Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Издржливост

Бурпин е еден од најчестите симптоми со кои се соочуваат луѓето, без оглед на возрасната група и полот, што е доста честа појава дури и кај децата или жените во периодот на носење на детето.

Појавата на таков непријатен симптом може да биде предизвикана од голем број на предиспонирачки фактори, кои можат да се поделат на патолошки фактори - најчесто, или физиолошки.

Ако спонтано испуштање на гасови од усната шуплина е знак на болест, тогаш ширењето нема да биде единствената манифестација на болеста. Честопати е придружена со дијареја, гадење , болка и прекршување на процесот на голтање.

Воспоставувањето на точна дијагноза бара интегриран пристап и се состои во спроведување на широк спектар на лабораториски и инструментални испитувања. Тактиките на терапијата директно ќе зависат од она што го предизвикало брегот.

Етиологија

Како што споменавме погоре, поткопувањето предизвикува патолошки фактор и сосема нормален извор.

Физиолошките причини за пливање на воздухот:

 • разговори за време на оброкот;
 • чести прејадување;
 • потрошувачка на прекумерно ладни или многу топли пијалаци и јадења;
 • спие веднаш по јадење;
 • влијанието на стресните ситуации;
 • во текот на раната бременост со неисхранетост;
 • вежба после јадење;
 • слаба џвакање на храна;
 • изобилство на слатки - предизвикува кисело ремнување;
 • навика да пијат храна со пиво или други газирани пијалоци;
 • голтање на големи количества воздух додека јаде или зборува.
Причини за расфрлање на воздухот

Покрај тоа, некоја храна може да предизвика манифестација на таков знак. Меѓу нив, вреди да се истакне:

 • кислородни коктели;
 • млеко и млечни производи;
 • мешунки;
 • зелка;
 • гума за џвакање;
 • сладолед;
 • кромид.

Постојаното оптоварување со воздух може да биде предизвикано од текот на едно од следниве болести:

Често се појавува бушење воздух по јадење, кое ги има и горенаведените физиолошки причини и следните патолошки:

Постигнувањето со горчлив вкус често се развива кога:

 • ГЕРБ;
 • повреди, присуство на малигнен или бенигнен тумор во абдоминалните органи;
 • механичка компресија на дуоденумот;
 • неконтролиран внес на одредени групи на лекови, на пример, антиспазмодики;
 • хроничен дуоденитис ;
 • раѓање;
 • претходни хируршки интервенции на стомакот или други гастроинтестинални органи.

Друга вообичаена форма на тресење е ацетон. Често е резултат на:

Кисело режење се јавува поради:

Бурпинг сорти

Најнепријатниот симптом е бушање со расипани јајца, чии причини се:

 • јадење тешка храна со висока содржина на протеини;
 • дијабетес;
 • диспепсија ;
 • патологии на ендокриниот систем;
 • продолжена употреба на лекови како што се антидепресиви или антагонисти на калциум;
 • JCB ;
 • улцеративни лезии на желудникот .

Вреди да се напомене дека бровнувањето кај децата од првата година од животот е сосема нормална манифестација, бидејќи бебето проголта голема количина воздух за време на доењето. Меѓутоа, ако новороденчето е загрижено за честа бременост, без оглед на внесот на храна, тогаш родителите треба да се консултираат со педијатар.

Патолошките причини за поткопување кај децата се:

 • несовпаѓање помеѓу исхраната и возрасната категорија на детето;
 • аденоиди ;
 • хроничен ринитис ;
 • зголемена секреција на плунка;
 • патологија на дигестивниот тракт;
 • оштетување на црниот дроб или жолчните канали.

Често, жените имаат задебелување за време на бременоста, која има доста физиолошка основа. Сличен симптом почнува да се манифестира и во втората половина на детето, што е предизвикано од зголемување на големината на матката и активен раст на фетусот. Наспроти ова, постои поместување на внатрешните органи, особено стомакот и цревата, што предизвикува појава на таков непријатен симптом. Покрај тоа, поткопување за време на бременоста може да укаже на развој или влошување на гастроинтестиналните заболувања, кои една жена страдала пред да зачне дете, како и грешки во исхраната.

