Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Пигментација на кожата

Пигментацијата може да се манифестира и во традиционалната верзија (пигментни точки) и во варијантата малку поинаква од оваа дефиниција, односно специфични точки на кожата поради одредена болест.

Пигментните точки може да имаат мали димензии, иако нивното екстензивно ширење над површината на кожата не е исклучено. Однадвор, тие можат да бидат овални рамни површини на кожата, стоејќи во малку потемна сенка во споредба со остатокот од кожата, од жолтеникава нијанса или мало затемнување на таквата површина на кожата до сенка на темно кафеава боја. Освен естетскиот дефицит, пигментацијата на кожата, исто така, утврдува за пациентите ризикот од развој на сериозни болести.

Како фактори кои, покрај одредени болести, може да предизвикаат појава на старосни точки, може да се идентификуваат следниве:

 • употреба на одредени козметички производи;
 • интензивна изложеност на кожата од УВ зрачење;
 • земање одредени лекови (вклучувајќи и хормони);
 • бременост;
 • возрасни точки (т.е. места кои се појавуваат со возраста кај постарите лица);
 • употреба на орални контрацептиви;
 • заболување на црниот дроб;
 • присуство на воспалителни промени на кожата;
 • недостаток на витамин Ц во телото;
 • влегување во кожата на одредени материи (јаглен, графит, барут и сл.);
 • повреди на кожата предизвикани од истиснување на акните, неуспешно отстранување на тумори, независна употреба на средства за предизвикување каутери;
 • облечен накит составен од бакар, железо, сребро или злато.

Што се однесува до специфични болести кои предизвикуваат појава на пигментни точки во една или друга форма, тука можете да ги идентификувате следниве типови на нив:

 • псоријаза;
 • педикулоза;
 • пилешко месо (сипаници);
 • женски генитални болести (полицистични јајници, дисфункција на јајниците, итн.);
 • дерматитис (токсидермија, инфективен дерматитис, периорален дерматит, итн.);
 • ќерамиди;
 • неурофиброматоза;
 • болести на билијарниот тракт и црниот дроб (холестаза, итн.);
 • болести на бубрезите, надбубрежни жлезди;
 • тироидна жлезда, итн.

Иако пигментацијата на кожата не е симптом на таква болест, на пример, меланом, присуството на пигментни точки предиспонира кон развојот на оваа болест.

Пигментацијата може да биде симптом на болеста и нејзина последица. Специфична пигментација на кожата може да се појави во оваа форма на вошки, како што е пенулитис.

Токсидермијата завршува со појавата на пигментни точки, и текот на периоралниот дерматит исто така завршува на сличен начин, по што пигментните дамки на кожата, исто така, остануваат по тубелите и мозолките формирани за време на оваа болест. По одвојување од кожата на кора формирана по меурчиња кои се појавуваат за време на сипаници, останува и пигментацијата.

Сподели го овој напис:

"Пигментација на кожата" се забележува кај болести:

Адисонова болест или бронзена болест е патолошка лезија на надбубрежниот кортекс. Како последица на тоа, се намалува секрецијата на надбубрежните хормони. Адисонова болест може да влијае и на мажите и на жените. Во главната група за ризик, луѓето во возрасната група од 20-40 години. Адисонова болест се карактеризира како прогресивна болест со тешка клиничка слика.

...

Булозна епидермолиза (Син. Мехнабулс болест, пеперутка болест) е ретка наследна дерматолошка болест, која се карактеризира со оштетување на кожата, дури и со најмала траума. Патологијата вклучува десетици сорти. Прогнозата во повеќето ситуации е неповолна.

...

Венска инсуфициенција (VN) е комплекс на клинички манифестации кои се развиваат во човечкото тело како резултат на нарушен одлив на крв во вените. Оваа болест е една од најчестите од ваков вид. Околу 15-40% од населението страда од оваа циркулаторна инсуфициенција.

...

Вирусни сипаници (исто така познати како пилешки болести) се многу заразна заразна болест која претежно ги зафаќа децата. Мали сипаници, чии симптоми првенствено се карактеризираат со појава на осип на меур, во меѓувреме, може да се дијагностицираат кај возрасни, особено ако не се дадени соодветни вакцини.

