • гадење, често со напади на повраќање, што не се ослободува.

Зелените точки пред очите можат да се манифестираат при физичка исцрпеност, во фаза на пред-несвестица, бидејќи следните симптоми може да покажат:

 • заматени очи, чувство дека сè е замаглување;
 • слабост во рацете и нозете ;
 • вртоглавица;
 • замаглување на свеста;
 • гадење, што ретко е придружено со повраќање;
 • низок крвен притисок.
Симптоми на пред-несвестица

Ако причината за овој симптом е офталмолошка болест, тогаш може да се појават следните симптоми:

Без оглед на тоа што е забележана клиничката слика, треба веднаш да побарате лекарска помош, а не да се лекувате само со лекови или традиционална медицина.

Дијагностика

Во присуство на таков симптом треба, пред сè, да се поврзеш со офталмолог . Во зависност од клиничката слика, можеби ќе треба да се консултирате со невролог, гастроентеролог и кардиолог.

Дијагностичката програма може да го содржи следново:

 • општ и биохемиски тест на крв;
 • испитување на видот на органот преку пресек светилка;
 • КТ скенирање;
 • МНР;
 • ЕКГ

Точната дијагностичка програма ќе зависи од тековната клиничка слика.

Третман

Не постои општа програма за терапија, бидејќи основниот третман целосно ќе зависи од дијагнозата и етиологијата на основната причина. Во некои случаи, конзервативниот третман е несоодветен, потребна е хируршка интервенција.

Што се однесува до превентивните мерки, во овој случај, целните методи не се развиени. Во принцип, треба да се води здрав начин на живот, да се исклучат повредите на очите и да се поврзе со офталмолог во време ако постои таков симптом.

Сподели го овој напис:

"Поле пред очите" се забележува во случај на заболувања:

Анисокоријата е патолошки процес на офталмолошка природа, во која еден ученик станува поголем од другиот. Таквиот феномен, ако постои мала разлика помеѓу големината на учениците, е бениген по природа и доста често е конгенитален. Во сите други случаи, анизокоријата е последица на одредени етиолошки фактори.

...

Кимомерли аномалија е патолошки процес во кој се формира дополнителен лак во цервикалниот прешлен. Ова доведува до развој на синдром на компресија, оштетена координација на движењата, мускулна слабост и други нарушувања на телото.

...

Баротраума - оштетување на ткивото кое е предизвикано од промена на волуменот на гасот во телесна празнина поради промена на притисокот. Овој патолошки процес може да се забележи во ушите, белите дробови, забите, гастроинтестиналниот тракт, очите и параназалните синуси. Клиничката слика за таквата повреда е доста изразена, поради што проблемите со дијагнозата, како по правило, не се појавуваат. Третманот го пропишува само квалификуван лекар.

...

Хематометар е патолошка состојба во која крвта се акумулира во матката, што се јавува како резултат на нарушување на физиолошките процеси на нејзината евакуација. Патологијата се јавува ретко, и всушност, е крв-полна празнина на матката, од која крв не може да се евакуира сама по себе. Затоа, потребна е медицинска интервенција за да се спречи развојот на компликации.

...

Хемофталм - патолошка состојба која се карактеризира со хеморагија во стаклестото тело на окото. Може да се јави кај пациенти од различни возрасни групи. Нема ограничувања во врска со сексот. Вреди да се напомене дека хемофталмусот обично е симптом на некои други заболувања, особено оние кои влијаат на крвните садови.

...

Уништувањето на стаклестото тело на окото е опасна болест во која е нарушена физиолошката структура на стаклестото тело, под влијание на егзогените и ендогените фактори. Како резултат на тоа, неговите фибрили се згуснуваат или се тенки. Во особено тешки клинички ситуации, стаклестото тело може да се намали.

...

Дијабетичната ангиопатија е патолошки процес кој е компликација на дијабетес мелитус и се карактеризира со фактот дека малите садови се оштетени низ телото. Ограничувања на возраст и пол, оваа болест не.

...

Дистрофијата на мрежницата е опасна болест во која се нарушува ретиналната мембрана на окото. Без оглед на причината за оваа болест кај луѓето, со ненавремено и неквалификуван третман, исходот од дистрофија е една - атрофија или целосна смрт на ткивата кои ја сочинуваат мрежницата. Поради ова, пациентот ќе добие неповратно оштетување на видот, вклучувајќи и слепило. Вреди да се напомене дека времето на губење на видот е директно зависно од видот на болеста. Дистрофијата на мрежницата продолжува прилично бавно, но како што напредува, состојбата на пациентот се влошува.

...