Симптоматологија

Бидејќи во повеќето случаи изметувањето е манифестација на болеста, тоа нема да биде единствената клиничка манифестација. Дополнителни симптоми вклучуваат:

 • металоиди и чувство на печење во градниот кош;
 • појава на болка во засегнатиот орган;
 • скратен здив и коцки ;
 • напади на гадење и повраќање , додека импулсите за згаснување не носат олеснување на човечката состојба;
 • зголемување на големината на абдоменот;
 • зголемени емисии на гасови;
 • појавата на непријатен вкус во устата;
 • сува уста ;
 • зголемување на телесната температура ;
 • кашлица и засипнатост;
 • брза ситост и чувство на пренатрупаност, и покрај конзумирање на мала количина на храна;
 • кршење столица. Измазнуваат гнили јајца и дијареа - најчестата комбинација на симптоми карактеристични за повеќето болести на дигестивниот тракт;
 • намалување или целосно недостаток на апетит;
 • чувство на кома во грлото .

Ова се само главните надворешни манифестации кои можат да ја надополнат клиничката слика на поткопување кај деца и возрасни.

Дијагностика

Утврдувањето на причините за појаснување по јадење или во кое било друго време од денот вклучува интегриран пристап и се состои од неколку фази.

Бидејќи таквата манифестација е често знак на гастроинтестинални заболувања, гастроентерологот се занимава со примарната дијагноза. Првата фаза на утврдување на точната дијагноза вклучува:

 • спроведување на детален преглед на пациентот. Многу е важно да го известите докторот за природата на потпирањето и времето на појава - на празен стомак или по јадење. Ова се должи на фактот дека факторите за појава на ерупција со воздух без мирис и сличен симптом со кој било друг вкус може да укажат на сосема различни патолошки процеси. Покрај тоа, гастроентерологот мора да биде информиран за дополнителни знаци кои ја придружуваат главната манифестација;
 • запознавање на клиничарот со историјата на болеста и историјата на животот на пациентот - што би укажало на можните причини зошто има појас;
 • физички преглед со задолжителна палпација на предниот абдоминален ѕид - што ќе му укаже на лекарот на засегнатиот орган на гастроинтестиналниот тракт.

Втората фаза на дијагностицирање е насочена кон изведување лабораториски студии. Меѓу кои се:

 • клиничка анализа и биохемија во крвта - да се идентификуваат знаци на дисфункција на одреден ГИТ орган;
 • уринализа;
 • микроскопско испитување на измет;
 • специфични тестови за откривање на патолошки микроорганизми во телото на пациентот.
FEGDS процедура

Следните инструментални испитувања ја завршуваат дијагнозата:

 • Ултразвук на абдоминалните органи ;
 • FEGD е ендоскопска постапка за проценка на внатрешната површина на органите на гастроинтестиналниот тракт, особено на хранопроводот, стомакот и дуоденумот;
 • радиографија на абдоминалната празнина;
 • сензори - за да се утврди киселоста на желудечниот сок.

Покрај тоа, можеби ќе ви треба стручен совет од потесни области на медицината. На пример, ендокринолог , педијатар или акушер-гинеколог .

Третман

Елиминацијата на главниот симптом е директно зависна од она што го предизвика појавувањето на белег со водороден сулфид, кисел, горчлив мирис или без неа.

Во повеќето случаи, тактиката на третман вклучува:

 • земање лекови - да се елиминираат знаците на воспаление и други клинички манифестации, како и да се неутрализираат патогените бактерии;
 • усогласеност со поштеда диета;
 • физиотерапија;
 • хирургија - само ако конзервативните методи не успеат, ако пациентот е во сериозна состојба или од сериозни причини, на пример, онкологија, хернија на езофагеалниот отвор на дијафрагмата, како и други болести кои подразбираат целосна ексцизија на засегнатиот орган.

