Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Непријатен вкус во устата

Непријатниот вкус во устата е неспецифичен симптом на одреден патолошки процес. Најчесто, овој симптом е забележан кај гастроентеролошките болести, инфективните процеси во усната шуплина, горниот респираторен тракт, патологиите на црниот дроб и панкреасот. Треба да се забележи дека непријатниот вкус во устата е особено добро почувствуван наутро или после јадење храна и пијалоци.

Етиологија

Непријатниот вкус во устата може да се предизвика или со патолошки процес или едноставно со неуспех да се следат основните правила на орална хигиена.

Се разликуваат следните патолошки процеси кои можат да доведат до појава на овој симптом:

Предвидните етиолошки фактори вклучуваат следново:

 • недостаток на орална хигиена;
 • нездрава исхрана;
 • труење со храна ;
 • последица на земање на одредени лекови;
 • дехидратација ;
 • пушењето, злоупотреба на алкохол.
Дехидратација - можна причина за непријатен вкус во устата.

Исто така, често има непријатен вкус во устата за време на бременоста. Во овој случај, не секогаш овој симптом може да се смета како манифестација на патолошкиот процес, бидејќи може да биде предизвикан од хормонални промени во организмот на идната мајка.

Во секој случај, ако има непријатен вкус во устата, кој го дава носот, грлото и е пропратен со дополнителни симптоми, треба да се консултирате со лекар.

Симптоматологија

Воопшто не постои општа клиничка слика. Симптомите ќе зависат од болеста, во клиничката слика за која постои овој симптом.

Во болестите на дигестивниот систем, непријатниот вкус во устата може да биде проследен со следните клинички знаци:

 • губење на апетит , наспроти позадината на која може да има губење на тежината;
 • непријатен вкус во устата по јадење, особено ако е масна, тешка храна;
 • металоиди ;
 • гадење , повраќање . Едемските маси може да содржат нечистотии на жолчката, неразредени честички на храна;
 • ртење со непријатен мирис;
 • промени во фреквенцијата на столицата и текстурата;
 • абдоминална болка , која може да се зголеми по јадење;
 • татнеж во стомакот ;
 • надуеност;
 • чувство на тежина, пренатрупаност, дури и со мала количина на храна потрошена.

Во некои случаи, може да има субфебрилна телесна температура , зголемено потење .

Во случај на нарушување на функционирањето на плунковните жлезди, клиничката слика може да се манифестира на следниов начин:

Кога патологиите во горниот респираторен тракт непријатен вкус во устата може да бидат придружени со такви знаци:

Во случај на патолошки процеси во областа на црниот дроб, може да се додадат следниве симптоми:

Непријатниот вкус во устата може да биде предизвикан од заразни болести, кои може да се карактеризираат со такви клинички манифестации:

 • ниска одделна телесна температура;
 • дисфункција на дигестивниот систем;
 • зголемено потење.

Не е исклучок од појавата на непријатен вкус во устата како еден од симптомите на почетокот на онколошкиот процес во усната шуплина. Во овој случај, на мукозната мембрана на устата можат да се појават ерозии, чиреви, неоплазми кои се придружени со болка или чувство на печење.

Во некои случаи, непријатниот вкус во устата може да се предизвика со земање на одредени лекови. Во овој случај, нема дополнителни симптоми, а природата на вкусот може да биде метален, хемиски вкус. Често таков симптом може да предизвика болно грло .

Ако овој симптом е постојано забележан, треба да се консултирате со квалификуван специјалист.

Дијагностика

Во зависност од тековната клиничка слика, може да биде потребна консултација со гастроентеролог , специјалист за заразни болести , стоматолог или општ лекар . Пред сè, се спроведува објективен преглед на пациентот, прибирање на приговори, анамнеза на болеста и живот на пациентот се задолжителни.

Спроведување на ултразвук на абдоминалните органи

За да се утврди факторот на основната причина, може да се вршат такви лабораториски и инструментални методи на испитување:

 • општа клиничка анализа на крв и урина;
 • биохемиски тест на крвта;
 • гастроентеролошки студии;
 • МНР;
 • КТ скенирање;
 • Ултразвук на абдоминалните органи, уринарниот систем;
 • радиографија на внатрешните органи;
 • имунолошки студии;
 • ПЦР дијагностика.

Врз основа на резултатите од испитувањето, лекарот може да ја утврди основната причина, етиологијата на болеста и да го пропише точниот курс на лекување.

