Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Отекување на увото

Едемот на увото е клиничка манифестација на специфична етиологија која се карактеризира со чувство на болка, метеж, оток и губење на слухот. Треба да се напомене дека таков симптом не секогаш дејствува како манифестација на отоларинголошко заболување, само докторот може да ја утврди точната етиологија и основната причина, со физички преглед и извршување на потребните дијагностички процедури.

Домашно лекување на оток на увото е можно само по препорака на доктор. Независни терапевтски мерки може само да му наштетат, што доведува до компликации или неповратни патолошки процеси.

Нема јасни ограничувања во однос на возраста и полот, овој патолошки процес нема, зошто може да се дијагностицира и кај децата и кај возрасните.

Етиологија

Причината поради која отечените и ушите се поставени, може да бидат и внатрешни и надворешни фактори. Првата група треба да ги вклучува следните патолошки процеси:

На надворешни етиолошки фактори кои исто така можат да предизвикаат едем на увото, вклучуваат:

 • механичко оштетување на увото, силно физичко влијание;
 • влегување во уво на странски објект;
 • низок квалитет на накит или алергија на благородни метали;
 • несоодветни хигиенски процедури за чистење на увото;
 • употребата на слушалки за внатрешна употреба за долго време;
 • хипотермија

Треба да се напомене дека горенаведените етиолошки фактори се карактеристични и за возрасните и за децата.

Доколку постои таков клинички знак, треба веднаш да побарате лекарска помош, бидејќи тоа може да биде опасно по живот. Значи, со отитис на средното уво постои висок ризик од смрт.

Симптоматологија

Во овој случај, не постои заеднички симптом комплекс, бидејќи природата на симптомите ќе зависи од основната причина.

Ако увото е отечено и отечено поради заразен процес, може да бидат присутни следните клинички знаци:

Отекување на увото

Најчестиот едем на средното и надворешното уво е предизвикан од отитис медиа и воспалителни болести. Клиничката слика во овој случај ќе биде од следната природа:

Ако не го започнете лекувањето навремено, отитот може да се претвори во гнојна форма или мастоидитис, што доведува до развој на менингитис , апсцес и невритис на аудитивниот нерв. Треба да се напомене дека овие болести се закана не само од локална природа, туку и може да бидат фатални. Со невритот на аудитивниот нерв, губењето на слухот може да се случи многу брзо, па се до појава на неповратни патолошки процеси за неколку часа.

Ако причината за оток на увото, кандидијаза или друга болест од габична природа, клиничката слика ќе се карактеризира како што следува:

 • тинитус , чувство на полност на ушниот канал;
 • губење на слухот;
 • изборот на вулгарен карактер, понекогаш тие имаат сива нијанса;
 • кожата околу увото може да биде воспалена;
 • постојано чешање на интензивна природа.

Најчесто, дроздот се дијагностицира во средното уво, иако може да биде локализиран во надворешниот аудитивен канал или во внатрешното уво.

Во случај кога увото е отечено внатре и боли, постои чувство на туѓо тело, ова може да укаже на бенигни или малигни тумори.

Кај алергии, едемот во увото може да биде проследен со следната клиничка слика:

Без оглед на тоа што се случува клиничката слика, невозможно е самостојно да се споредат симптомите и третманот, ова може да доведе до неповратни патолошки процеси. Како да се лекува баротрауматскиот ушен на увото или било која друга етиологија може да му се каже само од докторот по дијагнозата.

Дијагностика

Првичниот преглед, во овој случај, го спроведува отоларинголог . Доколку е потребно, дополнително може да се консултирате со такви специјалисти:

Отоскопија

Дијагностичката програма ги опфаќа следните активности:

 • земање историја;
 • бактериолошко испитување на стружење од погодената област;
 • ОВК и БАК, доколку е потребно;
 • отоскопија;
 • микроскопија;
 • КТ скен или МРИ на мозокот.

Општо земено, дијагностичките мерки ќе бидат доделени врз основа на моменталната клиничка слика и утврдената историја за време на почетниот преглед на пациентот.

Третман

Текот на основната терапија ќе зависи од основната причина. Сепак, треба да се забележи дека за време на бременоста, земањето лекови е минимизирано.

Во повеќето случаи, терапијата се изведува со конзервативни методи, прибегнува кон хируршка интервенција во развојот на сериозни компликации.

Терапијата може да ги вклучува следниве лекови:

 • антибиотици;
 • антифунгални;
 • антихистаминици;
 • нестероидни антиинфламаторни;
 • лекови против болки.

Дополнително, физиотерапијата може да се препише.

Предметот на усогласеност со сите препораки на лекарот што посетува и навременото започнување на терапевтски мерки, едем на ушите не претставува закана за здравјето и животот на луѓето.

Превенција

Главните превентивни мерки се следните препораки:

 • соодветни хигиенски процедури;
 • носени капаци во ладно ветровито време;
 • превенција на ENT болести.

Доколку постојат клинички знаци кои се опишани погоре, треба да се консултирате со лекар и да не се третираат по ваша дискреција.

Сподели го овој напис:

"Уворен едем" е забележан кај заболувања:

Анафилактичниот шок е тешка алергиска состојба која претставува закана за човечкиот живот, која се развива како резултат на изложеност на телото на различни антигени. Патогенезата на оваа патологија е предизвикана од моментален тип на реакција на телото, во која постои остриот прилив на супстанции како хистамин и други во крвта, што предизвикува зголемување на пропустливоста на крвните садови, мускулни грчеви на внатрешните органи и други повеќекратни нарушувања. Како резултат на овие нарушувања, крвниот притисок паѓа, што доведува до недостаток на соодветна количина на кислород од страна на мозокот и другите органи. Сето ова води кон губење на свеста и развој на различни внатрешни нарушувања.

...

Отитис кај дете се смета за најчеста патологија кај оваа возрасна група, која влијае на сите структури на аудитивниот канал. Експертите од областа на педијатриската отоларингологија велат дека до возраст од 7 години, околу 95% од децата страдаат од оваа болест.

...

Отомикозата е габична болест на природата која влијае на средното и надворешното уво. Според локализацијата на лезијата, болеста е унилатерална во повеќето случаи, а само во еден од десет случаи проблемот се јавува истовремено во два уши. Печурките Кандида, Пеницилиум и Аспергилус предизвикуваат болест.

...

Перихендритис - е група на болести кои влијаат на перихондромот, што се јавува во однос на позадината на инфекцијата. Вреди да се спомене дека воспалителниот процес се развива прилично бавно, но може да се прошири и на други области. Во најголем дел од случаите, повредата на 'рскавицата може да предизвика перихондротис. Ретко, болеста е секундарна по природа и се развива против позадината на заразни болести.

...

Хроничниот отитис медиум е воспалителна болест на средното уво, која се карактеризира со формирање на дупка во тапанчето со постојан или рекурентен исцедок на гној од увото.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.