Превенција

Со цел возрасните и децата да не се соочуваат со проблеми со појавата на поткопување, мора да следите неколку правила:

 • целосно се откаже од цигара;
 • бидете сигурни дека исхраната на детето одговара на неговата возрасна категорија;
 • спиење, така што горниот дел од телото е неколку степени повисок од долните екстремитети;
 • напушти навика за пиење храна со сода, веднаш одете во кревет или се вклучите во тежок физички напор веднаш по оброкот. Најдобро е да се јаде три часа пред спиење и да се оди по оброк;
 • не затегнете го ременот цврсто;
 • земајте лекови само како што е пропишано од страна на лекарот.

Сепак, главното превентивно правило е да се подложи на целосен медицински преглед неколку пати во годината.

Сподели го овој напис:

"Помалувањето" се забележува кај заболувања:

Аденоматозниот полип (синдром Аденома, гландуларен полип) е најчестата бенигна лезија со можна локализација кај секој орган, но најчесто се јавува кај матката, желудникот и цревата. Главната опасност од тумор е тоа што со долготрајно отсуство на третман постои голема веројатност за малигнитет на лезијата во цревата.

...

Алкохолниот хепатитис е воспалителна болест на црниот дроб, која се развива како резултат на продолжена употреба на пијалоци што содржат алкохол. Оваа состојба е претходник на развојот на цироза на црниот дроб. Врз основа на името на болеста, станува јасно дека главната причина за појавата е употребата на алкохол. Покрај тоа, гастроентеролозите идентификуваат неколку фактори на ризик.

...

Таквата патологија како антрален гастритис се вели во случаи кога воспалението на гастричната слузница е предизвикано од присуството на бактериски агенс како Helicobacter pylori во човечкото тело. Таквата болест на стомакот може да биде асимптоматска за долго време, меѓутоа, кога процесот ќе достигне одредена фаза, ќе се појават симптоми на воспалително оштетување на органот, што предизвикува многу проблеми за лицето, принудувајќи го да побара медицинска помош.

...

Хипотензијата е прилично честа патологија, која се карактеризира со постојано или редовно присуство кај лице со тонометриски вредности под 100 до 60 милиметри жива. Оваа болест може да се појави во било која возраст, поради што се дијагностицира и кај бебињата и кај жените за време на бременоста.

...

Абдоминалниот асцит (познат како капка од абдоменот) е патологија која е компликација на други болести. Абдоминалните асцити се карактеризираат со формирање и последователна акумулација на течност во абдоменот, што го нарушува функционирањето на органите во перитонеалната празнина. Кодот за меѓународна класификација на болести ICD-10: R18. Оваа болест бара итна интервенција на специјалисти кои вршат парацентеза на високо ниво и пропишуваат посебна диета. Често, лапароцентезата се користи за лекување на болеста.

...

Атрофичен гастритис е состојба во која стомачните жлезди одговорни за процесот на производство на гастричен сок се изложени на оштетување. Атрофичниот гастритис, чии симптоми се базираат на дегенеративни процеси, како и дегенерација на жлездите кога се заменети со сврзно ткиво, е прилично сериозна болест која бара исклучително сериозен пристап во третманот.

...

Автоимуниот гастритис е патолошки процес на непозната етиологија во која телото почнува да произведува клетки кои го уништуваат ткивото на стомакот, што резултира со воспалителен процес. Според статистичките податоци, оваа форма на гастритис ретко се дијагностицира - не повеќе од 10% од вкупните случаи на гастритис. Нема ограничувања во однос на возраста и полот.

...

Ахалазија на кардија на хранопроводникот (кардиопазма) е невромускулната патологија на хранопроводникот, што води до фактот дека храната се акумулира во хранопроводникот и се прошируваат горните делови на органот. Овој патолошки процес се должи на фактот дека рефлексната релаксација на долниот езофагеален сфинктер е нарушена во времето на голтање на храната. Нема ограничувања во однос на возраста и полот, но болеста најчесто се дијагностицира во старост. Ахалазијата на хранопроводникот кај децата може да биде конгенитална патологија.

