Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Отекување на нозете

Едемот на нозете се карактеризира како вишок течност во ткивата и клетките на телото. Како по правило, ваквата болест се манифестира заедно со зголемување на обемот на органи и структури, што предизвикува нарушување на работата и функционирањето. Овој проблем се појавува доста често кај луѓе со патологија на срцето, бубрезите, црниот дроб, гастроинтестиналниот тракт, лимфниот систем или кожата. Едем на нозете може да се појави кај луѓе со различни возрасни групи, особено симптомите често се јавуваат кај постарите лица и кај жените за време на бременоста.

Етиологија

Многу луѓе страдаат од едем со различна тежина. Тие имаат нерамнотежа помеѓу физиолошките механизми одговорни за регулација на размена на течности и оптоварување на меѓуклеточниот простор. Овој проблем е нормален во однос на предизвикувачките фактори од надворешното опкружување, но, исто така, поддуводата може да биде симптом на разни болести.

Отекувањето на нозете има меѓусебно поврзани причини и третман, па додека докторот не ја открие етиологијата на болеста, невозможно е да се препише терапија, бидејќи може да предизвика развој на компликации. Доста често, патолошките промени во телото почесто и поинтензивно се причина за отекување на нозете кај луѓето. Етиологијата на особината е во следните групи на заболувања:

 • кај здрави луѓе предизвикани од интензитетот на екстремитетите во текот на денот, хидростатскиот ефект врз садовите на микроваскулатурата;
 • срцева слабост ;
 • проблеми со бубрезите;
 • патологија на венскиот систем на екстремитетите;
 • болести на лимфниот систем на нозете;
 • болест на остео-артикуларниот систем;
 • воспаленија и гнојни инфилтративни лезии на кожата и меките ткива;
 • со механички оштетувања на нозете;
 • хипотироидизам ;
 • прехранбена исцрпеност.

Вознемиреноста на нозете исто така може да предизвика физиолошки проблеми:

 • прекумерно внесување на сол;
 • со прегревање на телото;
 • за време на бременоста;
 • продолжен престој во постојана положба;
 • носи непријатни чевли или потпетици.

Кај мажите и жените, нозете најчесто се појавуваат токму поради такви причини. Сепак, кај жени, овој симптом може да се појави многу почесто. Болеста може да биде предизвикана не од прекумерна работа или од патологии наведени, туку од бременост.

Кај бремени жени, овој симптом се јавува многу често. Тоа е предизвикано од хормонално пореметување. За возврат, погрешните хормони, доведува до проширување на крвните садови и задржување на натриум во телото. Третманот на непријатниот симптом кај жените за време на бременоста зависи од докторот и само тој може да каже што да прави и како да се реши сличен проблем.

Чести причини за оток на нозете

Класификација

Оваа болест е формирана според различна етиологија, во врска со ова, лекарите разликуваат неколку форми на едем во екстремитетите:

 • хидремичен - се карактеризира со акумулација на течност во патологијата на бубрезите;
 • kahekticheskie - формирана кога болест на кардиоваскуларниот систем;
 • стагнација - се манифестира кога проблеми со крвните садови и капиларите;
 • механички - од оштетување, со тумори или бременост;
 • невропатска - со злоупотреба на алкохол и дијабетес ;
 • алергичен - ангиоедем .

Симптоматологија

Првите знаци дека нозете на една личност се многу потечени ќе бидат помали отпечатоци од чорапите на грбот, непријатност кога се движат во вообичаените чевли. Со развојот на болеста кај пациенти, само едем на екстремитетите е поизразен.

Доколку физиолошките фактори служат како причини за подложеност, тогаш клиничката слика на пациентот почнува да се влошува во доцните попладневни часови, по јадење на храна, или за време на долг престој под сонцето. Ако патолошките процеси биле причина, тогаш подпухнатоста може да се манифестира во такви индикатори:

 • лежат варикоза - симптомот се шири асиметрично, десната нога или левата нога отекува многу, се јавуваат болки и тежина во долните екстремитети;
 • со тромбофлебитис, заболувањето влијае само на заболената нога, едемот е придружен со синдром на болка, печење при пешачење и црвенило на кожата;
 • бубрежни едеми - се појавуваат на очите, нозете, кожата станува бледа сенка;
 • со болест на тироидната жлезда отечените нозе стануваат еластични, а траги од гуми за џвакање не остануваат.

Дијагностика

Независна дијагноза и третман на едем може да доведе до сериозни компликации и сериозни последици, особено затоа што симптомот е знак на патологии на виталните органи. Затоа, ако некое лице чувствува оток на долните екстремитети, треба да побарате помош од специјализирани медицински специјалисти.

