Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Збунетост

Збунетост - чувство на студ, без очигледна причина, што е придружено со несакана контракција на мускулите, тропање на забите, појава на "гушини" на кожата. Во овој случај, тешко е да се загрее лице, може да се забележи и треперење дури и во мускулните мускули. Типично, овој симптом е забележан во инфективните и воспалителните процеси, кога има нагло зголемување на телесната температура. Присуството на таква клиничка слика бара итна медицинска интервенција, невозможно е да се земаат лекови без дозвола.

Етиологија

Нарушувања кај дете или возрасен може да се појават или со покачена температура или без таков симптом. Трескањето без треска може да се должи на следните етиолошки фактори:

 • тешка хипотермија;
 • стресна ситуација, силен нервен притисок;
 • невроза ;
 • васкуларна дистонија ;
 • проблеми со циркулацијата;
 • ненадејни капки во крвниот притисок.

Покрај тоа, неопходно е да се потенцираат таквите етиолошки фактори кои можат да имаат треска со или без треска:

Рејноова болест

Треба да се напомене дека ако студ трае повеќе од неколку часа и лицето не може да се загрее, температурата на телото не се стабилизира, неопходно е да се јави итна медицинска нега. Во такви случаи, студ без треска укажува на акутен инфективен процес.

Клиничарите забележуваат дека во некои случаи треска може да се појави за време на бременоста во раните фази, што е предизвикано од искуства, промени во хормоналната позадина и во работата на телото.

Момчињата пред менструацијата се исто така често забележани, што може да се должи на хормоналните пореметувања и карактеристики на женското тело. Во овој случај, треба да се јавите кај гинеколог или ендокринолог.

Симптоматологија

Општата клиничка слика на треска без треска може да се надополни со специфични знаци, чија природа ќе зависи од основната причина. Општите симптоми вклучуваат следново:

Здив во случај на труење може да бидат придружени со такви дополнителни знаци на клиничката слика:

 • гадење , повраќање ;
 • сериозна слабост;
 • бледило на кожата;
 • Постои постојан студ;
 • зголемено потење;
 • Нарушувања во гастроинтестиналниот тракт - дијареја, татнеж во стомакот.

Треба да се напомене дека со таква клиничка слика, треска и гадење се појавуваат речиси истовремено. Човек може да тресе помалку по нападот на повраќање, но за кратко време.

Ако студот без треска е предизвикан од заразен процес, тогаш симптомите на општа интоксикација на телото може да бидат присутни во целокупната клиничка слика.

Симптоми на интоксикација

Треба да се сфати дека силен студ без температура е секогаш знак на одреден патолошки процес, па затоа треба да се консултирате со лекар и да не се лекувате самостојно.

Дијагностика

Што да се прави со треска може да му каже само лекарот, по точна дијагноза и идентификација на етиологијата на овој симптом. Првично, медицинскиот специјалист (во овој случај, терапевтот) врши физички преглед. Доколку е потребно, пациентот може да биде упатен до специјализиран лекар. За точна дијагноза пропишани лабораториски и инструментални методи за испитување:

 • општ и биохемиски тест на крв;
 • уринализа;
 • флуорографија;
 • рендгенско испитување на внатрешните органи;
 • тест за СПБ;
 • имунолошки студии.

Неопходно е да се разбере дека точната дијагностичка програма е пропишана само од страна на лекар, по испитувањето и откривање на општата историја. Ако постои треска за време на бременоста, тогаш радиолошките прегледи се исклучени што е можно повеќе.

Третман

Терапијата ќе зависи од основната причина за развојот на клиничката слика и особено симптомите. Ако причината е заразна болест, лекарот пропишува терапија со лекови, одмор во кревет и исхрана. Списокот на лекови може да го содржи следново:

 • антибиотици;
 • антипиретик;
 • витамински комплекси.

Кога труење со храна пропишани лекови за да се стабилизира работата на стомакот, сорбенти. Бидете сигурни дека следите диета.

