Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Коцки на кожата

Коски на кожата - знак на дерматолошки или патолошки процес од друга природа. Треба да се напомене дека сувите места на кожата може да бидат манифестација на алергиска реакција, поради што е невозможно да се вклучат во само-лекување. Потребна ни е примарна дерматолошка консултација и сеопфатен третман.

Етиологија

Етиологијата на оваа повреда ќе зависи од природата на манифестацијата на особината. Следниве може да се припишат на заеднички провоцирачки фактори:

 • термички или хемиски изгореници;
 • алергија;
 • дерматолошки нарушувања;
 • гастроентеролошка патологија;
 • психолошки нарушувања, психосоматика.

Причината за бели дамки на кожата може да биде следната:

 • витилиго ;
 • pityriasis versicolor ;
 • леукодерма;
 • невроендокрини заболувања;
 • автоимуни болести;
 • зголемена подложност на сончева светлина (во овој случај, белите дамки на кожата по изгорениците со текот на времето исчезнуваат и немаат дополнителни симптоми).

Појавата на кафени дамки на кожата може да се должи на следните етиолошки фактори:

 • хиперпигментација или сенилни точки на кожата, поради промени поврзани со возраста во човечкото тело;
 • хормонални промени во телото;
 • Кушингов синдром ;
 • реакција на одредени лекови;
 • резидуален ефект по изгореници, исечени и други механички ефекти врз кожата на лицето;
 • малигни тумори;
 • габични заболувања.

Темните дамки на кожата може да ја имаат следната етиологија:

 • уртикарија ;
 • синдром на кафено боење;
 • lentigo;
 • хлоазма;
 • поикилодерма;
 • Peutz-Jeghers-ов синдром;
 • ефекти врз телото на тешки метали или токсично труење;
 • разни форми на меланоза.

Манифестацијата на алергиски реакции темни дамки на кожата се исклучително ретки.

Темни дамки на кожата

Црвени дамки на кожата може да се должат на следните заболувања:

Црвената точка на кожата е една од најчестите симптоми на манифестацијата на не само дерматолошка болест, туку и венерична, инфективна и габична. Затоа, ако има црвено место на кожата, треба да побарате медицинска помош, а не да се вклучите во самоодвојувањето.

Симптоматологија

Во овој случај не постои општа листа на симптоми. Природата на симптомите ќе зависи од основната причина. Сепак, во некои случаи, дополнителни симптоми може да не се, на пример, ако се пигментни точки на кожата кои се појавуваат со возраста.

Појавата на кафеави дамки на кожата може да биде придружена со следниве дополнителни карактеристики:

 • манифестацијата може да биде симптоматична ако е реакција на надворешни стимули или одредени лекови;
 • како што се развива патолошкиот процес, дамката може да чеша и чеша;
 • Повремено се забележува пилинг.

Што се однесува до локализацијата на лезиите, тие можат да бидат лоцирани и дифузно и на одредени места, во зависност од етиологијата.

Манифестацијата на светлосни точки на кожата може да биде придружена со следните клинички знаци:

 • десквамација и чешање (дамките на кожата се слични на лишаи );
 • дифузна локација;
 • локален пораст на температурата.

Ако белите дамки се локализирани низ телото, освен нозете и рацете, тогаш ова може да биде манифестација на витилиго. Точна дијагноза може да биде направена само од лекар.

Манифестацијата на црвени дамки на кожата може да биде придружена со следниве симптоми:

 • тежок чешање на местото на осип, пилинг;
 • на лице место дамки можат да формираат меурчиња, кои на крајот се распрснуваат и сушат, а со тоа формираат темна кора;
 • образованието може да се олупи околу рабовите или низ целата област;
 • евентуално формирање на плаки, папули, ерозии (типот на осип ќе зависи од етиологијата);
 • локална пораст на температурата;
 • црвенило околу формирањето;
 • низок степен на телесна температура .
Црвени дамки на кожата

Манифестацијата на вакви осипи често е симптом на клиничката слика на венерични болести. Во овој случај, може да се појават следниве специфични симптоми:

 • чешање и горење при мокрење;
 • честа мокрење што не дава олеснување;
 • абнормален исцедок од гениталиите;
 • непријатност при сексуален однос, намалена желба за партнерот.

