Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Акутна забоболка

Акутна забоболка е прилично непријатна и интензивна манифестација која може да се појави кај возрасни и деца, и кај мажите и кај жените. Често изразени во периодот на раѓање.

Постојат голем број на предиспонирачки фактори кои можат да предизвикаат таков симптом. Бидејќи тие се поврзани со болести, таков симптом нема да биде единствената клиничка манифестација.

Дијагноза за да се утврди причините за болка и да се одреди како да се ослободи од забоболка може само доктор. Третманот се изведува со употреба на конзервативни и инструментални техники. Постојат голем број на лекови и традиционална медицина кои брзо можат да спасат лице од силна болка во забите.

Етиологија

Причините за појава на таков непријатен симптом се поделени во неколку големи групи - стоматолошки и не-стоматолошки.

За стоматолошки болести се:

 • кариес - од површински до длабок;
 • пулпит ;
 • периодонтитис ;
 • пукнатини и други нарушувања на интегритетот на единиците на зглобот;
 • нецелосна екстракција на заби;
 • флукс ;
 • зголемена подложност на забите на ладни и топли пијалаци или садови, како и на слатко и солено;
 • полнење со забни квалитетни заби;
 • периодонтитис ;
 • широк спектар на трауми на дентицијата;
 • чистење на забната глеѓ.

Втората група на болести - нематоматолошки, се:

Сличен симптом често се изразува кај жени во периодот на бременост. Појавата на акутна забоболка за време на бременоста е предизвикана од дефицит во женското тело на хранливи материи, особено калциум, непочитување на правилата за орална хигиена, како и присуство на една од горенаведените болести пред забременувањето.

Акутната болка кај детето се должи на почетнички или појава на патолошки процеси.

Без оглед на тоа што ја предизвикало болката во забите, треба да контактирате со стоматолог или педијатриски стоматолог со акутна забоболка.

Симптоматологија

Бидејќи острата и силна болка е манифестација на одредена болест, сосема е нормално дека таков симптом ќе биде надополнет со други надворешни манифестации.

Симптомите кои ја придружуваат забоболката може да бидат:

 • зголемување на телесната температура;
 • недостаток на спиење на позадината на интензивна или пароксизмална болка;
 • лош здив ;
 • појавата на дамки на забите. Тие можат да бидат со различни нијанси - од бела до црна боја;
 • зрачење на болка во градите, увото, главата, вратот, левото рамо и нозете;
 • стекнувањето на непцата со светло-црвена боја;
 • летаргија и раздразливост;
 • плачливост и мудрост - ако болката во забот е забележана кај децата;
 • чувствителност на гласни сигнали;
 • назална конгестија ;
 • намалена острина на слухот;
 • кашлица ;
 • непријатност во гол;
 • горење во градниот регион.
Симптоми кои ја придружуваат забоболка

Некои пациенти пријавуваат зголемена забоболка ноќе.

Ова се само главните надворешни манифестации кои можат да ја надополнат акутната природа на забоболка. На првата манифестација на ваквите симптоми вреди да се оди на состанокот со стоматолог што е можно поскоро.

Дијагностика

За да се утврдат причините за појава на таков непријатен симптом, ќе биде потребно спроведување на цела низа дијагностички мерки, имено:

 • собирање на сите жалби на пациенти во врска со болка;
 • запознавање на докторот со историјата на болеста и историја на животот на пациентот;
 • инспекција со стоматолошки инструменти;
 • Х-зраци или радио-историја на погодениот заб.

Покрај тоа, може да се побараат и други лабораториски и инструментални испитувања и консултации на специјалисти од други области на медицината, но само во оние случаи кога факторите за појава на болка не се утврдени или не се поврзани со стоматолошки патологии.

Многу е важно дека за време на приемот лекарот спроведува диференцијална дијагноза со такви нарушувања како што се:

 • воспаление на максиларниот синус;
 • вилични тумори.

Третман

Најдобар начин за ублажување на акутната забоболка е да се извршат стоматолошки процедури кои ќе бидат насочени кон елиминирање на изворот на болка.

Ако одите на состанокот со специјалист поради некоја причина, тоа не функционира, односно неколку повеќе конзервативни начини за неутрализирање на болката. Тие вклучуваат:

 • земајќи лекови против болки;
 • употреба на методи за алтернативна медицина.

Третманот со лекови вклучува земање лекови како што се:

 • Нурофен;
 • Ибупрофен;
 • "Парацетамол";
 • "Кетанов";
 • Аналгин;
 • Нимесил;
 • "Кеторол";
 • Нис;
 • "Цитрамон";
 • "Спазмалгон".
Лекови за забоболка

Да се ​​земат такви супстанции е можно само по јадење храна. Дневната доза варира во зависност од возраста на пациентот. Преземањето на такви лекови со надминување на дозата може да доведе до широк спектар на несакани ефекти. Покрај тоа, лековите имаат многу контраиндикации. Поради оваа причина, пред да го користите лекот, треба да ги прочитате упатствата за употреба или да се консултирате со експерти.

Исто така постојат и неколку лекови кои можат брзо да ја ублажат болката кај бремени жени и деца. Овие супстанции вклучуваат:

 • "Spazmalgon";
 • "Парацетамол";
 • Аналгин;
 • Ибупрофен;
 • "Не-Шпу".

За да се намали акутната забоболка дома, можете да го користите:

 • коренот на мудреците и копитата;
 • дабови кора и цвеќиња со календула;
 • оригано и камилица;
 • прополис и валеријана;
 • испирање на устата со раствор на сода или сол со топла вода.

Покрај тоа, масажата брзо ќе ја ублажи болката:

 • со употреба на мраз - масиравме помеѓу палецот и показалецот од раката од која болката на забите;
 • неколку пати ги масирајте храмовите;
 • интензивно масирајте ја површината помеѓу усните и носот.

Постојат неколку препораки за тоа што треба да се направи во случај на акутна болка во забите:

 • загревање компреси или лосиони;
 • користи аспирин;
 • намалување на манифестацијата на болка од алкохолни пијалаци и пушење;
 • земајте антибиотици без рецепт.

Во случаи каде што главниот симптом е придружен со тешки треска, треска и поспаност, треба веднаш да повикате брза помош.

Компликации

Ако го игнорирате ваквиот симптом, ако не е навремено лекувано или, напротив, ако самостојно се обидете да се ослободите од забоболка, постои голема веројатност да се развијат вакви стоматолошки компликации како што се:

Превенција

Како превенција на забоболка, мора:

 • редовно и темелно изведувајте орална хигиена;
 • четкајте ги забите со антибактериска паста;
 • исплакнете ја устата со производи базирани на растителни состојки;
 • навремено третираат нездрави заби;
 • да се воздржи од внесување на претерано топли или ладни пијалоци и јадења;
 • минимизирање на потрошувачката на слатки;
 • води здрав начин на живот.

Но, главното правило за превенција, кое во никој случај не треба да се прекрши, е да го посетуваме стоматологот секои шест месеци.

Сподели го овој напис:

"Акутна забоболка" е забележана кај заболувања:

Пулпитатот е воспаление кое се јавува во невроваскуларниот пакет на заб, кој често се дефинира само како нерв. Пулпитатот, чии симптоми се силни болки (наизменично или континуирано), е инхерентно последица на кариесот што претходно го започнал пациентот. По него, заболениот заб е уништен толку силно што инфекцијата слободно паѓа во самиот корен на забот, влијаејќи на нервот.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.