Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Седимент во урината

Седиментот во урината е клиничка манифестација на одреден патолошки процес во телото, најчесто од урогениталниот систем. Овој симптом може да биде придружен со чешање, горење и болка при мокрење. Во овој случај, веднаш треба да побарате лекарска помош, а не да се лекувате самостојно.

Можно е да се утврди причината за манифестацијата на таков симптом со помош на лабораториски и инструментални методи на истражување. Третманот може да се спроведе како конзервативни така и радикални методи.

Етиологија

Турбидната урина може да биде знак и за одредени патолошки процеси и надворешни негативни фактори. Патолошки фактори вклучуваат:

Што се однесува до надворешните негативни фактори кои можат да доведат до таква клиничка манифестација, треба да се истакне следново:

 • злоупотреба на протеини;
 • недоволна количина на течност во телото, што доведува до дехидратација ;
 • злоупотреба на алкохол, опојни дроги;
 • застарена анализа на урина;
 • карактеристики на храна;
 • земање одредени лекови.
Скала дехидрација, врз основа на бојата на урината

Одделно, неопходно е да се идентификуваат причините за седиментот во урината кај децата:

 • нездрава исхрана;
 • непридржување кон лична интимна хигиена;
 • заразни болести во телото.

Турбидна урина може да биде присутна кај бремени жени, што не е секогаш знак на патолошки процес. Во некои случаи, присуството во урината на жените за време на бременоста може да се должи на следните фактори:

 • нарушување на нивото на киселост во телото;
 • недостаток на калиум;
 • недоволна количина течност во телото во однос на позадината на силна токсикоза;
 • зголемена количина на соли, што може да се должи на влошување на хроничните заболувања во урогениталниот систем;
 • несоодветна исхрана.

За да се утврди точната причина за заматеност на урината може да биде само лекар, по извршувањето на сите потребни, во овој случај, лабораториски и инструментални методи на истражување.

Класификација

По потекло, талог во урината на дете или возрасен може да биде од следниот тип:

 • кристален - во овој случај, урината со талог ќе укаже на зголемено количество на соли во телото (урати, фосфати, оксалати);
 • органски - во овој случај, седиментот може да се должи на присуството на протеински молекули во него;
 • мукопурулентни или flocculent - знак на заразни болести во урогениталниот систем. Процесот на мокрење ќе биде проследен со тежок чешање, горење, самата урина може да има остар непријатен мирис.

Треба да се напомене дека, покрај трети лица знаци во урината, неговата боја, исто така, може да се промени - станува безбојна, светло портокалова, заситени темна боја. Во вакви случаи, веднаш мора да се јавите кај докторот.

Симптоматологија

Клиничката слика ќе зависи од основната причина. Треба да се напомене дека во некои случаи, матната урина со талог нема да биде проследена со други клинички знаци, но тоа не укажува на отсуство на патолошки процес.

Белиот седимент во урината кај жените и мажите е знак на инфективни, воспалителни заболувања во урогениталниот систем, кој ќе се карактеризира со такви дополнителни клинички манифестации:

Заматена урина кај мажи може да укаже на акутна или хронична форма на простатитис , што подразбира појава на такви дополнителни симптоми:

Простатитис

Во посложени случаи, може да се забележи болка во абдоминалната празнина , која може да се даде во задниот дел, на површината на анусот.

Замаглена урина може да биде манифестација на венерични болести. Во овој случај, може да се појават такви дополнителни функции:

 • воспаление на ингвиналните лимфни јазли;
 • осип во гениталната област, формирање на чирови и ерозија;
 • присуството на трети лица секрети, ексудат може да биде бела, жолта, зелена;
 • болка во областа на препоните;
 • горење и чешање во регионот на надворешните генитални органи, што може да се зголеми при мокрење;
 • ниска одделна телесна температура ;
 • знаци на општа интоксикација ;
 • намалена сексуална желба , непријатност и болка за време на сексот;
 • жените може да имаат менструални нарушувања.

Урина со бели нечистотии може да дејствува како клиничка манифестација на таква опасна болест како бубрежна туберкулоза. Со оваа болест, оваа клиничка манифестација ќе биде придружена со следниве симптоми:

Треба да се напомене дека во повеќето случаи оваа болест е асимптоматски подолго време, а присуството на нечистотии во урината и промена на бојата е единствената клиничка манифестација.

