Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Вкочанетост на нозете

Вкочанетоста во нозете се смета за прилично чест симптом, особено за луѓето од средината и постарите возрасни групи. Во повеќето случаи, тоа укажува на присуство на тешки патологии на 'рбетот.

Постојат голем број причини зошто нозете, кои се засноваат на кршење на снабдувањето со крв во долните екстремитети, стануваат вкочанети. Една или друга болест, исто така, може да биде индицирана од областа и од страна на лезијата.

Клиничките манифестации поврзани со главниот симптом ќе се разликуваат во зависност од етиолошкиот фактор, но главната од нив се смета за губење на чувствителност, пецкање и гушење. Идентификуваат причината ќе им помогне инструментални методи на дијагноза. За неутрализирање на главната карактеристика често се прилично конзервативни методи на терапија.

Етиологија

Појавата на вкочанетост во нозете во скоро сите случаи се должи на присуството на проблеми со 'рбетот. Понекогаш овој симптом се појавува на позадината на прилично безопасни причини, вклучувајќи:

 • продолжено одржување на непријатна положба на телото, на пример, за време на спиењето или кога седите на работното место долго време. Во такви случаи, по менувањето на позицијата, непријатност исчезнува;
 • долгорочен ефект врз телото на ниски температури - реакцијата на телото на хипотермија започнува токму со долните екстремитети. Луѓето секогаш треба да ги задржат нозете топли за време на студената сезона;
 • носејќи непријатни или екстремно тесни чевли - често доведува до вкочанетост на прстите , но ако не го прекинете влијанието на еден таков фактор, вкочането се шири низ ногата;
 • период на раѓање - во ова време се зголемува обемот на течност во телото на идната мајка;
 • седентарен или седентарен начин на живот - главен извор на фактот што вкочанети нозе под коленото.

Што се однесува до патолошките причини за вкочанетост на нозете, има значително повеќе од нив. Во повеќето случаи, појавата на овој симптом е под влијание на:

Локацијата на сличен симптом ќе помогне да се утврди етиолошкиот фактор попрецизно. Така, вкочанетоста на колкот често е манифестација на:

Ако телекомот заострува, ова може да се должи на:

 • недостаток во телото на витамини и суштински елементи како што се натриум, магнезиум и калиум;
 • нарушување на функционирањето на централниот нервен систем;
 • недостаток на физичка активност во животот на една личност;
 • формирање на проширени вени ;
 • развојот на тромбофлебитис .
Знаци на тромбофлебитис

Вкочанетоста на левата нога е предизвикана од:

Појавата на таков симптом во десната нога е забележана поради следните фактори:

 • текот на комплицирана форма на остеохондроза, имено во лумбалниот регион;
 • полиневропатија и други системски заболувања;
 • тромбоза и проширени вени;
 • lumboischialgia ;
 • посттрауматски синдроми.

Фактори кои покажуваат зошто нозете се вкочанети под колената:

Вкочанетост на нозете над коленото се забележува кога:

 • авитаминоза ;
 • прекумерно оптоварување на зглобот на глуждот;
 • непријатна положба на телото;
 • хиподинамија ;
 • некроза на феморалната глава;
 • дебелина ;
 • носејќи непријатни чевли.

Вкочанетоста на нозете предизвикува:

Атеросклероза - можна причина за вкочанетост на нозете

Слични фактори ја објаснуваат вкочанетоста на нозете од коленото до нозете.

Симптоматологија

Појавата на главен симптом никогаш не се забележува независно, таа е придружена со прилично голем број други клинички манифестации. Така, главните симптоми на вкочанетост во нозете се:

Токму овие симптоми ја формираат основата на клиничката слика, но може да се разликуваат во зависност од тоа зошто нозете се вкочанети.

Дијагностика

Во случај на првични симптоми, потребно е што е можно поскоро да побараат помош од вертебролог , терапевт или невролог кој знае што да прави со вкочанетост во нозете, дијагностицира и пропишува најефикасна тераписка тактика.

