Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Вкочанетост на прстите

Вкочанетост во прстите е неспецифичен симптом на одреден патолошки процес, кој се карактеризира со формирање на "гускачки испакнатини" и губење на сензација во прстите на долните екстремитети. Сличен симптом може да се појави на позадината на текот на секој патолошки процес, и без присуство на болеста. Освен тоа, вкочанетоста на прстот точно може да укаже на болест.

Иако самата манифестација е клинички знак, таа може да биде придружена со други симптоми, вклучувајќи болка , одењето, црвенило и отекување на нозете . Воспоставувањето на точната дијагноза бара интегриран пристап и ќе се разликува во зависност од тоа што е изворот на болеста. Елиминацијата на таков непријатен симптом, во повеќето случаи, е конзервативна.

Етиологија

Вкочанетост на прстите е прилично честа состојба, појавата на која влијае голем број на предиспонирачки фактори, патолошки и физиолошки.

Меѓу условите кои немаат врска со текот на болеста, вреди да се потенцира:

 • продолжен престој во непријатна позиција, што доведува до компресија на нервите и крвните садови лоцирани во областа под коленото. Често се забележува со продолжено седење на свиткани нозе или во позицијата со нозе на нозете;
 • Носењето на премногу тесни чевли и високи потпетици е главен фактор за тоа зошто вашите големи прсти се вкочанети;
 • хипотермијата на прстите на долните екстремитети влијае врз кршењето на нивната чувствителност;
 • злоупотреба на лоши навики, особено, пушење и пиење големи количини на алкохол. Таквите зависности влијаат на метаболизмот и снабдувањето со крв, што предизвикува честа вкочанетост на прстите;
 • недостаток на витамини кои се вклучени во функционирањето на периферните нерви.

Периодичната или продолжената вкочаненост на средниот прст на левата или десната нога може да укаже на патологија со лумбалниот 'рбет.

Постојаната вкочанетост на малиот прст често укажува на присуство на васкуларни нарушувања, инфективни процеси и други патологии. Меѓу најчестите болести може да се идентификува:

Често обележана вкочанетост на прстите на ноќта, што е често одговор на телото на:

 • мускулен замор;
 • недостаток на калциум и магнезиум;
 • недостаток на витамински комплекс Б;
 • седентарен животен стил или седечки работни услови;
 • стрес и нерви;
 • онколошки болести;
 • полиневритис ;
 • остеохондроза.
Остеохондроза - можна причина за вкочанетост во прстите

Пациентите често се жалат на појава на сличен симптом во долните екстремитети при одење или трчање. Ова се должи на следниве фактори:

Покрај горенаведените фактори, вкочанетоста на големиот палец, во повеќето случаи, како и појавата на слични сензации на други прсти, може да биде предизвикана од:

Класификација

Вкочанетост на прстите може да биде:

 • привремено - се карактеризира со механичко дејство, чие исклучување ќе доведе до целосна елиминација на таков симптом;
 • хроничен - се одликува со фактот дека во скоро сите случаи е поврзан со појавата на одредена хронична болест. Таквиот знак ќе биде присутен кај некоја личност додека целосно не се отстрани болеста.

Симптоматологија

Во такви ситуации кога прстите на десната или левата нога се вкочанети, што се изразува во краткорочни напади без дополнителни симптоми, тогаш нема луѓе за кои треба да се грижат. Но, така се случува главен симптом да се грижи за лице на континуирана основа и е проследен со следните клинички манифестации:

 • силна болка;
 • метеж во нозете;
 • неможноста да се разликува топла од студот;
 • ширењето на главниот симптом на целата нога и нога;
 • чувството дека едно лице "легнало" на ногата по спиење;
 • менување на сенката на прстите - тие можат да станат модрикави или да станат црвеникави;
 • промена на одењето;
 • неможноста да се стопи долги периоди;
 • слабост и сериозна вртоглавица .
Сини прсти

Ова е главната листа на симптоми кои можат да ја придружуваат вкочанетоста на нозете и прстите. Кај секој пациент, симптомите ќе бидат индивидуални.

Дијагностика

Ако се појави еден или повеќе од горенаведените клинички знаци, неопходно е да се консултира лекар по општа пракса , по првичниот преглед, тој ќе ги упати пациентите на потесни специјалисти.

Прво на сите, на лекар треба:

 • прочитајте ја историјата на предметот и историјата на животот на пациентот - да ја идентификувате причината поради која прстите се вкочанети;
 • спроведе темелен физички преглед;
 • Сослушајте го лицето детално за сериозноста на симптомите.

Лабораториските студии практично немаат дијагностичка вредност, меѓутоа, тие се спроведуваат за да бараат знаци на патолошкиот процес. Главните се општата анализа и биохемијата во крвта, како и општата анализа на урината.

Меѓу најчесто користените инструментални студии се:

 • Ултразвук на крвните садови;
 • Х-зраци на 'рбетот;
 • МРИ и КТ.

Покрај тоа, консултации со специјалисти како што се:

Третман

За да се елиминира болеста што доведе до вкочанетост на прстите на левата нога или десниот екстремитет, се спроведува соодветна основна терапија. Тактиката на третман ќе биде индивидуална за секој пациент, но често се базира на:

 • земање дрога;
 • терапевтска гимнастика;
 • физиотерапевтски процедури.

Третманот со лекови вклучува земање такви лекови:

 • антиспазмодии и лекови против болки;
 • мускулни релаксанти и хондропротектори;
 • супстанции насочени кон подобрување на снабдувањето со крв во екстремитетите;
 • витамини и минерални комплекси.
Видови мускулни релаксанти

Физиотерапија за состојба во која врвовите на прстите се вкочанети вклучува:

 • хирудотерапија;
 • акупунктура;
 • исцелување масажа камења;
 • максотерапија.

Добри резултати може да се постигнат со нетрадиционални методи, чија употреба е подобро да се започне по консултација со вашиот лекар. Најефективните средства се:

 • тинктура базирана на лимон и лук;
 • масло од црн пипер;
 • лосион со мед;
 • спроведување на нога бањи со додавање на лековити билки или растенија;
 • Контраст бањи - треба да наизменично натопи numbed екстремитет во базенот со топла и ладна вода.

Пред да користите такви средства за терапија, треба да се консултирате со вашиот лекар.

Превенција

Со цел луѓето да не се соочуваат со појава на толку прилично непријатен симптом, потребно е:

 • целосно се откаже од цигара;
 • минимизирање на потрошувачката на силно кафе и црн чај;
 • редовно јадеме топла храна;
 • се движи повеќе и одиме;
 • носат само удобни чевли;
 • да се елиминира влијанието на физичкиот и емоционалниот замор;
 • целосно се релаксираат;
 • избегнувајте хипотермија;
 • промена на положбата почесто додека седите;
 • задржи нормална телесна тежина.

Сепак, главната превентивна мерка се смета за редовна имплементација на целосен клинички преглед, кој во раните фази ќе открие патологии кои ќе одговорат на прашањето зошто прстите се вкочанети.

Сподели го овој напис:

"Вкочанетост на прстите" се забележува кај заболувања:

Патологијата, како што Мортоновиот неурома, е воспалителен процес кој води кон задебелување на мезентеричниот нерв помеѓу два прста (3 и 4). Како што пациентот напредува, забележана е болка со различна природа и интензитет, а спроводливоста на нервните импулси е значително нарушена. Таквата лезија се јавува кога неуромот на Мортон е помеѓу 4 и 3 прсти, што укажува на оваа болест (важен дијагностички критериум).

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.