...

Аерофагија (син пневматоза на желудникот) е функционален вознемирен стомак кој се карактеризира со ингестија на голема количина на воздух, што по некое време предизвикува регенерација. Ова може да се случи и за време и надвор од употребата на храна. Слична состојба може да се појави и кај возрасно лице и кај дете.

...

Бесконечен холециститис е воспаление на органот без формирање на камења, што се карактеризира со отсуство на конкременти во органот, за разлика од холелитиаза. Најчесто, луѓето имаат хроничен безбоен холециститис, но исто така е акутен и е поврзан со бактериска, вирусна или паразитарна инфекција на орган. Почесто, патологиите на фер секс се болни, а возраста не игра посебна улога.

...

Билијарниот панкреатит е болест на панкреасот, која е тесно поврзана со жолчни камења и формирање на камења кои го нарушуваат протокот на жолчката. Денес, бројот на луѓе со оваа болест значително се зголемил, што е поврзано со несоодветен животен стил и нездрава исхрана - јаде премногу масна и пржена храна. Затоа, исхраната мора да биде вклучена во третманот на оваа болест, бидејќи без нормализирање на внесот на масти и јаглени хидрати во телото, невозможно е да се ослободи од болеста. Тоа е, исхраната е клучот за ефикасен третман на патолошката состојба.

...

Гилбертовиот синдром е наследен тип на болест, кој се манифестира како постојано или привремено зголемување на нивото на крв во крвта на билирубин, жолтица, како и кај некои други специфични симптоми. Треба да се забележи дека Гилберт-овата болест, чии симптоми мора да се доживее кај пациент со одредена фреквенција, воопшто не е опасна болест и, исто така, не бара посебен третман.

...

Ниман-Пик болест е наследна болест во која постои акумулација на маснотии во различни органи, најчесто во црниот дроб, слезината, мозокот и лимфните јазли. Оваа болест има неколку клинички форми, секоја со своја прогноза. Не постои специфичен третман, висок ризик од смрт. Болеста Niemann-pick е подеднакво подложна на мажи и жени.

...

Бронхо-опструктивниот синдром е комплекс на симптоми поврзани со нарушена проходимост на воздушните маси во бронхиите. Патолошкиот процес резултира со стеснување на дишните патишта со зголемување на отпорноста на воздухот за време на вентилацијата.

...

Дуоденалниот булбус е воспалителен процес на мукозната мембрана на органот, имено булбарниот дел. Ова се должи на фактот дека содржината на желудникот се влева во сијалицата на овој орган и се јавува инфекција со Helicobacter pylori. Главните симптоми на болеста се болката во проекцијата на цревата, чиј интензитет е различен. Во случај на задоцнето лекување на такво воспаление, може да се појават компликации кои се штетни за човековото здравје и може да се отстранат само со помош на хируршка интервенција.

...

Вагонијата не е најчестата патолошка состојба која се јавува во позадина на зголемениот тон на вагусниот нерв, кој е одговорен за функционирањето на внатрешните органи, крвните садови и ендокрините жлезди. Се среќава кај возрасни и деца.

...

Варикозните вени на езофагусот се манифестираат во зависност од степенот на појава на нарушувања во процесот на одлив на крв од вените на хранопроводникот преку каналите на порталот и супериорните системи на вена кава. Оваа болест често ги зафаќа мажите на возраст од 50 години. Оваа болест може да биде комплицирана со силно крварење, што не е предвидено со какви било знаци.

...

Вегетососудистая дистония (ВСД) – это заболевание, которое вовлекает в патологический процесс весь организм. Чаще всего отрицательное влияние от вегетативной нервной системы получают периферические нервы, а также сердечно-сосудистая система. Лечить недуг нужно в обязательном порядке, так как в запущенной форме он будет давать тяжёлые последствия на все органы. Кроме этого, медицинская помощь поможет пациенту избавиться от неприятных проявлений болезни. В международной классификации болезней МКБ-10 ВСД имеет код G24.

