Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Непријатен мирис од вагината

Мирисот од вагината многу често се јавува на позадината на заразен процес или од изложеност на разни бактерии или други микроорганизми. Нормално, мирисот на вагината е слаб и специфичен, но главната работа е тоа што не предизвикува непријатни чувства кон другите. Доколку се појави заразна болест во женското тело, миризбата во вагината и испуштањето од неа ќе биде многу непријатна, често наликува на гнила риба или кромид. Исто така, често е придружено со интензивно чешање и горење.


Карактеристичниот мирис на исцедок може точно да го посочи проблемот што се појавил, во кој веднаш треба да се консултирате со доктор. Но, не секогаш лошиот мирис зборува за инфекции. Понекогаш навредливото празнење може да зборува за метаболички нарушувања.

За да научите како да отстраните таков непријатен симптом, неопходно е да ги дознаете причините за појавата. Ова нарушување е една од најчестите кај жените кои се со репродуктивна возраст и често се манифестираат по породувањето. Текот на оваа патолошка состојба зависи од тоа која бактерија беше причина за непријатниот мирис од вагината (ова може да се направи само со помош на лабораториски тестови). Третманот се состои од цела низа производи - од лекови до лековити билки. Но, дома, за да се ослободи од мирисот на вагината е можно само по препорака на лекарот што посетува.

Етиологија

Нормално, мирисот во вагината на здрава жена има малку кисело тон, но тоа не е непријатно. Главните причини зошто има гнило риба мирис се бактерии. Наспроти позадината на нивниот животен циклус, почнуваат да се развиваат разни гинеколошки болести. Тие вклучуваат:

 • вагинална дисбактериоза , во која е нарушен балансот помеѓу корисни и патогени бактерии;
 • дрозд - ова нарушување се карактеризира со појава на бело исцедок од вагината со непријатен мирис на кисело млеко;
 • оштетување на мукозната мембрана на бактеријата како што е гардерела . Постои кисело кромид или рибино мирис;
 • colpit Често причината за нејзината манифестација е незаштитен секс;
 • хронично воспаление на матката и додатоците - придружено со безначајни бели секрети со речиси незабележлив мирис на кромид.
Хроничен колит

Покрај тоа, дополнителни фактори за вагинален мирис се:

 • неправилна лична хигиена;
 • честа промена на сексуалните партнери;
 • разни болести кои се пренесуваат за време на сексуалниот однос;
 • слаб имунитет на жените;
 • отфрлање на контрацептивни методи;
 • промена на вагиналната микрофлора;
 • мукозна дистрофија;
 • употребата на одредени лекови;
 • патолошка структура на вагината;
 • хормонален дисбаланс - често пред почетокот на првиот менструален циклус, девојките почнуваат да го добиваат непријатниот мирис на кромид и риба, но по почетокот на менструацијата, тој поминува самостојно. Почетокот на менопаузата , абортусот и бременоста исто така може да доведе до силен мирис;
 • употребата на контрацептивни средства, особено на интраутериниот уред, за период од повеќе од пет години;
 • влијанието на честите стресни ситуации;
 • претерано висока телесна тежина;
 • емоционалноста и впечатливоста, која многу често им се дава на жените;
 • генетско нарушување на метаболизмот.

По породувањето, вагиналниот исцедок често има непријатен рибен мирис, но тоа не предизвикува непријатност за жената и за другите. Тогаш нагласувањата се на кафеава нијанса и на крајот стануваат транспарентни. Целиот процес трае малку повеќе од еден месец. Но, ако мирисот на гнили почнува да издвојува, тоа значи дека инфекцијата е пренесена. Во случај кога испуштањето има силен офанзивен мирис и не ја менува бојата, веднаш треба да контактирате со гинеколог. Покрај тоа, исцедок од вагината со непријатен мирис може да се оддели по секс, по менструацијата.

Симптоми

Се разбира, главниот симптом е појавата на силен мирис на риба или кромид, но овие манифестации може да бидат придружени со појава на следните симптоми:

 • испуштање од јасно до жолтеникаво. Може да биде придружена со мирис на кисело млеко. Некои жени воопшто не се издвојуваат, додека други се изобилни;
 • чешање - често забележано за време на менструацијата;
 • појава на болка при сексуален контакт;
 • лепење заедно на малите лаби - ова се случува кога силно ослободување на пурулентната течност;
 • согорувањето на урината кога емитува е доста редок знак кој може да укаже на иритација на мукозната мембрана;
 • непријатност во долниот дел на стомакот;
 • воспаление на матката.

Покрај тоа, мирисот од вагината може да биде различен и да зборува за себе за проблемите во женското тело. Така:

 • мирисот на кромид укажува на пенетрација на бактериите;
 • чувство на мирис на урина во вагината - чести стресни ситуации или дебелина ;
 • скапано - воспаление;
 • сперма - промена на микрофлора;
 • чешање и кисело мирис - воспаление;
 • ацетон - дијабетес ;
 • лук - неговата прекумерна потрошувачка во храната;
 • железо - откривање на крвни нечистотии во секретите;
 • Сладок мирис на вагината се појавува против позадината на употребата на големо количество слатко овошје.

