Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Лош здив

Лош здив - се појавува на позадината на широк спектар на болести на гастроинтестиналниот тракт и органите за варење, проблеми со забите и усната шуплина. Често постои мирис на гниење, што укажува на присуство на болест. Постојат многу причини зошто се појавува овој непријатен симптом, но првиот фактор е дека многу бактерии живеат во устата на една личност, оставајќи честички од нивната витална активност, кои влегуваат во телото со храна. Микроорганизмите не доведуваат само до непријатен мирис, туку и до уништување на емајлот, што е причина за забен кариес и расипување на забите, како и појава на воспалителни процеси во непцата.

Мирисот од устата може да се препознае за време на разговор со друго лице, кога ќе издишувате во дланката, преклопете во неколку. Често, забниот конец се користи за откривање мирис - ако се почувствува непријатен мирис помеѓу забите, треба веднаш да го контактирате својот стоматолог, бидејќи тоа може да доведе до расипување на забите. Некои луѓе користат оваа лажичка за оваа намена, олупете го јазикот и шмркаат. Полесен начин за самостојно одредување на квалитетот на миризбата од усната шуплина е да се лиже рачниот зглоб, нека кожата се исуши и мириса на површината. Во аптеките можете да купите специјални тестови кои ја одредуваат свежината на здивот.

Лош здив сам по себе нема последици за човековото здравје или живот. Единственото нешто што жртвата може да го почувствува е непријатност кога комуницира во голема компанија од луѓе. Компликациите се јавуваат само од истовремена болест, ако таа стана причина за лош мирис. Третманот на таков непријатен симптом е индивидуален за секој пациент, и возрасен и дете (развиен врз основа на дијагностика и фактори кои придонесуваат за негово изразување).

Етиологија

Лош здив и причините за неговиот изглед главно се состојат од репродукција на микроорганизми. Но, покрај нив, постојат многу причини зошто мириса на устата:

 • несоодветна хигиена - многу често предизвикува лош мирис од устата на детето;
 • злоупотреба на алкохол и пушење;
 • болести на забите и непцата;
 • појава на кариес и знаци на расипување на забите;
 • грчењето во сон, што доведува до суви мукозни мембрани и мирис;
 • намалена плунка;
 • доцен третман на разни заболувања;
 • некоја храна;
 • заразни болести на респираторниот тракт ( САРС или ангина );
 • болести на носната шуплина и назофаринксот;
 • пролонгирано дишење на уста, што доведува до ширење на бактерии;
 • оштетено функционирање на органи како што се бронхиите и белите дробови (хронична природа);
 • патологии на органите на гастроинтестиналниот тракт - ако не се излечи навремено, лош здив сигурно ќе се појави;
 • треска и интоксикација, алкохолни или наркотични;
 • дијабетес мелитус - со ова нарушување од устата понекогаш мириса на ацетон;
 • рак во органите вклучени во дишењето;
 • бубрежната инсуфициенција е главната причина зошто се испушта амонијак;
 • појава на паразити во шуплината;
 • земање одредени лекови кои можат да предизвикаат сувост;
 • прекумерни гласовни оптоварувања;
 • недоволна влажност на воздухот во просторијата;
 • протетски заби;
 • јаде големи количества протеини.

Често, лош здив се јавува по спиење - лесно се елиминира со утринска хигиена и не се изразува во текот на денот. Ако мирисот се појави во текот на денот, треба да се консултирате со вашиот лекар.

Постојат неколку карактеристични фактори зошто детето има мирис на фетус:

 • неподготвеност или целосно отфрлање на оралната хигиена;
 • одложување на мали честички на храната меѓу забите, што доведува до гнили и репродукција на микроорганизми;
 • употребата на голем број слатки - станува причина за зголемување на бројот на бактерии;
 • странски тела во назофаринксот на бебето;
 • наследни болести. На пример, ако еден од родителите има проблеми со метаболизмот, веројатно е дека детето ќе има лош мирис;
 • воспаление на аденоиди или крајници;
 • постојаното дишење низ устата предизвикува непречен влез на бактерии во устата, сушење на мукозната мембрана и, како резултат на тоа, нејзина повреда.

