Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Вкочанетост на прстите

Вкочанетоста на прстите е прилично непријатно чувство што скоро сите доживеаја. Претходно се веруваше дека таква држава е привилегија на само старите лица, но всушност тоа е апсолутно не. Вкочанетоста на прстите на десната или левата рака може да се појави во апсолутно секое лице. Нема ограничувања во однос на полот или возрасната категорија. Во некои ситуации, вкочанетоста може да биде придружена со чувство на пецкање на прстите или дури и болка во раката.

Најчеста причина за вкочанетост на прстите на десната рака или на левата страна е целосно физиолошко - кршење на циркулацијата на крвта поради механички притисок врз ногата. Во овој случај, се вели дека циркулацијата на биолошките течности, како што е лимфата или крвта, може да се наруши ако некое лице премногу долго ја држи раката во една положба или едноставно ја дроби со тежината на неговото тело за време на спиењето. Будење во текот на ноќта, луѓето често не ги чувствуваат само врвовите на прстите, туку целата рака, ако лежат на неа. Нема ништо лошо во тоа. Веднаш штом лицето ја менува позицијата на телото и протокот на крв започнува повторно, вкочанетоста постепено ќе почне да помине. Овој процес, исто така, може да биде проследен со печење сензација.

Ако, сепак, да се исклучи оваа ситуација, појавата на вкочанетост во прстите на левата или десната рака може да укаже на прогресија на болеста во човечкото тело. Обично манифестацијата на таков симптом ги придружува болестите на 'рбетот. Но, исто така, може да биде причина за тромбоза на садовите на горните екстремитети или мозочен удар . Вреди да се истакне важна поента дека ако некој има вкочанетост во прстите на левата рака, тогаш ова е многу вознемирувачки знак кој може да укаже на постепен развој на срцев удар и мозочен удар. Во никој случај не треба да се игнорира симптом. Жртвата веднаш треба да се однесе во медицинска установа за дијагноза и целосен третман.

Етиолошки фактори

Всушност, причините што доведуваат до вкочанетост на прстите, доста. На пример, ако некое лице има вкочанетост на показалецот или палецот на раката, тогаш остеохондрозата може да биде причина. Ако има повреда на лакотниот зглоб, или неговата торба се разгорела, тогаш вкочанетост се забележува во индексот и средниот прст. Причината за вкочанетост на малиот прст и прстенестата прст на раката - присуството на човечка срцева болест.

Важно е да се разбере дека не е можно да се утврди причината, поради што се појавило чувство на вкочанетост на прстите на десната рака или левата рака. Ако таков симптом се манифестира повеќе од еднаш, се јавува претежно ноќе и е придружуван од болка, тогаш треба да одиш на лекар. Само тој може да ја утврди причината за таквата состојба и целосно да ја елиминира.

Главните причини за вкочанетост на прстите во текот на денот и ноќта:

 • трауматизирање на врвовите на прстите, раката, лакотниот зглоб и целиот екстремитет;
 • дијабетес мелитус ;
 • поразот на одредени делови на 'рбетниот столб е честа причина за вкочанетост во прстите;
 • разни болести на ендокриниот систем;
 • удар Во овој случај, лицето чувствува вкочанетост на прстите од неговата лева рака. Отпрвин тоа влијае само на нивните совети, а подоцна може целосно да се прошири на целата рака;
 • Raynaud-ов синдром ;
 • стискање на нервните влакна во оваа област на ногата;
 • присуство на интервертебрална хернија ;
 • ревматизам ;
 • воспалителна лезија на некои зглобни зглобови, особено раката и лактот;
 • патолошки нарушувања циркулацијата на крвта во екстремитетите. Најчесто се забележани во присуство на тромбоза на крвните садови или кај атеросклероза , кога формираните холестеролни плаки во луменот на садот влијаат на нормалниот проток на крв;
 • мултиплекс склероза ;
 • траума на нервни влакна поради некои од постојните наследни патологии;
 • недостаток на витамин Б12 во човечкото тело;
 • потрошувачка на алкохол во големи количини.

