Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Недостаток на здив

Недостатокот на здивот е еден од најчестите симптоми, кој се манифестира во различни видови на заболувања. Понекогаш овој индикатор укажува на ирационален физички напор, а понекогаш и сериозни патолошки промени во телото.

Диспнеата може да се јави во акутни, субакутни и хронични видови. Се карактеризира со чувство на недостаток на воздух, тешкотии при дишење или издишување и кашлање.

Кај здрави лица, по напор по неколку минути, стапката на респирација се враќа во нормала, а со патогени процеси, непријатноста не остава долго време.

Етиологија

Диспнеата има карактеристични причини за појава:

Фактори кои исто така можат да предизвикаат појава на недостаток на здив при одење, се причини како: слаба физичка форма, паника , прекумерна тежина, анемија .

Класификација

Ако недостаток на воздух се манифестира за време на вежбање, тогаш ова е норма. Меѓутоа, ако идентификувате симптом во мирна состојба, треба да се консултирате со лекар.

За да се утврди евентуалната етиологија на тешкото дишење, лекарот мора да го одреди својот тип. Клиничарите идентификуваат три типа на диспнеа:

 • инспираторна;
 • експираторен;
 • мешани
Видови на диспнеа

Инспираторната диспнеја се манифестира во тежок здив и е формирана врз основа на намалување на отвор во гркланот, трахеата и бронхиите. Таа е карактеристика на акутни респираторни инфекции кај деца, ларингеална дифтерија, плеврални лезии и повреди кои предизвикуваат бронхијална компресија.

Вториот тип - експираторна диспнеа, е откриен кај пациент со тежок здив. Провокативен фактор за развојот на оваа форма на болест е намалувањето на отворот во малите бронхи. Симптомот се манифестира во емфизем и хронична опструктивна пулмонална болест .

Тешка мембранска диспнеа е дијагностицирана кај пациенти со напредна болест на белите дробови и срцева слабост .

Врз основа на клиничката слика и жалбите на пациентот, лекарот може да го утврди степенот на болеста, која има 5 чекори:

 • првично - отежнато дишење се создава при одење или физички вежби;
 • лесно - дишењето е вознемирено кога се качувате брзо или брзо се движите;
 • средно - формирана при вообичаеното темпо на одење и лицето треба периодично да престане да зема здив;
 • тежок - отежнато дишење при одење е сериозно отежнато, така што пациентот треба да застане на секои неколку минути;
 • многу тежок степен е тешко да се дише во мирување.

Недостаток на здив во патологијата на респираторниот тракт

Диспнеата со бронхитис многу често се дијагностицираат од страна на лекарите. Знакот се формира бидејќи дупката во дишните патишта на бронхиите и акумулацијата на вискозната содржина во нив се намалува. Во исто време се појавува експираторна диспнеа, која, со неправилна терапија, станува само поинтензивна.

Ако се појави недостаток на здив од астма , пациентот одеднаш страда од астма. По лесен краток здив, пациентот започнува бучна и тешка издишување. При инхалација на специјални агенси кои доведуваат до проширување на бронхиите, дишењето се враќа во нормала. Како по правило, ваквите егзацербации предизвикуваат изложеност на алергени.

Диспнеата со бронхитис и пневмонија можат да се манифестираат заедно со следниве симптоми:

Бронхитис

Онколошките оштетувања на органите на респираторниот систем во раните фази се асимптоматски. Како расте туморот, се јавуваат одредени клинички симптоми и напредок. Во прилог на недостаток на здив, пациентот се жали на следниве симптоми:

Токсичниот белодробен едем се формира врз основа на инфективна лезија, која е придружена со интоксикација или изложеност на респираторниот тракт со разни токсични материи. Во почетната фаза на формирање на болеста, недостаток на здив кај дете и возрасен се појавува прилично слабо, дишењето се забрзува малку. По некое време, пациентот почнува да се задушува силно со дишење.