...

Хеморагичен васкулитис кај децата е имунопатолошко заболување кое се манифестира со воспаление на ѕидовите на капиларите и нивната прекумерна кршливост, како резултат на што се формираат повеќе микротромби, а капиларите на кожата и внатрешните органи се погодени со развој на петехијални хеморагии.

...

Хемохроматозата е болест која е наследена и предизвикува повреда на метаболизмот на железо во човечкото тело. Во оваа болест, пигментите што содржат железо се апсорбираат од цревата и се акумулираат во ткивата и органите.

...

Адреналната хиперплазија е патолошка состојба во која има брзо размножување на ткивата кои ги сочинуваат овие жлезди. Како резултат на тоа, телото се зголемува во големината и неговото функционирање е оштетено. Болеста се дијагностицира кај возрасни мажи и жени и кај мали деца. Треба да се забележи дека ваквата форма на патологија како конгенитална адренална хиперплазија е почеста. Во секој случај, болеста е доста опасна, затоа, кога ќе се појават првите симптоми, веднаш треба да контактирате со медицинска установа за темелно испитување и ефикасен метод на терапија.

...

Хипопаратироидизам е болест предизвикана од недоволно производство на паратироиден хормон. Како резултат на прогресијата на патологијата, постои повреда на апсорпцијата на калциум во гастроинтестиналниот тракт. Хипопаратироидизмот без соодветно лекување може да доведе до попреченост.

...

Печурката микоза (печурка гранулом) е една од најпознатите непријатни болести, која се состои во формирање на малигни тумори на кожата. Со брзиот раст на габичната микоза се јавува оштетување на внатрешните органи, како и лимфните јазли.

...

Инфективен дерматитис е дерматитис предизвикан од заразни болести, како што се мали сипаници, рубеола, црвена треска итн., Односно во овие случаи делува како карактеристичен симптом за овие болести. Покрај тоа, инфективниот дерматитис, чии симптоми можат да се развијат и поради други болести, може да се манифестира како независна форма, односно во форма на посебна независна болест, а не симптом.

...

Кератозата е група на патологии на кожата на не-воспалителна етиологија, која се карактеризира со кератинизација на целата површина на кожата или поединечни области. Има многу форми и различни клинички манифестации. Кожата на кожата може да се појави кај луѓе на било која возраст.

...

Одземање е габична болест која влијае на кожата на некоја личност. Болеста е придружена со осип на кожата (во вид на дамки), скалирање и мало чешање. Во основа, болеста ги зафаќа децата и луѓето од 30 до 70 години. Одземете подеднакво ги погодува и мажите и жените.

...

Неврофиброматозата е претежно наследна болест, која се карактеризира со формирање на тумори во областа на нервните ткива, што потоа предизвикува појава на разни видови коски и абнормалности на кожата. Вреди да се спомене дека неурофиброматозата, симптоми кои се јавуваат кај мажи и жени со иста фреквенција, најчесто се манифестира во детството, а особено за време на пубертетот.

...

Херпес зостер, кој исто така е дефиниран како херпес зостер или херпес зостер, е болест во која кожата е погодена, а лезијата има поизразен и масивен карактер на манифестација отколку традиционалната варијанта во форма на уснички херпес. Херпес зори, симптоми кои можат да се појават кај мажите и жените, е особено честа кај луѓето над педесет, иако ова не ја исклучува можноста за појава кај младите луѓе.

...

Педикулозата, која традиционално се сфаќа како вошки, е прилично честа болест (особено кај децата), чија особина е паразитско оштетување на кожата и косата. Педикулозата, чии симптоми може да се манифестираат не само во областа на главата, исто така може да биде пубична или одделение, а во некои случаи се мешаат поради истовремениот пораз на наведените форми на болеста.

...

Полицистичното оваријално заболување е хормонална болест што се јавува кога овулацијата не е во женското тело. Полицистични јајници, чии симптоми се манифестираат со значителен пораст кај нив и голем број други специфични манифестации, доведува до формирање на површината на јајниците на бројни цисти во форма на фоликули исполнети со течност со неподредени овци кои се наоѓаат во нив. Како резултат на полицистична и специфична пролиферација на цисти кои го карактеризираат нејзиниот тек - неможноста на почетокот на бременоста кај жената и, соодветно, на неплодност.

