Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Петехијален осип

Петехијален исип (петехија) - мали хеморагии кои може да се појават локално или дифузно, и не излегуваат над површината на здрава кожа и немаат симптоми карактеристични за дерматолошки заболувања. Овој симптом не е независен, во повеќето случаи тоа укажува на развој на патолошки процеси на хематопоетскиот систем, автоимуни болести, некои заразни болести. Осипот може да биде црвен или пурпурен или виолетов. Во присуство на такви ерупции треба веднаш да побараат медицинска помош.

Етиологија

Појавата на петехијални ерупции може да се должи и на физиолошки и патолошки етиолошки фактори. Патолошката група треба да содржи:

 • автоимуни болести;
 • инфективни процеси во телото - тифусна треска, црвена треска , сепса , итн;
 • капиларна токсикоза;
 • хипервитаминоза;
 • хематолошки нарушувања;
 • долгорочна употреба на антикоагуланси;
 • онколошки процеси и последици по третман со хемотерапија, радиотерапија;
 • земање дрога.

Физиолошките фактори на појавата на овој симптом се:

 • силно физичко влијание врз кожата, што доведува до прекин на крвните садови;
 • прекумерен стрес (со силна кашлица, ирационален физички напор), што исто така доведува до прекин на крвните садови;
 • единечни манифестации на осип може да бидат резултат на стрес , силна нервна пречка;
 • долго облечени во тесни и непријатни алишта;
 • промени во возраста.

Во такви случаи, осипот исчезнува по неколку дена и не претставува закана за животот. Меѓутоа, ако се присутни дополнителни симптоми, причината за симптомите може да биде сериозна болест, затоа треба да се консултирате со квалификуван лекар.

Кај дете, осип на лицето може да се забележи веднаш по раѓањето, што може да се должи на силен притисок за време на премин преку каналот на раѓање.

Симптоматологија

Ако причината за формирање на ваков осип на нозете или низ телото не е патолошки процес, тогаш, како по правило, нема дополнителни симптоми.

Ако причината е заразна болест, природата на осипот може да се манифестира на следниов начин:

 • со менингококни инфекции, лезиите се повеќекратни, во облик на ѕвезда, често групирани едни со други, што доведува до формирање на некроза;
 • со гонореја, местата може да личат на пустули со хеморагична содржина;
 • со стафилококни инфекции, хеморагичните оси може да бидат присутни не само на кожата, туку и на мукозните мембрани.
Петехија на кожата

Што се однесува до општата клиничка слика, тогаш со такво потекло на хеморагии, можна појава на такви симптоми:

Кај автоимуните болести, манифестацијата на осип може да биде како што следува:

 • осип на нозете и рацете за 3-4 дена се трансформира во повеќе петехии;
 • со текот на времето, осипот ќе се трансформира во пигментирани точки со пилинг;
 • можно е да се претворат места во егзема .

Клиничката слика може да биде дополнета со следните симптоми:

Ако причината за таквите лезии е употребата на лекови, клиничката слика може да се манифестира на следниов начин:

 • звучни и визуелни халуцинации;
 • губење на свеста;
 • вртоглавица, главоболки;
 • нарушување на гастроинтестиналниот тракт;
 • неконтролирано мокрење и дефекација;
 • осип може да изгледа како коприва .

Во присуство на горенаведените симптоми, императив е итно да побараат медицинска помош, бидејќи некои патолошки процеси се опасни по живот.

Дијагностика

Првично, објективен преглед на пациентот се врши со појаснување на поплаките, анамнеза на болеста и живот. За да се утврди етиологијата на манифестацијата на овој симптом, може да се препишат следните методи на лабораториски и инструментални испитувања:

КТ
 • земање крв за општо и биохемиско истражување;
 • сеопфатна биохемиска анализа на крв;
 • коагулограм;
 • КТ скенирање;
 • МНР;
 • ултразвук на внатрешните органи;
 • радиографија со контрастен агент.

Исто така, треба да се забележи дека дијагностичката програма ќе се прилагоди во зависност од тековната клиничка слика и проценетиот етиолошки фактор.

Третман

Основна терапија ќе зависи од дијагнозата. Терапијата со лекови може да вклучува такви лекови:

 • антибиотици;
 • антивирусна;
 • антиинфламаторно;
 • антиалергични;
 • кортикостероиди;
 • витамински и минерални комплекси.

Прашањето за хоспитализација се решава на индивидуална основа.

Што се однесува до превенцијата, нема конкретни методи, бидејќи ова не е посебна болест, туку симптом на неспецифична природа. Во принцип, треба да ги следите правилата за здрав начин на живот, да се консултирате со лекар ако не се чувствувате добро. Исто така, не заборавајте за важноста на систематски преглед кај специјализирани лекари.

Сподели го овој напис:

"Петехијален исип" е забележан кај заболувања:

Вирусни хеморагични трески (HF) се недиференцирана група на акутни вирусни инфекции во кои хеморагичниот синдром е најистакнат симптом. Во медицината, познати се 15 подвиди на такви заболувања. Сите се слични во нивниот тек и тие се обединети со хеморагичен синдром (од каде потекнува името на групата).

...

Хепатомегалијата на црниот дроб е главен знак дека се појави дефект во нормалното функционирање на овој орган. Со прогресија на таква состојба, големината на црниот дроб се зголемува. Најчеста причина за хепатомегалија е труење на телото со разни отрови и токсини.

...

Дијабетичната ангиопатија е патолошки процес кој е компликација на дијабетес мелитус и се карактеризира со фактот дека малите садови се оштетени низ телото. Ограничувања на возраст и пол, оваа болест не.

...

Миелодиспластичниот синдром е колективен концепт кој вклучува хематолошки заболувања во кои се јавува цитопенија, диспластични промени во коскената срцевина. Наспроти позадината на таков тежок патолошки процес, постои висок ризик за развој на акутна леукемија.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.