Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Отекување на грлото

Едемот на грлото - симптом кој се карактеризира со едем на ларинксните ткива, може да биде резултат на надворешните негативни фактори на влијание и на одредена болест, не секогаш од отоларинголошка природа. Треба да се започне терапевтски мерки веднаш, бидејќи оток на грлото се развива доста брзо, што доведува до стеноза на гркланот и последователно задушување .

За да се утврди етиологијата на сензација на оток во грлото, може само да се оспособи лекар преку лична инспекција и да се спроведат сите потребни дијагностички мерки. Самотревувањето во овој случај е исклучително опасно, бидејќи веќе не е прашање на компликации, туку висок ризик од смрт.

Етиологија

Едемот на мукозното грло може да биде резултат на одредени болести и надворешни етиолошки фактори. За болести во клиниката кои го имаат овој симптом, препорачливо е да се распределат такви:

Во врска со надворешните етиолошки фактори кои доведуваат до отекување на грлото, треба да се забележи:

 • механичко оштетување на ларинксот;
 • тежок стрес , екстремна нервна напнатост или страв;
 • јаде премногу жешко, топло, кисело;
 • земање одредени лекови;
 • бременост

Без оглед на тоа што предизвика потечени грла, веднаш треба да побарате лекарска помош и да не ги извршувате терапевтските мерки по сопствено наоѓање. Треба да се забележи дека едемот на грлото за време на бременоста може да се активира дури и со едноставни акутни респираторни вирусни инфекции , бидејќи во ова време заштитните функции на телото значително ослабуваат.

Симптоматологија

Следниве се вообичаени манифестации:

Ларингеален едем

Во зависност од провокативниот патолошки процес, севкупната клиничка слика ќе биде надополнета со специфични знаци. Значи, алергиското отекување на грлото ќе биде придружено со следната клиника:

Во воспалителни болести на горниот респираторен тракт, може да се присутни следниве симптоматски комплекс:

 • чувство на наоѓање туѓо тело во грлото;
 • скокање и болка за време на голтањето;
 • црвенило на ларинксот;
 • висока телесна температура;
 • постојан замор;
 • прекумерно потење ;
 • кашлица е обично отсутен.

Чувството на присуство на надворешно тело во грлото може да биде знак за формирање на бениг или малигнен тумор, кој ќе се карактеризира со таква клиничка слика:

 • плитко, трудово дишење;
 • недостаток на здив ;
 • бледило на кожата;
 • слабост, раздразливост;
 • телесна температура 37-39 Целзиусови степени;
 • воспаление на субмаксиларни, цервикални лимфни јазли.

Вознемиреност во грлото може да биде предизвикана од сипаници, но само ако меурчиња се формираат на лигавицата на грлото. Во овој случај, следната клиничка слика може да биде присутна:

 • тешко болно грло, што е полошо при голтање;
 • висока телесна температура;
 • прекумерно потење, особено ноќе, затоа, се препорачува да не се прегрее;
 • пруритус ;
 • слабост;
 • засипнатост;
 • кашлица без искашлување.

Без оглед на тоа што се случува во клиничката слика, треба да се консултирате со лекар за помош, а не само да го изведувате третманот.

Дијагностика

Бронхоскопија

Како да се отстрани отекувањето на грлото, а манифестацијата за која болест е овој симптом, може да му се каже само на лекарот откако ќе бидат земени сите потребни дијагностички мерки. Основата е физички преглед и собирање на општата историја, по што тие можат да спроведуваат вакви лабораториски и дијагностички мерки:

 • општ клинички и биохемиски тест на крв;
 • грло со грло;
 • алергиски тестови;
 • бронхоскопија;
 • директна или индиректна ларингоскопија;
 • рентген испит;
 • ендоскопија.

Врз основа на резултатите од студијата, лекарот може да го утврди провокативниот фактор и да пропише ефикасен третман.

Третман

Тактиката на терапевтски интервенции ќе зависи од провокативната болест. Терапијата со лекови ќе вклучува земање такви лекови:

 • антиалергични;
 • антибиотици;
 • NSWP;
 • антипиретик;
 • експекторант;
 • муколитици;
 • антиспазмодии.