Овие причини укажуваат на тоа дека не е секогаш непријатен мирис од устата се јавува во позадина на болести на усната шуплина и може да се појави кај сосема здраво возрасно лице или дете.

Причини за лош здив

Видови

Во областа на медицината, постојат неколку форми на навредлив мирис:

 • вистина - луѓето околу вас чувствуваат дека некој мириса непријатно. За возврат, тоа се случува физиолошко - не е поврзано со консумираната храна и патолошко - се појавува наспроти позадината на болестите на усната шуплина;
 • псевдо-вистина - мирисот е невидлив за странците, бидејќи не е интензивен, но лицето е нервозно, знаејќи дека тој е носител на таков непријатен симптом;
 • лажно - се карактеризира со имагинарен непријатен мирис од устата, поради што едно лице постојано се иритира, иако всушност тој нема таква болест. Ако пациентот ја има оваа форма, по испитување од страна на забар, пациентот се упатува на лекување на психијатар .

Симптоми

Знаци на лош здив што возрасниот може да ги идентификува со себе или со своето дете:

 • појава на плоча на јазикот, жолта или сива боја;
 • изгледот на сферичните неоплазми на крајниците;
 • сувост во устата, што предизвикува печење;
 • чувствувајќи непријатен вкус кога пиеш пијалаци, како и испирање на устата со обична вода;
 • чувство кисело, горчливо или метално;
 • абнормално однесување на соговорникот, кој нуди бонбони од нане или гума за џвакање, или на совети, на пример, покривајќи го носот, зголемувајќи го растојанието за време на разговорот. И, исто така, на дополнителни совети, како да се ослободите од лош здив е најдобро. Директни совети за мирис од гниење на устата.

Други знаци, зошто смрдеата може да се појави кај возрасен и дете:

 • силна болка во забите и нивната зашеметеност;
 • непријатност во грлото;
 • чувство на странски објект;
 • тешкотии при дишењето на воздухот низ носот;
 • металоиди ;
 • потпирајќи се;
 • постојана сува уста;
 • интензивна жед;
 • крварење од непцата;
 • хемоптиза

Дијагностика

Самостојно, може да препознаете само лош здив, но само специјалист може да ги одреди причините за појава со помош на:

 • собирање на целосни информации за тоа кога прво беше забележан мирис на фетусот и од кои причини тоа се случи;
 • гледање на клиничката карта на пациентот - да се идентификуваат хронични нарушувања или болести на усната шуплина;
 • евалуација од страна на стоматологот за степенот на непријатен мирис на скала од нула до пет. Многу е важно да се воздржите од јадење зачинета храна, користејќи козметика која има лут мирис, како и испирање на устата со специјални плакнења или освежувачи неколку дена пред анализата. Ако ова не е направено, резултатите ќе бидат погрешни, а тестот ќе треба да се повтори;
 • одредување на концентрацијата на сулфур во воздухот, што пациентот го издишува - направете го тоа со халиметар;
 • директен преглед од специјалист за проблематична зона;
 • радиографија на респираторниот систем;
 • КТ скенирање;
 • дополнителни консултации на специјалисти, како што се гастроентеролог , пулмолог и отоларинголог ;
 • крвна биохемија ;
 • анализа на фекалните маси - неопходно е да се направи ова за да се идентификуваат црви.

По добивањето на сите резултати од тестот, лекарот пропишува индивидуални начини за секој пациент како да се ослободи од лош здив.

