Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Недостаток на менструација

Отсуството на менструација е првенствено причина жените да ја преземат бременоста, иако во пракса овој феномен не е секогаш поврзан со овој фактор. Општо земено, доцнењето (отсуството) на менструацијата се смета за таква менструална дисфункција, во која цикличното крварење е отсутно за период од 35 дена или повеќе. И двете физиолошки причини, односно повторно бременост, пременопауза и друг вид на состојба, како и причините во форма на функционални или органски нарушувања, можат да предизвикаат одложување на менструацијата.

Различни периоди во животот на жената може да бидат придружени со менструални нарушувања и, особено, одложена менструација. Овде можете да го означите процесот на формирање на циклусот, репродуктивниот период и периодот на предоменопауза. Ако има застој во менструацијата повеќе од пет дена, тогаш треба да се смета како потреба да се консултира лекар.

Покрај тоа, меѓу причините за одложување на менструацијата, покрај избраните периоди, може да се идентификуваат и следниве фактори:

 • прекумерна физичка или емоционална стрес врз основа на стрес, спорт и домашни товари, работа, студија итн;
 • фундаментални промени во начинот на живеење (промени во условите и ритамот на професионална активност, ненадејни климатски промени итн.);
 • исхрана, недоволна исхрана;
 • хормонални промени (менопауза, пубертет, итн.);
 • употребата на лекови кои обезбедуваат итна контрацепција во соодветни ситуации со незаштитен сексуален контакт кој веќе се случил (postinor, exapel), што е предизвикано од значителна доза на хормони во нивниот состав;
 • откажување на контрацептивни лекови;
 • постпартален период (обновување на менструацијата, под услов доењето да не се спроведува, се јавува два месеца по раѓањето на детето, ако доењето се изведува, циклусот се обновува по одвикнување);
 • хронични и катарални заболувања: инфлуенца, акутни респираторни вирусни инфекции, дисфункција на тироидната жлезда, гастритис, заболување на бубрезите, дијабетес, итн;
 • земање одредени лекови.

Меѓу патолошките причини за отсуството на менструација, може да се разликуваат следниве опции:

 • тумор и воспалителни заболувања кои влијаат на гениталиите (оофоритис, миома на матката, аднекситис);
 • полицистични јајници со истовремено хормонално пореметување;
 • абортус, дијагностичка киретажа;
 • циста на корпус лутеумот на јајниците;
 • аменореа;
 • хиперпролактинемија;
 • ектопична бременост, спонтан абортус, пропуштен абортус;
 • имагинарна (лажна) бременост - посебна состојба во која желбата за забременување добива посебен одговор на телото, укажувајќи на настанување на бременоста, меѓу главните манифестации поврзани со ова, исто така постои и прекинување на менструацијата и гадење, па дури и "чувство на движење на фетусот"; состојбата често е релевантна за жени со дијагноза на "неплодност";
 • критична здравствена состојба поради сет, или, обратно, брзо губење на тежината (дебелина, анорексија).

Сподели го овој напис:

"Отсуство на менструација" се забележува кај болести:

Аменореа подразбира нарушување кое е релевантно за женското тело, во кое нема менструација за период од 6 месеци или подолго. Аменореа, чиишто симптоми се првенствено во наведеното нарушување, е синдром, а не посебна болест, и разни болести можат да го придружуваат овој синдром, вклучувајќи ги и оние кои не се директно поврзани со гинекологија.

...

Аномулацијата е неуспех во телото на жената, што предизвикува нарушување на функционирањето на јајниците - тие го спречуваат месечното ослободување на зрел јајце, што доведува до пореметувања во менструалниот циклус и неплодноста. Постојат многу причини кои можат да предизвикаат неуспех во телото на жената. Во ризик се жени од репродуктивна возраст - од 14 до 35 години.

...

