Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Акутна абдоминална болка

Акутна абдоминална болка доста често има неспецифична манифестација и локализација, овој феномен може да биде предизвикан и од различни причини. Во меѓувреме, поголемиот дел од акутната болка е поврзана со оштетена гастроинтестинална функција. Дозволете ни да издвоиме некои причини кои можат точно да ги наведат овие прекршувања:

 • труење со храна;
 • мускулни грчеви во стомакот;
 • воспалителни патолошки процеси (колитис, дивертикулитис, апендицитис, итн.);
 • присуство на инфекција;
 • киселина рефлукс, чир на желудникот;
 • синдром на нервозно дебело црево (против позадината на хиперсензитивност на дигестивниот тракт и мускулните грчеви);
 • присуство на камења во жолчното кесе или бубрези;
 • интестинална опструкција;
 • циркулаторно нарушување во еден од абдоминалните органи;
 • рак;
 • комплициран тек на бременоста.

Во некои случаи, акутна абдоминална болка може да биде предизвикана од одредени гинеколошки заболувања и болести кои се јавуваат со оштетување на органите на генитоуринарниот систем.

Сподели го овој напис:

"Акутна абдоминална болка" се забележува кај заболувања:

Апендицитисот е воспалителен процес кој влијае на апендиксот кој се наоѓа во цекумот, овој додаток се нарекува апендикс. Апендицитис, чии симптоми може да се разликуваат во зависност од тоа дали воспалителниот процес се манифестира во акутна или хронична форма, а во втората форма не е толку честа појава сега, и главно поради тоа што е невозможно да се отстрани апендиксот поради развојот на компликации.

...

Панкреатитот е група на болести во комбинација со нивните придружни синдроми, чиј тек е придружен со заеднички фактор, што е воспаление на панкреасот. Панкреатитот, чии симптоми се манифестираат поради фактот дека нема ослободување на ензими секретирани од жлездата во дуоденумот, се случува со активирање на овие ензими директно во жлездата, поради што постепено се уништува, со други зборови, само-варење.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.