Прво на сите, на лекар треба:

 • да ја проучи историјата на болеста и историјата на животот на пациентот, што ќе укаже на некои причини за појавата на главниот непријатен симптом;
 • да изврши детален физички преглед, кој е потребен за да се проучи состојбата на кожата и нозете, како и да се идентификува фокусот на вкочанетост;
 • прашајте го пациентот внимателно за да разберете кои симптоми, колку долго и со кој интензитет.

Следните инструментални испитувања ќе помогнат точно да ја идентификуваат причината за вкочанетост на нозете од колкот до коленото, како и друга локализација:

Доплер сонографија на долните екстремитети
 • васкуларна доплерографија - за откривање на патологии на артерии или крвни садови;
 • КТ и МРИ - за откривање на скриени фрактури и промени во структурата на 'рбетот;
 • електромиографија;
 • ЕЕГ и магнетна нуклеарна резонанца - за да се утврди точната локација на зафатениот нерв и да се дијагностицираат болестите на централниот нервен систем;
 • Ултразвук и радиографија со употреба на контрастен агент.

Меѓу лабораториските тестови, само општата крвна слика има дијагностичка вредност, што може да укаже на присуство на анемија.

Третман

Елиминирањето на главниот симптом е секогаш насочен кон елиминирање на причината за вкочанетост на нозете, откриени за време на дијагностичките активности, и само еден лекар може да го пропише, поединечно за секој пациент.

Шемата за лекување на пациенти во повеќето случаи вклучува:

 • земање дрога;
 • рачна терапија;
 • спроведувањето на вежби гимнастика, составен од лекарот што присуствува;
 • физиотерапија;
 • методи на алтернативна медицина.

Терапијата со лекови вклучува употреба на:

 • стероидни и нестероидни антиинфламаторни лекови;
 • хондропротектори и мускулни релаксанти;
 • аналгетици и антиспазмодии;
 • витамински и минерални комплекси.

Физичката терапија има за цел имплементација на:

 • електрофореза и фонофореза;
 • ласерско зрачење со низок интензитет;
 • хирудотерапија;
 • акупунктура;
 • терапевтски камења за масажа;
 • максотерапија;
 • магнетна терапија, како и ефектите на ултразвук и микро-струја.
Електрофореза

Таквите техники ги активираат процесите на регенерација, имаат биостимулирачки ефект и го подобруваат снабдувањето со крв во погодената област.

Добри резултати може да се постигнат преку употреба на рецепти за алтернативна медицина, но ова може да се направи само по одобрување на лекарот што посетува. Најефективните методи на таквата терапија се:

 • мед - се користи за обложување;
 • алкохол - треба да се нанесуваат во областа во која се чувствува вкочанетост;
 • било масти со додаден шеќер - мешавината се нанесува како маст;
 • водка и јоргован - тинктура е неопходна за компреси.

Времетраењето на таквиот третман не треба да биде помало од две недели.

Што се однесува до хируршката интервенција, таа се изведува само според поединечни индикации.

Игнорирањето на симптомите и недостатокот на третман може да доведе до нарушувања на циркулацијата или делумна гангрена на долните екстремитети.

Превенција

Нема специфични превентивни мерки за вкочанетост на нозете, луѓето треба да ги следат општите правила:

 • целосно се откаже од зависноста;
 • намалување на внесот на сол;
 • почесто на отворено;
 • Зголемете ја исхраната со свеж зеленчук и овошје, како и со состојки со висока содржина на калциум, калиум, магнезиум, железо и витамини;
 • минимизирање на петиците за носење;
 • контролна телесна тежина;
 • води умерено активен животен стил;
 • неколку пати годишно да се подложат на целосен клинички преглед, заради рано откривање на овие болести, симптом на кој е вкочанетост на долните екстремитети.

Вкочанетоста на нозете ќе има поволен исход само кога ќе се започне навремено и сеопфатно лекување.

