Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Вознемиреност на лицето

Отекувањето на лицето е форма на локален едем, што укажува дека постојат одредени проблеми поврзани со работата на органот. Експертите укажуваат дека манифестацијата на надворешниот оток се случува под услов на задоцнување во телесната течност во волумен од околу 3 литри.

Причините за отекување на лицето се сведуваат на следните главни фактори кои ја предизвикуваат: болести на црниот дроб, бубрезите, крвните садови, срцето, органот на тироидната жлезда. Исто така, отекувањето на лицето може да биде причина за недостаток на витамини во телото, а исто така се случува тоа да е резултат на неправилна исхрана и постење, недоволно спиење и премногу работа. Отекувањето на лицето во вечерните часови - причина за упатување на таков специјалист како кардиолог - е една од формите на срцевиот едем, што, исто така, е придружено со зголемување на црниот дроб.

Појавата на отекување на лицето во утринските часови, особено во областа околу очите, е доказ за внес на алкохол во вечерните часови, премногу работа, недостаток на спиење или проблеми со функцијата на бубрезите. Патологиите на бубрезите се придружени со почетна појава на подпухнатост во долните очни капаци и лице и поради мекост и влажност на нивната структура, тие буквално се движат од место до место. Хроничната бубрежна инсуфициенција е придружена, покрај подпухнатост, со лимон-бронзен тон на кожата. Исто така, отекувањето на лицето може да предизвика алергиска реакција, на пример, придружен ангиоедем.

Сподели го овој напис:

"Вознемиреност на лицето" се забележува кај заболувања:

Синдром на повлекување е комплекс на различни нарушувања (најчесто на дел од психата) што се јавува на позадината на остриот прекин на внесот на алкохол, дрога или никотин во телото по продолжената употреба. Главниот фактор што го предизвикува ова нарушување е обидот на телото самостојно да ја достигне државата, која беше со активна употреба на една супстанција.

...

Аденокарциномот на белите дробови (рак на желудникот на белите дробови) е рак на не-малите клетки, дијагностициран кај 40% од сите онколошки белодробни заболувања. Главната опасност од овој патолошки процес е дека во повеќето случаи таа е асимптоматска. Мажите од возрасната група 50-60 години се најмногу подложни на болеста. Со навремено започната терапија не предизвикува компликации.

...

Амилоидозата на бубрезите е сложена и опасна патологија во која метаболизмот на протеини и јаглени хидрати е нарушен во ткивата на бубрезите. Како резултат на тоа, се јавува синтеза и акумулација на одредена супстанција, амилоид. Тоа е протеинско-полисахаридно соединение, кое во неговите основни својства е слично на скроб. Нормално, овој протеин не се произведува во телото, така што нејзиното формирање е абнормално кај луѓето и предизвикува кршење на функциите на бубрезите.

...

Масиларен синузитис е воспалителен процес на мукозната мембрана на максиларните синуси наречени максиларни синуси. Поради оваа причина болеста е второ име - синузитис. Воспалението се протега не само на мукозната мембрана, туку и на субмукозниот слој, коската и коскеното ткиво на горниот дензит. Според медицинската статистика, оваа болест е најчеста кај сите патологии на назалните синуси. Може да се појави во акутна и хронична форма. Се јавува кај возрасни и деца.

...

Ганглионитисот е развој на воспалителниот процес во еден ганглион, кој претставува збирка ганглии. Истовремениот пораз на неколку такви сегменти се нарекува полигаргонит. Често активирањето во човечкото тело е секоја инфекција во човечкото тело. Неколку пати помалку веројатни провокатори се повреди, метаболички нарушувања, тумори и предозирање со лекови.

...

Хипертензија е хронична болест која се карактеризира со постојано зголемување на крвниот притисок до големи броеви поради нарушување на циркулацијата на крвта во човечкото тело. Исто така се користи за означување на оваа состојба се термини како што се артериска хипертензија и хипертензија.

...

Гломерулонефритис кај деца е инфективно-алергиска патологија во која воспалителниот процес е локализиран во бубрежните гломерули. Меѓу специјалистите од областа на педијатријата се смета за најчестата стекната детска болест.

...

Дракунцулијаза е хелминтијаза кај луѓето и одредени видови животни. Локализиран во поткожното ткиво на долните екстремитети. Најчесто се јавува кај мажите отколку кај жени и деца. Хеминтовата контаминација се случува со внесување контаминирана вода и одење бос на плажа. Обично се наоѓа во жешки земји со ниска култура.

...

Лимфосаркомот е малиген тумор, за кој клеточните елементи кои припаѓаат на лимфоидните серии делуваат како морфолошки супстрат. Лимфосаркомот, чии симптоми се манифестираат во такви клинички знаци како оштетување на лимфните јазли и разни органи, исто така се карактеризира со хематогени и лимфогени метастази кои се појавуваат со леукемизација кај околу 20% од пациентите.

...

Медијастинитис е воспалителен процес во медијастиналното ткиво. Во оваа болест, нервите и садовите се компресирани, што предизвикува развој на клиничката слика. Ако третманот не се започне навремено, веројатноста за смрт е висока. Треба да се напомене дека овој патолошки процес дава сериозни компликации на работата на другите телесни системи.

...

