Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Недостаток на воздух

Недостатокот на воздух - во повеќето случаи, делува како знак на сериозна болест која бара итна медицинска помош. Од особена опасност е распаѓањето на респираторната функција за време на спиењето или во спиењето.

И покрај фактот дека главните причини за недостаток на воздух се патолошки природни, клиничарите идентификуваат неколку помалку опасни предиспонирачки фактори, посебно место меѓу нив е дебелината.

Овој проблем никогаш не дејствува како единствен клинички знак. Најчестите симптоми се сметаат - проѕевање, тешкотии при дишењето и излегување, кашлање и чувство на грутка во грлото .

За да се открие изворот на таквата манифестација, неопходно е да се спроведат широк спектар на дијагностички мерки - почнувајќи од испитување на пациентот и завршувајќи со инструментални испитувања.

Тактиката на третманот е индивидуална по природа и е целосно диктирана од етиолошкиот фактор.

Етиологија

Во речиси сите случаи, нападите на недостаток на воздух предизвикани од две држави:

 • хипоксија - додека има намалување на содржината на кислород во ткивата;
 • хипоксемијата се карактеризира со пад на нивото на кислород во крвта.

Провокатори на такви прекршоци се претставени:

Бронхијална астма - можна причина за недостаток на воздух

Помалку опасни причини за главниот симптом се:

 • присуство на вишок тежина кај луѓето;
 • недостаток на физичка кондиција, која е исто така позната како вежба. Во исто време, диспнеа е сосема нормална манифестација и не претставува закана за човековото здравје или живот;
 • период на раѓање;
 • лоша екологија;
 • ненадејни климатски промени;
 • прва менструација кај млади девојки - во некои случаи женското тело реагира на такви промени во телото со периодично чувство на недостаток на воздух;
 • разговори додека јаде храна.

Недостатокот на воздух за време на спиењето или во мирување може да биде предизвикан од:

 • ефектот на силниот стрес;
 • зависности од лоши навики, особено пушење цигари непосредно пред спиење;
 • претходно пренесени прекумерно висока физичка активност;
 • силни емотивни искуства кои ги доживува личноста во моментот.

Меѓутоа, ако таквата состојба е придружена со други клинички манифестации, тогаш најверојатно причината лежи во болеста, која може да го загрози здравјето и животот.

Класификација

Во моментов, недостатокот на воздух за време на дишењето е конвенционално поделен на неколку видови:

 • инспираторна - додека лицето има потешкотии со дишењето. Најкарактеристични за овој вид на срцеви заболувања;
 • експираторен - недостатокот на воздух води до фактот дека е тешко за една личност да издишува. Често се јавува во текот на бронхијална астма;
 • мешани

Според тежината на протокот на сличен симптом кај луѓето, воздушната инсуфициенција може да биде:

 • акутен - нападот не трае повеќе од еден час;
 • субакутен - времетраењето е неколку дена;
 • хроничен - забележан неколку години.

Симптоматологија

Присуството на симптоми на недостаток на воздух е индицирано во случаи кога едно лице ги има следните клинички знаци:

 • болка и притисок во градите;
 • проблеми со дишењето во мирување или во хоризонтална положба;
 • неможност за спиење додека лежи - човек може да заспие само во седечка положба или на полулегнал;
 • појава на карактеристично дишење или свирење за време на респираторните движења;
 • прекршување на процесот на голтање;
 • чувство на кома или странски предмет во грлото;
 • мало зголемување на температурата;
 • инхибиција во комуникацијата;
 • нарушување на концентрацијата;
 • висок крвен притисок ;
 • тешка недостаток на здив;
 • имплементација на дишењето лабаво компресирани или преклопени усни;
 • кашлица и воспалено грло ;
 • зголемена проѕевање;
 • бесмислен страв и вознемиреност.