Диспнеа кај кардијални абнормалности

Кардијална диспнеа се манифестира со зголемен притисок во крвните садови на срцето. Во почетните фази на формирање на болеста, на пациентот му се дијагностицира мал недостаток на воздух за време на вежбање, а со прогресија на срцева слабост, заостатокот на здивот почнува да се влошува и да се мачи подолго време.

Третманот на недостаток на здив при срцева слабост го пропишува исклучиво лекарот по дијагнозата.

Недостаток на здив со слаб метаболизам

Ако пациентот е дијагностициран со намален индикатор на хемоглобин во крвта, ова може да укаже на конгенитално нарушување на метаболизмот, недостаток на железо, хронична загуба на крв, рак на крв и други сериозни болести кои можат да бидат придружени со недостаток на здив. Пациентите со анемија ги имаат следниве симптоми:

 • слабост;
 • лоша меморија;
 • нарушување на вниманието;
 • слаб апетит;
 • нарушен сон;
 • бледило или жолтило на кожата.

Инспираторната диспнеа често се манифестира кај дијабетес , тиреотоксикоза и прекумерна тежина. Високата содржина на тироидните хормони доведува до зголемена контракција на миокардот, како резултат на што се влошува нормалното пумпање на крв во сите ткива. Вишокот на тежината е причина за дисфункција на многу системи на човечкото тело. Со дебелината може да се развие срцева слабост , проблеми со респираторниот тракт, што ќе се манифестира како краток здив.

Недостаток на здив за време на бременоста

Во третиот триместар од бременоста, матката во голема мера се зголемува и почнува да врши притисок врз дијафрагмата, што резултира со намалена респираторна екскурзија. Овој процес предизвикува појава на недостаток на здив.

За време на бременоста често се дијагностицира анемија, која исто така предизвикува појава или интензивирање на недостаток на здив. Ако жената има брзо дишење, особено со мали движења, тогаш треба да побарате помош од лекар. Неопходно е да се третира таков индикатор на многу нежен начин за да не се наруши здравјето на мајката и бебето.

Недостаток на здив кај деца

Секоја возрасна категорија има свои сопствени респираторни норми, според кои може да се препознае непријатниот симптом. Да се ​​спроведе таква студија треба да биде во моментот кога децата спијат. За да се измери количината на респираторни движења, треба да ја ставите раката на градите на детето и да ги пресметате вдишувањата и минутите за една минута. Пресметката на респираторната стапка е несакана при хранење и емоционална возбуда. Во такви моменти во детето, фреквенцијата на респираторните движења е многу поголема и скратен здив ќе биде физиолошки.

Ларинготрахеитис

Симптом може да се развие за време на прогресија на таквите заболувања:

 • респираторен дистрес - манифестиран кај новороденчиња;
 • акутен стенозен ларинготрахеит ;
 • вродени срцеви заболувања;
 • вирусно и бактериско оштетување на респираторниот тракт;
 • алергија;
 • анемија.

Ако детето има скратен здив, тогаш итно треба да му се покаже на докторот. Респираторната слабост претставува сериозна закана за здравјето на децата на која било возраст.

Третман

Непријатен симптом се јавува кај луѓето доста често, некој со поголем интензитет и некој со помалку. Секој пациент сака брзо да го запре знакот. За да го направите ова пред доаѓањето на лекарите, а особено да не користите лекови, лекарите кажете како да се ослободите од заобиколениот здив дома. За да го направите ова, следете ги едноставните правила:

 • седат пациентот во стол или на кревет;
 • смири пациентот;
 • да ги тргнеме сите непријатни алишта;
 • отвори прозорец за свеж воздух;
 • направи инхалација влажен кислород.

Хроничната диспнеа, исто така, се состои во едноставни мерки на третман:

 • престанок со пушењето;
 • одење на свеж воздух;
 • нормализација на дневниот режим;
 • изведување вежби за дишење;
 • постојана употреба на лекови пропишани од лекарот што посетува;
 • текот на годишниот закажан медицински преглед.

Ако диспнеата е предизвикана од бронхијална астма, тогаш пациентот треба да ги следи следниве мерки на терапија:

 • го намали контактот со алергенот;
 • секогаш носат лек за отежнато дишење и инхалатор;
 • земате експекторантни лекови.