Со сличен проблем, пациентот треба да оди на терапевт , кардиолог , ендокринолог и нефролог . Пред да одлучите што да направите ако вашите нозе се отечени, лекарот треба да утврди што предизвикало појава на таква болест. Во зависност од тековната клиничка слика, лекарот може да сугерира етиологија на патолошкиот процес.

Во рамките на дијагнозата, лекарот ќе направи тест за крв и урина. Исто така се изведуваат ултразвук, ехокардиограм, мерење на крвниот притисок, томографија, рентген и други методи на инструментална дијагностика. Како да се отстрани отокот во нозете, лекарот може да каже само по утврдувањето на причината.

Ехокардиографија

Третман

Да се ​​реши проблемот за тоа како да се отстрани отокот во нозете треба да биде комплексен. Не треба да преземате драстични мерки на терапија без да се консултирате со лекар. Затоа, прво лицето треба да помине дијагноза, да ја утврди етиологијата на појавата на симптом, а потоа да се препише третманот. Сепак, пред да се консултира со доктор, дозволено е да се користат некои средства, но исто така не треба да се злоупотребуваат. Главните апчиња за отекување на нозете се диуретици. Тие помагаат да се отстрани вишокот течности од телото, но ако се надминати, може да започнат несакани ефекти.

Исто така, лекарите, реагирајќи на пациентите кои прашуваат како да се ослободат од оток во нозете, се препорачуваат да ги следат овие едноставни мерки:

 • намалување на количината на течност и сол на ден;
 • направете масажа на маса и физичко образование;
 • одиме на чорапите;
 • направи дорзална флексија на нозете;
 • се шири и стискаат прстите на долните екстремитети;
 • да ги подигне и намалува чорапите и потпетиците во положба за седење или седење;
 • земи мултивитамински и диететски додатоци;
 • направи ароматични бањи.

Сите горенаведени мерки на терапија се одлични ако жената има оток на нозете за време на бременоста. За време на породувањето, треба да бидете внимателни и да поминат долг временски период за одмор, така што течноста може да тече од долните екстремитети. Исто така, за ублажување на едематозната состојба, бремените жени треба дефинитивно да пијат диуретични лекови пропишани од лекар.

Третманот на едемот директно зависи од причината за појавата. Со ортостатска формација на симптоми, се препорачува пациентот да направи ладни бања за нозе. Во случај на кардијален едем, на пациентот му се потребни комплексни мерки кои се состојат од исхрана, прилагодување на тежината, елиминација на негативните навики и употреба на антиатеросклеротични лекови.

Во случај на срцева слабост, запустливоста се отстранува од следната листа на лекови:

 • лекови кои ја подобруваат контракцијата на миокардот;
 • намалување на васкуларниот тон - АКЕ инхибитори, блокатори на ангиотензин рецептор, нитрати;
 • диуретик;
 • за да се намали товарот на срцето.

Во случај на сериозни срцеви абнормалности, на пациентот му се дава хируршка интервенција.

Доколку лекарите откриле зошто се развива подпухнатост, а причините се поврзани со венски проблеми, тогаш пациентот се препорачува да се направи дренажа и преврзување на долните екстремитети. Често провоцирачкиот фактор за стагнација во вените е зголемен интраабдоминален притисок. Затоа, лекарите препорачуваат пациентите да не креваат тешки предмети и да спречат запек . За да го направите ова, препорачливо е да не се користат зачини, пиперки, алкохолни пијалоци и никотин.

Општо земено, докторите можат да препишат такви терапевтски мерки на пациенти:

 • масажи на долните екстремитети;
 • дренажа;
 • компресија и долна облека;
 • пневматска масажа.

Со цел брзо да се справат со отокот, лекарите сугерираат дека пациентите користат масти за отекување на нозете. Тие можат да бидат направени дома и купени. Треба да ги користите овие креми на нозете, глуждот и шингот. Дома, можно е да се подготват масти врз основа на разни масла, екстракти, емулгатори, ментол, хидролат и калиум сорбат. Пред да го користите овој крем треба да се консултирате со лекар.

Сподели го овој напис:

"Отекување на нозете" се забележува кај болести:

Анасарка е патолошки процес, кој се карактеризира со акумулација на течност во поткожното ткиво, кое надворешно ќе се манифестира во форма на едем. Во повеќето случаи, тоа не е независна болест, туку се развива против позадината на другите патолошки процеси во телото.

...

