Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Недостаток на овулација

Недостаток на овулација е исто така познат како ановулација, тоа е во таква промена во менструалниот циклус, во кој јајцето не доаѓа од јајниците. Само по себе, овулацијата, како што е познато, е придружена со таков процес, и токму поради тоа, бременоста станува можна.

Со нередовна овулација, состојбата се дефинира како олиговулација, и во двата случаи, и со олиговулација и со ановулација, тоа е прашање на дисфункција. Важна точка, релевантна за дисфункциите на овулацијата, е тоа што поради нив не може да настане бременост, што исто така ги определува специфичните броеви кои се припишуваат на женската неплодност - 30-40% (со други зборови, 30-40% од случаите неплодноста се дијагностицира за олиговулација или ановулација).

Престанок на овулацијата кај жените е придружен со неправилен циклус, а во посериозни случаи самиот циклус е отсутен. Можно е да се претпостави можна дисфункција на овулацијата во тие случаи ако циклусот трае помалку од 21 ден, а исто така ако, напротив, трае подолго, повеќе од 36 дена. Исто така, како знак на дисфункција на овулација, можеме да ја разгледаме состојбата со изнаоѓање на циклус во рамките на дефинираното за нив како соодветен интервал од 21-36 дена, но со состојба на значителни флуктуации во споредувањето на состојбата по месеци. Тоа е, за еден месец времетраењето на периодот е, на пример, 22 дена, додека следното е 34 дена, итн.

Исто така, постои опција во која циклусите се карактеризираат со речиси нормален целосен распоред, но овулацијата е исто така отсутен. Иако таков менструален циклус се јавува ретко, исто така не е неопходно да се исклучи кога се разгледува дисфункцијата од интерес за нас, тие го дефинираат таков циклус како авовулатор.

Симптомите на овулација, како и неговото отсуство, немаат специфични специфики, меѓутоа, овулацијата и, соодветно, неговото отсуство, може да се определи со следење на сопствениот циклус и општа состојба. На пример, за ова треба да знаете како се манифестира овулацијата - односно, симптомите на овулација во одреден период издвоен за циклусот за нејзината манифестација. Изберете ги подолу:

 • зголемување на обемот на вагинален исцедок со промена на нивната специфичност (исфрлањето станува малку облачно, станува малку повеќе мукозна, во некои случаи наликува на белиот јајце);
 • појавата на болка во долниот дел на стомакот од страна на овулацијата, ако болката е тешка, тогаш ова може да укаже на синдром на полицистични јајници (на пример, ова е индицирано со PCOS) или адхезии;
 • намалување на базалната температура, проследено со нагло зголемување (базалната температура е телесна температура што одговара на будењето по нормално времетраење на спиењето (најмалку 6 часа) и се мери веднаш во мирување, мерено со термометар во анусот (ректално ))
 • hyperexcitability и сексуална желба;
 • во некои случаи, може да има помало вагинално крварење предизвикано од прекин на фоликулите, придружувајќи ја овулацијата.

Овулацијата може да се отсуствува како резултат на следните вистински фактори, болести и состојби кои влијаат на телото:

 • пременопауза;
 • бременост, лактација;
 • климатските промени;
 • тироидна патологија (хипотироидизам, хипертироидизам, итн.);
 • престанете да земате орални контрацептиви, хормонски лекови;
 • дебелина;
 • хроничен стрес;
 • хиперпролактинемија;
 • исцрпеност;
 • хормонски нарушувања;
 • синдром на полицистични јајници, итн.

Сподели го овој напис:

"Недостаток на овулација" се забележува кај заболувања:

Аномулацијата е неуспех во телото на жената, што предизвикува нарушување на функционирањето на јајниците - тие го спречуваат месечното ослободување на зрел јајце, што доведува до пореметувања во менструалниот циклус и неплодноста. Постојат многу причини кои можат да предизвикаат неуспех во телото на жената. Во ризик се жени од репродуктивна возраст - од 14 до 35 години.

...

Полицистичното оваријално заболување е хормонална болест што се јавува кога овулацијата не е во женското тело. Полицистични јајници, чии симптоми се манифестираат со значителен пораст кај нив и голем број други специфични манифестации, доведува до формирање на површината на јајниците на бројни цисти во форма на фоликули исполнети со течност со неподредени овци кои се наоѓаат во нив. Како резултат на полицистична и специфична пролиферација на цисти кои го карактеризираат нејзиниот тек - неможноста на почетокот на бременоста кај жената и, соодветно, на неплодност.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.