Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Непријатен мирис од носот

Непријатен мирис од носот е клинички знак, кој може да биде манифестација и на отоларинголошка болест, и на патот на друг патолошки процес во телото. Овој симптом нема јасни ограничувања во однос на полот и возраста, така што може подеднакво да се дијагностицира кај деца и возрасни.

Програмата за третман целосно ќе зависи од тоа што го предизвика овој симптом кај деца или возрасни. За да се утврди етиолошкиот фактор кој користи лабораториски и инструментални методи на испитување. Третман, во повеќето случаи, е конзервативен.

Етиологија

Етиолошките фактори кои можат да предизвикаат непријатен мирис од носот можат да се поделат на две групи - специфични и неспецифични. Првата група треба да вклучи патолошки процеси кои се поврзани со отоларинголошки болести:

Неспецифични етиолошки фактори вклучуваат:

 • ендокринопатија;
 • гастроентеролошки болести;
 • бубрежна болест;
 • патологија на остео-артикуларниот систем;
 • болести на нервниот систем.

Покрај тоа, неопходно е да се направи разлика на група на етиолошки фактори кои не припаѓаат на патолошки процеси во телото:

 • пенетрација на туѓо тело во носната празнина;
 • хируршки интервенции во носната празнина;
 • работи со специфични супстанции кои имаат остар и непријатен мирис;
 • земање одредени лекови;
 • прекумерно пиење;
 • непридржување кон хигиената во просторијата во која лицето трае поголемиот дел од времето;
 • сиромашна, лоша исхрана.
Прекумерното пиење може да предизвика лош мирис од носот.

Без оглед на тоа која клиничка слика го надополнува непријатниот мирис од носот, само квалификуваниот лекар може да ја одреди точната причина. Независно да се споредат можните причини и третман не може. Таквите активности можат да предизвикаат сериозни компликации.

Симптоматологија

Комплетот на симптоми ќе се карактеризира во зависност од тоа што го предизвика непријатниот мирис во носот за време на вдишувањето. Значи, со отоларинголошки болести, следниот симптоматски комплекс ќе биде присутен:

Времетраењето и интензитетот на клиничката слика ќе зависи од основната причина. Сепак, во секој случај, треба да се разбере дека во отсуство на навремено лекување, секоја болест ќе стане хронична, што доведува до развој на сериозни компликации.

Ако причината за непријатен мирис од синусите е гастроентеролошка болест, тогаш дополнителниот симптом комплекс може да се карактеризира како што следува:

 • абдоминална болка , која најчесто манифестира по оброк;
 • гадење, што може да биде придружено со напади на повраќање;
 • зголемена надуеност ;
 • нарушување на фреквенцијата на движењата на дебелото црево, промени во конзистентноста на измет;
 • непријатен вкус во устата , металоиди ;
 • промена на вкусовите параметри, губење на апетитот.

Со проблемите на функционирањето на бубрезите во клиничката слика може да има болка и непријатност на десната страна, општо влошување на здравјето, нарушување на процесот на мокрење.

Во случај кога причината за непријатен мирис во носната празнина е влијанието на надворешниот негативен фактор на влијание, тогаш може да бидат сосема отсутни дополнителни симптоми. Меѓутоа, кога некој странски објект ќе влезе во носната празнина, пациентот ќе почувствува болка, која често се шири на целото лице. Исто така, може да има вртоглавица, оток на меките ткива на лицето.

Отекување на лицето

Без оглед на тоа што се случува клиничка слика, треба да побарате помош од докторот, а не да се само-лекувате. Во повеќето случаи, може да го отстраните непријатниот мирис од носот само со интегриран пристап кон третман.

Дијагностика

Во присуство на таков симптом прво треба да го контактирате отоларингологот. Исто така, доколку е потребно, можеби ќе треба да ги консултирате следниве тесно квалификувани специјалисти:

Прво, физички преглед на пациентот се врши со цел да се утврди целосната клиничка слика и да се собере лична историја. За да се разјасни факторот на основната причина, може да се спроведат следните лабораториски и инструментални истражувачки методи:

 • ОВК и БАК;
 • бакспоев од носната лигавица за микроскопско испитување;
 • ендоскопско испитување на носната празнина;
 • КТ на синусите;
 • алерген тест;
 • ако е потребно, КТ скенирање на бубрезите, гастроентеролошки прегледи.

Во принцип, дијагностичката програма ќе зависи од она што клиничката слика е присутна во моментот.

Третман

Третман на мирис од носот

Лекарот може да каже како да се ослободи од непријатен мирис само откако е утврдена основната причина за таква клиничка манифестација.

Третманот со лекови може да се состои од земање на овие лекови:

 • антивирусна;
 • антибиотици;
 • антихистаминици;
 • антифунгални;
 • витамини и минерални комплекси;
 • вазодилататор на локалниот тип на дејство (со студ);
 • лекови против болки.

Може да се препишат и физиотерапевтски процедури. Ако причината за овој симптом е гастроентеролошка болест, тогаш може да се препише дополнителна исхрана.

Во принцип, ако третманот се започне навремено и текот на терапијата е завршен до крај, со строго почитување на рецепт на лекарот, може да се избегнат компликации и повторување на болеста. Не ја исклучувајте употребата на традиционалната медицина, но само по консултација со вашиот лекар.

Превенција

Поради фактот што ова е симптом, а не посебна болест, невозможно е да се идентификуваат специфични методи на превенција. Препорачливо е генерално да се придржуваат до препораките во врска со здрав начин на живот, навремено да се елиминираат сите болести, особено вирусни. Ако се чувствувате добро, треба да се консултирате со лекар, а не да се обидете сами да ги елиминирате симптомите.

Сподели го овој напис:

"Непријатен мирис од носот" се забележува кај болести:

Атрофичниот ринитис е воспалителна болест на носната лигавица во која се јавуваат нејзини атрофични и склеротични промени. За разлика од нормалниот ринитис, во кој мукозата е хипертрофирана и воспалена, со атрофичен ринитис, напротив, станува сува и на него формираат кора.

...

Klebsiella е патоген кој предизвикува развој на неколку болести во човечкото тело и зазема водечко место меѓу опортунистичките бактерии. Тежината на текот на болеста зависи од состојбата на имунитетот, кој може да варира од блага инфекција до тешка сепса.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.