Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Отекување на лабиите

Отекувањето на лабиите се смета за прилично честа манифестација, и покрај фактот што жените не сакаат да бараат помош кога се појавува таков симптом. Широк спектар на етиолошки фактори може да биде причина за таков деликатен проблем, поради што тие се обично поделени во неколку големи групи - физиолошки и патолошки.

Дополнителни симптоми на едем може да бидат чешање и горење, болка и црвенило на кожата на овој анатомски регион, како и обилното вагинално празнење.

Во некои случаи, гинеколошко испитување ќе биде доволно за да се утврди точната дијагноза, но понекогаш може да се бара и лабораториски и инструментални испитувања.

Третманот на овој симптом кај жените често се базира на употребата на конзервативни методи.

Етиологија

Вознемиреност на лабијата се јавува на позадината на следните патолошки состојби:

 • vulvitis е болест наспроти позадината на која се развива воспалителниот процес во регионот на надворешните генитални органи. Тие вклучуваат големи и мали лаби, клиторис и вагината, како и химен;
 • Бартолинитис - патологијата се карактеризира со воспаление на жлездите, кои се наоѓаат на прагот на вагината;
 • vulvodynia - патологија предизвикана од хроничен тек на кандидијаза или недискриминирачко внесување на антибактериски агенси;
 • вагинитис - укажува на воспаление на вагината;
 • спроведување на хируршки процедури, на пример, по отстранување на брадавиците;
 • ендокрини и кардиоваскуларни нарушувања.
Вулвитис

Поразот на гениталните органи се должи на влијанието на следните патолошки агенси:

Исто така, отекувањето на лабите може да предизвика алергиски реакции.

Треба да се напомене дека не сите причини за оток на надворешните генитални органи кај жените се поврзани со заболувања и нарушувања. Клиничарите составија категорија предиспонирачки фактори кои во никој случај не се поврзани со одредена патологија. Оваа група на извори се состои од:

 • непочитување на правилата за генитална хигиена;
 • сексуален контакт, по што отежнатоста на гениталните усни опстојува неколку часа од моментот на врвно возбудување. Но, во некои случаи, оток може да се појави до дванаесет часа;
 • тесна и непријатна долна облека;
 • периодот на раѓање - по породувањето, сличен знак е неутрализиран сам по себе;
 • сексуално самозадоволство;
 • оштетување при испорака.

Ако малечките се отекуваат за време на бременоста, ова може да се должи на следните фактори:

 • постојан интраутеричен раст на фетусот;
 • нарушување на циркулацијата на крвта и висок крвен притисок, што влијае на претходната причина;
 • проширени вени на таквата анатомска зона.
Варикозни гениталии

Неопходно е да се земе предвид дека жената "во позиција" не треба да се грижи за појавата на таков знак, бидејќи по раѓањето на детето, надворешниот генитален орган се враќа во неговата оригинална форма.

Симптоматологија

Без оглед на причината за подложеност, таков симптом нема да биде единствената клиничка манифестација.

Дополнителни симптоми може да бидат:

 • чешање и горење;
 • болка што се јавува и во одмор и при мокрење. Често се зголемува болката за време или по секс, како и при продолжено одење или седење;
 • изобилен вагинален исцедок, кој може да се разликува во неговата конзистенција, боја и мирис;
 • формирање на чирови и везикули во кои се акумулира течноста - тоа се главните манифестации на херпес;
 • црвенило на кожата на регионот на големи или мали магии;
 • општа слабост и летаргија на телото;
 • зголемување на температурата ;
 • непријатност во надворешната генитална област;
 • формирање на пломби, очигледна палпација.

Ако се појави еден или повеќе од горенаведените симптоми, жените не треба да се само-лекувањето, но треба да одите кај гинеколог што е можно поскоро, особено ако маките се задушени за време на бременоста.

Дијагностика

Поради фактот дека причините за главниот симптом се доста разновидни, не е можно да се направи точна дијагноза базирана само на симптомите. Пациентите се прикажани лабораториски и инструментални испитувања, пред назначувањето на кои клиничарот треба:

 • детално го доведува во прашање пациентот за прв пат на појава и природа на изразување на главниот симптом и дополнителни знаци;
 • да ја проучува историјата на болеста и да собира анамнеза на животот на пациентот;
 • да спроведе гинеколошки преглед и да ја процени состојбата на кожата на лабите - да идентификува кои знаци се придружени со оток.
Гинеколошки преглед

Лабораториските испитувања вклучуваат:

 • клинички тест за крв;
 • биохемија на крв - укажува на присуство во телото на патолошкиот процес и е конструирано да го контролира функционирањето на другите внатрешни органи, особено ендокрините и кардиоваскуларните системи;
 • уринализа;
 • ограда од вагината - за понатамошно микроскопско испитување.

Инструменталните испитувања се изведуваат според поединечни индикации.

Третман

Тактиките за елиминирање на задушеноста на гениталните усни кај жените ќе се разликуваат во зависност од тоа зошто се појавува таков знак. Треба да се забележи дека во некои случаи, не се решава специфичен третман. Овие ситуации вклучуваат:

 • појава на симптом веднаш по сексуалниот однос;
 • во случаи на симптоми на позадината на бременоста;
 • ако поддуводата се изразува периодично и не предизвикува непријатност.

Важен услов за апстиненција од третманот е отсуството на асоцирани симптоми.

