Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Вкочанетост на јазикот

Вкочанетост на јазикот (кој, исто така, во чести случаи е придружено со вкочанетост на усните) се дефинира како парестезија, која исто така може да се дефинира со малку разбирлива фраза, како што е "нарушување на чувствителноста". Најчесто кршењето на чувствителноста се должи на фактот дека под влијание на одредени причини, нервите биле засегнати, или како проблем како кршење на церебралната циркулација е релевантно. Вкочанетост на јазикот може да се појави во различни услови на телото.

Вкочанетоста на јазикот во стоматологијата е предизвикана од неуспешна медицинска интервенција (третман на коренскиот канал, екстракција на заби, итн.), Присуство на стоматитис.

Со директно оштетување на мозокот поради хеморагија или повреда, овој симптом може да се појави и. Покрај тоа, вкочанетост на јазикот е еден од симптомите кои укажуваат на развој на мозочен удар, па затоа е исклучително важно да не се игнорира како "најнов", особено ако е придружена со силна главоболка, вртоглавица и гадење, директно поврзани со оваа состојба. Модрирањето на черепот, по што се појавува таков симптом, исто така, бара жалба до лекарот.

Вкочанетост на јазикот, исто така, може да биде поврзано со алергии, особено со алергии на храна. Овој симптом е исто така опасен, бидејќи вкочанетоста на јазикот е придружена со отекување на јазикот, поради што може да се развие асфиксија.

Употребата на одредени лекови исто така може да предизвика појава на овој симптом, и затоа можноста за понатамошно внесување на одредена дрога треба да се преиспита со вашиот лекар.

Вкочанетост на јазикот, исто така, може да го придружува дијабетес мелитусот (симптом укажува на нагло намалување на шеќерот во крвта), хронични форми на невритис, одредени болести на гастроинтестиналниот тракт, хормонални нарушувања (особено менопауза), анемија.

Сподели го овој напис:

"Вкочанетост на јазикот" се забележува кај болести:

Остеохондрозата на градниот кош, која ќе ја разгледаме во нашата статија денес, е еден од видовите на остеохондрозни манифестации - болести на 'рбетот, како резултат на кои меѓувертебралните дискови со' рскавица се погодени во соодветната област на нејзината концентрација. Торакалната остеохондроза, чии симптоми се базираат на концентрација во торакалниот регион, предизвикува развој на секундарни промени директно во пршлените со истовремено негативно влијание врз функционирањето на внатрешните органи.

...

Системски васкулитис е голема група на заболувања карактеризирани со воспаление проследено со уништување на ѕидовите на мали, средни и големи садови. Како резултат на тоа, се развива исхемија на ткива и органи. Системскиот васкулитис се карактеризира со рецидив, но, исто така, често може да се влоши. Симптомите на заболувања во голема мера зависат од локацијата на крвниот сад, неговиот калибар, како и од активноста на воспалителниот процес.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.