Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Дамки од заби

Дамките од забите се клинички манифестација на специфична природа, која, како по правило, укажува на развој на заболување на забите. Покрај тоа, не е исклучено негативното влијание на надворешните фактори - пушењето, употребата на одредени видови храна што го нарушуваат интегритетот на емајлот, непридржувањето кон личната хигиена.

Да се ​​утврди зошто дамки на емајлот на забите, може само квалификуван лекар, со спроведување на физички преглед и потребните, во овој случај, дијагностички процедури.

Третманот, во повеќето случаи, е конзервативен и има за цел да ја елиминира основната причина. Само-третманот, вклучително и традиционалната медицина, е неприфатлив, бидејќи може да доведе до компликации.

Етиологија

Светли или темни дамки на забите на дете, возрасен, може да бидат резултат на надворешни и внатрешни етиолошки фактори.

На надворешната етиологија треба да се вклучат:

 • непридржување кон орална хигиена;
 • злоупотреба на алкохол, пушење;
 • земање одредени лекови;
 • прекумерна употреба на храна со висока киселост, бидејќи може да ја уништи емајлот;
 • премногу црн чај, кафе и кофеини пијалоци;
 • формирање на плакати.

Што се однесува до болестите во клиниката кои го имаат овој симптом, треба да се истакне следново:

 • емајл напукнување;
 • кариес ;
 • химаплазија на емајл;
 • флуороза ;
 • чистење на емајл и дентински слој;
 • употребата на материјал за полнење, кој вклучува бакар амалгам;
 • недоволна количина на флуор;
 • отстранување на нервите;
 • инфекција на пулпата, што доведува до формирање на темна пупка на површината на забот и досада на површината;
 • специфичен состав на плунка.

Покрај тоа, дамките на забите може да се формираат по загради, под услов да се носат долго време.

Бели дамки на забите по отстранување на загради

Во некои случаи, по белењето може да се формираат дамки на забите, но само квалификуван лекар може да ја утврди точната причина за овој патолошки процес.

Дамките на бебешките заби може да бидат резултат на несоодветни температурни услови на храната што ја консумира детето - остра алтернација на ладно и топло, злоупотреба на слатка и брза храна. Неопходно е да се елиминира таквата патологија во догледно време, бидејќи инаку може да доведе до развој на кариес.

Симптоматологија

Клиничката слика ќе зависи од она што предизвика манифестација на таков симптом.

Ако причината за манифестацијата на таков симптом е болест на забите, тогаш можна е следната клиничка слика:

 • остра реакција кога јаде ладна и топла храна;
 • акутна или болна забоболка , во зависност од видот на патолошкиот процес;
 • лош здив ;
 • крварење на непцата , што е особено очигледно за време на чистењето на усната шуплина;
 • затемнување на емајл;
 • дефекти во форма на жлебови, пукнатини, ерозија може да се формираат на површината на забот;
 • магла на површината на забите;
 • чести стоматитис .

Во зависност од причината за оваа клиничка манифестација, како што патолошкиот процес се влошува, може да има отекување на меките ткива, формирање на гнојна капсула на гума за џвакање, која популарно се нарекува флукс . Во овој случај, итна потреба да се побара медицинска помош, бидејќи гноен процес може да доведе до формирање на сериозни компликации.

Ако пигментните точки на забите се формираат поради влијанието на надворешните етиолошки фактори, тогаш, како по правило, не постои дополнителна клиничка слика. Сепак, ова не го исклучува факторот дека патолошкиот процес може да започне со соодветниот симптоматски комплекс.

Дијагностика

Дијагностиката, во овој случај, ќе се базира на физички преглед и инструментални дијагностички методи.

Испитување со радиовизиографија

Инструменталниот преглед може да вклучува такви методи:

 • радиографија;
 • испитување на погодените области со радиоосиограф;
 • реодентографија;
 • реопародонтографија;
 • микроскопија.

Лабораториските методи на испитување, ако тоа е заболување на забите, не се користат бидејќи не претставуваат дијагностичка вредност.

Третман

Како да се ослободите од дамки на забите, ќе бидат познати само по добивањето на резултатите од тестовите и утврдувањето на провокативниот фактор.

Општо земено, терапевтските интервенции може да ги вклучуваат следниве постапки:

 • чистење забна глеѓ со специјални алати и паста за заби;
 • третман со гума со дезинфекција;
 • отстранување на засегнатиот заб, доколку е потребно.

Ако причината за формирање на темни дамки на забите е специфичниот состав на плунка, тогаш тие можат дополнително да пропишат вакви лекови:

 • "Remodent";
 • Profacar;
 • Monobond Plus.

Антибиотиците може исто така да се препишат дополнително ако причината за овој симптом е заразна болест.

Општо земено, ако лекувањето започне навреме и емајлот правилно белел, прогнозата е поволна, нема компликации.

Превенција

Како превенција на болести во клиниката кои го имаат овој симптом, треба да ги вклучат следните препораки:

 • внимателно следење на оралната хигиена;
 • навремено и точни, од медицински аспект, третман на заболувања на забите;
 • усогласеност со културата на храна - правилно одбрана исхрана, усогласеност со температурниот режим.

Покрај тоа, треба да се систематски подложени на рутинско испитување кај стоматологот .

Сподели го овој напис:

"Дамки на забите" се забележува кај болести:

Кариесот на шишиња е болест што ги зафаќа младите деца на возраст од две до четири години. Неговото име е сосема оригинално и се должи на една од причините за развојот на оваа патолошка состојба - кариесот на шишињата кај децата често се развива поради навиката за пиење млеко од шишето во текот на ноќта. Како резултат на тоа, голема количина храна останува во устата на бебето цела ноќ, што е главната причина за прогресија на кариесот.

...

Хипаплазија на емајл е патологија најкарактеристична за децата и адолесцентите, која се карактеризира со разредување на горниот слој на забите, што ги прави многу кревки. Наспроти ова, тие ја губат можноста да се спротивстават на разни стоматолошки заболувања и се лесно уништени.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.