Анорексијата подразбира посебен синдром во различни форми на нејзина манифестација, која се јавува под влијание на одреден број причини и се манифестира во апсолутно отсуство на апетитот на пациентот, без оглед на фактот дека постои објективна потреба за исхрана за самиот организам. Анорексијата, чии симптоми се јавуваат кај тековните метаболни заболувања, гастроинтестиналните заболувања, паразитарните и инфективните болести, како и кај одредени ментални нарушувања, може да доведат до недостаток на протеинска енергија.

...

Анемнибрион - текот на бременоста во отсуство на ембрион во гениталниот орган. Ова значи дека жената забременила, по што јајцето било всадено во ѕидот на матката. Во исто време, постои прекин на развојот на самиот ембрион, а ембрионското јајце продолжува да се зголемува во големина. Петнаесет проценти од вкупната женска популација е предмет на оваа патологија.

...

Адисонова болест или бронзена болест е патолошка лезија на надбубрежниот кортекс. Како последица на тоа, се намалува секрецијата на надбубрежните хормони. Адисонова болест може да влијае и на мажите и на жените. Во главната група за ризик, луѓето во возрасната група од 20-40 години. Адисонова болест се карактеризира како прогресивна болест со тешка клиничка слика.

...

Попуштени вени на карлицата - патолошка состојба во која крв, наместо нормална циркулација, се фрла долж каналот (рефлукс) назад во оваријалната вена. Жените од раѓање често страдаат од оваа патологија, а активирањето што ја предизвикува болеста честопати станува гестација и породување, бидејќи во текот на бременоста матката значително се зголемува и врши притисок врз вената, спречувајќи нормално циркулирање на крвта. Во исто време, адолесцентните девојки понекогаш може да се соочат со слична болест.

...

Ектопичната бременост подразбира патологија на текот на бременоста, во која оплодената јајца се припишува на области надвор од матката, каде што вообичаено се јавува. Ектопична бременост, чиишто симптоми се манифестираат како во вообичаениот тек на бременоста, е состојба во која медицинската грижа мора да му се обезбеди на пациентот, како итно прашање, поради итноста на ризикот од смрт од компликации поврзани со оваа патологија.

...

Хематометар е патолошка состојба во која крвта се акумулира во матката, што се јавува како резултат на нарушување на физиолошките процеси на нејзината евакуација. Патологијата се јавува ретко, и всушност, е крв-полна празнина на матката, од која крв не може да се евакуира сама по себе. Затоа, потребна е медицинска интервенција за да се спречи развојот на компликации.

...

Гигантизмот е болест која напредува поради зголемено производство на хормон за раст од страна на хипофизата (ендокрина жлезда). Ова предизвикува брз раст на екстремитетите и торзото. Покрај тоа, пациентите често имаат намалување на сексуалната функција, инхибиција на развојот. Во случај на прогресија на гигантизмот постои голема веројатност дека едно лице ќе биде бесплодно.

...

Хиперандрогенизмот е патолошка состојба која се јавува кај девојчиња и жени и се карактеризира со зголемено ниво на андрогени во телото. Андрогинот се смета за машки хормон - исто така присутен во женското тело, но во мали количини, затоа, кога нивото се зголемува, жената има карактеристични симптоми, вклучувајќи и прекинување на менструацијата и неплодност, раст на косата кај машкиот тип и некои други. Промената на хормоналните нивоа бара итна корекција, бидејќи тоа може да предизвика развој на мноштво патологии во женското тело.

...

Адреналната хиперплазија е патолошка состојба во која има брзо размножување на ткивата кои ги сочинуваат овие жлезди. Како резултат на тоа, телото се зголемува во големината и неговото функционирање е оштетено. Болеста се дијагностицира кај возрасни мажи и жени и кај мали деца. Треба да се забележи дека ваквата форма на патологија како конгенитална адренална хиперплазија е почеста. Во секој случај, болеста е доста опасна, затоа, кога ќе се појават првите симптоми, веднаш треба да контактирате со медицинска установа за темелно испитување и ефикасен метод на терапија.

...