Во други случаи, третманот ќе биде индивидуален, на пример:

 • за кандидијаза, пропишани се антифунгални лекови;
 • хормонални и анестетици за надворешна и внатрешна употреба се потребни за вулводинија. Во некои случаи, може да бидат потребни антидепресиви и антихистаминици;
 • со вартонитис и вулвитис, третманот ќе биде сличен на оној на вулводинија, но ќе бидат потребни антибиотици;
 • ако подпуханоста е предизвикана од патологии на ендокриниот систем, тогаш терапијата со лекови ќе има за цел да ги корегира хормоналните нивоа.

Терапијата, исто така, може да се надополни со методи на алтернативна медицина кои имаат за цел:

 • подготовка на медицински отпадоци и инфузии врз основа на лековити билки или растенија;
 • извршување на седење или парни бањи од камилица, серија и календула;
 • воведување на микрокредити врз основа на природни состојки.

Употребата на ваков третман бара претходна консултација со лекарот што посетува.

Превенција

За да не се започне да се развиваат малите и малуви устата, императив им е женските претставници да:

 • внимателно ги исполнувате условите за лична хигиена на интимната зона;
 • секојдневно ја менуваш својата долна облека, и покрај тоа, не треба да биде тесна и најдобро е ако е изедначена од природни ткаенини;
 • јаде право и избалансиран. Понекогаш ингестијата на одредени видови храна може да предизвика алергиска реакција, што, пак, предизвикува оток и чешање на надворешните женски генитални органи;
 • користете специјални интимни гели кои спречуваат сувост и повреда на интимни места за време на сексуален контакт;
 • за време на отстранувањето на косата од оваа област користете само лични средства за бричење, а со силна иритација или рани употребувајте антисептички супстанции;
 • редовно го посетуваат акушер-гинеколог и го информираат за какви било, дури и мали промени во здравствената состојба - ова важи само за бремени пациенти;
 • навремено лекување на болести кои можат да доведат до таков деликатен проблем;
 • Избегнувајте стрес или физички притисок секогаш кога е можно.
 • имаат само еден сексуален партнер;
 • Посетете го гинекологот секои шест месеци.

Прогнозата на едем на гениталните усни директно ќе зависи од тоа зошто се појавила. Во случаи на влијание на физиолошки етиолошки фактори, во отсуство на дополнителни алармантни симптоми, прогнозата е поволна. Но, ако болеста стане причина, тогаш тоа може да доведе до компликации кои ќе бидат различни за секоја патологија.

Сподели го овој напис:

"Оток на лабите" се забележува кај болести:

Апсолут на Бартолиновата жлезда (цитолошкиот апсцес на Бартолин) е гноен воспаление на големата вагинална жлезда, претставува компликација на примарното воспаление. Во областа на вагината, туморот расте, што може да се отвори во процесот на супурација. Оваа патологија се среќава само кај жени.

...

Бактериски вагинитис (син бактериски колит) е воспалителна болест која ги зафаќа органите на женскиот репродуктивен систем, која зафаќа едно од водечките места во гинекологијата. Вреди да се напомене дека патологијата често се развива во текот на периодот на раѓање.

...

Вулвитис кај жени е воспалителен процес кој го вклучува вулвата, наречена вулва. Оваа област ги вклучува клиторисот, малите (големи и мали), пуби, холистички химен (кај девојчиња). Покрај тоа, самата вулва припаѓа на вагината, жлездите содржани во него, и формирањето што го покрива уринарниот канал и се наоѓа во лабијата (сијалица).

...

Вулвитис кај деца е акутен воспалителен процес кај девојчињата што влијае на надворешната генитална област. Меѓу гинеколошките патологии кај девојчиња со помлади предучилишни возраст (од година до пет години) се рангираат први. Вулвитис кај девојчињата може да предизвика развој на патологии на урогениталниот систем и репродуктивните нарушувања. Со навремено започнување третманот не предизвикува значителни компликации.

...

Гарнелелоза, која исто така може да ви биде позната како бактериска вагиноза, е една од најчестите варијанти на заразни болести кои потекнуваат од гениталијата. Гарднелолоза, симптомите на кои главно се однесуваат на жените од раѓање и се манифестираат, пред сè, при појава на карактеристично празнење со "риби" мирис, сепак, може да се појават кај мажите.

...

Вирусни хеморагични трески (HF) се недиференцирана група на акутни вирусни инфекции во кои хеморагичниот синдром е најистакнат симптом. Во медицината, познати се 15 подвиди на такви заболувања. Сите се слични во нивниот тек и тие се обединети со хеморагичен синдром (од каде потекнува името на групата).

...

Дисбактериозата за време на бременоста е доста непријатна појава со која жените често се соочуваат при носењето на детето. Претежно, жените развиваат вагинална дисбиоза кога односот на лактобацили и опортунистички микроорганизми се нарушува поради намалувањето на целокупниот имунитет. Но, и цревната дисбактериоза за време на бременоста е исто така честа, што исто така се јавува поради смртта на нормалната микрофлора и зголемената репродукција на патогени микроорганизми во организмот.

...

Кандида вулвитис е воспалителен процес кој влијае на надворешните гениталии на една девојка или жена. Причината за инфекција е Кандида габа, која живее во вагиналната микрофлора. Противпожарниот процес се активира само кога постои поволна средина за тоа - наспроти позадината на заразни болести, и ако не се почитува личната хигиена. Тоа влијае на луѓето од различни возрасни групи.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.