Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Нервозност

Нервността е симптом на зголемена ексцитабилност на нервниот систем, кој се манифестира во форма на остра реакција на надворешни стимули, зголемена ексцитабилност, а понекогаш и некои психолошки нарушувања. Меѓутоа, во некои случаи, манифестацијата на овој симптом се должи на тековната физиолошка состојба. Нервозата во текот на бременоста или во предменструалниот период не треба да се смета како манифестација на било која патологија, но таквата состојба на бремената мајка може да влијае на здравјето на детето, па затоа е подобро да се побара совет од специјалист специјалист по медицина.

Етиологија

Нервоза и раздразливост кај жените или мажите може да бидат предизвикани од одредени патолошки процеси во телото и психосоматика. Треба да се напомене дека оваа состојба не е секогаш поврзана со патологии во функционирањето на нервниот систем. Зголемена нервоза може да биде манифестација на патологии на различни органи и системи.

Клиничарите ги идентификуваат следниве можни етиолошки фактори:

 • хормонски нарушувања;
 • период на менопауза ;
 • постојан недостаток на спиење и прекумерно вежбање;
 • злоупотреба на алкохол или внесување на дрога;
 • периодот на раѓање - нервоза за време на бременоста е доста чест, особено ако тоа е првото раѓање;
 • онколошки процеси во телото;
 • патологија на билијарниот тракт;
 • посттрауматска енцефалопатија;
 • атеросклеротична деменција .

Одделно, неопходно е да се издвојат болестите од психолошка природа, бидејќи во нивната клиничка слика овој симптом се појавува речиси секогаш:

Освен тоа, не треба да се исклучи нервозата како знак на преголема работа на лице, да се биде во стресни ситуации или чести нервни пренагласувања.

Нервозата кај децата може да се должи на следните етиолошки фактори:

 • транзициска возраст;
 • нервоза на мајката за време на бременоста;
 • промена на сценографијата - движење, менување на училиштата;
 • нездрава психолошка состојба во семејството;
 • присуство на хронични заболувања;
 • психолошки нарушувања.

Манифестацијата на нервоза кај дете бара консултација со детски психотерапевт. Игнорирањето на овој симптом на рана возраст може да доведе до развој на сериозни психолошки нарушувања во зрелоста.

Симптоматологија

Општата клиничка слика може да ги вклучува следниве знаци на нервоза:

 • иритација, без очигледна причина;
 • вознемиреност, ненадејни напади на страв;
 • главоболка ;
 • нарушување на спиењето - лицето потоа доживува зголемена поспаност, потоа страда од несоница;
 • деградација на перформансите
Знаци на нервоза

Ако причината за овој симптом е психолошко пореметување, тогаш клиничката слика може да биде дополнета со следните симптоми:

 • напади на агресија;
 • визуелни и звучни халуцинации;
 • зголемено потење ;
 • сомневање и анксиозност;
 • остар негативна реакција на настаните, без очигледна причина;
 • когнитивно оштетување;
 • оштетување на меморијата - тешко може да се концентрира на одредени предмети и да се запаметат основните работи;
 • нарушување на свеста - пациентот можеби не се сеќава на неговите напади.

Со таква клиничка слика, треба да се побара помош од психотерапевт , а не да се само-лекува. Треба да се разбере дека таквата човечка состојба е опасна не само за него, туку и за луѓето околу него. Дополнително, клиничката слика може да се развие доста брзо и може да започне иреверзибилни патолошки процеси, што ќе доведе до влошување на менталните способности на лицето и неможноста да постои нормално без помош.

Нервозноста за време на бременоста може да се надополни со такви знаци:

 • промени во расположението - напади на плачење и депресија може да се заменат со смеа и позитивно расположение;
 • промена на параметрите за вкус;
 • поспаност , слабост .

Во повеќето случаи, нервозата за време на бременоста е сосема нормална реакција на телото на физиолошки и хормонални промени. Меѓутоа, ако нервозата е дополнета со други симптоми и општата состојба на бремената жена се влошува, треба да се консултирате со лекар за совет.

Дијагностика

Ако се изразат знаци на овој симптом, потребна е консултација со психолог и невролог , во посложени случаи, третманот се одвива со задолжителното учество на психотерапевтот.