...

Порфирија е група на вродени болести предизвикани од зголемување на нивото на порфирините во телото, како и супстанциите што ги формираат. Порфирините се супстанции кои се синтетизираат од страна на сите клетки на телото, поголем степен во коскената срцевина или црниот дроб, бидејќи тие се наменети да произведат хемоглобин, или поточно, не протеински дел од него и различни ензими. Нивната голема акумулација, или, напротив, недостатокот на тоа води до појава на таква болест.

...

Постакна е секундарна перзистентна промена на кожата која произлегува од акни. Постојат голем број на видови на компликации на оваа болест, кои се вклучени во групата на пост-акни. Основниот фактор во развојот на таквото нарушување е долг тек на акните, што е формирање на голем број акни на лицето, грбот, градите или рамената.

...

Прогерија (Hutchinson-Gilford-ов синдром) е ретка патологија предизвикана од мутација на генот одговорен за синтеза на протеини. Со оваа патологија, постојат промени во кожата и внатрешните органи, кои се предизвикани од предвремено стареење.

...

Псоријазата (исто така позната како лиснато лишување) е не-инфективна хронична и често рекурентна кожна болест. Псоријазата, чија симптоми ја детерминираат тенденцијата за оштетување на периартикуларните ткива, се манифестира во форма на лушпести папули, а исто така вреди да се напомене дека оваа болест е една од најчестите кожни лезии кои се јавуваат на која било возраст.

...

Синдромот на Шершевски-Тарнер е генетска патологија која е предизвикана од отсуството на еден од хромозомите на репродуктивниот систем во кариотипот на поединецот. Карактеристичната разлика на болеста е тоа што влијае само на девојчиња. Зачестеноста на болеста е еден случај на пет илјади новороденчиња. Често, со оваа болест се забележува спонтан прекин на периодот на раѓање (во раните фази). Поради оваа причина, невозможно е точно да се утврди фреквенцијата со која се јавува болеста. Карактеристика на болеста е тоа што има многу поволен исход.

...

Соларниот дерматит - е прилично ретко нарушување кое се развива не толку поради интензивното влијание на сончевите зраци, како и позадината на индивидуалниот одговор на организмот.

...

Токсидермија, која исто така е дефинирана како токсичен алергиски дерматитис, е акутен тип на воспалителен процес, концентриран, како и секој вид на дерматитис, во рамките на кожата, а во овој олицетворение, мукозните мембрани исто така може да бидат засегнати. Токсидермија, чии симптоми се манифестираат како резултат на лезија направена од респираторниот тракт, алиментарен канал или воведување на иритант преку мускулите, кожата или вената, веројатно укажува на медицинската форма на болеста.

...

Туберкулоза склероза или Bourneville болест е болест која се карактеризира со лезии на човечкиот нервен систем, манифестација на полиморфни симптоми на кожата и прогресија на туморските или туморските процеси во виталните органи. Исто така познат спорадични случаи на формирање на болеста. Последните сочинуваат повеќе од половина од случаите.

...

Еритема нодозум е системска болест на сврзното ткиво, што влијае на кожата и поткожното масно ткиво. Се појавува на кожата со умерено густи нодули, чии големини варираат од 0,5-5 см или повеќе во дијаметар. На палпација, тие се доста болни.

...

Холестазата е болест која се карактеризира со намалување на протокот на жолчката во дуоденумот поради нарушување на неговата екскреција, формирање или екскреција. Холестазата, симптоми кои се манифестираат првенствено кај пруритус, темна урина и лесни измет, во зависност од карактеристиките на етиологијата, може да бидат екстрахепатични или интрахепатични, во зависност од природата на курсот, акутна или хронична, со жолтица или без неа.

...

Егзема на нозете е болест на кожата на долните екстремитети, која се јавува во хронична или акутна форма. За таква болест се карактеризира со горење, чешање и осип. Кожата на луѓето кои страдаат од егзема е посензитивна за влијанието на разните стимули. Промените во содржината на имунолошките клетки може да се детектираат во крвта на таквите пациенти.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.