Во овој случај, сувите места на кожата може да се појават и низ телото и директно во препоните.

Во секој случај, манифестацијата на таков симптом бара консултација со дерматолог , дури и ако бојата е единствена и не е придружена со дополнителни знаци на симптоми.

Дијагностика

Тоа е задолжително да се спроведе физички преглед на пациентот и собирање на општа историја. За да се утврди факторот на основната причина, се спроведуваат следните методи на лабораториски и инструментални испитувања:

 • земање крв за општа и биохемиска анализа;
 • уринализа;
 • микроскопско испитување на погодената површина на епидермисот;
 • тест за СПБ;
 • тест за присуство на алергени;
 • имунолошки студии.

Дополнителните истражувачки методи ги пропишува лекарот врз основа на симптомите, општата историја на пациентот и неговата возраст.

Третман

Основната терапија ќе зависи од основната причина и сегашната клиничка слика. Терапијата со лекови може да се состои од следново:

 • антиинфламаторно;
 • антибиотици;
 • антимикотик;
 • антихистаминици;
 • витамински и минерални комплекси.

За да се отстранат грубите точки на кожата на дете или возрасен, лекарот може да препише локален вид на лекови - крем, маст или спреј.

Во одредени случаи, третманот може да вклучува прилагодување на исхраната и диета до целосно закрепнување. Независно е да се направат промени во текот на третманот е невозможно, дури и ако се забележи значително подобрување. Ова може да доведе до сериозни компликации.

Превенција

Специфични методи на превенција не постојат. Треба да се следат општи упатства за болести кои се наоѓаат на етиолошката листа.

Сподели го овој напис:

"Коски на кожата" се забележани кај заболувања:

Аденоматозниот полип (синдром Аденома, гландуларен полип) е најчестата бенигна лезија со можна локализација кај секој орган, но најчесто се јавува кај матката, желудникот и цревата. Главната опасност од тумор е тоа што со долготрајно отсуство на третман постои голема веројатност за малигнитет на лезијата во цревата.

...

Фабриевата болест (синдромска наследна дистонична липидоза, керамид тригексозос, дифузен универзален ангиокератом, Андерсеновска болест) е наследна болест која предизвикува проблеми со метаболизмот кога гликосфинголипидите се акумулираат во ткивата на човечкото тело. Кај мажите и жените се наоѓа подеднакво.

...

Херпетиформниот дерматитис на Дуренг е болест на повторлива природа која влијае на кожата на некоја личност. Се карактеризира со појава на горниот слој на епидермисот на осип, визуелно сличен на осип во херпесот. Поради оваа карактеристика, патологијата се нарекува и херпетичен дерматитис. Првпат бил откриен во XIX век од страна на научникот Диринг.

...

Хиперпигментацијата е премногу интензивна промена на бојата на кожата во нејзините поединечни области. Овој патолошки процес може да биде предизвикан од генетската предиспозиција и одредени патолошки промени во телото. Треба да се забележи дека хиперпигментацијата на кожата не секогаш се однесува на патологии од дерматолошка природа. Со оваа болест, консултацијата е потребна не само за дерматолог, туку и за ендокринолог, гастроентеролог. Третманот треба да се препише само од квалификуван медицински специјалист. За да се елиминира болеста, во повеќето случаи, хардверскиот третман се користи во комбинација со терапија со лекови.

...

Инфективен еритем е болест што е предизвикана од B19 паравирус. Патологијата може да влијае на луѓе од различни возрасни групи, но децата на возраст од 4 до 11 години се повеќе подложни на тоа. Кај возрасните, инфективната еритема се наоѓа во исклучително ретки случаи, но нејзиниот тек е посложена за нив, особено за жени на возраст од 30-35 години. Исто така, оваа патологија е многу опасна кога носи дете. Инфекцијата на мајката може да доведе до спонтан абортус. Особено опасна е инфекцијата на бремена жена за период од 10 до 26 недели.

...