Сподели го овој напис:

"Вкочанетост на нозете" е забележано кај заболувања:

Феморалната хернија е форма на торба која се карактеризира со излез од цревните петелки и оментумот надвор од абдоминалната празнина. Во овој случај, внатрешните органи "паѓаат" во туморот, кој надворешно се манифестира во форма на тумор во феморалниот триаголник.

...

Адисонова болест или бронзена болест е патолошка лезија на надбубрежниот кортекс. Како последица на тоа, се намалува секрецијата на надбубрежните хормони. Адисонова болест може да влијае и на мажите и на жените. Во главната група за ризик, луѓето во возрасната група од 20-40 години. Адисонова болест се карактеризира како прогресивна болест со тешка клиничка слика.

...

Рота-овата болест е компресионно-исхемична невропатија на надворешниот феморален нерв, кој се развива кога се стега во регионот на тубулот на кучешки лигаменти, на ниво на горната предна оска, илијачкиот регион. Едноставно кажано, Рота-овата болест е патолошки процес кој се развива кога феморалниот нерв е стегнат во областа на препоните.

...

Венската дисгемија е патолошки процес во кој се нарушува обратниот проток на крв. Оваа состојба е многу опасна бидејќи невроните не добиваат потребен износ на кислород и хранливи материи. Во медицината, оваа состојба има поинаков име - венски циркулатор. Таквата патологија може да страда и од оние кои никогаш не се жалеле на здравјето. Ако се појават првите симптоми, веднаш треба да побарате помош од специјалист. Само искусен лекар ќе воспостави точна дијагноза и ќе пропише ефикасен третман.

...

Хиестезијата е патолошки процес кој се карактеризира со оштетена чувствителност во долните или горните екстремитети, лицето и другите делови на телото. Сличното чувство може да биде симптоматско: хипестизијата на лицето или во регионот на екстремитетите може да се манифестира по долг престој во непријатна положба. Меѓутоа, ако таков симптом се јавува често, во секој случај, треба да побарате медицинска помош.

...

Дипилоботријаза - болест што се јавува во човечкото тело поради внесување на одреден вид црви - дипилобриотриум. Ова влијае на гастроинтестиналниот тракт. Во областа на медицината, овие паразити се нарекуваат Lentets. Најчестиот предизвикувач на дифиллобротијаза е широка панделка.

...

Дросопатијата не делува како независна болест, т.е. е генерички термин кој комбинира група на патолошки состојби кои влијаат на 'рбетот и блиските анатомски структури. Тука спаѓаат лигаментите и крвните садови, нервните корени и влакна, како и мускулите.

...

Лордозата се нарекува искривување на цервикалниот и лумбалниот 'рбет, во кој булбата се соочува напред. Оваа анатомска особина може да има физиолошка и патолошка природа. Физиолошката лордоза е природен феномен кој обезбедува целосна операција на целиот мускулно-скелетен систем, патолошкиот е сериозна опасност по здравјето и бара задолжителен третман.

...

Микроангиопатија е патолошка состојба која се карактеризира со оштетување на малите крвни садови во човечкото тело. Прво, капиларите се подложуваат на уништување. Најчесто, оваа патологија не е независна нозолошка единица, но делува како симптом на други болести кои напредуваат во човечкото тело.

...

Невробластом - е патолошка формација, која спаѓа во категоријата на промени во туморот кои влијаат врз симпатичкиот нервен систем, имено, нервните клетки. Оваа неоплазма потекнува од невробластни ембриони и е една од најчесто дијагностицираните малигни неоплазми кај децата.

...

Оксидацијата на артериите е акутна васкуларна инсуфициенција која се јавува во случај на нарушена проодност или блокада на крвните садови, поради што е нарушена испораката на крв во одреден орган, што доведува до пореметувања во неговото функционирање.

...

