Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Гас за инконтиненција

Гасната инконтиненција е симптом кој се карактеризира со неможноста да се контролира работата на задниот сфинктер, што доведува до принудно ослободување на гасови, во посложени случаи на фекални маси. Треба да се напомене дека во некои случаи ослободувањето на гасови и истекувањето на фекалните маси се случуваат без претходни нагони, па така лицето не го чувствува тоа. Кај новороденчињата и децата под една година, таквата клиничка манифестација не треба да се смета за патолошки процес, бидејќи ова е нормален физиолошки феномен.

Воспоставувањето на провокативен фактор на оваа клиничка манифестација се врши со помош на лабораториски и инструментални методи на испитување, по првичниот преглед од страна на лекар. Само-третманот е неприфатлив, бидејќи е полн со развој на сериозни компликации.

Етиологија

Причината за манифестација на овој симптом може да биде и патолошки процеси и надворешни фактори.

Патологиите во клиниката кои го имаат овој симптом треба да вклучуваат:

Надворешните етиолошки фактори вклучуваат:

 • кај жени, компликации по породувањето;
 • компликации по отстранување на хемороиди ;
 • невроза ;
 • чест стрес , силен психо-емотивен шок;
 • чест анален секс без употреба на специјални мазива;
 • старост

Без оглед на тоа кој етиолошки фактор се претпоставува, третманот мора да се започне веднаш, бидејќи во иднина патолошкиот процес само ќе се влоши, што ќе доведе до компликации.

Класификација

Постојат следни степени на слабеење на сфинктерот:

 • гасна инконтиненција;
 • гасна инконтиненција и фекална инконтиненција;
 • инконтиненција на гас, течна и цврста столица.
Степенот на слабеење на задниот сфинктер

Тежината на симптомите ќе зависи од тактиката на лекување. Во посложени случаи, се препорачува хируршка интервенција, бидејќи инконтиненцијата на фекалните маси се случува спонтано, незабележливо за пациентот.

Симптоматологија

Дополнителна клиничка слика ќе зависи од основната причина. Ако главната причина е патолошки процес на дел од гастроинтестиналниот тракт што доведе до слабеење на сфинктерот, може да биде присутен следниот симптом комплекс:

 • чувство на печење и непријатност во аналниот дел;
 • слуз, крвни нечистотии во столицата ;
 • болка при движење на цревата . Во акутните форми на болеста синдромот на болка трае не повеќе од три минути, со хронична форма на подолготрајна природа;
 • општа слабост, слабост;
 • периодично зголемување на температурата;
 • нарушување на дигестивниот тракт во некои случаи.

Исто така, причина за гасна инконтиненција може да биде психијатриска болест, која може да се карактеризира со следната клиничка слика:

 • пациентот не забележува исфрлање на измет и гасови;
 • промени во расположението , напади на агресија;
 • лицето не може самостојно да спроведува основни хигиенски процедури;
 • визуелни, слушни халуцинации;
 • оштетување на меморијата, и краткорочни и долгорочни;
 • когнитивно оштетување;
 • манични склоности.

Без оглед на тоа каква клиничка слика се одвива, треба да побарате лекарска помош и да не се третираат. Во случај етиологијата на инконтиненција на гасови и измет е психолошко нарушување, оваа состојба може да биде опасна и за самиот пациент и за оние околу него.

Дијагностика

Првично, се врши физички преглед на пациентот, при што лекарот мора да го дознае следното:

 • колку долго симптомите почнаа да се појавуваат, и кои дополнителни клинички знаци се присутни;
 • дали пациентот имал историја на сложени операции на гастроинтестиналниот тракт, тешко породување.

За да се утврдат причините за развојот на таков патолошки процес, може да се спроведат следните методи на лабораториски и инструментални испитувања:

 • микроскопско испитување на измет;
 • анализа на фекална окултна крв;
 • ендоскопско испитување на цревата;
 • ректоскопија;
 • иригоскопија;
 • Х-зраци испитување;
 • аноскопија.
Иригоскопија

Врз основа на резултатите од студијата, квалификуваниот лекар може да ја утврди причината и да избере најефикасна тераписка тактика.

Третман

Основната терапија ќе зависи од утврдениот провоцирачки фактор. Во овој случај, може да се применат конзервативни и радикални методи на лекување. Употребата на народни лекови е можна само во почетните фази на развојот на клиничките манифестации и како дополнување на главниот тек на третманот.

Терапијата со лекови може да го содржи следново:

 • маст или супозиторија за лекување анален пукнатина;
 • лесни лаксативи за елиминирање на запек.

Покрај тоа, не заборавајте да ја следите исхраната. Во овој случај, следниве производи се целосно забранети:

 • пржени и масни јадења;
 • зачинети, солени и масни сосови;
 • алкохолни пијалоци и сурогати.

Менито на пациентот треба да се базира на следната храна:

 • влакна;
 • мукозна каша;
 • зеленчук и овошје што претходно биле термички третирани или подземни;
 • ферментирани млечни производи со мала содржина на масти.

Исто така, ако не постојат контраиндикации, можете да користите традиционална медицина, што значи следново:

 • прием на седишта од камилица за седење, во свиоци, но не подолго од 10 минути;
 • морска облека нафта gadgets;
 • облоги од млеко и кромид.

Ако конзервативните методи на третман не даваат соодветни резултати или воопшто не се целисходни, тогаш се изведува операција.

Општо земено, ако терапевтските мерки се започнати навремено, но прогнозата е поволна, може да се избегнат компликации или повторување на болеста.

Превенција

Во овој случај, препорачливо е да се придржувате до превентивни препораки во однос на етиолошките фактори. Покрај тоа, треба да ги имплементирате во пракса следниве препораки:

 • храната треба да ги содржи сите неопходни витамини, минерали и влакна;
 • умерена физичка активност, особено со седентарен животен стил;
 • навремено лекување на сите инфективни и воспалителни болести;
 • доколку е можно, треба да се исклучи аналниот секс, ако тоа не е можно, треба да се користат посебни масла за подмачкување;
 • пијат доволно течност дневно (најмалку два литра дневно);
 • внимателна лична интимна хигиена.

Ако се чувствувате добро, треба да се консултирате со лекар и да не се лечи самостојно.

Сподели го овој напис:

"Гасови со инконтиненција" се забележани кај заболувања:

Пролиферација на ректумот - болеста, со прогресија на која долниот дел од цревата паѓа надвор од каналот. Клиниката на болеста е секогаш многу изразена - постои силен болен синдром, сфинктерна инконтиненција, појава на испуштање на крвав или лигав карактер од анусот. Ректалниот пролапс е опасна состојба која бара навремено и целосно лекување. Вреди да се напомене дека болеста нема ограничувања во однос на полот и возраста.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.