Во случај кога овој симптом е поттикнат од развој на СПБ или системска болест, се спроведува соодветната основна терапија, земајќи ги предвид индивидуалните карактеристики на организмот и клиничката слика.

Како да се елиминираат треска кај дете или возрасен може да се каже само од лекар, ако има точно утврдена дијагноза. Самопрочистувањето е неприфатливо на таа едноставна основа дека само овој симптом може да се отстрани на овој начин, а не основната причина.

Превенција

Во овој случај, нема посебни методи на превенција. Ако имате таков симптом, треба да се консултирате со лекар и да не се лекувате само со себе.

Сподели го овој напис:

"Треска" се забележува кај болести:

Абсанс (fr. "Отсуство") или мал напад е вид на епилептични напади кои се карактеризираат со краткотрајна губење на свеста или сончева свест во отсуство на видливи конвулзии. Често се комбинираат со други видови на епизофагија. Вклучени во структурата на генерализирана епилепсија идиопатска природа. Децата 4-7 години почесто се болни. Оваа болест првпат беше спомната во 1705, терминот беше воведен во 1824 година.

...

Мозочниот апсцес е болест која се карактеризира со ограничена акумулација на гноен ексудат во мозокот. Обично, гнојна маса во мозокот се појавува кога телото има место за инфекција лоцирано надвор од границите на централниот нервен систем. Во некои клинички ситуации, неколку лезии со гноен содржина може да се формираат во мозокот одеднаш. Оваа болест може да се развие кај луѓе од различни возрасни групи. Најчесто ова се должи на траума на черепот.

...

Заб апсцес - акутно гноен воспаление, кое е локализирано во коренот на забот. Оваа болест често се нарекува флукс. Причините за патологијата се сите видови на бактерии, кои, продирајќи во коренот, се размножуваат и предизвикуваат воспаление, кое понатаму може да доведе до супурација. Во напредни случаи, сепса се развива.

...

Апсцесот на црниот дроб е процес на формирање на гној наполнета празнина во паренхимот на органот поради воведување на пиогена микрофлора во него. Причините кои предизвикуваат оваа болест може да бидат и бактерии и протозои. Ако се воведат бактерии, се развива бактериски апсцес на црниот дроб, а ако се развијат амеби и други протозои, се јавува абебен црн апсцес.

...

Бубрежниот апсцес е ретка болест која се карактеризира со формирање на ограничена област на воспаление исполнето со гноен инфилтрат. Патолошкиот фокус е одделен од здравите ткива на овој орган со гранулациона осовина. Болеста се однесува на бројот на заболувања кои бараат итна операција.

...

Аденовирусната инфекција е заразна болест која припаѓа на групата на САРС. Тоа влијае на мукозната мембрана на респираторниот тракт, очите и дигестивниот тракт. Речиси една четвртина од луѓето дијагностицирани со САРС имаат заболување предизвикано од аденовирусите. Аденовирусната инфекција може да влијае на индивидуите, како и на епидемиолошките.

...

Аднекситис е еднострано или билатерално воспаление на додатоците, вклучувајќи ја фалопиевите туби и јајниците. Воспалението на овој тип се формира поради ефектите на разни микроорганизми кои можат да се пренесат во акутна или хронична форма. Треба да се напомене дека аднекситисот, чиишто симптоми се доста чести кај жените, идентификување на болеста како една од најчестите во областа на гинеколошки заболувања, се карактеризира со појава на чести рецидиви. Покрај тоа, ова воспаление, по правило, ги зафаќа двата органа одеднаш, а неговата опасност лежи во формирањето на последователна неплодност за секоја петта заразена жена.

...

Алвеолитис на белите дробови е процес на болест во текот на кој се погодени алвеолите, проследено со формирање на фиброза. Во ова нарушување, ткивото на органот се губи, што не дозволува белите дробови целосно да функционираат и честопати доведуваат до недостаток на кислород. Другите органи во тоа време, исто така, не добиваат целосно кислород, што, пак, го нарушува метаболизмот.

...

