Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Слабо

Несреќата е краток недостаток на свест предизвикана од ненадеен прекин на циркулацијата на крвта во мозокот. Тоа е затоа што мозокот не добива доволно кислород и хранливи материи. Усвојувањето од целосно губење на свеста се разликува по тоа што трае во просек не подолго од пет минути. Нарушување на протокот на крв може да биде предизвикано од многу фактори, вклучувајќи различни кардиоваскуларни нарушувања, инфламаторни или инфективни процеси. Покрај тоа, често краткорочно губење на свеста се јавува кај девојчињата во текот на првите менструални периоди. Според статистичките податоци, половина од светската популација барем еднаш во својот живот се соочила со такво нарушување. Лекарите велат дека помалку од половина од сите такви случаи се од необјаснета природа.

Пред губење на свеста, многу луѓе се чувствуваат лошо, сериозна вртоглавица, тинитус и зголемено потење. Несреќата може да се избегне, потребно е само да се седне на време, ако тоа не се направи, ќе се случи пад. Обично, едно лице брзо се чувствува, често без помош на надворешни лица. Доста често, несвестица е придружена со повреди кои лицето ги добива директно за време на падот. Малку поретко лице има краткорочен, умерен интензитет, конвулзии или уринарна инконтиненција.

Вообичаената синкопа треба да се разликува од епилептикот, иако исто така може да биде предизвикана од некои фактори поврзани со краткотрајно губење на свеста, на пример, менструација кај жени или фаза на спиење. Кога епилептичното несвестица во лице веднаш се почитуваат интензивни конвулзии.

Етиологија

Постојат неколку причини зошто луѓето слабо, но и покрај тоа, во речиси половина од случаите не е можно да се утврди причината за ова нарушување. Извори на недоволен проток на крв во мозокот можат да бидат:

 • нарушувања на автономниот нервен систем;
 • дефекти на срцето ;
 • нагло зголемување на интракранијалниот притисок;
 • интоксикација предизвикана од труење со гас, никотин, алкохолни пијалаци, хемикалии за домаќинства, производи за растителна нега итн .;
 • силни емотивни промени;
 • ненадејно намалување на крвниот притисок;
 • недостаток на гликоза во телото;
 • недоволна количина на хемоглобин;
 • загадување на воздухот;
 • промена на положбата на телото. Губење на свеста се случува со остриот пораст на нозете од лажење или седење позиција;
 • специфични ефекти врз човечкото тело, вклучувајќи и продолжено изложување на топли температури или висок атмосферски притисок;
 • возрасна категорија - кај возрасни, може да се појави несвестица кога урината се ослободува или дијареа, кај адолесцентите, особено кај девојчињата, несвестица се случува за време на менструацијата, а кај постарите лица, губењето на свеста може да се појави во спиење.

Според статистичките податоци, честопати жените се слабо, бидејќи се најмногу подложни на промени во температурата или атмосферскиот притисок. Многу често, гледајќи ја нејзината фигура, жените следат строга диета или воопшто одбиваат да јадат, што доведува до слабо онесвестување.

Главните причини за несвестица

Причини за несвестица кај деца и адолесценти се јавуваат во следниве случаи:

 • од силен страв или возбуда, на пример, за време на претставата пред преполната публика или посета на стоматолог;
 • ако сте преоптоварени од физички напор или ментална активност;
 • поврзани со повреди и, како резултат на тоа, со силна болка. Најчесто тоа се случува во фрактури;
 • со првиот почеток на менструацијата, доста често придружена со силна вртоглавица, недостаток на воздух, што доведува до несвестица;
 • чести екстремни ситуации кои толку многу ги привлекуваат младите девојки и момчиња;
 • од пролонгиран пост или строга диета.

Одеднаш, несвестица неколку минути по спиење на ноќта, ова може да се должи на прекумерното пиење во пресрет, или поради фактот што мозокот не е целосно буден. Покрај тоа, кај жени постари од педесет несвестица може да предизвика таква состојба како менопауза , односно прекинување на менструацијата.