Третман

Како да го освежите вашиот здив

По откривањето на факторите за појава на непријатна миризба, стоматологот препишува методи на терапија. Третманот на лошиот мирис е да се спречи влез и репродукција на бактерии. За ова треба да направите:

 • се што е можно за компетентна грижа за усната шуплина. Неопходно е да се мијат забите најмалку двапати дневно, а детето најдобро е да се исчисти секој пат после јадење;
 • навремено лекување на болести на усната шуплина и заби;
 • редовно посетувајте го стоматологот;
 • следете ја диетата што ја елиминира употребата на големи количини на храна со протеини и ги ограничува слатките за дете;
 • третман на хронични заболувања на органи вклучени во дишењето;
 • што е можно поскоро да се нормализира здивот на воздухот низ носот, особено е важно да се направи на децата, бидејќи телото сè уште не е целосно израснато, што значи дека ширењето на бактериите ќе помине многу побрзо;
 • целосно напуштање на алкохол и тутун;
 • следење на влага на воздухот во станбен или деловен простор;
 • третман на хронични заболувања на дигестивниот тракт;
 • навремено да се елиминира сувоста на оралната мукоза, ако е можно, да се пие колку што е можно повеќе течност и да се даде на детето навремено;
 • исплакнете ја устата само со средства што ги пропишал докторот;
 • стимулира зголемена секреција на плунка.

Покрај тоа, постојат неколку традиционални средства за лекување, како да се ослободите од лош здив. Овие рецепти се состојат од:

 • мешавини на нане и сок од лимон или оцет;
 • чај од камилица;
 • инфузија на горчлив пелин;
 • растително масло, користете како плакнење;
 • Билки кантарион и Кислици.

Покрај тоа, секогаш треба да носите печено семе или суви каранфилче. Тие ќе ви помогнат брзо да се ослободите од лошиот мирис.

Третман на народни лекови не се препорачува за мали деца, особено ако има алергија и бремени жени да прават вакви алатки и да ги користат само по консултација со вашиот лекар.

Сподели го овој напис:

"Лош здив" е забележан кај болести:

Заб апсцес - акутно гноен воспаление, кое е локализирано во коренот на забот. Оваа болест често се нарекува флукс. Причините за патологијата се сите видови на бактерии, кои, продирајќи во коренот, се размножуваат и предизвикуваат воспаление, кое понатаму може да доведе до супурација. Во напредни случаи, сепса се развива.

...

Аденоматозниот полип (синдром Аденома, гландуларен полип) е најчестата бенигна лезија со можна локализација кај секој орган, но најчесто се јавува кај матката, желудникот и цревата. Главната опасност од тумор е тоа што со долготрајно отсуство на третман постои голема веројатност за малигнитет на лезијата во цревата.

...

Болното грло е болест од заразна природа, како резултат на прогресијата на која се јавува акутна воспаление на крајниците и другите лимфоидни формации на фаринксот. Следниве патогени може да предизвикаат развој на патологија: вируси, бактерии и габи. Во медицинската литература, оваа состојба се нарекува и акутен тонзилит. Вреди да се напомене дека ова е прилично честа болест што може да почне да напредува и кај возрасните и кај децата.

...

Таквата патологија како антрален гастритис се вели во случаи кога воспалението на гастричната слузница е предизвикано од присуството на бактериски агенс како Helicobacter pylori во човечкото тело. Таквата болест на стомакот може да биде асимптоматска за долго време, меѓутоа, кога процесот ќе достигне одредена фаза, ќе се појават симптоми на воспалително оштетување на органот, што предизвикува многу проблеми за лицето, принудувајќи го да побара медицинска помош.

...

Анурија е состојба во која урината не влезе во мочниот меур и, како резултат на тоа, не се испушта од неа. Со оваа состојба, количината на емитирана урина дневно се намалува на педесет милилитри. Со овој клинички симптом, не постои само отсуство на течност во мочниот меур, туку и потреба да се испразни.

...

Аспергилозата е габична болест, која е предизвикана од патолошкото влијание на габите на мувлата Аспергилус. Оваа патологија нема ограничувања за половата и возрасната група, зошто дури и може да се дијагностицира кај дете.

...

Аспирационата пневмонија е воспаление во ткивата на белите дробови што се развива како резултат на туѓи тела или супстанции што влегуваат во органот. Аспирацијата може да се врши и од механички предмети од надворешната страна и од телесните течности, на пример, од содржината на стомакот или од амнионската течност, што предизвикува аспирациона пневмонија кај новороденчињата. При опишување на оваа патологија, неопходно е да се направи разлика помеѓу аспирационата пневмонија кај возрасните и кај децата, бидејќи причините и механизмите на штетните ефекти во овие случаи се различни.

