Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Вознемиреност на очните капаци

Отекувањето на очните капаци е прилично честа појава, може да се должи на различни причини, а во некои случаи овој оток е поврзан со присуство на болест. Постојат, на пример, реактивен едем, тие припаѓаат на посебна категорија, нивниот развој е предизвикан од реалните воспалителни процеси кои се развиваат во областите близу до очите (паранални синуси и тн.).

Отекувањето на очните капаци може да биде воспалително во природата или не-воспалително.

Воспалително отекување на очните капаци ги придружува следниве болести:

  • воспаленија на очните капаци - блефаритис, јачмен, апсцес, убод од инсекти, контактен дерматитис, итн;
  • воспалителни заболувања на конјуктивата (псеудомембранозен, мембранозен или гноен конјуктивитис);
  • болести на орбитата и лакрималните жлезди - псевдотум, апсцес;
  • болести со лезија на лакримална кесичка - флегмон, дакријоцитис;
  • болести на окото - ендофталмитис, акутен иридоциклитис, итн.

Овој тип на едем е придружен со следните симптоми: црвенило на кожата, нежност на очните капаци при палпација / допирање, треска во областа на воспаление. Едем според природата на манифестацијата во повеќето случаи едностран. Дополнително, може да има и болки и отечени лимфни јазли.

Невоспалителното отекување на очните капаци се карактеризира со следниве карактеристики: бледа кожа на очните капаци, кожата е "кул", нема болка при палпација / допирање на очните капаци. Во најголем дел, овој едем се манифестира во билатерална форма, неговата најголема манифестација се забележува наутро. Исто така се случува дека овој симптом е комбиниран со асцитес (капка - акумулација на вишокот течности во абдоминалната празнина) и оток на нозете.

Отекувањето на очните капаци исто така може да биде алергично. Во овој случај, тоа обично се појавува одеднаш и исчезнува на сличен начин. Се работи за сè друго, како за Едем Квинке. Оваа подпуха е главно еднострана, таа не е придружена со субјективни сензации.

Главната причина што предизвикува појава на алергиски едем е алергиска реакција која се јавува при директен контакт со алергенот (може да бидат разновидни јадења, бобинки, цвеќиња, козметика, лекови итн.). Локализацијата на алергискиот едем главно се фокусира од горниот очен капак.

Бубрежно заболување, тумори на очните капаци, претходна хирургија во лицето и очните капаци, особено карцином на сквамозните клетки, повреди и изгореници од разни видови - сето ова може да се смета како причина за отекување на очните капаци. Исто така, можете да додадете фактори за корегирана експозиција, предизвикувајќи оток на очните капаци. Тие вклучуваат постојана депресија на спиење, доцна вечера, значителна количина на течност и сол во дневната исхрана, неправилна позиција на главата за време на спиењето и пушење.

Сподели го овој напис:

"Оток на очните капаци" се забележува кај заболувања:

Алергиска состојба е зголемена чувствителност која организам поседува, манифестирана во специфична специфична реакција која се јавува како реакција на контактот со одредени елементи кои делуваат како алергени во животната средина. Алергијата на прашина, чии симптоми се нешто пониски, сметаме, е еден од најчестите видови на алергија, и е забележано кај околу 80% од пациентите со дијагноза на бронхијална астма, како и кај 46% со дијагноза на алергиски ринитис и конјунктивитис.

...

Блефароконјуктивитис (регионален блефаритис) е вид на конјуктивитис кој се развива истовремено со блефаритис (воспаление на очните капаци). Денес таа е една од најчестите офталмолошки заболувања. Според статистичките податоци, се дијагностицира кај 70% од вкупниот број на пациенти.

...

Вообичаениот течење на носот може да се развие во покомплексен вид на болести за краток период, но луѓето се навикнати да не даваат соодветно внимание на ваквите проблеми. "Тоа ќе помине само по себе, јас сум само крвав со мојот нос!" - скоро сите луѓе мислат така. И само кога се јавува компликација на назалното дишење или назална конгестија, луѓето брзаат во клиниката за да ги избегнат овие симптоми.

...

Хеморагичен васкулитис кај децата е имунопатолошко заболување кое се манифестира со воспаление на ѕидовите на капиларите и нивната прекумерна кршливост, како резултат на што се формираат повеќе микротромби, а капиларите на кожата и внатрешните органи се погодени со развој на петехијални хеморагии.

...

Хемофталм - патолошка состојба која се карактеризира со хеморагија во стаклестото тело на окото. Може да се јави кај пациенти од различни возрасни групи. Нема ограничувања во врска со сексот. Вреди да се напомене дека хемофталмусот обично е симптом на некои други заболувања, особено оние кои влијаат на крвните садови.

...

Гломерулонефритис кај деца е инфективно-алергиска патологија во која воспалителниот процес е локализиран во бубрежните гломерули. Меѓу специјалистите од областа на педијатријата се смета за најчестата стекната детска болест.

...

Staphylococcus aureus - сферична, анаеробна и неподвижна бактерија. Патогениот микроорганизам прв пат беше идентификуван во 1880 година од хирург од Шкотска, Александар Огстон. Бактеријата го добила името поради појавата - претставниците на овој вид имаат светло златно нијанса (предизвикана од присуството на пигменти од групата каротеноиди). Овој микроорганизам провоцира прогресија на разни заболувања кај децата, а поретко кај возрасните. Може да биде локализиран во кој било дел од човечкото тело, но назофаринксот е омилено место.