Невралгија на тригеминалниот нерв или болниот крлеж на Троусо е честа болест на периферниот нервен систем, кој се карактеризира со појава на интензивна пароксизмална болка во областа на премин на една од гранките на тригеминалниот нерв. Вреди да се напомене дека тригеминалниот нерв е мешан нерв кој е "одговорен" за иннервацијата на мускулите на лицето, како и за инервацијата на мастичните мускули.

...

Нефритичниот синдром е патолошка состојба која се карактеризира со воспаление на гломерулите на бубрегот со знаци на азотемија. Овој процес обично продолжува против позадината на тешка хематурија, протеинурија. Како резултат на тоа, задржувањето на сол и течност се јавува во човечкото тело.

...

Медијастиналниот тумор е неоплазма во медијастиналниот простор на градите, кој може да биде различен во морфолошката структура. Бенигна неоплазми често се дијагностицира, но за секој трет пациент има онкологија.

...

Ендемот Quinck обично се определува за да се одреди алергиската состојба, изразена во неговите прилично акутни манифестации. Се карактеризира со појава на најсилниот едем на кожата, како и мукозните мембрани. Поретко, оваа состојба се манифестира во зглобовите, внатрешните органи и менингите. Како по правило, ангиоедем, чии симптоми може да се манифестира кај речиси секое лице, се јавува кај пациенти со алергии.

...

Епидемичен паротит (или заушки) е акутна вирусна болест која се јавува при изложување на парамиксовирус. Заушки, чии симптоми се манифестираат како треска, општ тип на интоксикација, како и зголемување на плунковните жлезди (еден или повеќе), во чести случаи, исто така, влијаат врз другите органи, како и во централниот нервен систем.

...

Плевритис е заедничко име за болести во кои се јавува воспаление на серозната мембрана околу белите дробови - плеврата. Болеста обично се развива против позадината на веќе постоечките болести и може да биде придружена со формирање на излив на површината на мембраната (ексудативен плеврит) или фибрин (сув плеврит). Овој проблем се смета за една од најчестите белодробни патологии (300-320 случаи на 100 илјади жители), а прогнозата за третман целосно зависи од сериозноста на примарната болест и од стадиум на воспаление.

...

Високиот крвен притисок е прилично честа болест, особено кај жени на возраст над 40 години. Оваа болест се манифестира многу бавно. Првично, едно лице има слабост, слаб сон и вртоглавица. Потоа доаѓа брз замор, наплив на крв во главата, прстите се вкочанети и мали "муви" блиц пред моите очи.

...

Поткожна емфизем е патолошки процес кој предизвикува воздух да се акумулира во подрачјето на поткожното ткиво на градниот ѕид, а потоа се шири низ телото. Ваквото воздушно перниче ги стиснува големите крвни садови и артерии, како резултат на кои се повредуваат разни органи и се развива кардиоваскуларна инсуфициенција. Треба да се напомене дека овој патолошки процес не е независна болест - тоа е последица на оштетување на трахеата, бронхиите, хранопроводникот или белите дробови.

...

Пременструалниот синдром е комплекс на болни сензации кои се јавуваат десет дена пред почетокот на менструацијата. Знаците на манифестација на ова нарушување и нивната комбинација се индивидуални. Некои жени може да имаат симптоми како што се главоболка, промени во расположението, депресија или солзи, додека други може да имаат болни чувства во млечните жлезди, повраќање или постојана абдоминална болка.

...

Дијабетесот кај жените е распространета патологија која се јавува на позадината на ендокрината дисфункција. Постојат метаболички нарушувања на течности и јаглени хидрати, предизвикувајќи дефект на панкреасот, кој е одговорен за инсулинското производство.

...

Синдромот на супериорна вена кава е нарушување кое е кршење на одливот на венска крв од горниот дел од телото (циркулаторно нарушување). Основата на оваа болест е стегање на вената или појава на згрутчување на крвта, што всушност го нарушува нејзиниот одлив од главата, рамената и горната половина на телото. Ова може да доведе до појава на сериозни компликации кои можат да го загрозат животот на една личност. Ваквото нарушување често се дијагностицира на возраст од триесет до шеесет години (кај мажи неколку пати почесто отколку кај жени).

...

Акутната антропонетска слабост, поради цикличната природа на курсот и главно влијае на кардиоваскуларните и нервните системи, се нарекува тифус. Честопати оваа болест се нарекува болест на Брил-Зинсер во чест на откривачите. Таа е скоро иста како тифус, само болеста се карактеризира со знаци кои предизвикуваат појава на болеста.

...

Трихинозата е акутна хелминтијаза која се јавува кај луѓето и кај цицачите. Важноста на медицинското и социјалното значење на оваа болест е утврдена од сериозноста на клиничките манифестации, кои често се изразуваат во попреченост, во некои случаи и смрт.

...

Туларемијата е болест од природна фокална природа, манифестирана во форма на акутна инфекција. Туларемија, чии симптоми вклучуваат лезии на лимфните јазли и кожата, а во некои случаи и мукозните мембрани на фаринксот, очите и белите дробови, се разликуваат и од симптомите на општа интоксикација.

...

Хроничната бубрежна инсуфициенција е патолошки процес во кој бубрезите престануваат да функционираат целосно. Нарушувањето е предизвикано од различни болести, причините и локализацијата на кои не се секогаш поврзани со бубрезите. Оваа болест се карактеризира со смрт на структурното ткиво на бубрезите, кое се состои од нефрони и е одговорно за производство и филтрирање на урината.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.