Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Вкочанетост на усните

Вкочанетоста на усните е прилично чест и непријатен клинички знак кој бара внимание, особено ако се јавува редовно или постојано се изразува.

Има многу малку физиолошки причини за овој симптом. Во повеќето случаи, таа е асоцирана со невролошки патологии, но исто така може да се развие и во позадина на други болести. Покрај тоа, таков симптом често е несакан ефект.

Ако усните се вкочанети, секогаш е првиот, но не и единствениот знак во клиничката слика. Тој е надополнет со манифестации на основната болест, како и задуеност, горење и црвенило на директно погодениот сегмент.

За да се направи точна дијагноза и да се дознае коренот, неопходно е да се спроведат голем број лабораториски и инструментални манипулации. Покрај тоа, физичкиот преглед извршен од невролог игра важна улога.

Третманот е избран поединечно за секој пациент, во зависност од факторот кој предизвикува. Сепак, се применуваат конзервативни методи за да се запре само симптом.

Етиологија

Вкочанетост на усните може да се должи на голем број на предиспонирачки фактори. Ова треба да вклучува сериозна патологија, невролошки реакции или реакција на човечкото тело на било кој стимул.

Најчести извори на главен симптом се:

 • остеохондроза во цервикалниот 'рбет;
 • недостаток на витамин Б;
 • текот на дијабетес ;
 • прекршување на усвојувањето на импулси помеѓу мозокот и мускулите на лицето. Најчесто ваквите дефекти се забележани во парализата на Бел;
 • тешки главоболки , како мигрена ;
 • алергиски реакции - во такви ситуации, дрога супстанции, козметика и храна може да послужи како провокатори;
 • стоматолошки заболувања, имено инфламаторна лезија на непцата или тешка забоболка ;
 • постојани флуктуации во тонот на крвта, и не е важно зголемен крвен притисок или спуштен;
 • ќерамиди - вкочанети усни се првиот клинички знак;
 • труење со хемикалии или тешки метали;
 • мултиплекс склероза ;
 • широк спектар на заразни болести, на пример, менингитис , херпес или отитис .

Треба да се има на ум дека вкочанетоста на долната усна често предизвикува:

 • абнормална циркулација на крвта со локализација во мозочното стебло;
 • поразот на тригеминалниот нерв, имено невропатијата на неговото јадро;
 • развој на воспаление во непцата или забите на мандибулата;
 • ефектот на анестезијата што се користи за лекување на забни заболувања;
 • механичка повреда на усните;
 • почетокот на формирањето на онколошкиот процес;
 • кардиоваскуларна патологија;
 • хипогликемичен синдром;
 • компресија на вертебралната артерија во цервикалната остеохондроза;
 • максилофацијални повреди;
 • синдром на вкочанета вилица;
 • фрактура на долната вилица - во такви ситуации, чувството на болна усна ќе биде присутно континуирано околу три месеци, дури и по навремено лекување;
 • процедура за зголемување на козметичката усна;
 • поставување на имплант во брадата.

Често се презентираат причините на вкочанетост на горната усна:

Интервертебрална хернија - можна причина за вкочанетост на горниот усна

Понекогаш вкочанувам во долната усна или горната усна за време на бременоста. Во такви случаи, може да дејствува и како сосема нормална манифестација и знак за развој на една од горенаведените болести.

Симптоматологија

Постојат клинички знаци дека, во сите случаи, без оглед на тоа зошто усните стануваат вкочанети, ќе ја надополнат главната манифестација. Тие вклучуваат:

 • чувство на студ на усните;
 • горење и чешање на долната или горната усна;
 • ширење на вкочанетост на образите, носот и брадата;
 • патолошко црвенило на погодениот сегмент;
 • пливање сензација на усните;
 • метеж и болка со различна тежина.

Во зависност од тоа кој бил извор на повреда или целосно недостаток на чувствителност на усните, симптомите може да се надополнат со огромен број знаци. Нивната главна категорија е изразена во:

Многу е важно да се земе предвид дека сите горенаведени симптоми, дополнувајќи ја вкочанетоста на усните, ова не е целиот спектар на клинички манифестации. Во секој случај, одреден пациент ќе има индивидуални симптоми, но во секоја ситуација, треба да контактирате со невролог за помош.