Дијагностика

Ако има чувство на вкочанетост во прстите на левата или десната рака, треба веднаш да одите кај лекар. Навремената дијагноза и комплетен третман ќе помогнат да се избегне прогресијата на разните нарушувања на циркулацијата на крвта во мозокот. Ако пациентот поднесе жалба до докторот за вкочанетост на прстите, тогаш тој ги пропишува следните инструментални дијагностички методи:

Рачна доплерографија
 • електроенцефалографија;
 • радиографија. Особено е оценета состојбата на цервикалниот 'рбет. Потребно е да се сликаат одеднаш во неколку проекции со цел точно да се идентификува местото на механичка компресија на садови и нервни влакна;
 • ехоенцефалографија;
 • Доплер сонографија;
 • магнетна резонантна ангиографија на садови;
 • МНР на цервикалниот 'рбет ;
 • КТ скен на цервикалниот 'рбет.

Врз основа на резултатите од испитувањето, лекарот ќе може да пропише најоптимален и ефективен план за третман кој ќе помогне да се отстрани и вкочанетоста на прстите на десната рака или левата рака, а всушност патологијата што го предизвикала појавата на симптомот.

Медицински настани

Планот за лекување директно зависи од тоа што предизвика вистинска причина за вкочанетост во прстите на десната рака или левата страна. Извршената терапија треба да биде комплексна, само тогаш ќе биде возможно да се постигне максимален резултат. Главните третмани се како што следува:

 • витаминска терапија. Во текот на третманот без прекин спаѓаат витамински комплекси или лекови, содржината на витамин Б12. Приемот на минерали и хондропротектори исто така е прикажан;
 • третман со лекови. Како по правило, тоа е симптоматско, а со тоа и цел да се елиминираат главните симптоми. Пациентот е пропишан антиинфламаторни лекови, антиспазмодици, агенси кои позитивно влијаат врз протокот на крв, како и лекови кои содржат супстанции кои го промовираат отстранувањето од патолошкиот метаболизам од телото;
 • терапевтски вежби. Неопходно е да се вклучи во текот на третманот, со цел брзо да се елиминира вкочанетост, враќање на мускулите на тонот и нормализирање на циркулацијата на крв во горниот екстремитет;
 • рачна терапија;
 • Физичката терапија мора да биде вклучена во планот за лекување, бидејќи неговите методи ви овозможуваат брзо да ја нормализирате состојбата на екстремитетот. Главните методи на лекување се: ласерска терапија, магнетна терапија, ултразвучен третман и така натаму;
 • дополнителни методи на третман: хирудотерапија, вакумска терапија, акупунктура;
 • целосниот третман нема да биде возможен без нормализација на исхраната и спиењето.

Сподели го овој напис:

"Вкочанетост на прстите" се забележува кај болести:

Рацете се најважниот дел од човечкото тело, бидејќи преку нив човек може да врши различни активности: пишување, цртање, правење разни помагала и производи, возење возила итн. И ако имате проблеми со прстите, тогаш тоа во голема мера влијае на квалитетот на човечкиот живот. Една од најнепријатните болести што можат да влијаат на прстите е артритис. Со артритис, ткивото, кое е основа за зглобовите, станува воспалено, станува многу слабо, а потоа целосно уништено.

...

Невропатијата на улнарниот нерв - дејствува како различна природна лезија на сличен зглоб, што влијае на нејзините перформанси и подложност на надворешни стимули. Таквото пореметување се смета за прилично честа болест на нервниот систем, пред самиот синдром на карпален тунел.

...

Синдромот на карпален тунел е честа патологија која припаѓа на категоријата на тунелски синдроми и се карактеризира со компресија или исхемија на средниот нерв. Оваа болест најчесто се дијагностицира кај луѓето од средна возраст, а кај жените неколку пати почесто отколку кај мажите.

...

Комплекс на симптоми што укажува на нарушување на церебралната циркулација што се јавува на позадината на притискање на компресија на една или повеќе крвни артерии низ кои крвта влегува во мозокот е синдром на 'рбетната артерија. Оваа болест првпат беше опишана во 1925 година од познати француски лекари кои ги проучувале симптомите кои ја придружуваат цервикалната остеохондроза. Во тоа време, тоа се случи главно кај постари пациенти, но денес болеста стана "помлада" и нејзините симптоми се повеќе се наоѓаат кај 30, а понекогаш и кај 20-годишни млади луѓе.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.