Продирање на лумбалниот 'рбет - дистрофични промени во регионот на интервертебралните дискови l5 s1 и l4 l5. Ова се должи на фактот што во оваа област на 'рбетот се паѓа најголемиот дел од товарот. Според статистичките податоци, болеста најчесто се дијагностицира по 35-40 години. Протекција е претходна фаза на хернизираниот диск.

...

Рабдомиолизата е синдром кој се развива на позадината на оштетувањето на скелетните мускули, што е поврзано со појавата во крвта на голема количина на слободен миоглобин. Особеноста на оваа болест е тоа што може да се развие речиси незабележливо за луѓето.

...

Аортна дисекција е поделбата на внатрешните и средните ѕидови на садот на два дела. Како резултат на овој процес, создава лажна дупка во која крвта може да тече.

...

Дијабетес тип 2 е најчестата форма на болеста, која се дијагностицира кај повеќе од 90% од вкупниот број на дијабетичари. За разлика од тип 1 дијабетес, оваа патологија доведува до инсулинска резистенција. Ова значи дека човечките клетки се имуни на овој хормон.

...

Системски васкулитис е голема група на заболувања карактеризирани со воспаление проследено со уништување на ѕидовите на мали, средни и големи садови. Како резултат на тоа, се развива исхемија на ткива и органи. Системскиот васкулитис се карактеризира со рецидив, но, исто така, често може да се влоши. Симптомите на заболувања во голема мера зависат од локацијата на крвниот сад, неговиот калибар, како и од активноста на воспалителниот процес.

...

'Рбетниот кат не е посебна болест - тоа е последната фаза од манифестацијата на таквата патологија како сифилис. Кај лицето кое страда од сифилис и не е подложено на третман, спиналниот сувовест може да се појави 15 или дури 20 години по инфекцијата, а лек за оваа патологија е невозможен. За среќа, денес болеста е исклучително ретка, бидејќи симптомите на сифилис се добро познати на современиот човек и кога се појавуваат, луѓето бараат медицинска помош во претходната фаза. Но сепак, повремено, пациентите ја започнуваат болеста толку многу што е четврта фаза која се развива, што се карактеризира со намалување на задниот ѕид на 'рбетниот мозок со развој на специфични невролошки нарушувања.

...

Спиналната хернија е тежок патолошки процес, често од вродена природа, што се јавува кога задниот ѕид на 'рбетниот канал не се отвара. Преку резултирачкиот дефект е ослободување на дура матер, цереброспинална течност, нервни корени, оштетување на мозокот.

...

Спондилоза на торакалниот 'рбет е патолошки процес кој води кон деформитет и дистрофични промени на површината на пршлените. Како резултат на тоа, почнува формирањето на остеофити или коските. Таквите неоплазми можат да достигнат значителни големини, што, како резултат на тоа, доведува до аккреција на пршлените и ограничена подвижност.

...

Спондилолизата е дефект (конгенитален или стекнат) на 'рбетот, кој се карактеризира со неединство на' рбетниот лак. 70-85% се јавуваат во случаи на спондилолиза на пршленот L5. Во 10% од случаите, влијае на четвртиот (L4) пршлен. Во други случаи, лезијата истовремено влијае и на пршлените, L1, L2, L3.

...

Каротидна стеноза е патолошка состојба која се развива поради стеснување на луменот на дадена артерија. Овие садови се наоѓаат на десната и левата страна на вратот. Преку овие садови, крвта тече во мозокот. Каротидна стеноза е главен фактор на ризик за мозочен удар.

...

Torakalgiya - се смета за патолошка состојба која се развива поради компресија или воспаление на нервите во градната коска. Тежината на болката и нејзината локализација ќе бидат директно диктирани од провокативниот фактор.

...

Хордома се однесува на бенигни неоплазми, и се појавува од остатоците на хормонот на ембрионот. Вообичаено, туморот се формира во основата на черепот (40% од случаите) и во областа на сакрумот. За оваа неоплазма, како и за другите бенигни, карактеристичниот бавен раст е карактеристичен. Од сите форми на централниот нервен систем, фреквенцијата на хордомата е 1%.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.