Третманот на диспнеа со народни лекови е дозволен од страна на лекарите исклучиво во светлосните фази на развојот на патологијата, за да не се предизвика прогресија на болеста.

Сподели го овој напис:

"Диспнеа" се забележува кај заболувања:

Абдоминалната дебелина е најчестата, но во исто време и најопасниот тип на прекумерна тежина. Вреди да се напомене дека болеста најчесто влијае на машките, додека жените ретко се развиваат. Служат како извор на болест може и погрешен начин на живот, и причините што имаат патолошка основа. Покрај тоа, влијанието на генетската предиспозиција не е исклучено.

...

Синдром на повлекување е комплекс на различни нарушувања (најчесто на дел од психата) што се јавува на позадината на остриот прекин на внесот на алкохол, дрога или никотин во телото по продолжената употреба. Главниот фактор што го предизвикува ова нарушување е обидот на телото самостојно да ја достигне државата, која беше со активна употреба на една супстанција.

...

Белодробниот апсцес е неспецифична инфламаторна болест на респираторниот систем, како резултат на прогресијата на која се формира празнина со тенки ѕидови во белите дробови, во која содржи гноен ексудат. Оваа болест почесто започнува да се развива ако се изврши инфериорни третмани на пневмонија - на местото на белите дробови постои топење проследена со некротизација на ткивото.

...

Гранулоцити - леукоцити кои имаат специфична грануларна (гранулоидна) цитоплазма. Коскената срцевина е одговорна за нивното производство. Агранулоцитозата е болест која се карактеризира со намалување на содржината на гранулоцити во крвта. Ова води до зголемена подложност на пациентот до разни габични и бактериски болести. Човечкиот имунитет постепено се ослабува, што во иднина е полн со развој на различни компликации. Но, со навремено откривање на патологијата и нејзиниот соодветен третман, сето ова може да се избегне.

...

Аденовирусната инфекција е заразна болест која припаѓа на групата на САРС. Тоа влијае на мукозната мембрана на респираторниот тракт, очите и дигестивниот тракт. Речиси една четвртина од луѓето дијагностицирани со САРС имаат заболување предизвикано од аденовирусите. Аденовирусната инфекција може да влијае на индивидуите, како и на епидемиолошките.

...

Адреналниот аденом е најчестата неоплазма на овој орган. Има бениген карактер, вклучува и ткиво на жлезда. Кај мажите, болеста се дијагностицира 3 пати помалку отколку кај жените. Главната група за ризик се состои од лица на возраст од 30 до 60 години.

...

Акрофобијата е болест што се карактеризира со страв од височина. Во овој случај, едно лице може да почувствува вртоглавица, гадење и повраќање, а во некои, моторните реакции се вознемирени, па дури и ступор. Различни луѓе предизвикуваат оваа состојба поради различни причини, степенот на манифестација е исто така различен. Но, во сите случаи - ова е голем непријатност за некоја личност. Едно лице не може да се бори со таква патологија самостојно, затоа му треба помош од квалификуван лекар.

...

Алкохолната цироза е болест која има хроничен тек и е предизвикана од редовното труење на клетките на црниот дроб со алкохол и нивната последователна смрт. Во денешниот свет, алкохолот е широко достапен, а многу луѓе го користат пред јадење како аперитив. Сепак, малкумина мислат дека редовната консумација на алкохол води до оштетување на клетките на црниот дроб, со последователен развој на цироза. Обично се верува дека само оние лица кои пијат алкохол често и во големи количини може да страдаат од оваа патологија, но всушност алкохолната цироза на црниот дроб може да се развие дури и кај оние кои пијат малку, но редовно.

...

Алергиската астма е најчестата форма на астма, која се јавува кај речиси 85% од детската популација и кај половина од возрасните кои моментално живеат во земјата. Супстанции кои продираат во човечкото тело за време на вдишување, и предизвикуваат прогресија на алергии, наречени алергени. Во медицината алергиската астма се нарекува и атопична.

...