...

Автоимуниот гастритис е патолошки процес на непозната етиологија во која телото почнува да произведува клетки кои го уништуваат ткивото на стомакот, што резултира со воспалителен процес. Според статистичките податоци, оваа форма на гастритис ретко се дијагностицира - не повеќе од 10% од вкупните случаи на гастритис. Нема ограничувања во однос на возраста и полот.

...

Афтозен стоматитис е вид на обична воспаление на мукозната мембрана на усната шуплина, придружена со појава на назад, односно мали чирчиња во бело-обоени бои со црвена граница, кои имаат облик на кружница или овална (може да се појават сами или да се појавуваат во голем број). Главните симптоми на болеста се - непријатност во форма на болка и горење, отежнато за време на оброкот. Неоплазмите заздрават за околу десет дена, оставајќи никаква трага зад нив, само некои видови на заболувања можат да предизвикаат лузни.

...

Ахлорхидрија е гастроентеролошко нарушување, во кое не постои хлороводородна киселина во стомакот. Тоа е, производството на супстанцијата се спушта до критични граници, или е сосема отсутно. Првичниот развој на таков патолошки процес продолжува без симптоми, што доведува до задоцнета дијагноза, како и зголемен ризик од компликации.

...

Дуоденалниот булбус е воспалителен процес на мукозната мембрана на органот, имено булбарниот дел. Ова се должи на фактот дека содржината на желудникот се влева во сијалицата на овој орган и се јавува инфекција со Helicobacter pylori. Главните симптоми на болеста се болката во проекцијата на цревата, чиј интензитет е различен. Во случај на задоцнето лекување на такво воспаление, може да се појават компликации кои се штетни за човековото здравје и може да се отстранат само со помош на хируршка интервенција.

...

Халитозата се карактеризира со постојан непријатен мирис од устата, што не е елиминирано со традиционални средства за хигиена или превенција. Постои нарушување кај возрасни и деца, без оглед на возрасната група.

...

Гастритис кај деца е гастроентеролошко заболување со акутен или хроничен тек кој влијае на површинскиот слој на стомакот и води до патолошки промени во мукозната мембрана. Треба да се напомене дека оваа болест е полн со развој на сериозни компликации и често води до улцеративни лезии на стомакот.

...

Генерализиран периодонтитис - влегува во категоријата на најкомплицираните стоматолошки проблеми, во кои постои широко распространета пародонтална лезија. И покрај фактот дека болеста влијае на забите, нејзините компликации се однесуваат на внатрешните органи.

...

Гингивитис е воспалителен процес кој се концентрира на површината со гуми за џвакање и е придружен со црвенило и систематско крварење. Гингивитис, чиишто симптоми се прилично чести, може да бидат хронични или рекурентни, исто така, текот на болеста е исто така можно во акутна форма.

...

Гингивитис кај деца е воспалителна повреда на маргиналната зона на гума за џвакање, која е во директен контакт со вратот на забот и гингивалните папили, лоцирани помеѓу стоматолошките единици. Во повеќето случаи, оваа пародонтозна патологија е дијагностицирана во возрасната група постаро од 4 години.

...

Глоситис е акутна инфламаторна болест на јазикот. Патолошкиот процес е предизвикан од габични организми или вирусна микрофлора. Во повеќето случаи, глоситисот е позадинска болест на стоматитис или се јавува истовремено со него. Ограничувања во однос на полот и возраста, бр. Болеста влијае и на возрасните и на децата.

...

Длабокиот кариес е честа болест на забите која се развива како резултат на емајл деминерализација предизвикана од активноста на патогени микроорганизми. Овој патолошки процес влијае на сите тврди структури на забите. Околу 90% од луѓето се соочуваат со болеста. Тоа може да влијае на пациенти од различни возрасни категории.

...

Не е тајна дека микроорганизмите се вклучени во телото на секое лице во текот на различни процеси, вклучувајќи го и варењето на храната. Дисбактериозата е болест во која е нарушен соодносот и составот на микроорганизмите кои го населуваат цревото. Ова може да доведе до сериозни прекршувања на желудникот и цревата.