Хиперпролактинемијата е состојба на телото во кое постои прекумерно производство на пептиден хормон произведен од предниот хипофиз - пролактин. Хиперпролактинемија, симптоми кои најчесто се манифестираат кај жените, исто така може да се појави кај мажите.

...

Хипертироидизам (или тиреотоксикоза) е клиничка состојба во која се забележува прекумерно производство на тироидни хормони, тријојотиронин и тироксин. Хипертироидизам, чиишто симптоми се манифестираат како резултат на презаситеност на крвта со овие хормони и нивното одвојување преку протокот на крв низ телото, вклучувајќи ткива, органи и системи, ги забрзува сите процеси во него, што негативно влијае на општата состојба на пациентот на повеќе начини.

...

Синдромот на недоволно производство на полови хормони, кој се јавува како резултат на дисфункција на половите жлезди, се нарекува хипогонадизам. Постои хипогонадизам кај мажите и кај жените, и може да биде и стекнато и вродено, и може да се развие кај лице на која било возраст. Главните манифестации на нарушувањето се недостатокот на формирање на надворешни и внатрешни органи на репродуктивниот систем, што, соодветно, доведува до нивна неможност да ги извршуваат своите функции. Овие симптоми се нарекуваат примарни, но со оваа патолошка состојба и секундарни симптоми кои се карактеризираат со нарушување на метаболизмот на маснотии и протеини, како и нарушувања на кардиоваскуларниот систем и промени во коскениот систем.

...

Јариска дисфункција - повреда на хормоналната функција на репродуктивниот систем. Ова нарушување често се развива на позадината на нарушувањата во ендокриниот систем, како и воспаление кај внатрешните женски генитални органи. Најголема опасност е тоа што оваријската дисфункција може да предизвика рак на дојка, па дури и неплодност.

...

Меѓу автоимуните болести, дифузниот токсичен зглоб или болеста базирана на Гравс е една од најчестите. Тоа негативно влијае на голем број на органи, вклучувајќи го и нервниот систем, како и срцето. Оваа болест се карактеризира со зголемување на големината на тироидната жлезда со постојано зголемување на производството на тироидните хормони (тиротоксикоза).

...

Месечно одложување - кршење на менструалната функција, што се манифестира со отсуство на менструално крварење повеќе од 35 дена (над нормалниот циклус). Ова може да се должи и на физиолошки причини (пременопауза, рехабилитација, итн.), Како и на функционални и органски нарушувања. Треба веднаш да се забележи дека доцнењето во менструацијата за 5 дена не е патологија. Гинеколозите сметаат дека нормата е задоцнување од 5-10 дена, но не повеќе. Дури и одложување од 9-10 дена е добра причина да го посетите вашиот лекар.

...

Кахексијата е патолошка состојба која се карактеризира со брзо губење на тежината на границите, намалување на виталноста и забавување на физиолошките процеси во организмот. Според МКБ 10, оваа патологија припаѓа на категориите Р50 - Р69 од XVIII класата. Во болничките листови, според ICD 10, при утврдување на дијагнозата, оваа патолошка состојба е кодирана како R64.

...

Цистата на корпус лутеумот е една од варијантите на функционалните цистични формации во јајниците, каде, всушност, се појавува. Цистичниот корпус лутеум, чии симптоми често се дијагностицираат кај женската популација, во некои случаи исчезнува исто како што се појавува, односно нејзиниот изглед може да биде асимптоматски во природата со исклучените последици. Компликација на цистата може да биде лезија, во која не треба да се направи без хируршка интервенција, до отстранување на јајниците.

...

Циркуларната јајница е бенигна неоплазма од типот на тумор. Однадвор, циста е торба формирана на површината на јајниците (или кеси, ако зборуваме за повеќе цисти), во која содржи течност или друга содржина. Цистата на јајниците, чиишто симптоми зависат од специфичната форма на болеста, всушност е бенигна неоплазма, но тоа не ја исклучува можноста за обратно сценарио за тоа, во кое се јавува прекин, придружено со болка и крварење.