Третманот на едемот на грлото за време на бременоста подразбира минимална количина на лекови и, доколку е можно, нивно целосно исклучување.

Покрај третманот со лекови, пациентот треба да следи посебна диета:

 • мукозна каша;
 • крем супа;
 • меки зеленчук или тестенини;
 • исклучување на зачинета, масна и груба храна.

Во принцип, исхраната на пациентот треба да се базира на течна и пире храна, храната треба да биде само топла.

Ако третманот се започне со време, тогаш може да се избегнат значителни компликации, без оглед на провоцирачката болест.

Превенција

Во овој случај, невозможно е да се изолираат специфични превентивни мерки, бидејќи ова е симптом, а не посебна болест. Затоа, препорачливо е да се спроведе спречување на болести кои се вклучени во етиолошката листа.

Сподели го овој напис:

"Отекување на грлото" се забележува кај заболувања:

Хемолитичен стрептокок е грам-позитивна бактерија со специфична форма. Припаѓа на семејството на лактобацили. Често, истовремено коегзистира со Staphylococcus aureus. Бактеријата може да го зарази телото на секое лице - и возрасно и мало дете.

...

Гонорејата кај жените е болест која се пренесува сексуално или трансплацентно. Предизвикувачкиот агенс е патоген организам гонокок. Со вагинален секс, ризикот од инфекција е 100%, нешто помалку со орален сексуален контакт, но само поради антибактериските својства на плунковната течност.

...

Вистинскиот крупа е тежок синдром кој ги придружува инфективните и воспалителни лезии на респираторниот тракт. Причината е оток, што го стеснува луменот на ларинксот. Точно крупен е последица на воспалителна лезија на ларинксот, што предизвикува тешка стеноза. Затоа патологијата често се нарекува стенозирачки ларингитис.

...

Коронавирусот кај луѓето придонесува за развој на акутна респираторна болест (од два до пет дена), по што доаѓа обновувањето. Со сливот на неповолни фактори, инфекцијата може да предизвика појава на атипична пневмонија.

...

Ларингитот кај децата е воспалителен процес на ларинксот, во кој се јавува речиси веднаш едем. Ларингитот е најопасен за новороденчиња и за деца до три години, бидејќи текот на болеста е придружена од недоволен воздух кој влегува во респираторниот систем. Ова може да предизвика гушење ако родителите не обезбедат рана хоспитализација.

...

Листериоза - болест од инфективна природа, предизвикана од патогениот тип на Listeria L. Monocytogenes. Овој микроорганизам е многу стабилен и може да преживее дури и во неповолни еколошки услови, така што секој човек кој не е одговорно одговара на прашањето за нивната хигиена може да се зарази.

...

Ларингеалниот едем не е независна патологија, но е симптом карактеристичен за разни инфективни и неинфективни процеси во телото. Оваа патолошка состојба се карактеризира со остра или постепено стеснување на ларингеалниот лумен со зголемување на симптомите на респираторна инсуфициенција. Најчесто, оваа патолошка состојба се јавува кај деца, како и кај мажи на возраст од 19 до 35 години. Жените се со помала веројатност да го развијат овој симптом. Третманот на патолошката состојба треба да биде навремен, бидејќи без интервенција симптомот може да предизвика развој на асфиксија и смрт на пациентот.

...

Фарингит кај деца е воспалителна болест која влијае на мукозните мембрани и лимфоидните структури на задниот ѕид на грлото. Треба да се напомене дека манифестацијата на таква болест е типична и за децата и за возрасните, но кај децата е почеста поради слаб имунолошки систем.

...

Фаринголаринтот е воспалителна болест на фаринксот и гркланот предизвикани од разни вируси и бактерии. Карактеристично е сушење на фарингеалната мукоза и отекување на задниот ѕид со црвено грло. Пациентот чувствува болно грло, слабост, мигрена, засипнатост, треска. Се среќава кај возрасни и деца. Се развива поради нацрти, хипотермија или под влијание на инфекции.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.