Видови

Во зависност од факторите кои влијаат на појавата, се разликуваат следните видови на синкопа:

 • неврогенска природа , кои, пак, се:
  • вазодепресор - што произлегува од позадината на емоционалното преструктуирање, стресни ситуации. Често се појавува кога крвта се гледа кај особено впечатливи луѓе;
  • ортостатски - се изразува како резултат на острата промена на позицијата на телото или земање на некои лекови. Оваа група вклучува губење на свеста од носење тесна или непријатна облека, особено затегнати јаки и несвестица кај мажи и жени кои доживуваат уринарна инконтиненција за време на спиењето, кашлање или апстиненција;
  • маладаптивни - се јавуваат како резултат на неприлагодување кон еколошките услови, на пример, кога климата е премногу жешка или студена;
 • хипервентилни насоки - се појавуваат од силен страв или паника;
 • соматогени - причините за кои директно се зависни од функционалните нарушувања на внатрешните органи, со исклучок на мозокот. Постојат кардиогени синкопи - кои произлегуваат од патологиите на срцето, анемични - кои се развиваат поради ниски нивоа на хемоглобин и црвени крвни клетки , и хипогликемичен - асоциран со дефицит на гликоза во крвта;
 • екстремна природа , кои се:
  • хипоксичен поради недостаток на кислород во воздухот;
  • хиповолемичен - се појавува поради тешка загуба на крв, менструални, екстензивни изгореници;
  • интоксикација - развој поради различни труења;
  • лекови - земање лекови кои го намалуваат крвниот притисок;
  • хипербаричен - факторот на појава е зголемен атмосферски притисок.

Симптоми

Појавата на таква повреда на свеста претходи од непријатност и непријатност. Така, симптомите на синкопа се:

 • ненадеен изглед на слабост;
 • тинитус;
 • силни маки во храмови;
 • тежина во задниот дел на главата;
 • намалена визуелна острина;
 • бледило на кожата, често сива нијанса;
 • гадење;
 • абдоминалните грчеви претходат на губење на свеста за време на менструацијата;
 • прекумерно потење.

Пулсот на човек што се онесвестил се чувствува слабо, учениците практично не реагираат на светлина.

Симптоми кои претходат на синкопа

Оваа состојба ретко трае повеќе од пет минути, но во случаи кога е потребно подолго, постои слабост со конвулзии и уринарна инконтиненција . Така, краткорочната загуба на свеста станува длабока синкопа. Покрај тоа, некои луѓе паѓаат во рента со очите отворени, во кој случај најдобро решение би било да ги покрие со рака или крпа, така што нивната сувост не се појавува. По несвестица, едно лице се чувствува поспан, малку вртоглави и збунети. Таквите чувства минуваат сами, но сепак на жртвата му е потребен лекар, особено ако е повреден за време на падот.

Дијагностика

И покрај фактот што несвестиците често минуваат сами, потребна е дијагностика и третман, бидејќи таквата состојба е често симптом на разни болести кои можат да го загрозат здравјето и животот на една личност. Покрај тоа, не е секогаш јасно зошто има несвестица, а дијагнозата ќе помогне да се одредат причините за појавата.

Првата фаза на дијагностицирање се состои од идентификување на најизразените причини за синкопа, како менструација, услови за работа, фаза на спиење, труење или загадување на животната средина. Лекарот треба да дознае дали пациентот земал лекови и ако настанало предозирање.

Следно, треба да се спроведе испитување на пациентот, но не секогаш симптомите ќе бидат идентификувани. Ако некое лице е однесено во медицинска установа веднаш по несвестицата, тој ќе доживее инхибиција и бавна реакција, како по сон, одговорите на сите прашања ќе дојдат со задоцнување. Дополнително, лекарот не може да забележи зголемен срцев ритам и намалување на притисокот.

Тогаш пациентот мора да помине крвен тест кој го потврдува или го оспорува дефицитот на гликоза, црвени крвни клетки и хемоглобин.

Дијагностиката на хардверот се состои од поминување на испитувања на различни внатрешни органи, бидејќи не е секогаш јасно зошто се појавува несвестица, и ако проблемот лежи во несоодветното функционирање на еден или повеќе внатрешни органи, тогаш радиографијата, ултразвукот, ЕКГ, МРИ и други методи ќе помогнат да се открие ова.

Покрај тоа, можеби ќе ви бидат потребни дополнителни консултации со кардиолог - ако се најдат проблеми со срцето, гинеколог - со губење на свеста за време на менструацијата и специјалист, како што е невролог.