Дијагностика

Почетниот фактор зошто горната усна или долната усна може да се вкочани може да се утврди од страна на лекарот само по проучувањето на резултатите од лабораториските тестови и инструменталните процедури. Сепак, првата фаза на дијагностички мерки вклучува:

 • проучување на историјата на болеста - да се идентификува хронична болест, почеток на периодот на егзацербација, што доведува до изразување на главната карактеристика;
 • собирање и анализа на животната историја - неопходни за потврдување или побивање на влијанието на физиолошкиот етиолошки знак;
 • внимателно физичко испитување на пациентот - со цел палпација на проблематичната област. Во текот на оваа манипулација, лекарот го следи одговорот на лицето;
 • детално истражување - за да се утврди сериозноста на главниот симптом и да се изработи комплетна клиничка слика, која понекогаш може да укаже на основно заболување.
ЕКГ

Лабораториска и инструментална дијагностика може да биде насочена кон:

 • општ клинички и биохемиски тест на крв;
 • општа анализа на урината;
 • токсиколошко испитување на крв;
 • електронеуромиографија;
 • доплерографија;
 • реовазографија;
 • радиографија и ултразвук;
 • КТ и МРИ;
 • ЕЕГ и ЕКГ.

Резултатите од ваквите општи процедури ќе им овозможат на невролошката основа да го испратат пациентот за испитување на други лекари, на пример, онколог, ендокринолог, неврохирург, отоларинголог, дерматолог, стоматолог и ортопедски хирург.

Третман

Борбата против тврдите усни се врши со помош на такви конзервативни методи на терапија:

 • земање лекови;
 • физиотерапија;
 • промена во исхраната;
 • употребата на народни лекови.

Третман на дрога од вкочанетост на усните е насочен кон користење на:

 • "Фенитона";
 • Карбамазепин;
 • Антистакс;
 • "Зиннаризина";
 • "Вазонита";
 • "Neurodiclovita";
 • витамински комплекси.

Физиотерапија вклучува процедури:

 • акупресурни усни;
 • акупунктура;
 • фонофореза.

Третманот со народни лекови вклучува подготовка и консумација на лековити пијалаци врз основа на следните лековити билки и растенија:

 • коприва и магдонос;
 • кора од вибурнум и темјанушки;
 • валеријана и врба кора;
 • гераниумски лисја и коњски костен;
 • пеперминт и хиперикум;
 • златород и детелина;
 • репка и камилица.

Горенаведените методи за тоа што треба да направите кога вкочанетоста на горната или долната усна ќе се вкочани ќе помогне да се надмине само симптомот, а не болеста што ја предизвика. Третманот на одредена болест може да биде конзервативен, хируршки или комплексен.

Превенција и прогноза

За да се спречи вкочанетост на усните, можете да ги користите овие едноставни правила:

 • целосно отфрлање на лошите навики;
 • контрола на шеќерот во крвта и крвниот притисок;
 • правилна и урамнотежена исхрана - неопходно е да се напушти масна, зачинета и солена храна. Неопходно е да се збогати исхраната со влакна и витамини;
 • води умерено активен животен стил;
 • минимизирање на ефектите од стресот;
 • изработка на спиење и одмор.

Главната превентивна мерка е редовно да се изврши целосен медицински преглед со посета на сите лекари.

Прогнозата за нарушување на чувствителноста на усните целосно зависи од причината на оној што ја предизвика, но често се забележува поволен исход, иако веројатноста за формирање на компликации од основната болест не е исклучена.

Сподели го овој напис:

"Вкочанетост на усните" е забележано кај заболувања:

Хипергликемијата е патолошка состојба која напредува како резултат на зголемување на концентрацијата на гликоза во крвотокот во однос на позадината на болестите на ендокриниот систем, вклучувајќи и дијабетес мелитус. Нормалните нивоа на шеќер во крвта се движат од 3,3 до 5,5 mmol / l. Кога нивото на гликоза во крвта се зголемува на 6-7 mmol / l. Кодот за ICD-10 е R73.9.

...

Воспалителни процеси кои се јавуваат во коскената срцевина, укажуваат на болест на остеомиелитис на вилицата. Развојот на слабост е резултат на пенетрација на инфективните организми во коскеното ткиво. Оваа болест е комплексна и е една од најопасните заболувања. Покрај тоа, како резултат на остеомиелитис на вилицата, се појавува генерализација, односно состојба во која не е засегнат само одреден дел од коската, туку целиот човечки коскена систем. Болеста се шири на сите коскени ткива и е предизвикана од развојот на воспаление и инфекција на телото.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.