Колобома е дефект во околната мембрана, во која недостасува дел од него. Речиси секогаш тоа е конгенитална патологија која се појави за време на пубертетот. Ова може да биде засегнато од негативни фактори, и надворешни и внатрешни. Но, во некои ситуации може да се стекне. Во повеќето случаи, се развива паралелно со други болести. Како независна патологија е ретка. Не ја мешајте оваа болест со хетерохромија. Хетерохромијата е абнормална пигментација на ирисот, кога очите се различни во боја.

...

Контузија на окото (контузија на окото) - повреда на офталмолошка природа, може да се должи на тап удар, ударниот бран или било кој друг механички ефект. Клиничките знаци зависат од тежината на оштетувањето на органите. Ако третманот се започне веднаш, прогнозата може да биде релативно поволна. Во спротивен случај, контурата на око води кон намалување, па дури и целосно губење на видот.

...

Ноќно слепило е национална ознака на патологијата на видот, која во медицината се нарекува како хемалопија или никталопија. Оваа болест се манифестира во значително влошување на визуелната перцепција при услови на слабо осветлување. Во исто време, координацијата на лицето е нарушена, визуелните полиња се стеснуваат и се забележува погрешна перцепција на нештата во сина и жолта боја.

...

Мигрена со аура (обезглавена мигрена) е невролошка болест која се карактеризира со ширење на силна болка со притискање, пулсирачка природа на една половина од главата. Во овој случај, болката е придружена со нарушен визуелен и аудитивен карактер. Исто така, пациентот може да има нарушена координација на движењата, проблеми со говорот. Слични симптоми може да траат од 5 минути до еден час.

...

Миопија е патолошка состојба која се карактеризира со оштетена рефракција на едното око и на двете. Во овој случај, главниот оптички фокус е локализиран помеѓу ретината и леќата на оптичкиот апарат. Поради таквите патолошки промени, болно лице почнува слабо да прави разлика меѓу предметите што се наоѓаат на одредено растојание од него.

...

Неуритисот на аудитивниот нерв е болест на нервниот систем, што се карактеризира со манифестација на воспалителниот процес во нервот, кој обезбедува слуховна функција. Во медицинската литература, оваа болест се нарекува и "кохлеарен неврит". Вообичаено, оваа патологија се дијагностицира кај постари лица постари од 50 години (почесто во посилниот пол). Таквите луѓе ретко бараат помош од квалификуван специјалист, со оглед на намалувањето на аудитивната функција како нормален процес кој го придружува стареењето на телото.

...

Ретинопатија - оштетување на мрежницата, која продолжува без манифестација на воспалителниот процес. Прогресијата на болеста подразбира повреда на циркулацијата на крв во мрежницата, што е многу опасна состојба. Ако овој важен елемент на визуелниот апарат не е целосно снабден со крв, тоа ќе доведе до нејзина дистрофија, па дури и до слепило.

...

Скотом - дефект што се појавува во видното поле на физиолошка природа, е слепа точка. Слепа точка е мала визија, во која не постои проекција на сликата и не постои перцепција на светлината. Во бинокуларен вид, физиолошкиот скотом не е видлив, бидејќи видливите полиња на десната и левата очи се преклопуваат. Ова се должи на несаканите движења на очите. Поради ова, тие не се видливи дури и со монокуларен вид.

...

Увеитисот на окото е медицински термин кој се користи за означување на прогресијата на воспалителниот процес во различни делови на хориоидот (хориоид, цилијарно тело, ирис). Медицинската статистика е таква што во 25% од клиничките случаи тоа е болест што предизвикува намалување на визуелната функција или дури и слепило. Во просек, увеитисот се дијагностицира кај едно лице од 3000 (податоци за 12 месеци). Треба да се напомене дека патологијата се среќава неколку пати почесто кај претставниците на силната половина на човештвото отколку кај жените.

...

Хориоретинитис е воспалителна болест со акутен или хроничен тек кој влијае на задниот дел од хориоидот. Ретината исто така е вклучена во процесот. Циркулаторниот систем во задниот дел на окото е дизајниран така што садовите овде формираат широк кревет. Оваа анатомска карактеристика доведува до побавно циркулацијата на крвта во оваа област.

...

Цервикалната спондилоза е патологија на дегенеративно-дистрофична природа која влијае на цервикалниот 'рбет. Бидејќи патологијата има хроничен тек, честопати доведува до непоправливи нарушувања што може да предизвикаат пациентот да се оневозможи.

...

Енофталмосот е офталмолошка болест, која се карактеризира со неправилна позиција на очното јаболко во орбитата. Тоа е забележано како нејзино продлабочување и испакнување. Патологијата од овој вид може да биде предизвикана од траума, потоа зборуваат за посттрауматски енофталмоти или поради други етиолошки фактори.

...

Есенцијалната хипертензија е патолошки процес кој се карактеризира со хронично зголемување на крвниот притисок. Треба да се напомене дека со оваа болест, истовремено зголемување на систолниот и дијастолниот индекс е можно.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.