Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Чувство на песок во очите

Чувството на "песок во очите" е повеќе или помалку познато на сите. Може да има различни причини, но често честа појава на овој симптом предизвикува пациентите да видат офталмолог. Како по правило, "песок во очите" не е единствениот симптом, односно се манифестира во група на дополнителни симптоми на "око", како што се болка во очите, кинење, палење, црвенило итн.

Чувството на песок во очите и чешањето е предизвикано од фактот дека квалитетот на филмот за солза, кој ја обвива површината на окото со тенок слој, делува како прекршување, а со тоа дејствува како хидратантно средство кое е потребно за удобен контакт на очните капаци со очните капаци за време на нивното движење. Овој филм обезбедува заштита од сушење, содржи супстанции кои исто така ја хранат рожницата. Покрај тоа, поради таков филм, исто така, се обезбедува заштита од патолошки ефекти на микроорганизми кои влегуваат во површината на очите.

Меѓу главните болести кои го придружуваат чувството на песок во очите, можете да го идентификувате следново:

  • конјуктивитис;
  • синдром на суво око;
  • блефаритис;
  • аденовирусска инфекција;
  • алергија;
  • Шегреновска болест, итн.

Сподели го овој напис:

"Чувството на песок во очите" се забележува кај болести:

Алергискиот конјуктивитис е акутно воспаление на конјуктивата, која е предизвикана од имунолошкиот одговор на телото на алерген. Според официјалните статистички податоци, болеста е дијагностицирана кај 15% од жителите на планетата. Најчесто, болеста влијае врз децата и младите луѓе. Но, за постарите луѓе болест не е исклучок.

...

Астигматизмот е прекршување на рефракцијата поврзана со неправилноста на обликот на рожницата или леќата на окото. Астигматизмот, чиишто симптоми лежат во закривената визија на линии и предмети, е најчестата причина за слабиот вид и може да биде кратковидо, долгоочекувана или дури и комбинирана. Во вториот случај, хиперпија е забележана долж една оска на перцепција, и миопија долж другиот.

...

Бактерискиот конјунктивитис е прилично честа воспалителна болест на конјунктивата, која најчесто ги зафаќа децата. Повеќе патогени бактерии го предизвикуваат неговиот развој. Кога ќе паднат во конјуктивалната кесичка, се појавуваат симптоми кои се карактеристични за болеста - ексудат исчезнува од очите, конјунктивата е хиперична и се забележува кинење. Често, бактерискиот конјунктивитис е комбиниран со синдром на "суво око", што може значително да ја влоши постоечката клиничка слика.

...

Долготрајноста (или хиперметропијата) подразбира офталмолошка болест во која визуелната острина е оштетена при испитување на предметите во непосредна близина. Долготрајноста, чиишто симптоми во висок степен на нејзина манифестација се состојат од нарушување на предметите не само на растојание од 20-30 сантиметри, туку и во визијата на растојание поголемо од 10 метри, се дијагностицира во просек за секој втор жител на Земјата на возраст од 30 години .

...

Demodex е крлеж што се населува и паразитира во медиумот на фоликулите на косата, и влијае на луѓето кај цицачите. Демодекс, чии симптоми влијаат на болеста Демодекоза, исто така живее во жлездите на 'рскавицата на очните капаци и во лојните жлезди и, и покрај сопствената мала, на прв поглед, големината, предизвикува штета во просек 97% од светската популација.

...

Колобома е дефект во околната мембрана, во која недостасува дел од него. Речиси секогаш тоа е конгенитална патологија која се појави за време на пубертетот. Ова може да биде засегнато од негативни фактори, и надворешни и внатрешни. Но, во некои ситуации може да се стекне. Во повеќето случаи, се развива паралелно со други болести. Како независна патологија е ретка. Не ја мешајте оваа болест со хетерохромија. Хетерохромијата е абнормална пигментација на ирисот, кога очите се различни во боја.

...

Конјуктивитис е болест која се карактеризира со воспаление во областа на мукозната мембрана на окото. Овој вид на воспаление се јавува поради влез на микроби, вируси или габи на неа. Во некои случаи, името на болеста се дефинира како "зајаци очи", бидејќи конјунктивитисот, симптомите на кои пациентот се соочува, еден од оние вклучува значајна црвенило на очните капаци.

...

Розацеа, или, како што е поинаку дефинирано од оваа болест на кожата, акне розацеа, во согласност со карактеристиките на манифестацијата е хронична болест. Розацеа, чии симптоми се манифестираат во црвенило на кожата, како и во формирањето на испакнатини и пустули, како и друг вид на осип на лицето, покрај овој редослед во повеќе од половина од случаите, се јавува со оштетување на очите.

...

Синдромот на суво око е патолошки процес кој се карактеризира со сушење на површината на рожницата. Со долготрајно кршење на стабилноста на филмот солза почнува да се јавува како компликација како конјунктивитис. Синдромот на суво око е дијагностициран кај 9-18% од популацијата. Најчесто, болеста влијае врз луѓето по 30 години. Третманот на болеста обично е насочен кон елиминирање на воспалителниот процес, кој предизвикува овој патолошки процес.

...

Воспалителните процеси кои влијаат врз сврзните ткива на човечкото тело се нарекуваат Сјогрен-ов (Sjogren) синдром или почесто терминот "сув синдром". Оваа болест е предизвикана од поразот на плунката, лакрималните и жлездите на мукозните шуплини. Со штетните фактори на овие жлезди се јавува дисфункција, што доведува до намалување на продукцијата на секреција.

...

Снежно слепило (електро- или фотоофталмија) - изгореници на рожницата, конјуктивата, склерата, очните капаци на окото со моќно зрачење (јонизирачко, инфрацрвено, ултравиолетово). Резултатот од оштетувањето на зраците на очните структури е воспалителен процес на неинфективна етиологија по тип на конјуктивитис (воспаление на конјунктивитис), блефаритис (воспаление на очен капак), кератитис (корнеална лезија).

...

Трахома - е хронична болест на инфективна природа која влијае на очите. Главниот и единствен предизвикувач на болеста е бактерија од семејството на кламидија. Оваа болест припаѓа на инфективната група, која може да се пренесе од човек на човек. Тоа влијае на луѓето, без оглед на возраста и полот, поради што често се дијагностицира кај децата.

...

Халијазин или градски град - бенигнен тумор, локализиран во дебелината на горниот или долниот очен капак. Секој човек може да страда од проблемот, без оглед на полот и возраста, но најчесто се дијагностицираат луѓе на возраст над 30 години.

...

Халијазин кај дете е раширена болест, која се карактеризира со формирање во горниот или долниот очен капак на мал јазол, склони кон постепено зголемување. Воспалителниот процес на органите на видот влијае подеднакво кај девојчињата и момчињата.

...

Електрофталмијата е воспаление на надворешните мембрани на очите, што резултира од силна изложеност на ултравиолетовите зраци, кои активно се апсорбираат од ретината и предизвикуваат хемиски промени во него. Овој патолошки процес има други имиња - фотофталмија или снежно слепило.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.