...

Галитоз характеризуется устойчивым неприятным запахом из ротовой полости, который не устраняется при помощи традиционных средств гигиены или профилактики. Отмечается расстройство как у взрослых, так и у детей вне зависимости от возрастной категории.

...

Гастрит представляет собой достаточно распространенную патологию, при которой поражению подвергается желудок, а в частности – слизистые его стенок. Гастрит, симптомы которого в подавляющем своем большинстве возникают на фоне воздействия специфической бактерии, в качестве которой выступает многим читателям известная Helicobacter pylori, также может возникнуть и в результате воздействия ряда специфических факторов (алкоголизм, постоянные стрессы, курение, неправильное питание и пр.).

...

Гастрит с повышенной кислотностью – заболевание желудка, которое характеризуется воспалительным процессом в слизистой этого органа. Патология иногда имеет острое течение, но все же зачастую является хроническим заболеванием. Чаще диагностируется у людей из средней и старшей возрастной категории.

...

Гастрит у детей - гастроэнтерологическое заболевание с острым или хроническим течением, которое поражает поверхностный слой желудка и приводит к патологическим изменениям слизистой. Следует отметить, что данное заболевание чревато развитием серьёзных осложнений и нередко приводит к язвенному поражению желудка.

...

Гастропатия — патологический процесс гастроэнтерологического характера, проявляется изменениями слизистой оболочки желудка. В большинстве случаев гастропатия антрального отдела желудка обусловлена приемом нестероидных противовоспалительных препаратов, однако и влияние других патологических процессов не исключается.

...

Гастроптоз – это заболевание, при котором желудок занимает анатомически неправильное положение, намного ниже по сравнению с нормой и по соотношению к другим внутренним органам. Клиницисты выделяют большое количество предрасполагающих факторов, которые могут привести к развитию подобного недуга, но они будут отличаться в зависимости от его формы.

...

Гастроэзофагеальная рефлюксная болезнь представляет собой патологический процесс, который является следствием ухудшения моторной функции верхних отделов ЖКТ. Если заболевание длится очень долго, то это чревато развитием воспалительного процесса в пищеводе. Такая патология носит название эофагинит.

...

Гастроэнтероколит (пищевая токсикоинфекция) — заболевание воспалительного характера, приводящее к поражению желудочно-кишечного тракта, локализованному преимущественно в тонком или толстом кишечнике. Он представляет большую опасность, вызываемую возможным обезвоживанием организма при отсутствии достаточного контроля. Характеризуется стремительным началом и быстрым течением. Как правило, на 3–4 сутки при соблюдении рекомендаций врача, а также назначении адекватного лечения, симптомы болезни отступают.

...

Гепатит D - это ещё один тип вирусного инфицирования печени. Его отличительной особенностью является то, что наиболее часто протекает одновременно с гепатитом В, реже считается осложнением негативного влияния HBV. Провокатором выступает специфический микроорганизм, который зачастую инфицирует человека парентеральным путём, т. е. через кровь. Помимо этого, выделяют ряд иных механизмов заражения.

...

Гепатит G - это болезнь инфекционного характера, обусловленная негативным влиянием на печень специфического возбудителя. Среди иных разновидностей подобного заболевания диагностируется реже всего. Прогноз полностью зависит от варианта его протекания. Переносчиком патологического агента считается больной человек и бессимптомный носитель вируса. Наиболее часто инфицирование осуществляется через кровь, однако есть и другие механизмы проникновения бактерии.

...

Гепатомегалия печени – основной признак того, что произошёл сбой в нормальном функционировании данного органа. При прогрессировании такого состояния размеры печени увеличиваются. Наиболее частой причиной гепатомегалии является отравление организма различными ядами и токсинами.

...

Гименолепидоз (син. карликовый цепень) – представляет собой паразитарное заболевание, которое в подавляющем большинстве случаев диагностируется у детей от 4 до 14 лет. При протекании такой болезни преимущественно страдают органы пищеварительной системы.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.