Ксантома - е фокално таложење на холестеролот во ткивата на одредени внатрешни органи и на кожата. Всушност, тие се последица на нарушување на метаболизмот на мастите, кој е поделен на вродени и стекнати. Главната причина за формирање на такво нарушување е зголемената содржина на липиди во човечкото тело. Покрај тоа, голем број на патолошки состојби, особено дијабетес мелитус, може да предизвикаат болест.

...

Лентиго - бенигни ерупции на кожата во форма на мали точки (1-2 сантиметри во дијаметар) од жолта или темно кафеава боја. Се однесува на мелазодермални формации. Тоа не е преканцерозна состојба, сепак, предмет на чести трауми и прекумерната изложеност на сончева светлина може да предизвика рак на кожата. Според меѓународната класификација на болестите на десеттата ревизија (МКБ-10), на оваа болест му се доделува шифрата L 81.4. Третманот треба да го пропише само лекар, по испитување и утврдување на етиологијата и форма на развој на оваа болест.

...

Одземање е габична болест која влијае на кожата на некоја личност. Болеста е придружена со осип на кожата (во вид на дамки), скалирање и мало чешање. Во основа, болеста ги зафаќа децата и луѓето од 30 до 70 години. Одземете подеднакво ги погодува и мажите и жените.

...

Мастоцитоза или пигментна уртикарија е група на болести на необјаснета етиологија која се карактеризира со репродукција на мастоцити и инфилтрација на кожата или внатрешните органи. Во вториот случај, станува збор за системска болест, која може да доведе до сериозни компликации.

...

Меланозата е голема количина на меланин пигмент акумулиран во телото. Силна пигментација се појавува на одредени делови на кожата. Најчестата патологија се дијагностицира кај жени од раѓање. Проблемот предизвикува непријатност бидејќи е визуелно видлив, третманот е тежок. Било која терапија започнува ќе донесе само мало олеснување, и како превентивна мерка, често се советува да го промени начинот на живеење.

...

Меланоцитниот невус е неоплазма на кожата која често има бениген тек и се развива против позадината на развојното пореметување на елементите што формираат меланин. Овој вид пигментни точки може да бидат примарни и секундарни, што предизвикува предиспонирачки фактори кои предизвикуваат тие да бидат различни. Најчестите причини се хормонални пореметувања.

...

Erythema multiforme exudative - акутна болест која влијае на кожата и мукозните мембрани во човечкото тело. Се карактеризира со појава на полиморфни лезии, како и рекурентен проток. Најчесто болеста ги погодува луѓето од средна и млада возраст, но исто така се дијагностицира кај деца. Erythema multiforme е прилично честа болест која најчесто се чувствува за време на оф-сезона.

...

Неврофиброма - е бенигнен тумор кој се формира од нервно ткиво во централниот и периферниот нервен систем. Во огромното мнозинство на ситуации, тоа се дијагностицира кај адолесцентите и луѓето од средната возраст.

...

Pityriasis versicolor (versicolor versicolor) е болест на топката на рог на кожата на лицето, која се манифестира како дамки на кожата, главно во рацете и вратот, придружени со мало чешање и лажење. Бојата на бојата може да биде белузлава до темно кафеава. Кај луѓето, оваа габична болест се нарекува сончев или лихен на плажа. Децата под 7 години и младите (20-35 години) се изложени на ризик. Вреди да се напомене дека овој тип на патологија е најкарактеристичен за жителите на земјите со топли клими.

...

Xeroderma pigmentosa е ретка наследна болест на кожата, која се карактеризира со недостаток на заштита од ултравиолетово зрачење. Условите во кои се наоѓаат епителијални спојувања се сметаат за преканцерозни. Болеста има свои карактеристики и фази на развој. Најчесто, болеста ги зафаќа децата родени поради тесно поврзаните бракови и има автосомален начин на наследување. Многу ретко се среќаваат во европски земји - изолирани случаи на патологија.

...

Пигментиран невус - е прилично честа болест на кожата, која често има бениген тек. Во некои случаи, може да се формира на мукозната мембрана на устата, очите и гениталиите. Причините за пигментните точки не се целосно познати, но експертите од областа на дерматологијата откриле дека конгениталните и стекнатите неви може да се развијат поради сосема различни предиспонирачки фактори.