Алергиски бронхитис е вид на воспаление на мукозната мембрана на бронхиите. Карактеристична особина на болеста е тоа што, за разлика од конвенционалниот бронхитис, кој се јавува во позадина на изложеност на вируси и бактерии, се формира алергиска реакција на позадината на продолжен контакт со различни алергени. Оваа болест често се дијагностицира кај деца од предучилишна и во основно образование. Поради оваа причина мора да се излечи што е можно побрзо. Во спротивно, претпоставува хроничен тек кој може да доведе до развој на бронхијална астма.

...

Алергиска состојба е зголемена чувствителност која организам поседува, манифестирана во специфична специфична реакција која се јавува како реакција на контактот со одредени елементи кои делуваат како алергени во животната средина. Алергијата на прашина, чии симптоми се нешто пониски, сметаме, е еден од најчестите видови на алергија, и е забележано кај околу 80% од пациентите со дијагноза на бронхијална астма, како и кај 46% со дијагноза на алергиски ринитис и конјунктивитис.

...

Алергија на цут денес е многу честа појава. За жал, никој не успеа целосно да се ослободи од тоа, така што луѓето мора да ги издржат своите непријатни симптоми. Алергиска реакција се манифестира со тежок чешање во носот, празнење на носот, кивање и назална конгестија.

...

Алвеолитис на белите дробови е процес на болест во текот на кој се погодени алвеолите, проследено со формирање на фиброза. Во ова нарушување, ткивото на органот се губи, што не дозволува белите дробови целосно да функционираат и честопати доведуваат до недостаток на кислород. Другите органи во тоа време, исто така, не добиваат целосно кислород, што, пак, го нарушува метаболизмот.

...

Амилоидозата на бубрезите е сложена и опасна патологија во која метаболизмот на протеини и јаглени хидрати е нарушен во ткивата на бубрезите. Како резултат на тоа, се јавува синтеза и акумулација на одредена супстанција, амилоид. Тоа е протеинско-полисахаридно соединение, кое во неговите основни својства е слично на скроб. Нормално, овој протеин не се произведува во телото, така што нејзиното формирање е абнормално кај луѓето и предизвикува кршење на функциите на бубрезите.

...

Аорталната аневризма е карактеристична експанзија на типот на sacciform кој се јавува во крвниот сад (главно артерии, во поретки случаи во вена). Аорталната аневризма, симптоми на кои, како по правило, имаат скудни симптоми или воопшто не се појавуваат, се јавува како резултат на разредување и прекумерно истегнување на ѕидовите на крвните садови. Покрај тоа, може да се формира како резултат на изложеност на голем број на одредени фактори во форма на атеросклероза, хипертензија, доцни фази на сифилис, вклучувајќи васкуларни повреди, инфективни ефекти и присуство на дефекти при раѓање концентрирани во васкуларниот ѕид и други.

...

Аневризмата на срцето е екстремно тешка патолошка состојба, која во секое време може да предизвика масовна загуба на крв и да доведе до смрт на пациентот. Аневризма се формира поради разредување и испакнување на миокардниот дел, а со секој последователен срцев импулс, неговите ѕидови стануваат само потенки, па затоа само прашање на одредено време, кога, без лекување, аневризмата на срцето ќе прекине.

...

Анемија кај деца е синдром кој се карактеризира со намалување на нивото на хемоглобин и концентрацијата на црвените крвни клетки во крвта. Најчесто, патологијата се дијагностицира кај деца до три години. Постојат голем број на предиспонирачки фактори кои можат да влијаат на развојот на таквата болест. Ова може да влијае на надворешните и на внатрешните фактори. Покрај тоа, не ја исклучува можноста за влијание на несоодветната бременост.

...

Аномалија на Ебштајн (аномалија на Ебштајн, Епштајн аномалија) е дефект на срцето што се случил на ниво на феталниот развој. Болеста е дека постои намалување на волуменот на празнината на десната комора во однос на позадината на зголемување на празнината на десниот атриум.

...