Третман

Основна терапија ќе зависи од дијагнозата. Во некои случаи, конзервативниот третман не може да биде доволен или воопшто не е препорачлив, така што операцијата се изведува.

Ако причината за појавата на таков симптом е болест на гастроинтестиналниот систем, тогаш, покрај земањето лекови, задолжителната исправка на исхраната е задолжителна. Сите масни, зачинети, премногу зачинети и провоцирачки ферментација во стомакот се исклучени од исхраната на пациентот. Храна на пациентот треба да биде топла, редовна, во мали делови.

Превенција

Како превентивна мерка за појава на непријатен вкус во устата, треба да се следат правилата за здраво јадење, навремено да се елиминираат сите болести и да се следат правилата за орална хигиена.

Сподели го овој напис:

"Лош вкус во устата" се забележува кај болести:

Таквата патологија како антрален гастритис се вели во случаи кога воспалението на гастричната слузница е предизвикано од присуството на бактериски агенс како Helicobacter pylori во човечкото тело. Таквата болест на стомакот може да биде асимптоматска за долго време, меѓутоа, кога процесот ќе достигне одредена фаза, ќе се појават симптоми на воспалително оштетување на органот, што предизвикува многу проблеми за лицето, принудувајќи го да побара медицинска помош.

...

Атоничен запек - промена во нормалното функционирање на цревата, како резултат на што има одложување на дефекацијата. Состојбата е предизвикана од нарушена цревна подвижност. Жените се соочуваат со проблемот на атоничен запек почесто од мажите. Меѓутоа, ако ова е изолиран случај, не треба да се грижите, бидејќи е многу полошо кога болеста го придружува лицето константно и станува норма.

...

Дуоденалниот булбус е воспалителен процес на мукозната мембрана на органот, имено булбарниот дел. Ова се должи на фактот дека содржината на желудникот се влева во сијалицата на овој орган и се јавува инфекција со Helicobacter pylori. Главните симптоми на болеста се болката во проекцијата на цревата, чиј интензитет е различен. Во случај на задоцнето лекување на такво воспаление, може да се појават компликации кои се штетни за човековото здравје и може да се отстранат само со помош на хируршка интервенција.

...

Гастритис со зголемена киселост е болест на желудникот, која се карактеризира со воспаление на мукозата на овој орган. Патологијата понекогаш има акутен тек, но сепак е често хронична болест. Почесто се дијагностицира кај луѓе од средна и постара возраст.

...

Гастритис со ниска киселост - патолошки процес во стомакот, е форма на хроничен гастритис и води кон воспалителни процеси на мукозната мембрана на овој орган. Оваа болест се карактеризира со ниско ниво на гастрична киселост, што придонесува за влошување на неговата моторна функција. Во својата напредна форма, тој предизвикува чиреви на стомакот и рак. Ризикуваат луѓе од средна и старосна возраст.

...

Не е тајна дека микроорганизмите се вклучени во телото на секое лице во текот на различни процеси, вклучувајќи го и варењето на храната. Дисбактериозата е болест во која е нарушен соодносот и составот на микроорганизмите кои го населуваат цревото. Ова може да доведе до сериозни прекршувања на желудникот и цревата.

...

Цревната дисбактериоза, врз основа на проценката на СЗО, болеста всушност не е, па затоа неговото воведување во синдроми ќе биде попрецизно. Цревната дисбиоза, симптомите на кои се јавуваат во позадината на нерамнотежата во однос на различните микроорганизми во цревата, според научниците, е резултат на разни видови патологии, но не и нивната причина.

...

Гастричната кашлица е кашлица која е симптом на гастроентеролошка болест и не е поврзана со патолошки процеси на респираторниот систем. Како по правило, овој вид кашлица ги има следните карактеристики:

...

Катарлалниот гастритис е патолошка состојба која се карактеризира со прогресија на воспалението во мукозата на желудникот. Оваа болест влијае на горниот слој на мукозната мембрана. Најчесто пациентите се дијагностицираат со катарактен антрален гастритис - во овој случај, воспалението се открива во долниот дел од стомакот, каде што преминува во дуоденумот. Оваа патологија не е ограничена со секс или возрасна категорија.

...