...

Цревната дисбиоза кај децата е патолошки процес во кој постои повреда на составот на цревната микрофлора. Вкупниот број на опортунистички микроорганизми се зголемува, а во исто време, корисни бактерии постепено умираат. Нерамнотежата предизвикува појава на различни гастроинтестинални нарушувања, намалена реактивност на телото, прогресија на анемија, како и други сериозни патолошки состојби. Во медицинската литература, оваа болест се нарекува цревна дисбиоза.

...

Цревната дисбактериоза е патолошка состојба која напредува поради нарушување на односот на нормалната цревна микрофлора и патогена. Како резултат на тоа, функционирањето на целиот гастроинтестинален тракт е значително оштетено. Најчесто напредува дисбактериозата кај доенчињата, бидејќи тие се повеќе ранливи на различни видови на заболувања.

...

Цревната дискинезија е прилично честа болест во која овој орган не е изложен на органски лезии, но неговата моторна функција страда. Основниот фактор во појавата на болеста се смета за продолжен ефект на стресни ситуации или нервни бранови. Поради оваа причина, гастроентеролозите и психолозите се занимаваат со третман на пациенти со слична дијагноза.

...

Стаклестата е прилично редок патолошки процес во кој пуштањето на слична супстанција или нејзиниот транспорт низ жолчните канали се забавува или целосно прекинува. Во областа на медицината, таква повреда е исто така позната како холестаза.

...

Стоматолошкиот калкулус е патолошко прекривање со калциумови соли, остатоци од храна и бактерии на коренот на забите. Таквиот феномен предизвикува психички непријатности кај лицето, бидејќи го лишува од можноста да има снежно-бела насмевка. Покрај тоа, присуството на депозити на емајлот може да предизвика развој на разни воспалителни болести во усната празнина, па дури и да доведе до губење на забите. Затоа, најдобро е да се вклучите во спречувањето на развојот на патологијата, и ако веќе се појави, тогаш треба да се консултирате со лекар во најраните фази - на овој начин може брзо и без оштетување на забите да го отстраните забите.

...

Кариесот е патолошки процес кој води до уништување на емајлираниот слој на дентин, што резултира со "дупка". Ако не започнете третман навремено, овој патолошки процес може да доведе до целосно губење на заб.

...

Катарлалниот езофагитис е лезија на мукозната мембрана на езофагусот, што е предизвикано од воспалителниот процес. Треба да се забележи дека во повеќето случаи, катарлалниот езофагитис е резултат на други гастроентеролошки болести, што е секундарно, но не се исклучува самостоен развој на патолошкиот процес.

...

Научниците Е. coli (Escherichia coli) ја нарекуваат опортунистичката бактерија слична на прачка која може да функционира и да се репродуцира само во отсуство на кислород. Тоа беше откриено во осумнаесеттиот век од Теодор Ешерих, благодарение на што го добило своето име.

...

Megacolon е патологија која се карактеризира со хипертрофија на внатрешен орган, како што е дебелото црево. Кога се јавува, се зголемува нејзиниот лумен, задебелување на ткивото и продолжување на цревата, што доведува до функционален дефект. Во зависност од формата на текот на болеста, етиолошките фактори ќе варираат, почнувајќи од вродената незрелост на инервативниот апарат на овој орган и завршувајќи со дефицит на витамин. Исто така постои идиопатска форма на болеста во која причините за нејзиниот развој остануваат нејасни.

...

Метаплазијата е широко распространета патолошка состојба која се карактеризира со трансформација на нормалните клетки на еден орган, на пример, цревото, во патолошки. Опасноста од процесот е дека во отсуство на терапија, ракот се развива.

...

Одонтогенски синузитис - атипичен воспалителен процес. Нејзината прогресија не е предизвикана од развојот на грип или АРВИ, туку од разни болести на горниот дензит. Ова се должи на непосредната анатомска близина на корените на забите со максиларниот синус. Таквото пореметување може да предизвика оштетување на забите како првиот и вториот катник, како и вториот премолар. Болеста има и акутна и хронична природа на курсот.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.