Третман

Прва помош за несвестица

Пред да контактирате со специјалисти кои ќе спроведат соодветна терапија, прво треба да му се даде на жртвата прва помош. Затоа, лицето кое е блиско во таков момент треба да знае што да прави кога станува несвестица. Методите за прва помош се да се спроведат такви активности:

 • заштита од повреди, особено обрнете внимание на главата;
 • ставете го лицето на рамна и мека површина, обидете се да бидете сигурни дека нозете се малку повисоки од нивото на телото;
 • извади тесни или тесни алишта;
 • не ја става жртвата на грб, туку на негова страна, бидејќи релаксираните мускули на јазикот може да предизвикаат проблеми со дишењето;
 • да обезбеди струја на свеж воздух во просторијата каде што се наоѓа жртвата;
 • за време на менструацијата, не употребувајте грејно коло во стомакот, бидејќи не секој знае дека ова може да предизвика крварење;
 • повикајте го медицинскиот тим што е можно побрзо, особено во случаите кога синкопата трае повеќе од пет минути и е придружена од грчеви и инконтиненција.

Третманот на несвестица целосно зависи од причините за појавата. Ако нарушувањето е придружено со болест, тогаш терапијата ќе има за цел да ја елиминира. Многу често пропишани лекови насочени кон подобрување на исхраната на мозокот. Адаптогените им помагаат на луѓето да се прилагодат на условите на животната средина. Со гладен слабост, мора да го обновите нормалниот внес на храна и да ја напуштите диетата. Ако една девојка или жена има губење на свеста за време на менструацијата, неопходно е да се земат лековити супстанции кои го олеснуваат процесот. Ако некое лице е измачувано од несвестица поради уринарна инконтиненција во сон, тој треба да престане да користи течност два часа пред спиење.

Сподели го овој напис:

"Усовршување" е забележано кај заболувања:

Ангиомиолипом е редок бениген карцином кој се формира поради мутација на клетки во васкуларниот, мускулниот и масното ткиво. Овој тип на патологија главно влијае на бубрезите, но исто така се пронајдени лезии на надбубрежните жлезди, панкреасот, матката. Јајниците, надбубрежната кортекс и мозокот исто така се подложни на патологија.

...

Кимомерли аномалија е патолошки процес во кој се формира дополнителен лак во цервикалниот прешлен. Ова доведува до развој на синдром на компресија, оштетена координација на движењата, мускулна слабост и други нарушувања на телото.

...

Аортна инсуфициенција е патолошки процес во срцето, кој се карактеризира со нецелосно преклопување на аортниот отвор со митрални валвуларни летоци. Ова значи дека меѓу нив се формира јаз, што, пак, води до прелевање на крвта во левата комора. Се протега, што го прави полошо да ги извршува своите функции. Оваа болест е втора најчеста болест на срцето и често е придружена со стеснување на аортата. Инсуфициенцијата на аортната валвула почесто се дијагностицира кај мажи отколку кај женките. Во зависност од факторите на појавата, ова нарушување може да биде примарно и секундарно. Затоа развојните фактори се вродени патологии или болести.

...

Аортна стеноза е патолошки процес кој води до стеснување на аортата во областа на вентилот. Како резултат на тоа, е нарушен природниот одлив на крв од комората. Овој тип на болест се однесува на злото на кардиоваскуларниот систем. Во отсуство на навремен третман, можно е развој на сериозни компликации, до смртоносен исход. Патологијата е забележана дури и кај новороденчињата. Конзервативниот третман за таков дефект речиси никогаш не се користи. Најчесто се врши замена на аортната валвула.

...

Овариејална апоплексија е ненадејна руптура (т.е. нарушување на интегритетот) која се формира во ткивото на оварите. Јајчни апоплекси, чии симптоми се состојат од крварење, кое поминува во абдоминалната празнина, исто така е придружено со силен болен синдром.

...

Арахноидната циста (синтетичка циста) е неоплазма со бениген тек со локализација или во мозочните региони или во шуплината на 'рбетниот канал. Едно лице може да се разболи на било која возраст.

...

Аритмијата имплицира сите оние состојби во кои се менуваат секвенците на отчукувањата на срцето, нивната фреквенција и сила, како и ритамот. Аритмија, чии симптоми се јавуваат како резултат на кршење на главните функции карактеристични за срцето (спроводливост, возбудливост, автоматизам), во едно име е генерализирана верзија на патологијата, што значи какви било промени во срцевиот ритам кои се разликуваат од стандардниот синусен ритам.

...