Со недостаток на воздух во сон, едно лице се буди од ненадеен напад на диспнеа, што се јавува во средината на ноќта, односно постои остра будење против позадината на силниот недостаток на кислород. За ова, за да се олесни неговата состојба, жртвата мора да излезе од кревет или да заземе седечка положба.

Пациентите треба да бидат свесни дека гореспоменатите симптоми се само основата на клиничката слика, која ќе биде надополнета со симптоми на болеста или нарушување кое беше извор на главниот проблем. На пример, недостатокот на воздух за време на IRR ќе биде проследен со вкочанетост на прстите, напади на астма и страв од тесни простори. Во алергии, чешање во носот , чести кивање и зголемено кинење се забележани. Ако има чувство на недостаток на воздух во остеохондрозата, симптомите ќе бидат присутни - ѕвонење во ушите , намалена визуелна острина, несвестица и вкочанетост на екстремитетите.

Во секој случај, во случај на таков алармантен симптом, потребно е што е можно поскоро да се побара квалификувана помош од пулмонолог .

Дијагностика

За да се дознаат причините за недостаток на воздух, неопходно е да се имплементираат цела низа дијагностички мерки. Така, за да се утврди точната дијагноза кај возрасните и децата, ќе треба:

Спирометрија
 • Клиничка студија на историјата на пациентот и животна историја на пациентот - да се идентификуваат хронични заболувања кои можат да послужат како извор на главниот симптом;
 • спроведување на темелен физички преглед, со задолжително слушање на пациентот за време на дишење со употреба на алатка како што е форендоскоп;
 • интервјуирајте лице во детали за да го одредите времето на почеток на недостаток на воздух, бидејќи етиолошките фактори на недостаток на кислород во текот на ноќта може да се разликуваат од појавата на таков симптом во други ситуации. Покрај тоа, таков настан ќе помогне да се утврди присуството и степенот на интензитетот на изразувањето на придружните симптоми;
 • општ и биохемиски тест на крв - ова е потребно за да се проценат параметрите за размена на гасови;
 • пулсна оксиметрија - за да се утврди како хемоглобинот е заситен со воздух;
 • радиографија и ЕКГ;
 • спирометрија и Плетизмографија на телото;
 • капнометрија;
 • дополнителни консултации на кардиолог, ендокринолог, алерголог, невролог, општ лекар и акушер-гинеколог во случаи на недостаток на воздух за време на бременоста.

Третман

Пред сè, неопходно е да се земе предвид фактот дека за да се елиминира главниот симптом, вреди да се ослободиме од болеста што ја предизвика. Од ова произлегува дека терапијата ќе биде индивидуална.

Меѓутоа, во случај на појава на таков симптом од физиолошки причини, третманот ќе се темели на:

 • земање дрога;
 • користејќи рецепти од традиционалната медицина - мора да се запомни дека ова може да се направи само по одобрувањето на лекарот;
 • вежба вежби за дишење, пропишани од лекарот што посетува.

Терапијата со лекови вклучува употреба на:

 • бронходилататори;
 • бета адреномиметици;
 • М-холиноблокатор;
 • метилксантини;
 • инхалирани глукокортикоиди;
 • лекови за да го намалат плунката;
 • вазодилататори;
 • диуретици и антиспазмодици;
 • витамински комплекси.

За да го олесните напад со недостаток на воздух, можете да го користите:

 • мешавина од сок од лимон, лук и мед;
 • алкохол тинктура на мед и сок од алое;
 • Астрагалус;
 • цвеќиња од сончоглед

Во некои случаи, за да се неутрализира недостатокот на воздух во остеохондрозата или други заболувања, се користи таква хируршка манипулација како намалување на белите дробови.

Превенција и прогноза

Специфични превентивни мерки кои го спречуваат појавувањето на главната карактеристика не постојат. Сепак, веројатноста може да се намали со:

 • одржување здрав и умерено активен животен стил;
 • избегнување на стресни ситуации и физички преоптоварување;
 • контрола на тежината - неопходно е да го сториш тоа цело време;
 • спречување на ненадејни климатски промени;
 • навремено лекување на болести кои можат да доведат до појава на таков опасен знак, особено за време на спиењето;
 • редовно се подложени на целосен превентивен преглед во медицинска установа.