Со цел да се утврди основната причина, се спроведуваат следните лабораториски и дијагностички мерки:

МНР
 • општа тестови за крв и урина;
 • биохемиски крвни испитувања;
 • КТ скенирање;
 • МНР;
 • ЕКГ;
 • психолошки тестови.

Дополнителни дијагностички и психолошки методи за тестирање може да бидат вклучени во дијагностичката програма, во зависност од тековната клиничка слика.

Лекарот може да определи како да се справи со нервозата само по прецизно дефинирање на етиологијата на овој симптом. Лекот за лекување е полн со сериозни компликации.

Третман

Врз основа на резултатите од студијата, лекарот може да определи како да се третираат нервоза. Терапијата со лекови може да вклучува лекови од следните фармаколошки групи:

 • транквилизатори;
 • антидепресиви;
 • седативи;
 • хормонален;
 • да се стабилизира крвниот притисок;
 • за подобрување на функцијата на мозокот.

Лековите од овој тип треба да се користат строго според рецепт на лекарот, бидејќи предозирањето може да доведе не само до физиолошки нарушувања во работата на телото, туку и до психолошки нарушувања.

Ако сте дијагностицирани со нервоза за време на бременоста, употребата на лекови е исклучена кога е можно. Можно е да се надмине таквата состојба на жена со помош на декорации или тинктури од посебни билки. Можете да го користите камилица чај, нане, млеко со мед, мајчина белалка разредена со вода. Сепак, пред употреба, задолжително консултирајте се со вашиот лекар.

Во некои случаи, за да се отстрани симптомот, доволно е да ја ревидирате вашата дневна рутина - да одвоите доволно време за одмор, да почнете да јадете правилно и да одбивате прекумерно количество алкохол.

Превенција

Во овој случај, може да се разликуваат следниве превентивни препораки:

 • исклучување на стрес, нервен преоптоварување;
 • оптимално време за одмор;
 • умерен ментален и физички стрес;
 • навремено отстранување на сите патолошки процеси.

Ако не се чувствувате добро, треба да побарате помош од специјализирани медицински специјалисти.

Сподели го овој напис:

"Нервоза" се забележува кај болести:

Адреналниот аденом е најчестата неоплазма на овој орган. Има бениген карактер, вклучува и ткиво на жлезда. Кај мажите, болеста се дијагностицира 3 пати помалку отколку кај жените. Главната група за ризик се состои од лица на возраст од 30 до 60 години.

...

Паратироидниот аденом е мал бенигрен раст од 1 до 5 см во големина, кој може независно да синтетизира паратироиден хормон, предизвикувајќи симптоми на хиперкалцемија кај едно лице. Паратироидните жлезди се наоѓаат на задната површина на тироидната жлезда, а нивната главна цел е да произведат паратироиден хормон, кој е вклучен во метаболизмот на калциум фосфор во телото. Аденомот води кон фактот дека паратироидниот хормон почнува да произведува повеќе од потребно, што ги предизвикува симптомите на оваа болест.

...

Аднекситис е еднострано или билатерално воспаление на додатоците, вклучувајќи ја фалопиевите туби и јајниците. Воспалението на овој тип се формира поради ефектите на разни микроорганизми кои можат да се пренесат во акутна или хронична форма. Треба да се напомене дека аднекситисот, чиишто симптоми се доста чести кај жените, идентификување на болеста како една од најчестите во областа на гинеколошки заболувања, се карактеризира со појава на чести рецидиви. Покрај тоа, ова воспаление, по правило, ги зафаќа двата органа одеднаш, а неговата опасност лежи во формирањето на последователна неплодност за секоја петта заразена жена.

...

Алергиската астма е најчестата форма на астма, која се јавува кај речиси 85% од детската популација и кај половина од возрасните кои моментално живеат во земјата. Супстанции кои продираат во човечкото тело за време на вдишување, и предизвикуваат прогресија на алергии, наречени алергени. Во медицината алергиската астма се нарекува и атопична.

...

Астено-невротичен синдром (син Астенија, астеничен синдром, синдром на хроничен замор, невропсихијатриска слабост) е бавно прогресивно психопатолошко нарушување кое се јавува кај возрасни и деца. Без навремено лекување води кон депресивна состојба.

...