...

Ерисипела или еризипела - инфективно-алергиски процес предизвикан од изложеност на стрептококи, што влијае на кожата, мукозните мембрани и регионалните лимфни јазли. Болеста се карактеризира со појава на јасно ограничено воспаление, кое е придружено со црвенило на кожата и нејзиниот едем. Дополнителни симптоми вклучуваат треска, слабост, гадење и главоболка. Патот на пенетрација на бактерии - мало оштетување на кожата или нарушување на интегритетот на мукозните мембрани. Ова нарушување е често локализирано на лицето, долните и горните екстремитети и телото. Многу поретко се појавуваат црвенило од оваа природа во областа на препоните. Во меѓународната класификација на болести (МКБ-10), erysipelas има свое значење - A46.

...

Капошивиот сарком е канцерозна болест од малигнен карактер, која постепено се развива од клетките што ја поврзуваат површината на крвта и лимфните садови. Најчесто, болеста се манифестира во форма на тумори со различни големини, локализирани на кожата или на оралната мукоза. Но, формирањето на патолошки формации на други делови од човечкото тело, како што е дигестивниот тракт или лимфните јазли, не е исклучено. Извонреден е фактот дека Капошивиот сарком е поврзан со патологии на рак поврзани со СИДА.

...

Себороична кератоза - вклучува цела група на кожни заболувања кои се комбинирани со еден фактор - задебелување на корнусниот слој. Вреди да се забележи дека главната група за ризик се состои од лица постари од четириесет години. Во моментов, причините за оваа патологија не се целосно разјаснети, а клиничарите идентификуваат прилично тесен круг на предиспонирачки фактори, кои се базираат на хемиско и механичко оштетување на кожата.

...

Олбрајтовиот синдром е наследна патологија со нејасно потекло. Исто така се нарекува псевдохипопаратиреоидизам. Се карактеризира со повреда на коскеното ткиво. Болеста се манифестира главно кај женската половина од популацијата, иако се јавува кај момчињата. Практично кај сите пациенти се забележуваат отстапувања во менталниот и физичкиот развој. Човечките коски почнуваат да се распаѓаат под влијание на метаболичките процеси на фосфор и калциум. Паратиреоидниот хормон го ослободува паратироидната жлезда.

...

Streptoderma кај деца - вклучува цела група на кожни болести кои се заразни и алергични по природа. Најчесто, оваа болест се дијагностицира кај деца во возрасна категорија од 2 до 7 години. Опасноста лежи во фактот дека патолошкиот процес се пренесува од личност до личност.

...

Сува себореа - е последица на недоволна активност на лојните жлезди. Сепак, продолжувањето на поткожното масно ткиво продолжува, само што има повискузна конзистентност, поради што во голема мера е попречено од процесот на неговото поминување низ каналите на жлездите.

...

Факоматоз е мултикомпонентен концепт кој ги обединува бројни вродени патологии кои влијаат врз очите, нервниот систем и кожата на една личност. Типот на наследување на болеста е автозомно доминантен. Факоматозијата предизвикува формирање и прогресија на различни тумори и хематоми - бенигни неоплазми кои се развиваат во органите.

...

Есантема е осип на кожата која изгледа како дамки, папули и везикули. Таквата пигментација е карактеристична за повеќето инфективни, вирусни заболувања, кои често се среќаваат со алергии на лекови. Необичен осип е забележан кај мали сипаници, рубеола, црвена треска. Ненадејниот осип изгледа како осип со различни форми и големини, често се среќава кај деца. Енсантема кај возрасни во повеќето случаи е алергична.

...

Еритрасма е бактериска лезија на кожата во области со големи набори. Надворешно, нарушувањето се изразува со појава на точки од различни нијанси, на пример, сива, розова, кафеава-црвена или жолто-кафеава. Болеста се разликува од другите дерматолошки нарушувања затоа што се погодени само горните слоеви на кожата, додека косата и ноктите остануваат непроменети.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.