...

Конјуктивитис е болест која се карактеризира со воспаление во областа на мукозната мембрана на окото. Овој вид на воспаление се јавува поради влез на микроби, вируси или габи на неа. Во некои случаи, името на болеста се дефинира како "зајаци очи", бидејќи конјунктивитисот, симптомите на кои пациентот се соочува, еден од оние вклучува значајна црвенило на очните капаци.

...

Конјуктивитис кај дете обично влијае на двете очи одеднаш. Иако не е невообичаено болеста да биде асиметрична - оштетувањето на едното око е поголемо од другото. Според статистичките податоци, 30% од офталмолошките заболувања кај деца под 4-годишна возраст се конјуктивитис. Со навремено започнување третманот не предизвикува значителни компликации. Меѓутоа, ако не веднаш побарате медицинска помош и не започнете со третман, ова може дополнително да влијае на квалитетот на видот на детето.

...

Листериоза - болест од инфективна природа, предизвикана од патогениот тип на Listeria L. Monocytogenes. Овој микроорганизам е многу стабилен и може да преживее дури и во неповолни еколошки услови, така што секој човек кој не е одговорно одговара на прашањето за нивната хигиена може да се зарази.

...

Меибомит - воспалителен процес во долниот или горниот очен капак, предизвикан од инфекција. Зголемената секреција на мејомските жлезди, каде инфекцијата паѓа директно, почнува да напредува со нивната дисфункција. Придружени со ослободување на густа маса од жолта или сива, по време суви кора формираат.

...

Нефрозата е група на патолошки процеси во кои бубрежните тубули се првенствено погодени. Овие нарушувања се дистрофични, односно хемискиот состав на клетките и ткивните промени, функционирањето на бубрежните тубули е оштетено. Сите овие процеси се случуваат во кршење на метаболизмот на маснотии и протеини.

...

Високиот крвен притисок е прилично честа болест, особено кај жени на возраст над 40 години. Оваа болест се манифестира многу бавно. Првично, едно лице има слабост, слаб сон и вртоглавица. Потоа доаѓа брз замор, наплив на крв во главата, прстите се вкочанети и мали "муви" блиц пред моите очи.

...

Синузитис е болест која се карактеризира со акутно или хронично воспаление, концентрирано во синусната површина (параназални синуси), што, всушност, го одредува нејзиното име. Синузитис, симптомите на кои сметаме малку подолу, главно се развиваат во позадина на обична вирусна или бактериска инфекција, како и алергии и, во некои случаи, против позадината на микроплазма или габична инфекција.

...

Трахома - е хронична болест на инфективна природа која влијае на очите. Главниот и единствен предизвикувач на болеста е бактерија од семејството на кламидија. Оваа болест припаѓа на инфективната група, која може да се пренесе од човек на човек. Тоа влијае на луѓето, без оглед на возраста и полот, поради што често се дијагностицира кај децата.

...

Трихинозата е акутна хелминтијаза која се јавува кај луѓето и кај цицачите. Важноста на медицинското и социјалното значење на оваа болест е утврдена од сериозноста на клиничките манифестации, кои често се изразуваат во попреченост, во некои случаи и смрт.

...

Око туберкулоза е инфективна болест предизвикана од развојот на туберкулозниот бацил (исто така наречен Кох-ова стапче). Тоа влијае на луѓето, без разлика на пол и возраст. Стапчето продира во човечкото тело со капки во воздухот. Туберкулозата на окото, исто така, може да се појави како компликација на пулмоналната форма на болеста.

...

Кламидијалниот конјунктивитис се нарекува инфекција на мукозната мембрана на окото со хламидија, која е придружена со воспаление на конјунктивата. Поради прогресијата на оваа болест, преодните набори и конјунктивата се развиваат и стануваат воспалени, а гноен издутува истекување од очите. Еден од најкарактеристичните симптоми на болеста е појавата на осип, локализиран на долниот очен капак.

...

Езофталмосот или пухитисот е патологија на окото, во кое се протега напред надвор од нивото на орбитата, а понекогаш и настрана. Обично, оваа состојба е симптом на други болести - офталмолошки или не-офталмолошки, така што кога езофталмосот се појавува кај некоја личност, веднаш треба да се консултирате со лекар и да бидете испитани за да ги утврдите причините за повредата.

...

Ендофталмитисот е болест која се карактеризира со формирање на воспалителен процес во внатрешните структури на окото, што предизвикува акумулација на пурулентна течност. Ваквото нарушување бара итна медицинска помош.

...

Етмоид синузитис или акутен етмоидитис е болест која се карактеризира со воспаление на мукозниот епител, кој се наоѓа во клетките на етмоидната коска. Значењето на овој поим е непознато за многу малку луѓе (најчесто постои синузитис или синузитис на слухот), но самата патологија е многу честа. Поради оваа причина потребно е да се знае што е еммоидитис, симптоми и третман. Патологијата е доста опасна, бидејќи фокусот на воспаление се наоѓа во близина на мозокот и гранката на тригеминалниот нерв, кој е одговорен за инервација на лицето. Етмоидален синузитис се јавува кај возрасни и деца.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.