Аритмијата кај децата е различна етиологија на нарушувања на срцевиот ритам, која се карактеризира со промена на фреквенцијата, регуларноста и редоследот на срцеви контракции. Однадвор, аритмијата кај децата се манифестира во форма на неспецифична клиничка слика, што всушност доведува до задоцнета дијагноза.

...

Хипотензијата е прилично честа патологија, која се карактеризира со постојано или редовно присуство кај лице со тонометриски вредности под 100 до 60 милиметри жива. Оваа болест може да се појави во било која возраст, поради што се дијагностицира и кај бебињата и кај жените за време на бременоста.

...

Асистол е состојба во која се случува кардијален арест. Постојат два типа на нарушувања на срцевиот ритам. Тие се нарекуваат асистолија и вентрикуларна фибрилација (лева комора или десна комора). Разликата на прекршокот за неколку минути е невозможна, згора на тоа, нема време за тоа, бидејќи треба итно да се спасат.

...

Астено-вегетативниот синдром е функционално нарушување на автономниот нервен систем кој ја регулира нормалната активност на сите внатрешни органи и системи на телото. Основата на болеста е нарушување во текот на импулсите од нервните завршетоци до ткивните клетки или нарушувања се забележани помеѓу невроните на централниот нервен систем и периферните системи со задолжително учество на автономниот матични клетки.

...

Срцевиот блок е патологија поврзана со нарушена спроводливост на импулсите на срцевиот систем. За да се разбере механизмот на појавата на оваа патологија, потребно е добро да се знае анатомијата на срцето, како и нејзиниот импулсен систем, но со едноставни зборови процесот на блокада може да се нарече кршење на спроводливоста на срцевите импулси во различни делови на срцето. Често болеста се одвива без симптоми, затоа само со ЕКГ е можно да се утврди повреда на импулсната спроводливост.

...

Легионерската болест или легионелозата е бактериска инфекција која најчесто се манифестира како тешка форма на пневмонија. Типичен израз на болеста е интоксикација и нарушено функционирање на централниот нервен систем и бубрезите. Понекогаш, за време на болеста, се јавуваат респираторни и уринарни системи.

...

Такајасу-овата болест е хронична автоимуна патологија која влијае на аортата и нејзините главни гранки. Се карактеризира со губење на пулсот во рацете и формирање на прстенести крвни садови на мрежницата.

...

Хортоновата болест или темпоралниот артеритис е акутна системска болест, чија прогресија резултира со акутно воспаление на темпоралните и каротидните артерии. Оваа болест припаѓа на групата на васкулитис. Во некои извори, болеста се нарекува артерит на гигантски клетки. Во повеќето случаи, тоа влијае само на постарите лица. Оваа болест е именувана по американскиот лекар Хортон, кој прв го опишал во 1932 година.

...

Брадиаритмијата е болест која се карактеризира со палпитации - стапка на намалување е помала од шеесетина отчукувања во минута. Происходит это из-за сбоев в функционировании синусового узла, который координирует сердечный ритм. Работа других структур сердца при этом не нарушается.

...

Брадикардия представляет собой такой тип патологии, при которой нарушению подвергается синусовый ритм, контролируемый синусовым узлом, то есть непосредственным «водителем» ритма. Брадикардия, симптомы которой заключаются в уменьшении сердечных сокращений (в рамках 30-50 уд./мин.), определяется как синусовая брадикардия с пониженным автоматизмом в синусовом узле.

...

Вегетососудистая дистония (ВСД) – это заболевание, которое вовлекает в патологический процесс весь организм. Чаще всего отрицательное влияние от вегетативной нервной системы получают периферические нервы, а также сердечно-сосудистая система. Лечить недуг нужно в обязательном порядке, так как в запущенной форме он будет давать тяжёлые последствия на все органы. Кроме этого, медицинская помощь поможет пациенту избавиться от неприятных проявлений болезни. В международной классификации болезней МКБ-10 ВСД имеет код G24.

...

Венозная недостаточность (ВН) – это комплекс клинических проявлений, которые развиваются в организме человека вследствие нарушения оттока крови в системе вен. Этот недуг является одним из наиболее распространённых в своём роде. Около 15–40% населения страдают этой недостаточностью кровообращения.

...

Венозный застой — патология, для которой характерно наличие затрудненного оттока венозной крови с нормальным артериальным притоком. Причиной заболевания служат проблемы с эластичностью стенок сосудов, высокой вязкостью крови.

...