Анаеробната инфекција е болест од бактериолошка природа, предизвикана од растот и репродукцијата на бактерии без кислород или со нејзиниот акутен недостаток. Причинителот е анаеробни бактерии. Нивните токсини продираат во телото и се сметаат за многу опасни. Бактериите главно влијаат на мускулното и сврзното ткиво. Пациентите се со поголема веројатност да имаат симптоми на труење на телото отколку знаци на локална природа. Кај жените, оваа патологија произлегува од абнормален абортус или тешки повреди на гениталиите.

...

Болно грло е болест од инфективна природа, како резултат на прогресијата на која се јавува акутна воспаление на крајниците и другите лимфоидни формации на фаринксот. Следниве патогени може да предизвикаат развој на патологија: вируси, бактерии и габи. Во медицинската литература, оваа состојба се нарекува и акутен тонзилит. Вреди да се напомене дека ова е прилично честа болест што може да почне да напредува и кај возрасните и кај децата.

...

Анкилозирачки спондилитис или анкилозен спондилитис е системско хронично воспаление кое се јавува во зглобовите и обично е концентрирано во 'рбетот. Анкилозирачки спондилитис, чии симптоми се манифестираат во ограничувањето на мобилноста на погодената област, е главно релевантен за мажи во возрасната група од 15 до 30 години, а за жените оваа болест се наоѓа во пракса 9 пати поретко.

...

Овариејална апоплексија е ненадејна руптура (т.е. нарушување на интегритетот) која се формира во ткивото на оварите. Јајчни апоплекси, чии симптоми се состојат од крварење, кое поминува во абдоминалната празнина, исто така е придружено со силен болен синдром.

...

Артеритисот е име на група на патологии во кои се појавуваат воспалителни процеси во крвните садови. Воспалението го ограничува луменот на крвните садови, поради тоа, крвниот проток е вознемирен, а тоа се поволни услови за формирање на згрутчување на крвта. Кога крвотокот е нарушен, органите не го примаат потребното количество кислород и хранливи материи. Ова води кон развој на разни болести. Воспалителниот процес може да се појави во било кој сад - вена или артерија.

...

Воспалителни заболувања, кои се придружени со манифестација на постојана болка во зглобовите, се нарекуваат артритис. Всушност, артритисот е болест која придонесува за чистење на 'рскавицата на зглобовите, промени во лигаментите и заедничката капсула. Ако болеста не се третира, процесот се влошува, што доведува до деформитет на зглобовите.

...

Воспалителниот процес, кој се манифестира во форма на болнички симптоми на мускулно-скелетниот систем и кој главно ги зафаќа зглобовите на колената, се нарекува артритис на колената. Оваа болест не се манифестира само кај постарите лица, туку има и возрасни, па дури и деца. Артритисот на колената се манифестира во форма на карактеристични знаци на болка во регионот на пателата и самиот зглоб. Во исто време, за човек не е само тешко да оди, туку и да ги флектира и да ги истегне нозете.

...

Аспергилозата е габична болест, која е предизвикана од патолошкото влијание на габите на мувлата Аспергилус. Оваа патологија нема ограничувања за половата и возрасната група, зошто дури и може да се дијагностицира кај дете.

...

Атипична пневмонија е воспалителен процес во белите дробови, чија етиологија не е типична. Тоа е, болеста не е предизвикана од бактерии, главно коки, како што е случајот со типична пневмонија, туку со микроорганизми и вируси.

...

Ацетонемично повраќање (син синдром на циклично ацетонезно повраќање, недијабетична кетоацидоза) е патолошки процес кој е предизвикан од акумулацијата на кетонските тела во крвта на детето. Како резултат на тоа, постои нарушување на метаболичките процеси, што предизвикува повраќање кај детето, симптоми на општа интоксикација и низок степен на треска.

...

Бактерискиот ендокардит е воспалителен процес во внатрешната обвивка на срцето предизвикан од влијанието на патолошки микроорганизми, чија главна цел е стрептокок. Често ендокардитисот е секундарна манифестација која се развила во однос на позадината на други болести, но тоа е бактериско оштетување на мембраната која е независно пореметување. Тоа влијае на луѓето од било која возрасна група, па затоа често кај децата се јавува ендокардит. Карактеристична особина е дека мажите страдаат од таква болест неколку пати почесто од жените.