Прогнозата дека некоја личност повремено нема воздух е исклучително поволна. Сепак, ефективноста на третманот е директно утврдена од болеста, која е извор на главниот симптом. Целосното отсуство на терапија може да доведе до непоправливи последици.

Сподели го овој напис:

"Недостаток на воздух" се забележува кај болести:

Аденокарциномот на белите дробови (рак на желудникот на белите дробови) е рак на не-малите клетки, дијагностициран кај 40% од сите онколошки белодробни заболувања. Главната опасност од овој патолошки процес е дека во повеќето случаи таа е асимптоматска. Мажите од возрасната група 50-60 години се најмногу подложни на болеста. Со навремено започната терапија не предизвикува компликации.

...

Антифосфолипидниот синдром е болест која вклучува комплетен симптом комплекс поврзан со нарушен метаболизам на фосфолипидите. Суштината на патологијата лежи во фактот дека човечкото тело зема фосфолипиди за туѓи тела, против кои произведува специфични антитела.

...

Антропофобија (син човечка фобија, страв од големи толпи луѓе) - нарушување, суштината на која лежи во паника стравот од поединци, што е придружено со опсесивна идеја да се изолираат од нив. Оваа болест треба да се разликува од социјалната фобија, во која постои страв од голем број луѓе. Во случаи со оваа болест, бројот на лица не е важно, главната работа е дека секој е непознат за пациентот.

...

Бигемини е име на форма на аритмија, во која се јавува предвремено возбудување на срцето по секое нормално чукање на срцето. Навремениот пристап за квалификувана помош ќе помогне да се избегне прогресијата на болеста и формирањето на компликации.

...

Бронхоспазмот е патолошка состојба која се карактеризира со појава на ненадеен напад на задушување. Напредоци поради рефлексна компресија на структури на мазни мускули во ѕидовите на бронхиите, како и поради едем на мукозната мембрана, придружени со нарушување на празнењето на спутумот.

...

Вегетоваскуларна дистонија (VVD) е болест која го вклучува целото тело во патолошкиот процес. Најчесто, периферните нерви како и кардиоваскуларниот систем добиваат негативен ефект од вегетативниот нервен систем. Неопходно е лекувањето да се третира без прекин, бидејќи во занемарена форма ќе даде сериозни последици за сите органи. Покрај тоа, медицинската помош ќе му помогне на пациентот да се ослободи од непријатни манифестации на болеста. Во меѓународната класификација на болести ICD-10, IRR го има кодот G24.

...

Вертебралната торакалгија е состојба која се карактеризира со појава на болка со различна тежина во градите, но постои повреда на 'рбетниот столб. Причина слично нарушување може да биде како сосема безопасни фактори, и текот на сериозни болести. Најчесто провокатори се седентарен начин на живот, интервертебрална хернија, остеохондроза и 'рбетна кривина.

...

Дилатирана кардиомиопатија е патологија на главниот мускул на срцето, што резултира со значително зголемување на коморите. Ова подразбира повреда на функционирањето на срцевите комори. Болеста може да биде примарна и секундарна. Во првиот случај, факторите на настанување во моментов остануваат непознати, а во втората на нејзиниот развој претходи настанување на други болести.

...

Цревната дискинезија е прилично честа болест во која овој орган не е изложен на органски лезии, но неговата моторна функција страда. Основниот фактор во појавата на болеста се смета за продолжен ефект на стресни ситуации или нервни бранови. Поради оваа причина, гастроентеролозите и психолозите се занимаваат со третман на пациенти со слична дијагноза.

...