Аномалија на Ебштајн (аномалија на Ебштајн, Епштајн аномалија) е дефект на срцето што се случил на ниво на феталниот развој. Болеста е дека постои намалување на волуменот на празнината на десната комора во однос на позадината на зголемување на празнината на десниот атриум.

...

Антифосфолипидниот синдром е болест која вклучува комплетен симптом комплекс поврзан со нарушен метаболизам на фосфолипидите. Суштината на патологијата лежи во фактот дека човечкото тело зема фосфолипиди за туѓи тела, против кои произведува специфични антитела.

...

Артритис на глуждот е воспалителна болест која влијае на глуждот. Треба да се забележи дека како независна болест е исклучително ретка. Најчесто деформирачкиот артритис на глуждот се развива во позадината на системските заболувања, имено системски лупус еритематозус, гихт, анкилозен спондилитис.

...

Бергерската болест (igA-nephropathy, igA-nephritis) е неинфективна форма на гломерулонефритис, која се карактеризира со бавен клинички курс, зголемување на хематурија, протеинурија и ренална инсуфициенција. Болеста е опасна, бидејќи специфичниот третман за него не е развиен.

...

Венска конгестија е патологија која се карактеризира со присуство на попречен одлив на венска крв со нормален артериски прилив. Причината за болеста се проблемите со еластичноста на ѕидовите на крвните садови, високиот крвен вискозитет.

...

Интраутерина пневмонија кај новороденчињата е воспалителен процес во белодробното ткиво предизвикан од изложеност на патогени организми. Во повеќето случаи, интраутерината пневмонија кај новородените е локализирана, но генерализираната форма не е исклучена.

...

Ганглината на долниот крај е опасна болест која во повеќето случаи има лоша прогноза. За секој трет пациент умира од оштетување и некроза на ткивата, а секои 2 се оневозможени.

...

Вирусен хепатитис Б е вирусна болест на воспалителна природа, која главно влијае на ткивото на црниот дроб. Откако лицето се опоравува од оваа болест, тој развива траен имунитет за живот. Но, можно е транзицијата на акутната форма на хепатитис Б да хронична прогресивна. Превозот на вирусот е исто така можен.

...

Хепатореналниот синдром е брзо прогресивно нарушување на бубрезите, кое се развива во позадината на патологиите на овој орган, порталната хипертензија и други процеси. Оваа болест е особено опасна, бидејќи без специфичен третман, леталниот исход се јавува во рок од неколку недели.

...

Хиповолемија е патологија која се карактеризира со намалување на обемот на циркулирачка крв во човечкото тело. Таа укажува на развојот на сите патолошки процеси. Оваа состојба е опасна по живот, така што е потребна итна медицинска помош. Може да се појави кај секое лице, без оглед на полот и возраста.

...

Гломерулонефритис кај деца е инфективно-алергиска патологија во која воспалителниот процес е локализиран во бубрежните гломерули. Меѓу специјалистите од областа на педијатријата се смета за најчестата стекната детска болест.

...

Дијабетична нефропатија - процес на патолошки промени во бубрежните садови, кој е предизвикан од дијабетес мелитус. Оваа болест доведува до развој на хронична ренална инсуфициенција, постои висок ризик од смрт. Дијагнозата се прави со помош на не само физички преглед на пациентот, туку е потребно и за лабораториски и инструментални методи на испитување.

...

Дилатирана кардиомиопатија е патологија на главниот мускул на срцето, што резултира со значително зголемување на коморите. Ова подразбира повреда на функционирањето на срцевите комори. Болеста може да биде примарна и секундарна. Во првиот случај, факторите на настанување во моментов остануваат непознати, а во втората на нејзиниот развој му претходат тековите на други болести.

...

Хронична срцева болест, која се јавува како резултат на формирање на сврзно ткиво во дебелината на срцевиот мускул, се нарекува кардиосклероза. Оваа болест претежно не е автономна, и често се манифестира во позадина на други заболувања на телото. Кардиосклерозата е сериозна болест која го нарушува функционирањето на срцето и се јавува на позадината на разни причини и патогени.

...

Карциномот на грлото на матката е сериозна болест која се карактеризира со брза пролиферација на матката клетки која не е контролирана од човечкото тело. Во моментов, на лекарите е тешко да се утврдат причините за туморот, но онколозите идентификуваат голем број на најверојатно предиспонирачки фактори: оптоварена наследност, промискуитетен сексуален живот и зависност од лоши навики.

...

Лимфангиектазијата (Валдман-овата болест, интестинална лимфангиектазија) е конгенитален или стекнат патолошки процес кој се карактеризира со дилатација на лимфните јазли лоцирани во мукозниот или субмукозниот слој на цревата.

...