Антифосфолипидниот синдром е болест која вклучува комплетен симптом комплекс поврзан со нарушен метаболизам на фосфолипидите. Суштината на патологијата лежи во фактот дека човечкото тело зема фосфолипиди за туѓи тела, против кои произведува специфични антитела.

...

Антракозата е повреда на белите дробови што се јавува поради вдишување на честички од јагленовата прашина, предизвикувајќи пулмонална фиброза. Главните симптоми се болка во градите, отежнато дишење, кашлица, постојан замор. Болеста може драматично да напредува. Ова е професионално заболување на рударите, коксирачките растенија и рударските и преработувачките капацитети. Се случува доста често - од 12 до 50%.

...

Анурија е состојба во која урината не влезе во мочниот меур и, како резултат на тоа, не се испушта од неа. Со оваа состојба, количината на емитирана урина дневно се намалува на педесет милилитри. Со овој клинички симптом, не постои само отсуство на течност во мочниот меур, туку и потреба да се испразни.

...

Аортна инсуфициенција е патолошки процес во срцето, кој се карактеризира со нецелосно преклопување на аортниот отвор со митрални валвуларни летоци. Ова значи дека меѓу нив се формира јаз, што, пак, води до прелевање на крвта во левата комора. Се протега, што го прави полошо да ги извршува своите функции. Оваа болест е втора најчеста болест на срцето и често е придружена со стеснување на аортата. Инсуфициенцијата на аортната валвула почесто се дијагностицира кај мажи отколку кај женките. Во зависност од факторите на појавата, ова нарушување може да биде примарно и секундарно. Затоа развојните фактори се вродени патологии или болести.

...

Аортна стеноза е патолошки процес кој води до стеснување на аортата во областа на вентилот. Како резултат на тоа, е нарушен природниот одлив на крв од комората. Овој тип на болест се однесува на злото на кардиоваскуларниот систем. Во отсуство на навремен третман, можно е развој на сериозни компликации, до смртоносен исход. Патологијата е забележана дури и кај новороденчињата. Конзервативниот третман за таков дефект речиси никогаш не се користи. Најчесто се врши замена на аортната валвула.

...

Апластична анемија е крвно нарушување карактеризирано со намалување на хематопоетската функција на коскената срцевина и намалување на производството на крвни клетки. Оваа патологија е ретка, но има тежок тек и во многу случаи води до смрт на пациентот.

...

Аритмијата кај децата е различна етиологија на нарушувања на срцевиот ритам, која се карактеризира со промена на фреквенцијата, регуларноста и редоследот на срцеви контракции. Однадвор, аритмијата кај децата се манифестира во форма на неспецифична клиничка слика, што всушност доведува до задоцнета дијагноза.

...

Што е хипертензија? Ова е болест која се карактеризира со показатели за крвен притисок над ознаката 140 mmHg. ул. Во овој случај, пациентот ќе доживее главоболки, вртоглавица и гадење. Елиминирање на сите симптоми може да биде само специјално избрана терапија.

...

Многу луѓе сега немаат поим за тоа што е аскаријаза. Оваа болест е многу опасна, бидејќи истовремено влијае и на возрасните и на малите деца. Аскаријазата е честа нематодна болест на хелминтот, која е предизвикана од човечки аскари. Нејзините ларви можат слободно да мигрираат низ телото, кои влијаат врз органите и системите. Нивниот развој се јавува во цревата.

...

Аспергилозата е габична болест, која е предизвикана од патолошкото влијание на габите на мувлата Аспергилус. Оваа патологија нема ограничувања за половата и возрасната група, зошто дури и може да се дијагностицира кај дете.

...

Астенинскиот синдром (астенија) е невропсихијатриска болест која обично е вклучена во клиничката слика на невропсихијатриски, нозолошки форми, како и соматски комплекси на симптоми. Оваа состојба се манифестира со емоционална нестабилност, слабост, зголемен замор.

...

Астено-невротичен синдром (син Астенија, астеничен синдром, синдром на хроничен замор, невропсихијатриска слабост) е бавно прогресивно психопатолошко нарушување кое се јавува кај возрасни и деца. Без навремено лекување води кон депресивна состојба.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.