...

Лажна (имагинарна) бременост - е ментално растројство кое лежи во погрешната доверба на женски претставник дека таа ќе стане мајка. Причината за ова е присуството на карактеристични симптоми.

...

Човечката психа е сложен систем и понекогаш може да пропадне. Понекогаш тие се незначајни и се корегирани со неколку посети на психолог, но понекогаш проблемите можат да бидат многу позначајни. Еден од сериозните ментални нарушувања кои бараат надзор од специјалисти е манично-депресивна психоза.

...

Менопаузата (менопауза), буквална дефиниција која значи завршување на менструацијата, се јавува кај жени како резултат на прекин на функциите што ги вршат јајниците кога одредена возраст е достигнато. Менопауза, симптоми од кои се доста комплексни и изразени во сопствени манифестации, се јавува ако поминала најмалку една година од последното менструација кај жената.

...

Анорексија нервоза е болест која е почеста кај адолесцентите и младите луѓе, почесто од жените. Овој патолошки процес се карактеризира со намерно отфрлање на храната, што во крајна линија доведува до критично намалување на телесната тежина и целосна исцрпеност. Во некои случаи, постои иреверзибилен патолошки процес, што доведува до фатален исход.

...

Дебелината е состојба на телото во кое масни наслаги почнуваат да се акумулираат во нејзините влакна, ткива и органи. Дебелината, чии симптоми вклучуваат зголемување на тежината од 20% или повеќе во споредба со просечните вредности, не е само причина за општа непријатност. Исто така, доведува до појава на психофизички проблеми на оваа позадина, проблеми со зглобовите и 'рбетот, проблеми поврзани со сексуалниот живот, како и проблеми поврзани со развојот на други состојби поврзани со таквите промени во телото.

...

Пангипопитуитаризам (син син, синдром Симмондс) е хормонален недостаток, имено недостатокот на сите хормони на предната хипофизна жлезда. Наспроти ова, функционирањето на многу внатрешни органи и системи е оштетено.

...

Полицистичното оваријално заболување е хормонална болест што се јавува кога овулацијата не е во женското тело. Полицистични јајници, чии симптоми се манифестираат со значителен пораст кај нив и голем број други специфични манифестации, доведува до формирање на површината на јајниците на бројни цисти во форма на фоликули исполнети со течност со неподредени овци кои се наоѓаат во нив. Како резултат на полицистична и специфична пролиферација на цисти кои го карактеризираат нејзиниот тек - неможноста на почетокот на бременоста кај жената и, соодветно, на неплодност.

...

Полипоза е болест која се карактеризира со појава на повеќе бенигни неоплазми во различни органи. Најчесто полипи се формираат во носните пасажи, во желудникот и цревата, како и во матката и јајниците. Постојат околности во кои овие бенигни формации може да се дегенерираат во канцерозна состојба, што претставува закана за човечкиот живот. Особено, таквата разновидност вклучува фамилијарна аденоматозна полипоза (често пренесена од родители на нивните деца).

...

По прекинот на менструацијата во животот на жената, почнува периодот кој лекарите го нарекуваат постменопауза. Им претходи менопауза. Во модерните времиња, просечната возраст за менопауза кај жените е 51 година. Развојот на постменопаузалната болест може да се процени ако нема менструации за 12 месеци. Околу 30% од женската популација од целиот свет е во постменопаузален период. Во текот на овој период, некои инволуциони процеси се случуваат во телото.

...

Прогестерон е хормон на женските генитални жлезди потребни за нормалниот тек на бременоста. Затоа, дефицитот на прогестерон е главната причина за неможноста да се зачне детето и да се издржи. Со цел да се разбере механизмот на дејствување и да се разбере овој концепт, неопходно е да се разбере што влијае на механизмот на зачнување и носење бременост. Два хормони, прогестерон и естроген, влијаат на ова.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.