Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Недостаток на оргазам

Отсуството на оргазам е дефинирано во медицинската терминологија како оргазам. Главните поплаки кои се јавуваат кај жени со аноргазмија се следните:

 • неможноста да се постигне задоволство за време на сексуален однос;
 • општа сексуална студенило, рамнодушност, фригидност;
 • присуство на анатомски определени бариери за нормален сексуален живот;
 • мускулен спазам во вагиналната област, предизвикувајќи неможност за нормален сексуален однос.

Во просек, сексуалната рамнодушност (отсуството на таква сексуална желба како таква) се наоѓа во околу 30% од случаите.

Постои и друга страна на проблемот, наспроти позадината на која недостасува оргазам. Се состои во незадоволство, сексуална интимност со одреден партнер поради одредени причини, кои треба да добијат проблем со сексуално задоволство. Особено, можеби партнерот, на пример, се однесува неточно за време на сексуалниот однос. Неверојатно, мастурбацијата ви овозможува да постигнете оргазам, бидејќи не е јасно за аноргазмијата, причината за отсуството на оргазам има свое име, диспареунија, а примерот на погрешно однесување на партнерот не е единствениот фактор.

Општо земено, отсуството на оргазам кај жените се манифестира или во однос или во апсолутна форма. Целосна фригидност, во која сексуалната желба со оргазам не се случува под никакви услови и околности, одговара на апсолутната форма на аноргазмија. Доколку некои состојби овозможуваат оргазам, тогаш е многу веројатно дека е релевантноста на надворешните фактори во проблемот со недостаток на оргазам, што генерално соодветствува со релативната форма на аноргазмија.

Покрај надворешните фактори, отсуството на оргазам може да предизвика некои болести. Улогата на психоген фактор, поврзана со присуството на одредени стравови, психолошки проблеми, некогаш грубо лишување од девственост, прекумерно строго воспитување и др. Враќајќи се на болестите кои предизвикуваат отсуство на оргазам, можеме да ги разликуваме следниве типови:

 • вагинизм;
 • присуство на цикатрични промени во вагиналната средина;
 • вагинална наклонетост;
 • хипоплазија;
 • проширување на вагината на позадината на претходно раѓање;
 • ендометриоза;
 • аднекситис (хронична форма);
 • дебелина;
 • тумори на мозокот;
 • хипогонадизам;
 • инфантилизам;
 • органски форми на повреда на `рбетниот мозок;
 • невроза, депресија;
 • полиневритис, полиневропатија;
 • синдром на диенцефалитис, итн.

Исто така додаваме дека неправилноста на сексуалниот живот, недостатокот на разбирање кај сексуалниот партнер или отсуството на одредена линија на сексуално однесување со него, дисхармонијата на сексуалниот живот - сето тоа исто така може да предизвика аноргазмија кај жените.

Во меѓувреме, отсуството на оргазам не е чисто женски проблем, оргазам може да биде отсутен кај мажите. Тие го имаат овој проблем, сепак, се чини дека многу поретко, освен тоа, може да се каже дека е редок за нив, и, сепак, овој феномен не е исклучен и често укажува на присуство на сериозни патологии.

Причините за недостаток на оргазам кај човек (тоа е состојба во која тој не може да дојде за време на сексуалниот однос) може да биде следново:

 • психолошки проблеми (како пример, можете да означите ситуација во која еден човек создава одреден стереотип во однос на сексот, кој во меѓувреме не одговара на вистинските чувства на одреден сексуален чин);
 • присуство на специфична болест која влијае на урогениталниот систем (туберкулоза, уретритис, итн.);
 • алкохолизам (мажот не може да дојде до оргазам поради намалување на ексцитабилноста во одредени центри на мозокот и 'рбетниот мозок, што е предизвикан од ефектот врз телото на алкохолот);
 • ендокрини заболувања (дијабетес, дебелина итн.);
 • онколошки заболувања со оштетување на мозокот или 'рбетниот мозок;
 • релевантноста на невролошките патологии (Паркинсонова болест, мултипла склероза, итн.);
 • стрес, депресија;
 • вродени или стекнати аномалии / дефекти поврзани со развојот на генитоуринарниот систем;
 • земање одредени лекови (антидепресиви, диуретици, итн.).