Миокардна дистрофија - концепт кој означува секундарна лезија или разни нарушувања на патолошка природа во срцевиот мускул. Често оваа болест е компликација на срцеви заболувања, придружена со хранливи миокардни нарушувања. Дистрофијата носи со себе намалување на мускулниот тонус, што може да биде плодна почва за формирање на срцева слабост. Се јавува поради недоволно снабдување со крв во миокардот, поради што нејзините клетки не добиваат доволно воздух за нормално функционирање. Ова доведува до атрофија или целосна смрт на миокардно ткиво.

...

Вентрикуларни предвремени удари - е форма на нарушување на срцевиот ритам, карактеризирано со појава на вонредни или предвремени вентрикуларни контракции. И возрасните и децата можат да страдаат од оваа болест.

...

Смртта на дел од срцевиот мускул што води до формирање на коронарна артериска тромбоза се нарекува миокарден инфаркт. Овој процес води до фактот дека циркулацијата на крвта на оваа област е нарушена. Миокарден инфаркт е претежно смртоносен, бидејќи главната срцева артерија е блокирана. Ако кај првите знаци не се преземат соодветни мерки за хоспитализација на пациентот, тогаш леталниот исход е загарантиран со 99,9%.

...

Хистерија (хистерична невроза) е комплексна невропсихијатриска болест која припаѓа на групата на неврози. Се манифестира во форма на специфична психо-емоционална состојба. Во исто време, не постојат видливи патолошки промени во нервниот систем. Болеста може да погоди лице на речиси секоја возраст. Жените се повеќе подложни на болеста отколку мажите.

...

Ишемијата е патолошка состојба што се јавува со остра слабеење на циркулацијата на крвта во одреден дел од органот, или во целиот орган. Патологијата се развива поради намалување на протокот на крв. Недостатокот на циркулација на крв предизвикува кршење на метаболизмот, а исто така води кон нарушување на функционирањето на одредени органи. Вреди да се напомене дека сите ткива и органи во човечкото тело имаат поинаква чувствителност на недостаток на снабдување со крв. Помалку осетливи се структури на 'рскавица и коски. Повеќе ранливи - мозокот, срцето.

...

Кардигијата е патолошка состојба која се карактеризира со појава на болка во левата страна на градниот кош, што не е поврзано со ангина или срцев удар. Треба да се напомене дека ова не е независна нозолошка единица, туку манифестација на голем број на различни состојби на срцето и екстракардијалното потекло.

...

Кардиомиопатии се група на болести кои се обединети со фактот дека за време на нивната прогресија се забележани патолошки промени во структурата на миокардот. Како резултат на тоа, овој срцев мускул престанува да функционира целосно. Обично, развојот на патологија е забележан во позадина на различни екстракардијални и срцеви нарушувања. Ова сугерира дека постојат неколку фактори кои можат да послужат како "импулс" за прогресијата на патологијата. Кардиомиопатијата може да биде примарна и секундарна.

...

Хронична срцева болест, која се јавува како резултат на формирање на сврзно ткиво во дебелината на срцевиот мускул, се нарекува кардиосклероза. Оваа болест претежно не е автономна, и често се манифестира во позадина на други заболувања на телото. Кардиосклерозата е сериозна болест која го нарушува функционирањето на срцето и се јавува на позадината на разни причини и патогени.

...

Големата кашлица кај децата е акутна инфективна болест од бактериска природа. Често, патологијата е многу тешка, но вакцинираното дете има избришана клиничка слика. Болеста најчесто се јавува кај деца од 2 до 10 години.

...

Малите сипаници кај децата се раширена патологија која има вирална природа и се пренесува од болен човек на здрава. Избегнувајте развој на болеста со помош на вакцинација против мали сипаници. Игнорирањето на симптомите може да доведе до сериозни компликации, па дури и смрт.

...

Треска од непознато потекло (син LNG, хипертермија) е клинички случај во кој зголемената телесна температура е водечки или единствениот клинички знак. Таква состојба се вели кога вредностите се зачувани за 3 недели (за деца - подолго од 8 дена) или повеќе.

...