Портокаловата боја на урината е манифестација на одредени болести на генитоуринарниот систем, како и употреба на производи од соодветната боја - морков, тиква, цитрус. Ако зборуваме за специфични болести кои ја бојат урината во оваа боја, најчесто тоа е пиелонефритис и гломерулонефритис, што ги вклучува следните симптоми:

 • болка во долниот дел на грбот ;
 • треска, треска;
 • прекршување на процесот на празнење на мочниот меур - потреба за мокрење стануваат чести, болни, придружени со чешање и болка;
 • општо влошување на здравјето - главоболки , намалени перформанси, нестабилен крвен притисок, нарушување на спиењето;
 • оток на лицето .

Зошто урината на лицето стекнува боја на трети лица со нечистотии од различна природа може да се утврди само од квалификуван лекар преку личен преглед и извршување на сите неопходни, во овој случај, лабораториски и инструментални испитувања.

Дијагностика

Во присуство на таков симптом кај мажи или жени, можеби е неопходно да се консултираат такви специјалисти:

Прво, се врши физички преглед на пациентот, со општа анамнеза колекција. Исто така за време на почетниот преглед, лекарот треба да го дознае следново:

 • какви дополнителни симптоми се присутни и колку долго започна клиничката манифестација;
 • Ако пациентот има историја на хронична болест, особено во однос на генитоуринарниот систем;
 • дали пациентот во моментов е подложен на третман, и какви лекови ги зема.

Важно е - ако пациентот зема лекови по негова дискреција, без лекарски рецепт, лекарот треба да биде известен пред да започне дијагностицирањето.

За да се утврди етиолошкиот фактор може да се спроведат такви лабораториски и инструментални дијагностички методи:

 • општа клиничка анализа на крв и урина;
 • биохемиски тест на крвта;
 • Ултразвук на урогениталниот систем и абдоминалните органи;
 • радионуклидна студија на бубрезите;
 • анализа на урина според nechyporenko;
 • примерок Каковски-Адис;
 • ортостатски тест.
Нормите на анализа на урина според Нечипорко

Според резултатите од испитувањето, квалификуваниот лекар може да утврди зошто едно лице има таква клиничка манифестација.

Третман

Текот на третманот ќе зависи само од утврдената корелација. Во овој случај, може да се користат и конзервативни и радикални тераписки методи.

За да се отстрани провокативниот фактор, може да се препишат следниве лекови:

 • антибиотици;
 • нестероидни антиинфламаторни;
 • лекови против болки;
 • ангиопротектори;
 • имунокорекција.

Исто така, пациентот може да биде избран за специјална диета, со изобилен пијалок. Пиење алкохол, пушењето е целосно исклучено.

Со навремен пристап до лекар, шансите за целосно закрепнување се значително зголемени, а ризикот од сериозни компликации е минимизиран.

Превенција

Како превентивна мерка, рационално е да се применат следниве препораки во пракса:

 • оптимална за исхраната на телото - употреба на само здрава храна, навремена храна во релаксирана атмосфера;
 • елиминација на алкохол и сурогат злоупотреба;
 • правилен и навремен третман на сите болести, во овој случај, посебно внимание треба да се посвети на генитоуринарниот систем;
 • елиминација на хипотермија, особено во однос на девојчињата;
 • земајќи само пропишани лекови.

Покрај тоа, неопходно е периодично да се спроведуваат профилактички прегледи со тесно квалификувани лекари, со што ќе се спречи развојот на болеста или навремено да се дијагностицира.

Сподели го овој напис:

"Седимент во урината" се забележува кај заболувања:

Протеинуријата е состојба во која износот на протеин кој е значително повисок од нормалниот е прикажан со урина. Ова не е независна нозолошка единица - тоа е еден вид на симптом кој во повеќето клинички ситуации укажува на прогресија на бубрежните патологии. Нормално, еден ден со урина покажува до 50 mg протеини.

...

Странгурија е патолошки процес кој е придружен со болно мокрење и насилнички нагони, често пациентот не е во можност да ја потисне желбата да оди во тоалетот и е принуден да го испразни мочниот меур што е можно поскоро. Причината лежи во воспалителните процеси во вратот на мочниот меур, што може да се случи поради инфекција или уролитијаза.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.