Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Вкочанетост на нозете

Вкочанетост на нозете е клиничка манифестација на неспецифична природа, која се манифестира како целосна или делумна загуба на сензација во нозете. Треба да се напомене дека овој феномен не е секогаш последица на болеста од мускулно-скелетниот систем. Само лекар може да ја утврди природата на симптом со преземање на сите неопходни дијагностички мерки и физички преглед.

Етиологија

Вкочанетоста на ногата е присутна во клиничката слика на следниве болести:

Во прилог на типични болести, пипењето на екстремитетите и вкочанетоста на стапалото може да бидат присутни во следните случаи:

 • по продолжено статичко оптоварување;
 • со постојано носење на тесни и непријатни чевли;
 • како последица по долг одмор во кревет;
 • со продолжени непријатности;
 • со силен емотивен шок, стрес , нервозен преоптоварување.

Во тој случај, ако вкочанетоста на ногата не се должи на одредена болест, нема дополнителни симптоми, а непријатното чувство е краткотрајно. Сепак, неопходно е да се разбере дека некои етиолошки фактори кои не се поврзани со болести може да доведат до развој на патолошки процеси со чести повторувања. На пример, продолжениот статичен стрес може да предизвика проширени вени на нозете.

Симптоматологија

Природата на манифестацијата на клиничката слика ќе зависи од тоа што точно ја предизвикало вкочанетоста на дел од ногата или целата површина.

Кај болести на мускулно-скелетниот систем, може да присуствуваат следниве симптоматски комплекс:

 • вкочанетост на левата или десната нога, која може да се прошири на целата страна на телото - со остеохондроза;
 • ограничено движење;
 • чувство на слабост и тежина во нозете, дури и со кратка физичка активност;
 • пливање сензација и goosebumps;
 • студенило во долните екстремитети, чувствувајќи дека прстите на нозете почнуваат да се вкочануваат - таков симптом ќе покаже дека циркулацијата на крвта е оштетена;
 • оток на нозете , особено кон крајот на денот по или по активното одење.

Вкочанетоста на ногата може да биде присутна кај дијабетес мелитус и невропатија. Во овој случај може да се појави синдром на дијабетична нога , што всушност претставува компликација на горенаведените заболувања и се карактеризира како што следува:

Дијабетична нога
 • кожата на нозете бледи, чувствува ладна;
 • оток и вкочанетост на стапалото на ногата;
 • формирањето на чиреви и пукнатини кои не заздравуваат подолго време може да се трансформираат во некротични области;
 • болка во нозете, дури и под услови на кратко статичко оптоварување;
 • грда, што ќе се должи на болни формации на задниот дел на нозете;
 • во интерфалангеалниот регион на прстите, се формираат пукнатини, кои подоцна исто така стануваат чирови.

Опасноста од таква клиничка слика е дека во отсуство на навремено започнување на терапевтски мерки и ексцизија на некротични области, развива гангрена .

Со проширени вени, вкочанетоста на ногата ќе се карактеризира со исти симптоми како и во општата клиничка слика, но со такви додатоци:

 • грчеви ноќе;
 • печење не само во стапалото, туку и низ целата нога;
 • проширени вени јасно видливи;
 • оток во долните екстремитети се појавува на крајот од активниот ден.

Во патолошки процеси кои не припаѓаат на мускулно-скелетниот систем, вкочанетоста на стапалата може да биде придружена со следната клиничка слика:

Кај болести кои не се поврзани со мускулно-скелетниот систем, вкочанетоста може да се забележи и однадвор и однатре, и да се достигне коленото или да се прошири на целиот екстремитет.

Дијагностика

За да се одредат неопходните лабораториски и инструментални методи на истражување, физичкиот преглед на пациентот се врши на прво место, при што лекарот мора да ја утврди природата на клиничката слика и интензитетот на нејзината манифестација.

Дијагностичката програма може да ги вклучува следниве методи за испитување:

Доплер сонографија на долните екстремитети
 • комплетна крвна слика и LHC;
 • коагулограм;
 • имунолошки студии;
 • контрастна ангиографија;
 • Х-зраци на нозете во две проекции;
 • КТ и МРИ на мозокот;
 • КТ и MSCT на 'рбетот;
 • доплерографија.

Во овој случај, можеби ќе треба да се консултирате со такви специјалисти:

Врз основа на резултатите од тестовите, ќе биде јасно како да се третира вкочанетоста на нозете.

Третман

Ако основниот етиолошки фактор е тумор, тогаш неговата ексцизија се врши по рехабилитација на пациентот.

Општо земено, третманот може да ги вклучува следните медицински мерки:

 • земање лекови;
 • физиотерапија;
 • Терапија за вежбање, терапевтска масажа;
 • намалување на физичките активности.

Во дијабетес, третманот ќе вклучува специјални додатоци во исхраната.

Терапијата со лекови може да вклучува такви лекови:

 • за подобрување на циркулацијата на крвта;
 • антиконвулзиви;
 • антиинфламаторно;
 • лекови против болки;
 • витамински и минерални комплекси.

Времетраењето на терапевтските мерки се определува индивидуално, како и прашањето за хоспитализација.

Превенција

Во однос на превентивните мерки, препорачливо е да се применат во пракса:

 • умерено вежбање;
 • добра исхрана, која ги содржи сите потребни витамини и минерали;
 • земање лекови само со рецепт или во случај на итност;
 • точни, од медицинска гледна точка, елиминирање на сите болести.

Покрај тоа, неопходно е систематски да се спроведе превентивен медицински преглед, кој ќе ја спречи болеста или ќе ја дијагностицира навреме.

Сподели го овој напис:

"Вкочанетост на нозете" е забележано кај заболувања:

Дијабетичната полиневропатија се манифестира како компликација на дијабетес. Болеста се базира на оштетување на нервниот систем на пациентот. Често болеста се формира кај луѓе 15-20 години по развојот на дијабетес. Фреквенцијата на прогресија на болеста до комплицирана фаза е 40-60%. Болеста може да се манифестира кај луѓе со тип 1 и 2.

...

Обструктивната атеросклероза на долните екстремитети е хронично нарушување кое влијае на големите артерии, што доведува до различни степени на циркулаторна инсуфициенција. Главните симптоми на изразувањето на болеста се - замор на нозете при одење, честопати куцање и вкочанетост на нозете.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.