Сподели го овој напис:

"Недостаток на оргазам" се забележува кај болести:

Аденомот на хипофизата е бенигна неоплазма од тип кој се јавува врз основа на ткивото на жлездата и се наоѓа главно во предниот лобус на хипофизата. Аденом на хипофизата, чии симптоми вклучуваат целиот комплекс на манифестации, само по себе е недоволно проучен феномен во однос на причините за појавата, а карактеристиките на симптомите се директно утврдени со карактеристиките на растот на формирањето на туморот.

...

Везикулитис е воспалителна лезија која се јавува во семенските везикули. Везикулитис, чии симптоми се претежно измазнети, нема акутни манифестации, што доведува до задоцнето лекување на пациентите за обезбедување на соодветна медицинска нега, а исто така идентификува некои тешкотии кои се релевантни во процесот на дијагностицирање.

...

Хиподинамијата е патолошка состојба која се карактеризира со кршење на скоро сите функции на човечкото тело (респираторна, дигестивна, хематопоетска и циркулација на крвта). Сето ова се случува поради една причина - намалување на моторната активност. Како резултат на тоа, контрактилноста на мускулните структури е значително намалена.

...

Хипоплазија на матката е патолошка состојба, поради што прогресијата на развојот на женскиот репродуктивен орган е запрена во една од фазите на пубертетот. Причината за оваа болест може да биде разни хормонални пореметувања во телото на жената или претходно претрпените зла.

...

Дијабетичната полиневропатија се манифестира како компликација на дијабетес. Болеста се базира на оштетување на нервниот систем на пациентот. Често болеста се формира кај луѓе 15-20 години по развојот на дијабетес. Фреквенцијата на прогресија на болеста до комплицирана фаза е 40-60%. Болеста може да се манифестира кај луѓе со тип 1 и 2.

...

Диспареунија е состојба во која сексот предизвикува болка. Болката може да биде локализирана во карличниот регион и во областа на надворешните генитални органи. Оваа патолошка состојба се развива кај жените и може да има и психолошка основа и органска. Диспареунија го нарушува квалитетот на животот на жената, бидејќи сексот не му носи задоволство, поради што нејзиното либидо се намалува и почнува да го избегнува сексуалниот однос. За возврат, ова води кон зголемување на раздразливоста, нервозата, депресијата и директно влијае врз односот во двојката, што често води маж и жена кон идејата за потребата да се прекине врската.

...

Импотенцијата (еректилна дисфункција) ја одредува итноста за човек од такви прекршувања на неговите сексуални функции, во која тој не е способен да го заврши сексуалниот однос. Импотенцијата, чии симптоми укажуваат на неможност да се одржи ерекција, ниво кое е потребно за сексуални односи или неспособност за постигнување на ејакулација или комбинација на двете состојби, може да се карактеризира со целосна неможност за постигнување на ејакулација или ерекција, како и краткотрајно ерекција.

...

Офоритисот е воспалителен процес кој се јавува во областа на фалопиевите цевки. Како резултат на развојот на оваа болест, фалопиевите цевки се споени со јајниците. Како резултат на тоа, може да се појави неплодност. Да се ​​каже точно што е причина за појава на воспалителна болест, тоа е невозможно. Патологијата ги напаѓа девојчињата на возраст од 25-35 години и жените од менопаузата.

...

Приапизам е сериозна патологија, симптом на многу болести, што е продолжена и болна ерекција кај мажите, која не е поврзана со сексуална возбуда и не завршува после ерупција на семето. Развојот на нарушувањето може да се забележи во било која возраст, но често се дијагностицира кај момчиња кои не достигнале пубертет и кај мажи на возраст од дваесет и педесет години.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.