Асимптоматска или латентна пневмонија е прилично опасна болест, бидејќи не е придружена со карактеристични симптоми на оваа болест. Локализацијата на нарушувањето често се забележува во посебен дел од белите дробови. Поради отсуството на симптоми, болеста се дијагностицира во подоцнежните фази. Асимптоматската пневмонија ги напаѓа луѓето од било која возрасна група, особено, малите деца.

...

Интракранијалната хипертензија не е ништо повеќе од зголемен интракранијален притисок, познат поради преваленцата на прецизно користење на оваа дефиниција. Интракранијалната хипертензија, чии симптоми често се предизвикани од абнормалности кои се јавуваат во мозокот, се должи на зголемување на содржината на кранијалната празнина, особено овие содржини може да бидат спинална течност (КСФ), крв (со венска конгестија), ткивна течност (со оток на мозокот ), како и странски ткива, кои се појавија, на пример, како резултат на тумор на мозокот.

...

Хиперплазијата на тироидната жлезда е бениген раст кој произлегува од пролиферацијата на ткивото на жлездата. Во почетната фаза на развој, оваа патологија не предизвикува значителна штета за здравјето. Меѓутоа, ако не започнете со терапија навремено, туморот може да се претвори во малигнен, што подразбира директно нарушување на тироидната жлезда. Статистичките податоци покажуваат дека денес болеста се дијагностицира кај 740 милиони од светското население.

...

Хиподинамијата е патолошка состојба која се карактеризира со кршење на скоро сите функции на човечкото тело (респираторна, дигестивна, хематопоетска и циркулација на крвта). Сето ова се случува поради една причина - намалување на моторната активност. Како резултат на тоа, контрактилноста на мускулните структури е значително намалена.

...

Цревната дискинезија е прилично честа болест во која овој орган не е изложен на органски лезии, но неговата моторна функција страда. Основниот фактор во појавата на болеста се смета за продолжен ефект на стресни ситуации или нервни бранови. Поради оваа причина, гастроентеролозите и психолозите се занимаваат со третман на пациенти со слична дијагноза.

...

Рамната заедничка капсула е патолошки процес кој предизвикува оштетување на капсулата и синовијалната мембрана на дадена област. Се карактеризира со манифестација на силни болки и нагло намалување на ефикасноста на зафатеното рамо, што може да доведе до попреченост. Во областа на медицината, болеста е позната како леплив капсулитис. Претставниците на двата пола се предмет на ова нарушување, но според статистичките податоци, болеста најчесто се јавува кај жени на возраст од четириесет години.

...

Колобома е дефект во околната мембрана, во која недостасува дел од него. Речиси секогаш тоа е конгенитална патологија која се појави за време на пубертетот. Ова може да биде засегнато од негативни фактори, и надворешни и внатрешни. Но, во некои ситуации може да се стекне. Во повеќето случаи, се развива паралелно со други болести. Како независна патологија е ретка. Не ја мешајте оваа болест со хетерохромија. Хетерохромијата е абнормална пигментација на ирисот, кога очите се различни во боја.

...

Мала хореа (Сиденамската хореа) е болест на ревматската етиологија, која се базира на поразот на субкортикалните јазли на мозокот. Карактеристичен симптом на развојот на патологијата кај луѓето е нарушување на моторната активност. Болеста влијае главно на мали деца. Девојчињата се болни почесто од момчињата. Просечното времетраење на болеста е од три до шест месеци.

...

Methemoglobinemia е болест во позадина од која се зголемува нивото на метхемоглобин или оксидираниот хемоглобин во главната биолошка течност на една личност. Во такви случаи, степенот на концентрација се зголемува над нормалата - 1%. Патологијата е вродена и стекната.

...

Гихт артритис (гихт) е болест од воспалителна природа, која е придружена со ограничување на подвижноста на зглобовите и може да доведе до нивна деформација. Во повеќето случаи, болеста се јавува кај мажи, а нивниот врв во инциденцата се зголемува за 40-50 години, жените ретко се разболуваат - според статистичките податоци, од нив страдаат 5-8 жени од 1000 пациенти.

...

Пременопаузата е посебен период во животот на жената, чиј поим е различен за секоја жена. Ова е вид на јаз помеѓу ослабнат и нејасен менструален циклус и последните менструации кои се јавуваат за време на менопаузата.

