Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Вкочанетост на лицето

Вкочанетоста во лицето е клиничка манифестација која се карактеризира со губење на чувствителноста на кожата, непријатна пеенеста сензација. Таков симптом може да биде знак на одредена болест или едноставно да биде резултат на непријатна позиција на главата за време на одмор, продолжена хипотермија.

Правилно да се споредат причините и третманот може да биде само квалификуван специјалист по медицина, по сите потребни дијагностички мерки. Само-лекувањето, вклучително и преку традиционалната медицина, е неприфатливо.

Етиологија

Вкочанетоста на кожата на лицето може да биде предизвикана од одредена болест, како и од надворешни негативни фактори. Во првиот случај, етиолошката група треба да содржи:

Покрај овие болести, вкочанетост на левата страна на лицето или на десната страна може да биде резултат на негативни надворешни фактори:

 • силен психо-емоционален шок;
 • депресија ;
 • употребата на несоодветни козметички производи, последиците по извршувањето на одредени козметички процедури;
 • недостаток на витамини и минерали во телото;
 • напади на мигрена - во овој случај, само една половина од лицето може да се вкочани;
 • привремена вкочанетост на лицето по екстракција на забот, што ќе биде предизвикано од ефектот на анестетичките инјекции;
 • панични напади и страв.
Мигрена - можна причина за вкочанетост на лицето

Во принцип, само докторот може да ја утврди точната причина за таквата патологија, строго е забрането да се спроведува лекувањето по неговото дискреционо право, бидејќи тоа може да доведе до неповратни патолошки процеси.

Симптоматологија

Симптомите ќе зависат од основната причина. Заеднички клинички манифестации вклучуваат:

 • непријатно пецкање;
 • прикрадна сензација;
 • губење на сензација во погодената област.

Во зависност од тоа што предизвика манифестација на овој симптом, севкупната клиничка слика ќе биде придружена со специфични знаци.

Вкочанетост на лицето со цервикална остеохондроза ќе биде придружено со следната клиничка слика:

 • криза во вратот при вртење на главата;
 • болка во вратот, главата, може да се даде на површината на рамената;
 • вртоглавица ;
 • тинитус ;
 • заматен вид ;
 • намалени перформанси, раздразливост;
 • Вкочанетост обично се забележува на десната страна.

Во посложени случаи, остеохондрозата може да претставува повреда на моторната активност.

Во некои случаи, овој симптом може да биде присутен во IRR, но сепак треба да се забележи дека овој симптом не е задолжителен за оваа клиничка слика. Доколку се случи ова, вкочанетоста на лицето ќе биде придружена со следната клиничка слика:

Вкочанетоста на лицето и другите делови на телото е еден од првите знаци на мултиплекс склероза, кој ќе се карактеризира со следните клинички манифестации:

 • оштетување на говорот - пациентот не може јасно да изговара некои звуци или цели зборови;
 • растечка слабост;
 • нарушување на моторната функција, губење на координацијата;
 • станува тешко за пациентот да ја проголта храната;
 • треперење во долните и горните екстремитети.

Овој симптом е скоро секогаш присутен со мозочен удар. Во овој случај, постои само еднострана вкочанетост на лицето, кое ќе биде придружено со следната клиничка слика:

 • несоодветноста на говорот - пациентот не може да изговори едноставни зборови;
 • некоординираност или делумна парализа;
 • висок крвен притисок;
 • зголемена брзина на срцето;
 • губење на свеста
Знаци на мозочен удар

Треба да се забележи дека почетната клиника за мозочен удар и мултиплекс склероза е донекаде слична, па затоа, во присуство на такви симптоми, треба да се повика итна медицинска нега, како кај мозочен удар, постои висок ризик од смрт.

Дијагностика

За да се утврди точната етиологија на овој симптом е можна само со спроведување на физички преглед и неопходни лабораториски и инструментални методи на испитување.

Во овој случај, прво треба да контактирате со невропатолог. Не е исклучено консултација на кардиологот и хирург.

