Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Вкочанетост на грбот

Вкочанетоста на грбот е клиничка манифестација на прилично ограничен опсег на патолошки состојби. Со симултана и незначајна манифестација, ова не е проблем, но со редовна појава и интензивирање на интензитетот на таквата непријатна сензација, потребна е медицинска помош.

Постојат само неколку физиолошки причини за движење на грбот во подрачјето на рамениците или долниот дел на грбот, но во повеќето случаи овој симптом има патолошка основа.

Долго време, вкочанетост во задниот дел ќе делува како единствен клинички знак. Постепено, таквото непријатно чувство ќе се шири, ќе се приклучи на болки и други манифестации.

За да се дознае коренот на развојот на таквиот израз е возможен само со помош на инструментални дијагностички мерки, кои се надополнети со манипулации од примарната дијагностика и лабораториски истражувања.

Конзервативните терапии се користат за да се ослободат од таквите непријатни чувства, но може да биде потребна хируршка интервенција за да се елиминира провокаторот на болеста.

Етиологија

Широк спектар на предиспонирачки фактори може да предизвика вкочанетост во задниот дел. Вреди да се спомене дека во двата пола тие можат да бидат и општи и индивидуални.

Чести причини вклучуваат:

 • долго време го наоѓате телото во непријатна положба;
 • продолжена хипотермија;
 • 'рбетни патологии поврзани со стискање на нервите;
 • искривување на држењето;
 • фрактури или повреди на ребрата и 'рбетот.

Дополнително, локацијата на симптомите може да укаже на фактор кој предиспонира. На пример, кај мажи и жени, вкочанетост во лумбалниот регион може да биде предизвикано од:

Ако грбот меѓу рамениците се вкочани, тогаш ова често го означува почетокот на почетокот:

Меѓуребрена невралгија - можна причина за вкочанетост на грбот

За жените, вкочанетоста на кожата на грбот предизвикува:

Предвидните фактори за тоа зошто грбот само кај мажите е вкочанет:

Симптоматологија

Како што споменавме погоре, подолго време, вкочанетоста на грбот по целата должина на 'рбетот делува како единствен клинички знак. Како што напредува една или друга болест, најкарактеристичните симптоми ќе се појават.

Треба да се забележи дека во зависност од локацијата на вкочанетост во грбот, придружниот комплекс на симптоми ќе биде различен. На пример, во случај на протекување под левата или под десното рамо сечило, исто така, ќе се почувствува:

 • акутна пароксизмална болка на ова место;
 • тежина во градите;
 • зрачење на болка во областа на срцето, црниот дроб и стомакот;
 • нарушена респираторна функција;
 • сериозна вртоглавица ;
 • недостаток на здив за време на вежбање и во мирување;
 • слабост и замор;
 • грчеви во нозете;
 • остри ограничувања на движењата на рацете;
 • оток и црвенило на кожата поставена над вкочанетост nidus;
 • парестезија и апонеуроза.

Вкочанетоста на грбот во долниот дел на грбот е дополнета со:

 • влечење болка во препоните или долните екстремитети;
 • појавата на "пукање" по целата должина на 'рбетниот столб;
 • чувство дека вкочанетоста излегува од внатрешните органи;
 • "Петрификација" на погодената област.

Сите горенаведени симптоми се однесуваат на локални манифестации, како и за општите симптоми, тоа ќе биде диктирано од болеста на провокатор, па затоа секој пациент има индивидуален карактер.

Дијагностика

Ако грбот се вкочане во подрачјето на лопати или подолу, прво треба да се консултирате со општ лекар или со семеен лекар. Еден од овие специјалисти ќе биде во можност да ги спроведе основните дијагнозиски манипулации, да направи прелиминарна дијагноза и да го упати пациентот за дополнително испитување на лекарите од тесните области на медицината.

Првата фаза на дијагнозата е насочена кон:

 • преглед на медицинската историја на пациентот;
 • собирање и анализа на животната историја;
 • темелен физички преглед со задолжителна палпација на секоја површина на лумбалната површина, површината под лопати и целата 'рбетна колона;
 • детален преглед - да се состави комплетна симптоматска слика која го надополнува фактот дека грбот на лицето вкочанува.

Општи инструментални и лабораториски студии насочени кон имплементација на:

 • општа клиничка анализа и крвна биохемија;
 • Х-зраци на 'рбетот;
 • ултрасонографија;
 • доплерографија;
 • Ултразвук на 'рбетот;
 • КТ и МРИ на сите внатрешни органи и на черепот.
Лумбална рбетна ултразвучна процедура

После тоа, пациентот може да се испрати до:

Во зависност од кој доктор оди пациентот, ќе бидат потребни специфични лабораториски испитувања и инструментални испитувања.

Третман

Вкочанетоста на грбот под левата скапула или под десната скапула, во долниот дел на грбот или околу 'рбетот може да се неутрализира со:

 • рачна терапија;
 • терапевтски вежби;
 • ласерска терапија;
 • акупунктура и биопунктура;
 • носење ортопедски производи;
 • спроведување анестетични блокади;
 • терапевтска масажа;
 • акупунктура;
 • електрофореза сесии;
 • хирудотерапија.

Вреди да се напомене дека ваквите терапевтски мерки можат да го надминат симптомот, а не основната патологија. Третманот за преципитирачка болест може да вклучува:

 • лекови пропишани од лекарот што посетува;
 • диета терапија;
 • физиотерапија;
 • минимално инвазивни хируршки процедури;
 • отворени операции;
 • употребата на народни лекови.

Често, третманот е комплексен и се прави на индивидуална основа за секој пациент.

Превенција и прогноза

Спречување на вкочанетост на грбот под лопати, во лумбалниот регион или во 'рбетот користејќи:

 • одржување здрав и умерено активен животен стил;
 • избегнувајте хипотермија;
 • спречи фрактури или повреди на грбот и ребра;
 • правилна исхрана збогатена со витамини и микронутриенти;
 • редовно премин, најмалку двапати годишно, целосен превентивен преглед во медицинска установа со извонредна посета на горенаведените лекари.

Што се однесува до прогнозата, со вкочанетост во грбот, многу често е неповолно, бидејќи таквата манифестација често се игнорира, а сите болести во врска со 'рбетот или внатрешните органи се преполни со развој на компликации. Во овој случај, меѓу најопасните последици е инвалидноста на една личност.

Сподели го овој напис:

"Вкочанетост на грбот" е забележано кај заболувања:

Кифоза на торакалниот 'рбет - прекумерна лачен деформитет на даден регион на' рбетниот столб, чија булбус се соочува со грбот. Однадвор, патологијата се манифестира со формирање на грпка врз грбот.

...

Лордозата се нарекува искривување на цервикалниот и лумбалниот 'рбет, во кој булбата се соочува напред. Оваа анатомска особина може да има физиолошка и патолошка природа. Физиолошката лордоза е природен феномен кој обезбедува целосна операција на целиот мускулно-скелетен систем, патолошкиот е сериозна опасност по здравјето и бара задолжителен третман.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.