Метаболичната ацидоза е патолошка состојба која се карактеризира со оштетена киселинско-базна рамнотежа во крвта. Болеста се развива на позадината на лошата оксидација на органски киселини или нивното недоволно отстранување од човечкото тело.

...

Миокардиодистрофијата во медицината се нарекува повторна лезија на срцевиот мускул. Болеста не е воспалителна. Често миокардна дистрофија е компликација на срцеви заболувања, што беше проследено со недоволна исхранетост на срцевиот мускул (миокардот). Поради прогресијата на болеста, се забележува намалување на тонусот на мускулите, што, пак, е предуслов за развој на срцева слабост. Срцева слабост, пак, се јавува поради намалувањето на протокот на крв во миокардот, поради што клетките не добиваат количина кислород што им е потребна за нормално функционирање. Поради ова, миокардните ткива можат да атрофираат или дури и да станат некротични.

...

Неврозата на срцето е функционално оштетување на органот, што произлегува од различни невропсихијатриски нарушувања. Често, ваквото нарушување се развива кај луѓе кои имаат слаб нервен систем, поради што е тешко да се издржат различни стресови. Болеста не предизвикува анатомски и морфолошки промени во организмот, и обично има хроничен тек. Луѓето често зборуваат за таква повреда - го болат срцето, а тоа се случува за време на силни психо-емоционални возбудувања. Третман на патологија во повеќето случаи е насочен кон зајакнување на нервниот систем.

...

Невроциркулаторната дистонија или неврозата на срцето е дефект на кардиоваскуларниот систем, кој е поврзан со оштетена физиолошка неуроендокрина регулација. Најчесто се манифестира кај жени и адолесценти поради влијанието на силниот стрес или тешки физички напор. Многу е поретко кај луѓето на возраст под петнаесет и над четириесет години.

...

Акутен коронарен синдром е патолошки процес во кој нарушувањето на природната крв во миокардот преку коронарните артерии е нарушено или целосно прекинато. Во овој случај, кислородот не се доставува до срцевиот мускул на одредено место, што може да доведе не само до срцев удар, туку и до фатален исход.

...

Болеста, која се карактеризира со формирање на пулмонална инсуфициенција, презентирана во форма на масовно ослободување на трансудат од капиларите во пулмоналната празнина и како резултат на инфилтрација на алвеолите, се нарекува пулмонален едем. Едноставно, пулмоналниот едем е ситуација каде што течноста во белите дробови стагнира и протекува низ крвните садови. Оваа болест се карактеризира како независен симптом и може да се формира врз основа на други сериозни заболувања на телото.

...

Паничното нарушување се јавува кај луѓето кои долго време биле изложени на стрес. Се карактеризира со појава на панични напади во траење од 10 минути до половина час, кои се повторуваат со одредена регуларност (од неколку пати годишно до неколку пати на ден).

...

Перихендритис - е група на болести кои влијаат на перихондромот, што се јавува во однос на позадината на инфекцијата. Вреди да се спомене дека воспалителниот процес се развива прилично бавно, но може да се прошири и на други области. Во најголем дел од случаите, повредата на 'рскавицата може да предизвика перихондротис. Ретко, болеста е секундарна по природа и се развива против позадината на заразни болести.

...

Руптурата на спленици е опасна состојба која бара итна медицинска интервенција. Поради одредени причини, постои руптура на капсулата на органот, што доведува до сериозни последици. Вреди да се напомене дека оваа состојба може да се појави не само поради механичка повреда. Нема ограничувања во однос на полот и возраста. Руптурата на слезината може да се појави кај деца и кај возрасни (кај деца, патологијата е потешка).

...

Дисекцијата на аорталната аневризма е оштетување на внатрешната постава на зголемената аорта, која е придружена со појава на хематоми и лажна дупка. Оваа болест се карактеризира со надолжно поделба на ѕидовите на аортата со различни должини. Во медицината, оваа патологија често се нарекува пократка верзија - "аортна дисекција".

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.