Најдобро е да се започне со третман од моментот кога се откриени првите симптоми со цел да се спречи ширењето на инфекцијата. Ако по породувањето, мирисот и празнењето не одат сами, најдобро е да се консултирате со лекар.

Компликации

Доцниот третман или целосното непочитување на мирисот од вагината може да доведе до такви компликации како што се:

 • инфламаторни или инфективни процеси во вагината, матката и додатоците, јајниците и органите на уринарниот канал;
 • подложноста на сексуално преносливи болести;
 • зголемен ризик од компликации по операцијата на органите на урогениталниот систем.

Со цел да се спречи формирањето на компликации, најдобро е да се контактирате со гинеколог при првите знаци за консултации и третман и во никој случај не се обидувајте сами да се ослободите од нив. Важно е да се запамети дека по раѓањето, појавата на исцедок и мирис е сосема нормална. Алармот треба да предизвика само скапани мирис.

Дијагностика

Ако жената има таков симптом како непријатен мирис од вагината, немојте да се обидувате сами да се ослободите, бидејќи тоа само може да го комплицира текот на нарушувањето. Треба да биде што е можно поскоро за да закажете состанок со гинеколог.

Дијагностичките мерки се состојат од:

 • собирање на детални информации за манифестацијата на првиот симптом, наведувајќи го периодот на појавување на вагиналниот мирис, присуството на испуштање. Дополнително, лекарот мора да дознае како продолжи бременоста и дали оваа непријатна манифестација се случила по раѓањето или од друга причина;
 • директно испитување на специјалист, кој ќе му помогне да добие повеќе информации за структурата на мукозната мембрана, како и да ги идентификува присуството и количеството на секрети, нивната боја;
 • собирање секрети за понатамошни лабораториски истражувања;
 • исклучи или потврди присуство на сексуално преносливи инфекции;
 • Ултразвук на карличните органи .

По добивањето на сите резултати од тестот, лекарот ќе препише најефективен третман на вагинален мирис за секој пациент поединечно.

Третман

Третманот на непријатниот мирис во вагината е насочен кон елиминирање на причините за нејзиното појавување. Важно е да се запамети дека по породувањето, миризбата и празнењето поминуваат сами по себе еден месец по раѓањето на детето. Третманот во повеќето случаи вклучува:

Процес на доучување
 • антибактериски лекови;
 • употребата на млечна киселина - за обновување на киселоста;
 • хормонален третман;
 • примаат бактериски лекови кои го зголемуваат бројот на бенигни бактерии.

Третман на вагинален мирис кај бремена жена се врши само по породувањето.

Покрај тоа, можно е да се ослободите од мирисот од вагината дома. За ова треба да го користите:

 • шприц - раствор на млечна и борна киселина;
 • воведување на лекови со помош на тампони;
 • вагинални таблети или супозитории.

Покрај тоа, постојат народни лекови за лекување и елиминирање на мирис во вагината. За оваа употреба:

 • инфузија базирана на мешавина од корени на Leuzea и Altea, борови пупки, билки од пелин и лаванда;
 • корен на елекампан, лисја од бреза, нане, лековити камшици, сладури, мајчина душица и гераниум;
 • лушпа на листови од каури, вибурнум, лаванда, хлебни и имела;
 • календула, коприва, дланка, глуварче;
 • даб кора, гераниуми, пелин, камилица и виолетово цвеќе.

Овие и многу други народни лекови може да се користат само со дозвола на лекарот што посетува. За време на бременоста и по породувањето, најдобро е да го напуштите овој метод за ослободување на мирисот на вагината.

Покрај тоа, потребно е:

 • одржува редовна хигиена;
 • носат само удобно долна облека;
 • јаде повеќе витамини;
 • зголемување на внесот на течности дневно.

Сподели го овој напис:

"Непријатен мирис од вагината" се забележува кај болести:

Бактериската вагиноза е прекршување на природната микрофлора на вагината предизвикана од заразни болести. Со други зборови, жената има дисбиоза на вагината. Ако ја следите статистиката, тогаш оваа болест најчесто се забележува кај млади девојки (18-27 години) и кај жени за време на менопаузата.

...

Јариска дисфункција - повреда на хормоналната функција на репродуктивниот систем. Ова нарушување често се развива на позадината на нарушувањата во ендокриниот систем, како и воспаление кај внатрешните женски генитални органи. Најголема опасност е тоа што оваријската дисфункција може да предизвика рак на дојка, па дури и неплодност.

...

Папиломатозата е болест која е предизвикана од папиломавирус (HPV). За него, карактеристично е формирање на специфични формации - папиломи на кој било дел од кожата или мукозната мембрана.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.