Лимфореата е патолошка состојба која се јавува кога лимфните садови се оштетени, предизвикува воспаление во погодената празнина и доведува до екстремен степен на исцрпеност. Третманот треба да го администрира само лекар, па затоа е забрането само-лекување.

...

Лажна (имагинарна) бременост - е ментално растројство кое лежи во погрешната доверба на женски претставник дека таа ќе стане мајка. Причината за ова е присуството на карактеристични симптоми.

...

Миелофиброзата е прекумерно зголемување на сврзното ткиво во областа на коскената срцевина, што е придружено со исчезнување на хематопоетската компонента. Екстра-церебралната хематопоеза е значително зголемена. Миелофиброзата е хронична болест со развиен модел на курсот. Паралелно со патолошкиот процес, може да се развијат и други процеси, како што се фиброзата на коскената срцевина или миелоидната метаплазија на спленичната мрежа.

...

Миокардитисот е генеричко име за воспалителните процеси во срцевиот мускул, или миокардот. Болеста може да се појави на позадината на разни инфекции и автоимуни лезии, изложеност на токсини или алергени. Постојат примарни воспаленија на миокардот, кој се развива како независна болест, а секундарна, кога срцевата патологија е една од главните манифестации на системска болест. Со навремена дијагноза и комплексен третман на миокардитисот и нејзините причини, прогнозата за опоравување е најуспешна.

...

Митрална валвуларна инсуфициенција - е секундарна срцева болест, која се карактеризира со нецелосно затворање на вентилите, поради што има обратен проток на крв од левата комора во левиот атриум. Во исто време се зголемува и волуменот на крвта, што доведува до задебелување на самиот вентил (хипертрофија). Фиброзниот прстен во исто време се протега и, како резултат, се ослабува. Сличен процес се јавува во левата комора, предизвикувајќи премногу крв да тече во неа.

...

Некаториозата е паразитарна болест која е предизвикана од пенетрацијата на неглинските гелминци во телото. Најраспространетата болест е во Африка, Азија, делумно во САД, Австралија и Индија.

...

Нефритичниот синдром е патолошка состојба која се карактеризира со воспаление на гломерулите на бубрегот со знаци на азотемија. Этот процесс, как правило, протекает на фоне выраженной гематурии, протеинурии. Вследствие этого в теле человека происходит задержка солей и жидкости.

...

Облитерирующий эндартериит — это поражение сосудов мелкого калибра в нижних конечностях. Патологический процесс может развиваться довольно быстро. Как следствие происходит масштабное поражение всех мелких сосудов. Развитие болезни может привести к нарушению кровообращения и гангрене. Болезнь чаще всего поражает именно мужское население. Ограничений, касаемо возраста, в этом случае нет.

...

Ожирение у детей - является хронической формой нарушения обмена веществ, которое сопровождается избыточным скоплением жировой ткани. Стоит отметить, что такое заболевание диагностируется примерно у 12% детей во всем мире. Вызвать развитие такого заболевания может широкий спектр предрасполагающих факторов, не последнее место среди которых занимает генетическая предрасположенность, употребление большого количества пищи и недостаток физической активности.

...

Окклюзия артерий – это острая сосудистая недостаточность, возникающая при нарушении проходимости или закупорке сосудов, в результате чего нарушается доставка крови к тому или иному органу, что приводит к сбоям в его функционировании.

...

Парапарез — неврологический синдром, который охватывает две конечности, характеризуется невозможностью прохождения нервных сигналов, вызывая слабую мышечную активность, в тяжелых случаях способствует возникновению полного паралича.

...

Перикардит – это сердечно-сосудистое заболевание, которое характеризуется наличием воспалительных процессов в наружной оболочке сердца – перикарде. Перикард полностью обволакивает сердце и крепится к грудной клетке, отходящими от сердца сосудами и диафрагмой. Предназначена эта оболочка для того, чтобы не давать сердцу растягиваться во время сильных нагрузок, а также во избежание смещения сердца с его нормального положения в грудной клетке. Состоит перикард из двух слоёв: один прочно прикреплён к сердечной мышце, а второй окружает сердце довольно свободно. Между ними находится жидкость, которая уменьшает трение между слоями при движениях сердца.

...

Заболевание, которому свойственно нарушение целостности тканей печени вследствие их острого или хронического повреждения, называется печёночной недостаточностью. Это заболевание считается комплексным, в силу того, что после поражения печени происходит нарушение метаболических процессов. Если не принимать соответствующих мер по излечению заболевания, то при определённых состояниях печёночная недостаточность может быстро и стремительно развиваться и привести к летальному исходу.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.