Вертебро-базилярная недостаточность (вертебробазилярный синдром) — нарушения в работе головного мозга из-за плохого кровоснабжения в позвоночной и базилярной артериях. Последняя главная в мозге. Из-за возможных сужений сосудов головной мозг недополучает достаточного количества кислорода, что приводит к нарушениям центральной нервной системы.

...

Вертеброгенная цервикалгия – не считается самостоятельным заболеванием, а является следствием протекания иных патологических процессов. Стоит отметить, что от подобного расстройства страдает половина населения развитых стран мира. В подавляющем большинстве ситуаций провокаторами болевых ощущений в области шеи выступает широкий спектр недугов, поражающих опорно-двигательный аппарат. Однако существуют совершенно безобидные причины подобного расстройства.

...

Дефект или анатомические аномалии сердца и сосудистой системы, которые возникают преимущественно во время внутриутробного развития или же при рождении ребёнка, носят название врождённый порок сердца или ВПС. Название врождённый порок сердца является диагнозом, который диагностируют доктора практически у 1,7% новорождённых. Виды ВПС Причины Симптоматика Диагностика Лечение Само заболевание представляет собой аномалии развития сердца и структуры его сосудов. Опасность заболевания заключается в том, что практически в 90% случаев новорождённые не доживают до одного месяца. Статистика также показывает, что в 5% случаях дети с ВПС умирают в возрасте до 15 лет. Врождённые пороки сердца имеют множество видов аномалий сердца, которые приводят к изменениям внутрисердечной и системной гемодинамике. При развитии ВПС наблюдаются нарушения кровотока большого и малого кругов, а также кровообращения в миокарде. Заболевание занимает одно из лидирующих позиций, встречающихся у детей. В силу того, что ВПС носит опасный и смертельный характер для детей, стоит разобрать заболевание более подробно и узнать все важные моменты, о чём и расскажет этот материал.

...

Вирусный гепатит В – вирусный недуг воспалительного характера, который поражает преимущественно ткани печени. После того как человек выздоровеет после этой болезни, у него формируется стойкий пожизненный иммунитет. Но возможен переход острой формы гепатита В в хроническую прогрессирующую. Не исключено также носительство вируса.

...

Гипербилирубинемия — это патологическое состояние, когда уровень билирубина в крови увеличивается. Развитие недуга провоцируют различные заболевания внутренних органов. Такими являются печеночная недостаточность и желчнокаменная болезнь. Если процесс гипербилирубинемии находится на первой стадии развития, тогда специфическая терапия не проводится. В некоторых случаях желчный пузырь начинает воспаляться.

...

Гиперволемия — это нарушение циркулирующего объема крови по кровеносным сосудам в сторону увеличения. В медицине это состояние делят на простое, олигоцитемическое и полицитемическое. Отличаются они в зависимости от уровня гематокрита. Также есть гиперволемия в малом круге кровообращения ‒ это изолированный вид гиперволемии, который еще называют легочной гипертензией.

...

Гиперкалиемия – расстройство, при котором в плазме крови повышается концентрация калия и составляет выше 5 ммоль/л. Болезнь возникает вследствие нарушения вывода калия из организма или употребления человеком пищи либо лекарственных препаратов с большим его содержанием.

...

Гипертонический криз – синдром, при котором наблюдается значительное возрастание АД. При этом развивается симптоматика поражения основных органов – сердца, лёгких, головного мозга и прочее. Это состояние очень тяжёлое и требует оказания неотложной помощи, так как, в противном случае, могут развиться тяжёлые осложнения.

...

Гипертрофическая кардиомиопатия – это патология, для которой характерно утолщение стенки левого желудочка. Стенки правого желудочка страдают от этого заболевания намного реже. Кроме этого, начинает развиваться сердечная недостаточность и практически всегда диастолическая.

...

Глюкоза в человеческом организме играет роль важнейшего источника энергии. Содержится это универсальное топливо, вопреки расхожему мнению, не только в сладком: глюкоза содержится во всех продуктах, содержащих углеводы (картошке, хлебе и т. д.). Нормальный уровень глюкозы в крови составляет примерно 3,8–5,8 ммоль/л для взрослых людей, 3,4–5,5 ммоль/л для детей и 3,4–6,5 ммоль/л для беременных. Однако порой возникают патологические состояния, когда показатели глюкозы в крови значительно отличаются от нормы. Одно из таких состояний – гипогликемия.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.