...

Ракот на цревата е малиген тумор кој ја зафаќа слузницата на цревата. Презентираната патологија може да почне да се формира во било кој оддел на органот. Најчесто, на пациентите им е дијагностициран рак на дебелото црево. Оваа болест е многу честа и бројот на болните се зголемува секоја година. Денес ракот на цревата е на второто место во светот кај патологиите на ракот.

...

Болеста, која се карактеризира со воспаление на зглобовите поради заразни болести на различни органи и системи, се нарекува реактивен артритис. Често, заедничко воспаление се јавува поради инфекција на гениталните органи, уринарниот систем, па дури и гастроинтестиналниот тракт. По инфекцијата на телото со инфекции во втората до четврта недела, може да се забележи развој на реактивен артритис.

...

Синдромот на емоционална изгореница (CMEA) е патолошки процес, кој се карактеризира со емоционална, ментална и физичка исцрпеност на телото, главно произлегувајќи во работната сфера, но не се исклучуваат проблеми од лична природа.

...

Потресот на мозокот е патолошка состојба што се јавува на позадината на добивање повреда на главата од одредена природа. Потресот, симптоми кои во никој случај не се поврзани со васкуларни патологии, е проследен со ненадејна дисфункција на мозокот. Неверојатно, во случај на повреда, контузија на мозокот се дијагностицира кај околу 80% од случаите.

...

Субатрофичен фарингит е болест кај која се јавува пролиферација на сврзното ткиво во фаринксот и соседните лимфни јазли. Луѓето погодени од оваа болест се жалат на сериозно влошување на здравјето, раздразливост, непријатност, болка, суво грло, несоница во однос на позадината на овие симптоми.

...

Тироидитис е цела група на болести кои се разликуваат во особеностите на етиологијата и се обединети со еден заеднички процес, што е воспаление на ткивата во тироидната жлезда. Тироидитис, чии симптоми се одредуваат во зависност од специфичната форма на текот на оваа болест, исто така може да се развие во стромит, болест во која зголемената тироидна жлезда се соочува со еднообразно воспаление.

...

Тиротоксикозата е патолошка состојба која се карактеризира со постојано зголемување на нивото на хормоните што произведува тироидната жлезда (тироксин и тријодитиронин). Оваа состојба се нарекува и интоксикација на тироидните хормони. Оваа патологија на тироидната жлезда доведува до нарушување на функционирањето на многу органи и системи во човечкото тело, а исто така негативно влијае и врз работата на самата жлезда.

...

Трипофобијата е состојба во која еден човек има паничен страв кога гледа дупки, дупки од кластери (многу дупки), меурчиња во тестот, абсцеси на кожата итн. Трипофобија, чии симптоми, и покрај тоа што болеста не е препознаена во официјалната медицина, Таа забележува околу 10% од популацијата, се манифестира во форма на гадење, пруритус, нервен тремор и општо непријатност кога наведените причини за оваа фобија се појавуваат на повидок.

...

Шрагерија кај деца е една од најчестите и истовремено болни детски болести. Се карактеризира со пораз на кожата и развој на голем број компликации. Детето може да се разболи на било која возраст. На лошитеот клеј, кој живее само на човечкото тело, е провокатор на болеста, што го прави невозможно да се добие од животните. Факторите кои предиспонираат вклучуваат неусогласеност со личната хигиена.

...

Енурезис е патолошко нарушување во кое пациентите доживуваат несакано ноќно (главно) мокрење. Енурезис, чиишто симптоми најчесто се забележани кај деца, сепак, може да се дијагностицира кај адолесценти и во одреден процент од возрасната популација, исто така, може да биде нарушување кај пациентите во текот на денот.

...

Еутиреоидизмот е состојба на тироидната жлезда, во која се нарушува работата на органот, и покрај тоа што нивото на тироидната жлезда и тироидните стимулирачки хормони е нормално. Овој термин обично го користат лекарите за да ги карактеризираат резултатите од добиените тестови. Но, и покрај фактот што клиничкиот еутиреоидизам е физиолошка состојба, сериозните болести, како што е ендемичниот гушак или автоимуниот тироидитис, може да почнат да напредуваат во однос на неговата позадина.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.