...

Бактериуријата е патолошки процес во кој присуството на патогени микроорганизми ќе се открие со дијагностички методи во урината. Нормата е отсуство на бактерии во урината, таа е стерилна, но кога станува инфицирана, организмите се размножуваат и можат да ги инфицираат најблиските органи преку растечките канали.

...

Бартолинитис е воспалителен процес во бартолинската жлезда на предградието, предизвикано од неспецифични микроорганизми од испуштањето на пиогената флора. Најчесто, овие микроорганизми се претставени со стафилококи и гонококи, ретко стрептококи, трихомонади и Е. coli. Повеќето случаи на болеста се најдени кај жени на возраст од 20 до 40 години.

...

Сини ѓаволи - акутно ментално нарушување предизвикано од продолжено внесување на алкохол. Се карактеризира со тешко нарушување на свеста, заблуди, визуелни и слушни халуцинации, губење на просторната ориентација, агресија. Оваа состојба на пациентот се забележува на 2-3 ден по крајот на нападот. Нема ограничувања во однос на возраста и полот.

...

Легионерската болест или легионелозата е бактериска инфекција која најчесто се манифестира како тешка форма на пневмонија. Типичен израз на болеста е интоксикација и нарушено функционирање на централниот нервен систем и бубрезите. Понекогаш, за време на болеста, се јавуваат респираторни и уринарни системи.

...

Такајасу-овата болест е хронична автоимуна патологија која влијае на аортата и нејзините главни гранки. Се карактеризира со губење на пулсот во рацете и формирање на прстенести крвни садови на мрежницата.

...

Випл-овата болест (Син. Виппловата болест, Виппловата болест, мезентериската липогрануломатоза, липофагичната интестинална грануломатоза, интестиналната липодистрофија, цревната липодистрофија) е ретка системска патологија во која најчесто се јавува тенкото црево. Како што напредува болеста, може да бидат вклучени органи на дигестивниот, нервниот и кардиоваскуларниот систем.

...

Schlätter-овата болест е состојба во која постои асептично уништување на тибијалната туберозна коска и неговото јадро. Оваа болест најчесто се развива поради хронична повреда на овие елементи за време на растот на скелетот. Во медицината оваа состојба се нарекува Osgood-Shlatter болест или остеохондропатија на тибијалната туберозита.

...

Боррелиозата, која е исто така дефинирана како Лајмска болест, Лајмска борелиоза, борелиоза која се пренесува преку крлежи и на друг начин, е природна фокална болест на преносливиот тип. Борелиозата, чии симптоми се состојат од оштетување на зглобовите, кожата, срцето и нервниот систем, често се карактеризира со хронична, како и со повторувачка само-струја.

...

Бронхопнеумонија е вид на пневмонија. Оваа болест се разликува од конвенционалната пневмонија во која бактериите и вирусите кои влегуваат во телото, влијаат не само на белите дробови, туку и на гранките на бронхијалното дрво. Често, воспалението се развива како резултат на инфекција на горниот респираторен тракт. Во повеќето случаи, бронхијална пневмонија предизвикува стрептокок и пневмокок.

...

Зоонотична инфективна болест, чија површина е главно кардиоваскуларна, мускулно-скелетни, репродуктивни и нервни системи на една личност, се нарекува бруцелоза. Микроорганизмите на оваа болест биле идентификувани во далечната 1886 година, а откривачот на болеста е англискиот научник Брус Бруцелоза.

...

Акутната интестинална инфекција предизвикана од бактериската средина и се карактеризира со времетраењето на треската и општата интоксикација на телото се нарекува тифусна треска. Оваа болест припаѓа на тешки заболувања, со тоа што гастроинтестиналниот тракт е главниот лезионен медиум, а кога се влошуваат, се јавуваат слезината, црниот дроб и крвните садови.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.