Дијагностичките мерки се како што следува:

 • општа клиничка и детална биохемиска анализа на крвта;
 • липиден профил;
 • коагулограм;
 • антифосфолипидно испитување на телото - за сомневање за автоимуна болест;
 • ЕКГ;
 • МНР;
 • електронеуромиографија;
 • Доплер студија на крвните садови.

Овие дијагностички методи овозможуваат да се утврди основната причина и да се одреди најефикасната тактика на третман.

Третман

Во овој случај, пациентот можеби треба да биде хоспитализиран. Лекот може да ги вклучува следниве лекови:

 • антиинфламаторно;
 • хондропротектори;
 • за подобрување на церебралната циркулација;
 • антиспазмодии.

Дополнително, лекарот може да пропише процедура за физикална терапија, курс на рачна терапија и терапија за вежбање (особено со остеохондроза).

Прогнозата, во овој случај, е двосмислена, бидејќи сè ќе зависи од коренот. Сепак, навременото барање лекарска помош и комплетирање на целосниот курс на третманот јасно ги зголемува шансите за целосно закрепнување.

Сподели го овој напис:

"Вкочанетост на лицето" се забележува кај болести:

Аневризма на церебрални крвни садови (исто така наречена интракранијална аневризма) е претставена како мала абнормална формација во садовите на мозокот. Овој печат може активно да се зголеми поради полнење со крв. Пред нејзиното прекинување, таквото испакнување не носи никаква опасност или штета. Тоа само врши мал притисок врз ткивата на органот.

...

Хиестезијата е патолошки процес кој се карактеризира со оштетена чувствителност во долните или горните екстремитети, лицето и другите делови на телото. Сличното чувство може да биде симптоматско: хипестизијата на лицето или во регионот на екстремитетите може да се манифестира по долг престој во непријатна положба. Меѓутоа, ако таков симптом се јавува често, во секој случај, треба да побарате медицинска помош.

...

Ишемијата е патолошка состојба што се јавува со остра слабеење на циркулацијата на крвта во одреден дел од органот, или во целиот орган. Патологијата се развива поради намалување на протокот на крв. Недостатокот на циркулација на крв предизвикува кршење на метаболизмот, а исто така води кон нарушување на функционирањето на одредени органи. Вреди да се напомене дека сите ткива и органи во човечкото тело имаат поинаква чувствителност на недостаток на снабдување со крв. Помалку осетливи се структури на 'рскавица и коски. Повеќе ранливи - мозокот, срцето.

...

Хипофизниот тумор е бенигна неоплазма на предниот лобус (аденохипофиза) или задниот лобус на жлездата (неврохипофиза). Овој патолошки процес многу ретко станува мализен. Симптоматологијата ќе зависи од тежината на процесот, главната манифестација на главоболки, проблеми со видот, хормонални пореметувања.

...

Паралисот на Бел - е локализација на воспаление во фацијалниот нерв, што доведува до иннервација на мускулите на едната страна од лицето и е екстерно изразено во форма на асиметрија. Патологијата е примарна и секундарна. Покрај појавата на широк спектар на заболувања, хипотермија, злоупотребата на лоши навики и широк спектар на повреди на главата исто така делуваат како причини за ова нарушување.

...

Цервикалгија - е болка која има различен степен на сериозност и е локализирана во вратот. Луѓето од било која возраст и пол страдаат од ова нарушување. Главните причини за формирање на таква состојба се повреди на грлото на матката и текот на болестите кои негативно влијаат на 'рбетот. Сепак, исто така има и безопасни предиспонирачки фактори, на пример, непријатна положба за спиење.

...

Епилепсијата кај деца е хронична патологија од невролошка природа која се развива против позадината на зголемената електрична активност на клетките во мозокот, а надворешно се манифестира со различни напади. Најчесто, епилепсијата кај детето дејствува како секундарна болест која се развива во позадина на други патолошки состојби. Вродената форма на болеста придонесува за абнормален развој на мозокот и оптоварена наследност.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.