Акутен гастритис е акутен воспалителен процес во областа на мукозата на желудникот. Во зависност од етиологијата, може да влијае на двата дел од мукозната мембрана и целата површина. Оваа болест нема ограничувања во однос на возраста и полот, се дијагностицира дури и кај деца од помлада предучилишна возраст. Вториот се должи на фактот дека едно дете може да консумира штетна храна и пијалоци во големи количини. Со навремено лекување започна, прогнозата е поволна, не предизвикува компликации.

...

Перикоронитис е воспаление локализирано во ткивото на џвакањето околу еруптираните стоматолошки единици. Најчесто, развојот на патологијата се забележува кога се појавува мудрост заб. Изворите на формирање на болеста често се забни во природата - тие вклучуваат промени во големината на забниот лак и задебелување на ѕидовите на забната вреќа. Акумулацијата на честички на храна, плакета или влијанието на патолошките агенси, исто така, може да делува како провоцирачки фактор.

...

Површинскиот гастритис е форма на хроничен гастритис што се карактеризира со воспаление на мукозата на желудникот. Можни повреди на секреторната функција. Потоа, моторните и дигестивните функции се нарушени. Болеста може да има деструктивен ефект врз ткивото на стомакот. Површинскиот гастритис може да ги повреди и возрасните и децата. Кај возрасните, оваа болест има поизразени симптоми.

...

Полипи од стомакот - е патологија во која мукозниот слој на овој орган се соочува со формирање на тумори кои се бенигни во нивниот тек. Сепак, во некои случаи тие можат да се трансформираат во онкологија.

...

Синдром на нервозно дебело црево (IBS) е серија на функционални нарушувања поврзани со работата на сите пониски делови на дигестивниот тракт. Во друг, тоа се нарекува синдром на нервозно дебело црево, но не е само таа што страда. Овој проблем се јавува кај половина од светската популација и влијае и на постарите и на децата. Најчесто, синдром на нервозно дебело црево се јавува кај жени.

...

Кај болести на плунковен камен (сиалолитијаза, ICD-10 код - K11.5) е развојот на инфламаторни процеси во ткивата на плунковната жлезда, што резултира со формирање на камења (камења) во каналите на плунковните жлезди, кои стануваат се поголеми по големина, отечени и предизвикуваат непријатни болни сензации палпација. Често патолошкиот процес се одвива со вклучување на субмандибилната плунковна жлезда, поточно, нејзините канали. Поразот на паротидната жлезда и хиоидната плунковна жлезда е редок.

...

Соматоформна автономна дисфункција е нарушување во кое се појавуваат симптоми на нарушено функционирање на внатрешните органи, но не се забележуваат органски промени. Патолошки процеси произлегуваат од оние органи што некако учествуваат во функционирањето на автономниот нервен систем.

...

Helicobacter pylori е болест предизвикана од бактеријата Helicobacter pylori (го добило ова име бидејќи се прилагодува на флората на пилоричниот стомак). Микроорганизмот, за разлика од другите бактерии кои умираат од сокот од желудникот, не е само не елиминиран, туку предизвикува и разни заболувања на желудникот, дуоденумот и другите гастроинтестинални органи.

...

Хроничната бубрежна инсуфициенција е патолошки процес во кој бубрезите престануваат да функционираат целосно. Нарушувањето е предизвикано од различни болести, причините и локализацијата на кои не се секогаш поврзани со бубрезите. Оваа болест се карактеризира со смрт на структурното ткиво на бубрезите, кое се состои од нефрони и е одговорно за производство и филтрирање на урината.

...

Хроничниот интестинален колитис е воспалителен процес кој влијае на мукозната мембрана, како и на субмукозниот слој на овој орган. Може да има карактеристични знаци, вклучувајќи дијареа и запек, тешки грчеви, татнеж и зголемена емисија на гасови. Овој тип на болест се јавува со наизменични периоди на егзацербација и повлекување на симптомите. Често е придружено со воспаление на други органи на дигестивниот тракт.

...

Хроничен пиелонефритис е хронична патологија која се карактеризира со неспецифично воспаление на бубрежното ткиво. Како резултат на прогресијата на патолошкиот процес, се забележува уништување на карлицата и крвните садови на органот.

...

Улцеративен стоматитис е лезија на воспалителната природа на оралната мукоза. Патологијата се карактеризира со карактеристична симптоматологија, па затоа може да се направи точна дијагноза врз основа на таков симптом како појава на единечни или повеќекратни улкуси во устата, кои можат да крварат и да бидат покриени со бели дамки.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.