Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Ноќна кашлица

Ноќната кашлица е еден вид реакција на телото на одреден патолошки процес. Кашлица е полошо ноќе, бидејќи позицијата на лице не му дозволува целосно да се кашла. Покрај тоа, ресорпцијата на мукозата во назофаринксот и циркулацијата на крвта стануваат побавни, што исто така води кон кашлање ноќе.

Етиологија

Самата ноќна кашлица кај возрасен, како дете, не се јавува. Како по правило, на појавата на таков патолошки процес му претходи развојот на одредена болест. Клиничарите ги идентификуваат следните причини за ноќна кашлица:

Тоа е во срцева слабост, како по правило, постои кашлица ноќе кај возрасно лице. Кај децата, овој симптом со таква етиологија практично не е дијагностициран.

Причините за ноќна кашлица кај детето, најчесто, се АРВИ, вирусна или заразна болест. Ако по една недела кашлицата не замине, треба да се обратите кај вашиот лекар за совет и третман.

Класификација

Лекарите идентификуваат следниве видови на ноќна кашлица:

 • лаење - може да се должи на бронхитис, ларингитис, отежнато дишење;
 • молчи - дијагностицирани ако се зафатени гласните жици;
 • глув - карактеристика на опструктивни форми на бронхитис, пулмонална аневризма;
 • кинење - таква кашлица се забележува со неоплазма во гркланот, бронхиите или трахеата;
 • сува кашлица со болка - плеврална лезија;
 • Влаж кашлица кај возрасни или кај деца е гноен процес во белите дробови. Можна фокална пневмонија;
 • ноќна кашлица со треска - знак на вирусна инфекција, вклучувајќи туберкулоза;
 • остар
 • долготрајна ноќна кашлица или гушење.
Причини за пушење со кашлица

Ако пароксизмалната кашлица не исчезне во рок од 1-2 недели, треба да се консултирате со лекар, бидејќи, најверојатно, овој симптом укажува на сериозен патолошки процес.

Симптоматологија

Детската кашлица во текот на ноќта може да ги има следните дополнителни карактеристики на клиничката слика:

Ноќна кашлица кај возрасен има практично истите дополнителни знаци. Севкупната клиничка слика може да биде дополнета со карактеристични симптоми во зависност од етиолошкиот фактор. Не е препорачливо да се третира самододушечката кашлица, бидејќи тоа може да доведе не само до развој на компликации, туку и на замаглена клиничка слика. Ова, пак, може да доведе до погрешна дијагноза и последователен третман.

Дијагностика

Првично, физички преглед на пациентот со општа историја. За да се утврди етиолошката причина и точната дијагноза, се вршат дополнителни дијагностички испитувања:

 • општа и биохемиска анализа на крв и урина;
 • рентген на градите;
 • флуорографија;
 • ако кашлицата е мокра, тогаш мукозата се зема за хистолошки преглед.
Хенд-процедура

Како да се запре кашлица кај детето во текот на ноќта може да му каже само лекарот што го посетува, по точна дијагноза и појаснување на причината за овој симптом.

Третман

Како да се смири детето кашлица во текот на ноќта може да се каже од страна на лекар по испитување и точна дијагноза. Текот на третманот ќе зависи од етиологијата на болеста.

Лековите, нивниот режим, времетраењето и дозата, исто така, ги пропишува лекарот што го посетува. За да ги земете сами, особено за да се елиминира кашлицата кај децата, силно не се препорачува.

Употребата на традиционалната медицина за отстранување на таков симптом не е исклучена. Со цел да се отстрани силна кашлица кај дете ноќе, можете да го користите следново:

 • Природен мед со топло млеко или топол чај. Ве молиме имајте во предвид - во никој случај не треба да се топи течноста, како во овој случај, корисни својства на мед ќе исчезнат;
 • ротквица сок со природен мед;
 • лушпа од камилица, чад, мудрец;
 • инфузија на цвеќиња од боровинки.

Во секој случај, пред да ја смирите кашлицата на детето со такви средства, треба да се консултирате со вашиот лекар. Многу е веројатно детето да е алергично на некоја компонента.

Треба да се сфати дека кашлицата ноќе кај дете секогаш укажува на развој на патолошки процес, затоа консултацијата со лекар е задолжителна. Самиот третман може да го елиминира овој симптом, но тоа не значи дека самата болест ќе биде отстранета.

Превенција

Бидејќи кашлањето е еден од симптомите на одредена болест, треба да се преземат општи превентивни мерки. Лекарите препорачуваат да ги следите овие правила:

 • навремено лекување на болести;
 • редовно испитување од страна на специјализирани медицински специјалисти;
 • годишен премин на флуорографија;
 • правилна исхрана;
 • зајакнување на имунолошкиот систем;
 • умерено вежбање и одење на свеж воздух;
 • проветрување на просторијата, навлажнување на воздухот.

Ваквите препораки ќе овозможат, ако не и целосно елиминирани, потоа да се минимизира ризикот од развој на патолошки процеси.

Сподели го овој напис:

"Ноќна кашлица" е забележана кај заболувања:

Алергиската кашлица не е независна болест, туку е реакција на телото на ефектите на алергенот, а тоа е прилично тешко да се ослободи од неа. Алергиската кашлица се јавува доста често и кај возрасни и кај деца, и кај децата, оваа болест страда уште полошо, има тешкотии при дишењето, што е поврзано со структурните карактеристики на нивниот респираторен систем.

...

Хронична срцева болест, која се јавува како резултат на формирање на сврзно ткиво во дебелината на срцевиот мускул, се нарекува кардиосклероза. Оваа болест претежно не е автономна, и често се манифестира во позадина на други заболувања на телото. Кардиосклерозата е сериозна болест која го нарушува функционирањето на срцето и се јавува на позадината на разни причини и патогени.

...

Големата кашлица е таква акутна инфективна болест, преносот на кој се обезбедува со капки во воздухот. Голема кашлица, чии симптоми се карактеризираат со цикличната природа на сопствените манифестации, како и долгорочен кашлица, пароксизмален карактер, особено опасен за децата (особено до две години), иако тие можат да се разболат од луѓе од било која возраст.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.